Kolo sreće se okreće: Koju su ulogu odigrali tabloidi u slučaju Strauss-Kahna?
Foto: AFP
SUBOTA ujutro. Deseci lokalnih i stranih novinara okupirali su pločnik, prigodno imenovan "DSK plaža", nasuprot kuće Dominique Strauss-Kahna na Manhattanu. Nestrpljivo čekajući bivšeg šefa MMF-a da po prvi put izađe u javnost nakon ukidanja kućnog pritvora, reporteri bi se povremeno uključivali u eter držeći u ruci naslovnicu New York Posta s koje je vrištao naslov "DSK-ova sobarica je kurva".
"Ovdje u New Yorku, danas se smijemo naslovima o sobarici, ali to nužno ne znači da im i vjerujemo", kazao je dopisnik za francuski kanal France 24 Nathan King. "No ljudi u Francuskoj to ne razumiju", dodao je.
Upravo tu dimenziju tabloida, njihovog doživljaja i utjecaja kojeg imaju u New Yorku, na primjeru slučaja Strauss-Kahna objasnio je Jason Horowitz u svom članku u Washington Postu.
Tabloidi stvaraju istinu
Iako ni Francuska nije imuna na tabloide, ipak je to drugi svijet u odnosu na New York, piše Horowitz. A upravo su američki tabloidi na pladnju dobili priču godine, kada je policija "skinula" Strauss-Kahna s aviona na aerodromu Kennedy i u lisicama ga odvela u pritvor zbog navodnog seksualnog napastovanja hotelske sobarice. Moćni financijski igrač protiv male sobarice - ima li boljeg dara s neba za tabloide. Nije prošlo puno vremena prije nego li su se standardno frankofobni njujorški tabloidi počeli natjecati u stigmatiziranju francuskog moćnika. Objavljivale su se sve informacije kojih su se mogli dokopati, a medijska pompa koja je slijedila slučaj odavno nije bila viđena.
Svoju ulogu u cijeloj priči odigrao je i "nezgrapni" ured javnog tužitelja, koji je medije hranio poluprovjerenim informacijama, a oni su te iste na pladnju nudili njujorškoj javnosti "gladnoj krvi." Osim toga, na priču su se "navukle" i strane novine, pa su New York Post citirale kao New York Times, piše Horowitz. Iz policije i tužilaštva su curile informacije, a tabloidi su samo radili svoj posao, uz nadu da će prodati koji primjerak više. Ubrzo uopće više nije bilo dvojbe, Strauss-Kahn je bio osuđen i prije nego li je suđenje započelo.
Veliki obrat
Sad kad je istraga ustanovila neke informacije iz prošlosti glavne svjedokinje, koje duboko potkopavaju njezin kredibilitet, u Strauss-Kahnovo taboru bi voljeli vidjeti malo grižnje savjesti kod njujorških medija. Ali to naprosto ne funkcionira tako, piše Horowitz.
"Veliki obrati su dio drame koja prati ovakve priče. Malo suosjećamo sa sobaricom, a sad smo spremni suosjećati s optuženim", kazao je Tom McGeveran, urednik internet stranice o politici i kulturi. "Građani New Yorka spremno će uhvatiti taj vlak bez da znaju gdje će ih odvesti", napominje.
Tabloidi su mu možda učinili i uslugu
No nakon što su ga tjednima terorizirali, njujorški mediji su naposljetku Strauss-Kahnu možda učinili i uslugu. "Francuzima se nije svidjelo njegovo razapinjanje u američkim medijima. Ovo mu je možda i pomoglo, a New York Post je odigrao posebno važnu ulogu. Sad kad vjerojatno neće ni biti suđenja, mislim da Strauss-Kahn ima dobre šanse uspješno se vratiti u francusku politiku", smatra politička analitičarka Amandine Atalaya.
Danas, kada se "istina" okrenula, Strauss-Kahn bi volio vidjeti da se oni koji su ga unaprijed osudili malo "ugrizu za jezik". Vrijedi to i za beskrupulozne novinare, ali i ured javnog tužitelja kojem se previše svidjelo svijetlo pozornice pa je u javnost iznosio i što je smio i što nije smio. Ured se branio činjenicom da je ekstremna kompeticija tabloida za svaku informaciju uzrokovala prenapuhivanje svako detalja. Iako je tužitelj u jednom trenutku pokušao smiriti hajku, mediji su Strauss-Kahnovu krivicu uzeli kao gotovu stvar.
Priča se nastavlja, ali s drugim predznakom
Istovremeno, pred Strauss-Kahnovom kućom, novinari su i dalje nestrpljivo čekali barem na jednu rečenicu slobodnog čovjeka koji je do jučer bio neprijatelj broj jedan. Policija je pokušavala odgurati reportere iza linije, ne bi li Strauss-Kahnu dala malo mjesta, među njima i njujorškog reportera Kevina Sheehana koji je u jednoj ruci držao laptop, a u drugoj motociklističku kacigu. Strauss-Kahn je napokon izašao, obasjan bljeskovima fotoaparata uz povike "Dominique!". Kiselo im se nasmiješio, ušao u automobil i otišao. Odmah iz njega, u vruću potjeru za novom pričom krenuo je i Sheenanov motocikl.
Novi izazov pred Strauss-Kahnom
Iako se Strauss-Kahn vjerojatno riješio jedne tužbe, sad je suočen s novom. Naime, francuska novinarka Tristane Banon će također podnijeti tužbu protiv Strauss-Kahna, uz tvrdnju kako ju je pokušao napasti kada ga je pokušala intervjuirati u pariškom stanu 2003. godine. Tvrdi da je bivši šef MMF-a inzistirao da ga drži za ruku dok vode razgovor ili od intervjua neće biti ništa. Prema njenoj verziji, nakon toga ju je srušio na pod, otkopčao joj grudnjak i raskopčao hlače. "Kad sam shvatila da me želi silovati, počela sam ga udarati nogama. Bila sam prestrašena", tvrdi Banon.
Banon je u javnost s ovom pričom izašla nedugo nakon njegovog uhićenja povodom tvrdnji hotelske sobarice. Kaže da nije podnijela tužbu prije osam godina, jer su joj tad "svi govorili da to nikad neće proći".
Strauss-Kahn je najavio da će je tužiti zbog iznošenja lažnih tvrdnji i optužbi.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati