Komemoracija za Srbe ubijene u Okučanima i Medarima. "Za zločin nitko nije odgovarao"
U OKUČANIMA i Medarima, selu kod Okučana, održana je komemoracija te molitveno sjećanje i spomen na srpske žrtve u operaciji Bljesak, a zamjenik predsjednika SNV-a Boris Milošević upozorio je da za taj ratni zločin još nitko nije odgovarao.
"Pola sata nakon početka Bljeska u selu Medari ubijene su 22 osobe srpske nacionalnosti. Za taj ratni zločin nitko nije odgovarao", rekao je Milošević u Okučanima te dodao da se komemoracijom pokazuje da žrtve nisu zaboravljene.
Milošević: Sjećamo se žrtava i borimo se za istinu o njihovom stradanju
"Okupljanjem pokazujemo da kao zajednica žrtve nismo prepustili zaboravu, da ih se sjećamo i da se borimo za istinu o njihovom stradanju i za njihov status i u smrti. Prije svega, da imaju ravnopravnost u statusu žrtve i da im se iskaže poštovanje, kako u društvu, tako i prema njihovim obiteljima", naglasio je Milošević.
Ocijenio je važnim "postići tu razinu napretka u društvu" jer se, kaže, vrlo često žrtve "s druge strane" zaborave ili se ne spominju.
"SNV je razvio kulturu sjećanja - na svakoj komemoraciji se sjetimo svih žrtava", dodao je.
Od 24 civilne osobe srpske nacionalnosti koje su bile u selu Medari ubijene su 22
"Spomenik u Okučanima smo napravili za sve žrtve rata, kako stoji uklesano na njemu, svim nedužnima koji su nastradali od 1991. do 1995., kao jedan od primjera kako u Republici Hrvatskoj treba obilježavati stradanja", rekao je zamjenik načelnika Okučana Siniša Martinović. Dodao je i da je u vojno-redarstvenoj akciji Bljesak prognano oko 27.000 ljudi, a od 1991. do 1995. oko 75.000 ljudi prognano je iz zapadne Slavonije.
Prema izvještaju HHO-a iz 2002., od 24 civilne osobe srpske nacionalnosti koje su bile u selu Medari ubijene su 22. Dvije djevojke su spašene jer ih je prepoznao i zaštitio jedan pripadnik Hrvatske vojske. Komemoraciju i molitveno sjećanje u Medarima vodio je Ognjen Tendžerić, paroh novogradiški.
"Ne zaboravite djecu i sve nevine žrtve, to je sramota i jednog i drugog naroda koji zajedno dijele patnje. Uzdignimo se i gledajmo najbitnije, da smo jedni na druge naslonjeni, zaista smo braća i sestre jer jedni bez drugih ne možemo", rekao je.
"Civilne žrtve rata najmanje se pamte, važno je inkluzivno sjećanje"
Senna Šimek iz zagrebačke Inicijative mladih za ljudska prava s kolegama iz Beograda upozorila je da se sve civilne žrtve rata najmanje pamte.
"Jedini ispravni put u budućnost je inkluzivno sjećanje na sve civilne žrtve, bez stvaranja razlike među žrtvama. Želimo pokazati da postoji netko tko brine, a nije doživio rat", rekla je te istaknula da imaju odgovornost graditi zdravije društvo koje neće ponavljati greške iz prošlosti.
Kazneni zločin u Medarima još uvijek u predistražnom postupku
Marica Šajatović, predsjednica Udruženja protiv zaborava civilnih žrtava rata 1991. – 1995., izvijestila je da je sredinom 2010. završena ekshumacija posmrtnih ostataka 28 osoba iz zajedničke grobnice koja je bila na području mjesnog groblja Trnava. Na Zavodu za sudsku medicinu do proljeća 2012. identificirano je 14 stanovnika Medara ubijenih 1. svibnja 1995.
"Kazneni postupak za zločin u selu Medari je još uvijek u predistražnom postupku protiv nepoznatih počinitelja", rekla je.
Documenta: Hrvatska ima obvezu osigurati učinkovitu istragu zločina u Medarima i procesuiranje počinitelja
Iz Documente - centra za suočavanje s prošlošću u priopćenju su pozvali hrvatske institucije da pokrenu kazneni postupak. "Hrvatska ima obvezu osigurati učinkovitu istragu zločina u Medarima i procesuiranje počinitelja zločina. Vrijeme je da nakon 29 godina obitelji žrtava konačno dočekaju priznanje patnje i pravdu", istaknuli su i pozvali nadležne da podignu optužnicu "koju najavljuju godinama".
Sudionici komemoracija u Okučanima i Medarima danas će u Draškovićevoj ulici u Zagrebu položiti cvijeće kod spomen-ploče ubijenim Zagrepčankama i Zagrepčanima tijekom raketiranja Zagreba 2. svibnja 1995.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati