Ovo je tekst kineskog ambasadora u SAD-u, tvrdi da Kina ništa nije znala o invaziji
VELEPOSLANIK Narodne Republike Kine u Sjedinjenim Državama, Qin Gang, osvrnuo se za Washington Post na situaciju u Ukrajini te na navode da su kineske vlasti i prije invazije bile upoznate s planovima ruske vojske.
"Mnogi Amerikanci pokušavaju shvatiti koje je stajalište Kine glede situacije u Ukrajini, stoga koristim ovu priliku da u potpunosti objasnim i odbacim sve nesporazume i glasine. Naime, pojavili su se navodi da je Kina već od ranije znala za planove ruske vojske i da je tražila od Rusije da odgodi invaziju do završetka Zimskih olimpijskih igara", piše Gang.
"Dodatno, pojavile su se glasine da je Rusija od Kine zatražila vojnu pomoć. Odgovorno tvrdim – navodi da je Kina znala, pristala ili prešutno podržavala ovaj rat su čista dezinformacija. Sve ove tvrdnje žele prebaciti krivnju na Kinu. U Ukrajini je bilo više od 6000 kineskih državljana", dodaje.
"Kina je najveći trgovinski partner i Rusije i Ukrajine te najveći uvoznik sirove nafte i prirodnog plina u svijetu i nema nikakve koristi od rata u Ukrajini. Da je Kina znala za neminovnu krizu, pokušali bismo je spriječiti. Kina je predana vanjskoj politici mira", navodi Gang.
"Moraju se poštovati suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja"
"Što se tiče Ukrajine, stav Kine je objektivan i nepristran: svrhe i načela Povelje UN-a moraju se u potpunosti poštovati; moraju se poštovati suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja, uključujući Ukrajinu. Legitimni sigurnosni problemi svih zemalja moraju se uzeti ozbiljno i treba se podržati svaki pokušaj koji doprinosi mirnom rješenju krize", smatra veleposlanik.
"Stoga su prijetnje koje neki američki dužnosnici šalju kineskim subjektima i tvrtkama neprihvatljive. Ni rat ni sankcije ne mogu donijeti mir. Neće uspjeti istovremeno uvođenje sankcija Kini i traženje naše potpore i suradnje", dodaje.
"Neki rade poveznicu između situacije u Ukrajini i na Tajvanu. No, to je pogrešno. Ukrajina je suverena država, dok je Tajvan neodvojivi dio kineskog teritorija. Tajvansko pitanje je kineska unutarnja stvar. Nema smisla da se naglašava načelo suvereniteta Ukrajine i istovremeno vrijeđa suverenitet i teritorijalni integritet Kine na Tajvanu. Budućnost Tajvana leži u mirnom razvoju odnosa na području Tjesnaca i ponovnom ujedinjenju Kine", kaže Gang.
"Predano radimo na mirnom ujedinjenju Tajvana, ali..."
"Predano radimo na mirnom ujedinjenju Tajvana, ali i zadržavamo sve opcije za obuzdavanje pokreta za neovisnost Tajvana. Nadamo se da se Sjedinjene Države iskreno podržavaju načela ujedinjene Kine i da ne podržavaju separatiste u Tajvanu. Kako bismo osigurali dugoročni mir i stabilnost diljem Tajvanskog tjesnaca, Kina i SAD moraju surađivati na suzbijanju pokreta za neovisnost Tajvana", navodi kineski veleposlanik.
"Kina je uložila ogromne napore kako bi potaknula mirovne pregovore i spriječila humanitarnu krizu u Ukrajini. U telefonskom razgovoru s predsjednikom Putinom drugog dana sukoba, kineski predsjednik Xi Jinping je kazao da želi što hitnije održavanje mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine te je dobio pozitivan odgovor. Prilikom virtualnog sastanka s čelnicima Francuske i Njemačke Xi je također naglasio potrebu za ujedinjenom podrškom mirovnim pregovorima", dodaje.
"Kina je iznijela program u šest točaka koji govori o načelu neutralnosti i nepristranosti humanitarnih operacija, osigurava zaštitu civila; osigurava sigurne i nesmetane aktivnosti humanitarne pomoći; osigurava sigurnost stranih državljana u Ukrajini i podržava koordinirajuću ulogu Ujedinjenih naroda u usmjeravanju humanitarne pomoći, kao i rad kriznog koordinatora UN-a za Ukrajinu", piše Qin Gang.
"Kako kaže kineska poslovica - potrebno je više od jednog hladnog dana da bi se smrznuo metar leda. Dugoročni mir i stabilnost Europe oslanjaju se na načelo nedjeljive sigurnosti. Mora postojati uravnotežena, učinkovita i održiva europska sigurnosna struktura. Sada je prioritet prekid vatre u Ukrajini kako bi se zaštitili civili", dodaje.
"Kao članica Vijeća sigurnosti UN-a, Kina će nastaviti koordinirati napore za postizanje trajnog mira. Spremni smo učiniti sve što možemo i raditi s drugim stranama. Naša krajnja svrha je kraj rata te podrška regionalnoj i globalnoj stabilnosti", navodi kineski veleposlanik.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati