Kremlj: Putin je spreman razgovarati s Trumpom, čekamo signale iz Washingtona
RUSKI predsjednik Vladimir Putin spreman je održati telefonski razgovor s predsjednikom Sjedinjenih Država Donaldom Trumpom, dok Moskva čeka obavijest iz Washingtona da je i ta strana spremna, izjavio je danas glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Trump je jučer rekao da se želi susresti s Putinom što je prije moguće kako bi osigurao kraj rata s Ukrajinom i izrazio želju da radi na smanjenju nuklearnog oružja, a Kremlj je priopćio da je Putin jasno dao do znanja da i on to želi.
Na pitanje hoće li dvojica predsjednika iskoristiti već ovaj prvi Trumpov vikend svog drugog predsjedničkog mandata za svoj prvi telefonski razgovor, bitnu preteču sastanka licem u lice za dublje razgovore, Peskov je rekao da je "Putin spreman. Čekamo signale (iz Washingtona). Svi su spremni. Teško je u ovoj situaciji čitati talog kave. Čim i ako nečega bude, obavijestit ćemo vas."
Trump: Putinu se jako svidjela ideja o smanjenju nuklearne energije
Trump, koji se u četvrtak obratio Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu putem video veze, rekao je da želi raditi na smanjenju nuklearnog naoružanja, dodajući da misli da bi Rusija i Kina mogle podržati smanjenje vlastitih oružanih kapaciteta.
"Željeli bismo vidjeti denuklearizaciju... i reći ću vam da se predsjedniku Putinu jako svidjela ideja o smanjenju nuklearne energije. Mislim da bismo ostatak svijeta natjerali da slijedi, a tome bi se pridružila i Kina", rekao je američki predsjednik.
Peskov kaže da je Putin jasno dao do znanja da želi nastaviti pregovore o nuklearnom razoružanju što je prije moguće, ali da bi takvi razgovori trebali biti širi nego u prošlosti kako bi obuhvatili nuklearne arsenale drugih zemalja, uključujući Francusku i Britaniju.
"Dakle, ima se o čemu razgovarati, treba razgovarati. Vrijeme je u mnogočemu izgubljeno. O takvom interesu smo i prije govorili, tako da je lopta u dvorištu SAD-a koji je zaustavio sve sadržajne kontakte s našom zemljom“, rekao je glasnogovornik Kremlja.
Novi ugovor o smanjenju strateškog naoružanja ili Novi START, koji ograničava broj strateških nuklearnih bojevih glava koje Sjedinjene Države i Rusija mogu rasporediti, te raspoređivanje raketa i bombardera s kopna i podmornica za njihovu isporuku, trebao bi isteći 5. veljače 2026.
Posljednji je to preostali stup kontrole nuklearnog oružja između dviju najvećih svjetskih nuklearnih sila.
Peskov: Ovaj sukob ne ovisi o cijenama nafte
Komentirajući Trumpov zahtjev u Davosu da OPEC i Saudijska Arabija snize cijenu nafte i ideju da bi niže cijene mogle ubrzati kraj rata u Ukrajini, Peskov je rekao:
"Ne. Ovaj sukob ne ovisi o cijenama nafte. Ovaj sukob se događa zbog prijetnje nacionalnoj sigurnosti Ruske Federacije, zbog prijetnje Rusima koji žive na dobro poznatim teritorijima i zbog potpunog otpora Amerikanaca i Europljana da čuju brige Rusije. To nema nikakve veze s cijenama nafte."
Pod "dobro poznatim teritorijima" Peskov misli na dijelove istočne Ukrajine koje je Rusija zauzela od početka rata i proglasila svojima, u akcijama koje je većina zemalja u Ujedinjenim narodima osudila kao nezakonite.
Glasnogovornik se također osvrnuo na Trumpovu tvrdnju da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij spreman za postizanje mirovnog sporazuma, ali istaknuvši da je Zelenskij dekretom iz 2022. isključio bilo kakve pregovore s Putinom.
"Kako bi se postigla nagodba, potrebno je održati pregovore. (Ali) Zelenskij je to sam sebi zabranio u vlastitom dekretu."
Ukrajinski je predsjednik ovaj tjedan rekao da će biti potrebno najmanje 200.000 europskih mirovnih snaga kako bi se spriječio novi ruski napad na Ukrajinu nakon sporazuma o prekidu vatre.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati