Kina sve manje ulaže u svoju ključnu ekonomsku inicijativu
ULAGANJA Kine u zemlje obuhvaćene njezinom inicijativom "Pojas i put" blago su smanjena u prvoj polovini 2022. godine, za 1.2 milijarde dolara u odnosu na isto razdoblje lani jer su izostali novi projekti vezani uz ugljen i nove investicije u Rusiju, Egipat i Šri Lanku, pokazalo je novo istraživanje.
Najviše investicija Kina je u tom razdoblju usmjerila u Saudijsku Arabiju, oko 5.5 milijardi dolara, navodi se u istraživanju Centra za zeleno financiranje i razvoj (GFDC) sa sjedištem u Šangaju.
Ukupno kinesko financiranje i ulaganja iznosili su 28.4 milijarde dolara u tom razdoblju, u usporedbi s 29.6 milijardi dolara godinu dana ranije, čime je ukupna kumulativna potrošnja u sklopu inicijative "Pojas i put" od 2013. narasla na 932 milijarde dolara, objavio je GFDC.
"Jedan pojas, jedan put"
Kineski predsjednik Xi Jinping pokrenuo je inicijativu "Jedan pojas, jedan put" 2013. godine kako bi iskoristio kineske prednosti u financiranju i gradnji infrastrukture s ciljem "uspostave široke zajednice zajedničkih interesa" diljem Azije, Afrike, Europe i Latinske Amerike.
No inicijativa se našla pod povećalom zbog tereta duga koje nameće uključenim zemljama i drugih pitanja poput uništavanja okoliša. Neke su zemlje također ponovno pregovarale o svojim investicijskim projektima s Kinom naglašavajući rizike zaduženosti.
Nijedan novi projekt vezan uz ugljen nije dobio kinesku potporu u tom razdoblju nakon što je predsjednik Xi u rujnu prošle godine obećao na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda da će privesti kraju prekomorska financiranja vezana uz ugljen.
Termoelektrana u Indoneziji
Međutim, jedan kineski investitor pobijedio je u veljači na natječaju za gradnju termoelektrane u Indoneziji, a još uvijek postoji 11.2 gigavata kapaciteta za koje je već osigurano financiranje premda ih tek treba početi graditi, prema GFDC-u, koji je u sklopu šangajskog Sveučilišta Fudan.
Kina je nastavila pružati potporu projektima vezanim uz fosilna goriva u zemljama "Pojasa i puta", pri čemu nafta i plin čine oko 80 posto kineskih inozemnih energetskih ulaganja i 66 posto njezinih ukupnih ugovora o gradnji, napominju iz GFDC-a.
Angažmani u plinskim projektima iznosili su 6.7 milijardi dolara u prvom polugodištu, u usporedbi s 9.5 milijardi dolara tijekom cijele prošle godine, navodi se u tom izvješću.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati