Stiže vrh vodnog vala. Izlila se Mrežnica, problemi na sjeveru, voda odnijela most
ZBOG obilnih kiša posljednjih dana u nekim dijelovima zemlje traju žestoke borbe s poplavama. Jučer je najteže bilo na području Zadarske županije. Očekuje se dolazak velikog vodnog vala iz Slovenije. Vrhunac će biti sutra.
Nakon što je u samo 24 sata palo 250 litara po četvornome metru, vodostaj rijeke Zrmanje u Obrovcu je jučer ujutro dosegnuo povijesna 302 centimetra, što je čak 39 cm iznad dosad najvišeg vodostaja Zrmanje izmjerenog u tom gradu. Voda se izlila na ulice, probila se i u povijesnu jezgru. Situacija je teška i u Gračacu. Danas je najkritičnije u Hrvatskoj Kostajnici, gdje je proglašeno izvanredno stanje, a Una raste iz sata u sat.
Borba protiv poplava vodi se i na karlovačkom području. Prema procjenama Hrvatskih voda, maksimalni vodostaji rijeke Kupe u Karlovcu očekuju se tijekom noći sa srijede na četvrtak. Rijeka Korana se već izlila iz svog korita.
> Vlastite slike ili snimke, ako ste na sigurnom, možete nam slati na desk@index.hr
Radio Mrežnica javlja da je rijeka Kupa na nekoliko mjesta pronašla put kroz box-barijere u naselju Brodarci. Mještani tvrde da su pojavili ljudi koji su pokušali sanirati barijere, ali su ubrzo napustili lokaciju.
Načelnik Stožera civilne zaštite Obrovca Slobodan Jurjević je u Otvorenom poručio kako se nada da je najgore prošlo. "Zrmanja je od jučerašnjeg rekordnog vodostaja od 302 centimetra spustila se na 243 centimetra. Stanje nije zabrinjavajuće, dežurne službe su na terenu", kazao je.
"Pojačavaju se zečji nasipi i čekamo što će nam donijeti noć. Ostalo je nekih 20 centimetara vode. Najvećim dijelom je ispumpana s lijeve obale Zrmanje koja je najviše pogođena poplavom", nastavio je. Naglašava da se radilo o enormnim količinama padalina.
"Korito Zrmanje nije moglo podnijeti čak i naš zaštitni zid. Trebamo u budućnosti razmisliti kako podići zid za nekoliko desetaka centimetara ili čak metar visine", zaključio je.
"Do evakuacije neće doći jer uspješno branimo na cijeloj liniji koja je ugrožena, znači u ulici Nine Maraković i Kavrlja. U nekoj dužini možemo reći oko 3 km i dalje se brani uspješno. Ono što znamo da je tendencija rasta 2 do 3 cm", kazao je gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan u večernjem Dnevniku HTV-a.
"Podijeljeni su kontakt brojevi. Spremljeni smo ako treba nekakvo točkasto izlaženje na samu lokaciju. Imamo konstantno dežurstvo i cijelu noć ćemo još probdjeti i vjerujem da ćemo se izboriti do kraja", dodao je.
"Svakako je bitno da građani ostanu mirni, a u slučaju hitnih situacija da zovu broj 112. Također neka pripreme dovoljne količine pitke vode, hrane, zalihe lijekova, pune baterije mobitela, nekakve baterije koje mogu poslužiti u slučaju nestanka električne energije", upozorio je Petar Prpić, zapovjednik Vatrogasne zajednice Hrvatske Kostajnice.
"Ono što bih zamolio je da se građani ne kreću kroz poplavna područja niti pješice, niti automobilima. Svjedoci smo sami za dlaku izbjegnute tragedije u selu Kuljani kada je osobno vozilo završilo u poplavi", istaknuo je.
Bjelovarsko-bilogorsku županiju je danas nakon 17 sati zahvatilo nevrijeme praćeno jakim pljuskom i grmljavinom. Županijski centar 112 je primio tridesetak dojava građana o stablima koja su pala na prometnice, poplavljenim bunarima i nestanku električne energije.
U Grubišnom Polju i Bulincu zbog poplavljenih putnih jaraka voda je zaprijetila stambenim objektima. Vatrogasci, djelatnici cestarske službe i HEP-a su odmah po dobivenoj dojavi upućeni na teren kako bi pristupili otklanjanju posljedica nevremena. Nije bilo ozlijeđenih osoba.
Na terenu je i djelatnik Službe civilne zaštite Bjelovar radi utvrđivanja stanja i potreba angažiranja dodatnih sudionika sustava civilne zaštite te drugih potrebnih resursa. Aktivirani su Stožeri civilne zaštite Nova Rača i Grubišno Polje.
U naselju Torbice poplavljene su dvije kuće iz kojih vatrogasci DVD-a Kistanje i Šibenika ispumpavaju vodu dok se oko ostalih objekata postavljaju vreće s pijeskom.
"Radi se o kućama u kojima u trenutku plavljenja nije bilo nikoga. Na istom je području, od naselja Torbice do mjesta Nunići nastalo jezero dugo i do četiri kilometra. Riječ je o prodiranju podzemnih voda, slijevanju vode iz Zrmanje, a voda se približila i kućama", potvrdio je Hini ravnatelj županijskog Stožera civilne zaštite i županijski vatrogasni zapovjednik Darko Dukić.
Dodao je da se tijekom dana bagerom kopao kanal kako bi se voda preusmjerila prema neobrađenim, nepoplavljenim poljima. "Zbog plavljenja je zatvorena i glavna cesta kroz Kistanje", kazao je Dukić dodajući da je na mjestima voda dubine i do dva metra te su vatrogasci imali nekoliko intervencija izvlačenja automobila s poplavljenih dijelova ceste.
Dukić je istaknuo da je ugrožena cijela Zagora, te da službe ostaju dežurati kroz noć.
Velika količina padalina je izazvala probleme i na području Varaždinske županije. Na više mjesta je došlo do izlijevanja potoka i odvodnih jaraka prema kućama, po njivama ali i prometnicama.
>> Opširnije
I rijeka Korana se izlijeva iz svog korita. Na mjernoj postaji Velemerić razina vodostaja Korane u 19 sati iznosila je 466 cm. Radio Mrežnica je objavila slike iz mjesta Barilović.
Rijeka Dobra također nezaustavljivo buja. Nizvodno od Lešća prelijeva se iz korita, a na nekim mjestima je i dvostruko “šira”.
Gradonačelnik Hrvatske Kostajnice je u središnjem Dnevniku HTV-a otkrio kakva je trenutno situacija na tom području.
"Trenutačna situacija, kako ste sami rekli, vodostaj je 456 centimetara, u izvanrednom smo stanju kada počinjemo s pojačanim mjerama. Intenzivno se radi na onim dijelovima koji su najniži da se interventno ispumpa sva voda kako ne bi došlo do većih materijalnih troškova", kazao je.
Tvrdi kako najgore još uvijek nije prošlo i da građane Hrvatske Kostajnice očekuje još jedna besana noć. Ipak, ističe da su spremni. "Mogu reći da smo mi pripremljeni za sve hitne intervencije kao što smo pokazali i do sada. Svaki put kod svih vodostaja smo se uspjeli obraniti tako da vjerujem da ćemo se obraniti i ovaj put", poručio je.
"Jer s nama su, vidjeli ste jutros, uz Vladu Republike Hrvatske, Hrvatska Vojska i Hrvatske vode, koje intenzivno i danonoćno možemo reći pojačavaju sve zečje nasipe, a sve pumpe dobrovoljnih vatrogasnih društava, snižavaju ovaj vodostaj, što nikad do sad nismo zabilježili, da uspijevamo pola metra raditi razliku između ulice gdje stojimo i same rijeke Une", dodao je.
Bišćan je iskoristio priliku i da najavi da će novi nasip biti izgrađen do kraja ove godine. "Ja vjerujem da će možda biti gotov i prije kraja godine jer će se raditi kod najnižih vodostaja, odnosno tijekom ljeta, poručio je gradonačelnik", naglasio je.
Pojedini dijelovi Krapine imaju problema u opskrbi električnom energijom. Naime, zbog jakog vjetra srušeno je nekoliko stabala koja su prilikom pada potrgala električne vodove. Ekipe HEP-a su na terenu i otklanjaju kvarove.
U 18:00 sati aktiviran je Stožer civilne zaštite općine Kistanje zbog izbijanja podzemnih voda koje su izazvale plavljenje. Najugroženije je naselje Torbice i cesta od Macura prema Nuniću. Zbog podizanja razine vode na ŽC 6026 u mjestu Torbice, radnim strojem prokopan je kanal kako bi voda otjecala s ceste u polje, javljaju iz Ravnateljstva civilne zaštite.
Dodatno, postavljaju se vreće s pijeskom oko kuća u Torbicama i ispumpava se voda iz dvorišta dviju poplavljenih kuća. Na teren su izašli načelnik općine Kistanje, načelnik općinskog Stožera civilne zaštite, voditelj Službe civilne zaštite Šibenik, županijski vatrogasni zapovjednik, ujedno i načelnik Stožera civilne zaštite Šibensko-kninske županije te vatrogasci JVP Šibenik i DVD Kistanje.
Još sutra će u većem dijelu zemlje biti promjenjivo vrijeme, povremeno s kišom, ponegdje i obilnijom i u obliku pljuskova.
>> Opširnije
OBILNA kiša stvara velike probleme i na sjeveru Hrvatske. Voda je odnijela pješački drveni most koji je postavljen u Vukšincu U Donjoj Stubici, na gradilištu novog mosta.
>> Opširnije
Prema posljednjem mjerenju, vodostaj rijeke Zrmanje s 302 centimetra pao je na 236 centimetra, a niži je i vodostaj rijeke Otuče. Utvrđuje se i sanira šteta. Najveća šteta je na srednjoj školi.
Stradalo je 6 učionica, informatički kabinet, kancelarije, dokumentacija, tehnika. Škola je bez struje i vode.
U Gračacu, koji je poharala Otuča, danas je stanje malo bolje. Rijeka se povukla, a poplavljeno naselje spasio je samo jedan bager, koji je angažirao župan Zadarske županije, javlja HRT.
Predsjednik vlade Andrej Plenković zahvalio je u utorak svim sastavnicama iz sustava domovinske sigurnosti na naporima kako bi se spriječile posljedice visokih vodostaja i velikih kiša u nizu hrvatskih županija te je obećao pomoć županijama pri saniranju šteta.
"Želim iskoristiti ovu prigodu da se zahvalim svim sastavnicama iz sustava domovinske sigurnosti, vatrogascima, HGSS-u, civilnoj zaštiti, policiji, vojsci, lokalnim samoupravama i Hrvatskim vodama koji zaista rade maksimalne napore u nizu hrvatskih županija kako bi se spriječile posljedice ovih visokih voda i velikih kiša", rekao je premijer novinarima uoči samita Vijeća Europe u Reykjaviku.
Istaknuo je kako su potpredsjednici vlade i ministri obišli niz županija te da će to činiti i dalje.
Nakon što se proglase elementarne nepogode i utvrde štete u pojedinim županijama, kako kaže premijer, vlada će pomoći županijama da što prije saniraju štete koje su se dogodile.
"Vidimo da klimatske promjene utječu i na ovaj način na količinu oborina kakvih prije u ovakvoj mjeri nije bilo", ustvrdio je.
Potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, potpredsjednik vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved i ministar obrane Mario Banožić ranije danas obišli su poplavljena područja Obrovca, Gračaca i Banovine.
Zbog obilnih kiša se izlila Mrežnica, poplavljene su kuće, vikendice, dvorišta i polja u Donjem Mrzlom Polju, Zvečaju i Belavićima, doznaje Hina u upravi grada Duge Rese, odakle pozivaju ugrožene građane da se za pomoć u bilo koje doba jave vatrogascima na broj 193.
Iako zamjenica gradonačelnika Katarina Srakovčić još prikuplja informacije o odredištima na kojima se Mrežnica izlila, za Hinu je rekla da su se prvi problemi pojavili oko podneva te da su vatrogasci iz tri vatrogasna društva na terenu i provode zaštitu ljudi i imovine koliko god mogu. Već ispumpavaju vodu iz kuća, ali to još ne mogu činiti iz svih kuća jer nema svrhe, doadala je.
“Nažalost, cijeli red vikendica uz Mrežnicu u Belavićima, onaj prostor koji ljudi zovu ‘vesela livada’, pod vodom je. Njihovi vlasnici i vlasnici drugih poplavljenih objekata u pomoć mogu zvati vatrogasce na broj (047) 193, a sada su na terenu 23 vatrogasca”, rekla je Srakovčić.
POTPREDSJEDNIK vlade Tomo Medved rekao je u Karlovcu da će Karlovačka županija za obranu od poplave imati na raspolaganju sve raspoložive potencijale svih sastavnica domovinske i nacionalne sigurnosti, a ministar obrane Mario Banožić stavio je na raspolaganje pomoć vojske.
>> Opširnije
Stožer civilne zaštite Zagrebačke županije procijenio je u utorak kako bi najkritičnije moglo biti na području općine Pisarovina, koja se nalazi uz Kupu, a ta je općina od Stožera zatražila dostavu pijeska za potrebe obrane od poplava.
Pripremne aktivnosti obrane od poplava su u tijeku te su obaviještene i stavljene u pripravnost sve nadležne službe i snage sustava civilne zaštite, izvijestili su iz Ravnateljstva civilne zaštite.
Zatvorene su prometnice DC36 u mjestima Koritinja, Donja Kupčina-Šišljavić i Gradac Pokupski-Lijevo Sredičko.
Na području Zagrebačke županije zabilježeno je više intervencija vatrogasaca i komunalnih službi zbog ulaska vode u objekte uslijed veće količine oborina i neočišćenih odvodnih kanala.
Rijeka Una u Hrvatskoj Kostajnici je dosegnula 456 centimetara. Poplavila je gradske ulice i kuće, zatvorena je cesta prema Dvoru. HGSS pomaže građanima, sve su službe na terenu, grade se nasipi.
U proteklih 24 sata pale su dodatne količine oborina na području gotovo cijele Republike Hrvatske, u prosjeku između 10 i 35 mm, a zbog obilnih oborina u tijeku su aktivnosti obrane od poplava u više županija, izvijestili su u utorak Ravnateljstvo civilne zaštite i Hrvatske vode.
Iz Hrvatskih voda su izvijestili kako je najviše kiše palo na području Gorske Hrvatske - Zavižan 48 mm, Ogulin 45 mm, Slunj 38 mm, Gračac 24 mm, a najmanje oborina, do 5 mm, palo je na području Istre i sjeverne Hrvatske.
Izvanredne mjere su proglašene uz rijeke Ilovu kod Velikog Vukovja, Unu kod Hrvatske Kostajnice i Savu kod Jasenovca.
Zadarska županija
Vodostaj rijeke Otuče u Gračacu i dalje je u opadanju, očekuje se postepeno povlačenje poplavnih voda na području Gračaca.
Na području Obrovca vodostaj Zrmanje također je u opadanju koje se očekuje i u narednim satima.
Sve operativne snage i nadležne službe i dalje su na terenu, a provodi se ispumpavanje poplavnih voda i sanacija poplavljenih područja, objekata i imovine. Državna intervencijska postrojba civilne zaštite s tri velike pumpe ispumpava vodu iz poplavljenog dijela grada Obrovca.
Sisačko-moslavačka županija
Na lokaciji u Novoj Drenčini (Petrinja) izvedeno je proširenje i nadvišenje otprije postavljenog privremenog nasipa od vreća s pijeskom uz rijeku Kupu.
Na snazi su izvanredne mjere obrane od poplava na rijeci Uni vezano za vodomjer Hrvatska Kostajnica. Vodostaj rijeke Une u Hrvatskoj Kostajnici i dalje je u porastu.
Operativne snage i nadležne službe s Hrvatskom vojskom postavljaju zečje nasipe od vreća s pijeskom za zaštitu kuća u neposrednoj blizini rijeke
Une u Hrvatskoj Kostajnici, te „negativne“ bunare oko slivnika i šahtova za sprečavanje plavljenja ulica na mjestima gdje rijeka Una prodire kroz kanalizacijski sustav.
Uslijed velikih oborina i graničnih parametara ispravnosti vode za ljudsku potrošnju, u Hrvatskoj Kostajnici iz JP Komunalac preporučuju korisnicima vodnih usluga upotrebu vode za ljudsku potrošnju uz prokuhavanje.
Karlovačka županija
Na karlovačkom području i dalje traju pripreme za moguće poplave. S obzirom na nove očekivane oborine na slivu rijeke Kupe tijekom današnjeg, a i sutrašnjeg dana doći će do dodatnog porasta vodostaja rijeke Kupe u Karlovcu.
Prema procjenama Hrvatskih voda, maksimalni vodostaji rijeke Kupe u Karlovcu očekuju se tijekom noći sa srijede na četvrtak.
Aktivirani su Stožeri civilne zaštite Karlovca i Ogulina, a u suradnji s gradskim tvrtkama i operativnim snagama civilne zaštite pune se vreće s pijeskom i dostavljaju na ugrožene lokacije.
Bjelovarsko-bilogorska županija
Na snazi su izvanredne mjere obrane od poplave kod rijeke Ilova u Velikom Vukovju. U Garešnici je rijeka Ilova otplavila izletnički splav u vlasništvu turističke zajednice zbog čega je angažirana JVP Garešnica.
Voditelj Službe civilne zaštite Bjelovar obišao je vodomjere Palovac i Garešnica te je održao sastanak sa zapovjednikom JVP Garešnica.
Ličko-senjska županija
Stožer civilne zaštite Lovinac je u pripravnosti i sve službe su na terenu. Stožer civilne zaštite Plitvička Jezera je također u pripravnosti te se poduzimaju sve mjere po potrebi.
Za sada nema poplavljenih područja iako se to očekuje u zaseoku Luketići.
Uslijed obilnih oborina vodostaj rijeke Korane raste oko 10 cm za pola sata.
Zamjenica načelnika Stožera CZ Obrovac Gordana Renić gostovala je u Dnevniku N1 televizije.
"Zapravo se ne radi o mazutu nego lož ulju iz podruma kotlovnice osnovne škole. Pozvana je služba koja je to sanirala i ta se opasnost nije širila dalje. Što se tiče fekalija, imali smo problem što je prelaskom vode izvan zaštitnog zida došlo do potapanja pumpi koje su pumpale i oborinsku i fekalnu kanalizaciju", rekla je Gordana Renić.
Također kaže da postoji nestašica pitke vode na području cijele Zadarske županije.
"U Obrovcu je još uvijek imamo, ali nemamo je u Karinu. Opskrbljujemo stanovništvo. Zrmanja je donijela mnoštvo mulja, objekti su njime zatrpani", rekla je.
Isto tako, navodi da je dječji vrtić saniran i ovlaživači su na funkciji. Još uvijek nismo zbrojili materijalne štete", zaključila je.
PRVI put u povijesti rijeka Otuča izlila se iz korita i došla do Novog naselja u Gračacu, koje je u posljednjih nekoliko mjeseci poplavljeno dva puta.
>> Opširnije
Obilna kiša koja već satima pada radi probleme i na sjeveru zemlje. Nikola Sedlar iz Stažnjevca pored Ivanca javlja za HRT da su se lokalni potoci izlili i ugrožavaju nekoliko kuća, a cesta je poplavljena.
Vatrogasci su na terenu i pokušavaju nasipima zaštiti domove i imovinu. Ispumpavaju se podrumi, javio je novinar HRT-a Ivica Grudiček.
POD vodom su vinogradi, oranice, polja krumpira i dozrelih jagoda. Izlili su se izvori Butina, Kruška, Staševica, Crpala, Krotuša, Spilov, Krtinovac, Crni vir i rijeka Matica.
>> Opširnije
Rijeka Mrežnica već je ušla u dvorišta i podrume brojnih naselja na dugom potezu od Zvečaja do Gornjeg Mrzlog Polja. Brojni su vatrogasci na terenu, javlja Radio Mrežnica.
"Od podneva na 10 lokacija stalno ispumpavamo vodu, radimo zečje nasipe", kazao je za Radio Mrežnicu zapovjednik Vatrogasne zajednice Duge Rese Boris Škrtić. Aktivno se s vodom bori 16 vatrogasaca, a rijeka ulazi u dvorišta, podrumske prostorije i kuće, dodao je. Najteže je oko 18 sati u Gornjem Mrzlom Polju.
POMNO se vodostaj prati i u Šibensko-kninskoj županiji, točnije na kninskom području gdje rijeka Krka u intervalima raste ili pada po 1 centimetar, ali stanje je zasad uobičajeno kada su u pitanju velike količine oborina.
>> Opširnije
Zadarska županija
Vodostaj rijeke Otuče u Gračacu i dalje je u opadanju, očekuje se postepeno povlačenje poplavnih voda na području Gračaca. Na području Obrovca, vodostaj Zrmanje također je u opadanju koje se očekuje i u narednim satima. Sve operativne snage i nadležne službe i dalje su na terenu. Provodi se ispumpavanje poplavnih voda i sanacija poplavljenih područja, objekata i imovine. Državna intervencijska postrojba civilne zaštite s tri velike pumpe ispumpava vodu iz poplavljenog dijela grada Obrovca. Specijalistički timovi Hrvatskog Crvenog križa dostavljaju hranu, vodu i lijekove na području Gračaca. Predstavnici Službe civilne zaštite i dalje sudjeluju u radu stožera civilne zaštite.
Zbog miješanja rijeke Zrmanje s fekalnim i slivnim vodama koje su poplavile stambene i poslovne prostore, Stožer civilne zaštite grada Obrovca uputio je obavijest građanstvu o nužnoj provedbi mjera u cilju sprječavanja nastanka zaraze (dezinficiranje svih poplavljenih prostorija, pokućstvo i tapecirani namještaj koji su poplavljeni preporuča se trajno baciti u priložene kontejnere koji će biti postavljeni po gradu, poplavljene prostore nužno je očistiti sredstvima za dezinfekciju, zidove objekta nužno je dezinficirati).
Sisačko-moslavačka županija
Na lokaciji u Novoj Drenčini (Petrinja) izvedeno je proširenje i nadvišenje otprije postavljenog privremenog nasipa od vreća sa pijeskom uz rijeku Kupu.
Na snazi su izvanredne mjere obrane od poplava na rijeci Uni vezano za vodomjer Hrvatska Kostajnica. Vodostaj rijeke Une u Hrvatskoj Kostajnici i dalje je u porastu. Operativne snage i nadležne službe s Hrvatskom vojskom postavljaju zečje nasipe od vreća s pijeskom za zaštitu kuća u neposrednoj blizini rijeke Une u Hrvatskoj Kostajnici, te tzv. „negativne“ bunare oko slivnika i šahtova za sprečavanje plavljenja ulica na mjestima gdje rijeka Una prodire kroz kanalizacijski sustav. Uslijed velikih oborina i graničnih parametara ispravnosti vode za ljudsku potrošnju, u Hrvatskoj Kostajnici iz JP Komunalac preporučuju korisnicima vodnih usluga upotrebu vode za ljudsku potrošnju uz prokuhavanje.
Za potrebe snižavanja vodostaja rijeke Save na sisačkom i jasenovačkom području, od jučer ujutro 15.5.2023. otvorene su ustave Prevlaka i Trebež, putem kojih se dio velikih voda rijeke Save upušta u retenciju Lonjsko polje. Hrvatske vode uvele su izvanredne mjere obrane od poplava na rijeci Savi vezano za vodomjer Jasenovac.
Karlovačka županija
Na karlovačkom području i dalje traju pripreme za moguće poplave. S obzirom na nove očekivane oborine na slivu rijeke Kupe tijekom današnjeg, a i sutrašnjeg dana doći će do dodatnog porasta vodostaja rijeke Kupe u Karlovcu. Prema procjenama Hrvtaskih voda, maksimalni vodostaji rijeke Kupe u Karlovcu očekuju se tijekom noći sa srijede na četvrtak 17./18.5.2023. Aktivirani su Stožeri civilne zaštite Karlovca i Ogulina. U suradnji s gradskim tvrtkama i operativnim snagama civilne zaštite pune se vreće s pijeskom i dostavljaju na ugrožene lokacije.
Osječko-baranjska županija
Na području Našica, naselje Martin, voda iz prepunih kanala preljeva se preko ceste i ulazi u dvorišta i poslovne objekte. I u Našičkom Novom Selu voda iz prepunih kanala ulazi u dvorište obiteljske kuće. Na intervenciju su upućeni vatrogasci te komunalne tvrtke radi ispumpavanja vode i prokopa dodatnog kanala za odvod viška slivne vode.
Virovitičko-podravska županija
Na području Virovitičko-podravske županije aktivirani su uži stožer Virovitičko podravske županije i Stožer civilne zaštite općine Čačinci. Na snazi je izvanredna mjera obrane od poplava za potok Krajina.
U Čačincima se provode aktivnosti sanacije poplavljenih objekata.
Bjelovarsko-bilogorska županija
Na snazi su izvanredne mjere obrane od poplave: Ilova - Veliko Vukovje. U Garešnici je rijeka Ilova otplavila izletnički splav u vlasništvu turističke zajednice zbog čega je angažirana JVP Garešnica. Voditelj Službe civilne zaštite Bjelovar obišao je vodomjere Palovac i Garešnica te je održao sastanak sa zapovjednikom JVP Garešnica.
Ličko-senjska županija
Stožer civilne zaštite Lovinac je u pripravnosti, kiša pada, sve službe su na terenu. U Štikadi je premješten namještaj u dvije kuće. Nakon puštanja vode iz jezera Štikada u dvije kuće u kojima nitko ne živi poplavljene konobe. Stožer civilne zaštite Plitvička Jezera je također u pripravnosti, poduzimaju sve mjere po potrebi. Za sada nema poplavljenih područja iako se to očekuje u zaseoku Luketići. Uslijed obilnih oborina vodostaj rijeke Korane raste cca 10 cm za pola sata.
Prognoza oborina u narednih 7 dana
U narednih 7 dana i dalje se očekuju nestabilne vremenske prilike. Glavnina oborine očekuje se danas pri čemu obilnije oborine mogu pasti u gorskim predjelima. Prognozirane obilne oborina na području Gorskog kotara, Like te kontinentalnog dijela Hrvatske danas tijekom dana 16.5.2023., a tijekom noći i na području južnog Jadrana i njegove unutrašnjosti, mogu uzrokovati pojavu bujičnih i urbanih poplava. Zbog vodom zasićenog podzemlja te novih oborina i dalje postoji mogućnost poplavljivanja krških polja. Od sutra i pogotovo prekosutra, četvrtka 18.5.2023. ipak slijedi smirivanje vremenskih prilika. Mjestimice će kiše biti i dalje, ali u puno manjim količinama.
Zbog velike količine oborina proteklih dana raste vodostaj rijeke Save u Zagrebu.
U posljednja 24 sata zbog obilnih kiša dodatno je otežano stanje na području zapadne Bosne, gdje se izlijeva sve više rijeka i vodotoka, zbog čega je poplavljeno više desetaka obiteljskih kuća i objekata, a hitne službe doslovno nisu mogle pomoći zbog velike količine vode.
Prema podacima Civilne zaštite Unsko-sanske županije, zabilježeno je 50-ak litara padalina po četvornom metru, što je dovelo do porasta vodostaja svih rijeka iznad kritičnih razina, prezasićenosti mnogih kanala za odvodnju oborinskih voda i pojava bujičnih poplava.
Posebno je zabrinjavajuće što je visok vodostaj dviju najvećih rijeka Une i Sane. Vodostaj rijeke Sane naglo raste, zbog čega se očekuje izlijevanje iz korita, što bi dodatno otežalo stanje u Sanskom Mostu, gdje je jučer proglašeno stanje prirodne nepogode.
Vatrogasne i hitne službe su bile nemoćne u više slučajeva.
"Prigodom nekoliko intervencija vatrogasci nažalost nisu ni mogli ništa učiniti zbog velike količine vode na terenu", priopćeno je iz Županijskog centra Civilne zaštite Unsko-sanske županije.
Stanje je najteže u Kulen Vakufu i Sanskom Mostu, u kojem je proglašeno stanje prirodne nepogode. Zbog izlijevanja vode onemogućeno je prometovanje na nekoliko pravaca.
Na području Bihaća je ugroženo više naselja, a poplavljeno je pedeset stambenih i pomoćnih objekata. U tome gradu, koji je i administrativno središte, spasilački timovi Službe civilne zaštite imali su nekoliko evakuacija osoba koje su ostale odsječene zbog poplava.
Mještane i vlasti zabrinjavaju prognoze meteorologa koji najavljuju nastavak obilnih padalina.
Zbog vode na kolniku i odrona za sav promet su zatvorene:
-DC1 Gračac-Knin (obilazak je državnom cestom DC59 Knin-Oćestovo-Bribirske Mostine);
-DC27 Zaton Obrovački-Karin;
-DC36 u mjestima Koritinja, Donja Kupčina-Šišljavić i Gradac Pokupski-Lijevo Sredičko;
-DC42 u Ogulinu;
-DC47 Dvor-Hrvatska Kostajnica;
-DC503 podvožnjak u Biogradu;
-ŽC3149 Husje-Kobilić Pokupski;
-ŽC3156 Žažina-Mala Gorica;
-ŽC3229 Topusko-Maljevac u mjestu Bjeljavina;
-ŽC3253 Košutarica-Mlaka;
-ŽC5217 Dobroselo-Mazin-Bruvno;
-ŽC5203 Dobroselo-Srb-Otrić;
-LC33086 u mjestu Skela;
-LC63032 u mjestu Kijani;
-LC67203 Kotezi-Dusina;
-LC67207 Vrgorac-Orah;
-LC67209 Draževitići-Veliki Prolog.
Na državnoj cesti DC56 Benkovac-Skradin u mjestu Lišane Ostrovičke zbog vode na kolniku vozi se uz ograničenje brzine, a zbog odrona na državnoj cesti DC60 u mjestu Čaporice i na županijskoj cesti ŽC2219 Pila-Sljeme vozi se jednim kolničkim trakom, uz privremenu regulaciju prometa.
Stožer Civilne zaštite grada Obrovca organizirao je prikupljanje glomaznog otpada, ponajprije tapeciranog namještaja natopljenog vodom, kako bi ga se uništilo, a građani su pozvani da ostali namještaj te podove i zidove obavezno dezinficiraju.
Kako je za Hinu rekao voditelj Službe Civilne zaštite Zadarske županije Miroslav Andrić, to je “nažalost uobičajena praksa nakon poplava jer se ne radi samo o tapeciranom namještaju, nego bi i iverica koja je satima bila u prljavoj vodi mogla prouzročiti zarazne bolesti”.
"Poplave u Obrovcu više nema, vodostaj je pao i Zrmanja se pred jutro povukla u korito, u svakom slučaju ispod razine obrambenog zida na lijevoj obali. Cestama se normalno hoda, ali se voda još ispumpava iz kuća i raznih objekata", rekao je Andrić.
“Još je poplavljena zgrada Gradske uprave i strana gdje je gradsko kino i Dom kulture, ali ni tu nije situacija kao jučer i nakon svega može se reći da je zečji nasip izdržao. Sinoć nešto prije ponoći bile su uključene pumpe i voda se prebacila preko nasipa, a jutros je ostala samo na najnižim dijelovima, i samo po pet centimetara, tako da se svagdje može normalno hodati”, zaključio je Andrić.
Iako je sada Zrmanja u blagom porastu, Andrić smatra da "nikakve ugroze više nema" i da o ponovnom prelijevanju preko zida nema ni govora. Dodao je da će u konačnici ipak sve ovisiti o vremenskim prilikama.
Hrvatske vode objavile su novu prognozu oborina.
Pala oborina u proteklih 24 sati
U proteklih 24 sata pale su dodatne količine oborina na području gotovo cijele Republike Hrvatske u prosjeku između 10 i 35 mm.
Najmanje oborina (do 5 mm) palo je na području Istre i sjeverne Hrvatske.
Najviše kiše palo je na području Gorske Hrvatske: Zavižan 48 mm, Ogulin 45 mm, Slunj 38 mm, Gračac 24 mm. Znatne količine pale su i u susjednoj Bosni i Hercegovini na slivu rijeke Une (Bihać 38 mm) te slivu Neretve (Mostar 31 mm).
TRENUTAČNO STANJE OBRANE OD POPLAVA 16.05.2023. U 12:00 SATI
Izvanredne mjere:
Ilova - Veliko Vukovje; Una - Hrvatska Kostajnica; Sava - Jasenovac
Redovne mjere:
Česma - Pavlovec; Ilova - Garešnica; Kupa - Farkašić; Sava - Ustava Trebež; Črnec - Ustava Črnec; Derivacijski kanal Črnec-Lonja - CS Lonja; Retencija Lonjsko Polje - Ustava Trebež; ZLK Biđ polja - Đakovo, Topolje; Županijski kanal – Rušani
Pripremno stanje:
Česma - Česma ušće; Donja Dobra - Lešće toplice; Drava - Donji Miholjac, Osijek; Dunav - Batina, Aljmaš, Dalj; Glina - Široka Rijeka, Vranovina; Glogovnica - Koritna; Ilova - Maslenjača; Korana - Slunj uzvodni, Veljun, Velemerić, Karlovac; Krka - Knin; Kupa - Karlovac, Jamnička Kiselica; Kupčina - Lazina brana; Mura - Mursko Središće; Odra - Sifon Odra, Odra; Sava - Rugvica, Dubrovčak, Crnac, Stara Gradiška, Mačkovac, Davor, Slavonski Kobaš, Slavonski Brod; Sunja - Sunja; Vuka - Vuka; Zelina - Božjakovina; Akumulacija Bačica - Bačica; LK Orljava-Adžamovka - Staro Petrovo Selo; OK Kupa-Kupa - Donja Kupčina; OK Lonja-Strug - Ustava Prevlaka; Retencija Mokro polje - Mlaka; Spojni kanal ZLGČ - Poljanski Lug; Županijski kanal - Vaška
Otuča - GRAČAC
Najviši vodostaj rijeke Otuče u Gračacu dosegnuo je +236 cm prekjučer 14.5.2023. u 19:00 sati, što je bilo za 36 cm više od ikada zabilježenog.
Bilo je poplavljeno 60-ak kuća.
Trenutni vodostaj rijeke Otuče u Gračacu 16.5.2023. u 11:00 sati iznosi +124 cm. Vodostaj je opao za više od metra i rijeka Otuča se povukla u svoje korito.
U narednim satima očekuje se daljnje lagano opadanje vodostaja rijeke Otuče i postepeno povlačenje poplavnih voda na području Gračaca.
Zrmanja - OBROVAC
Najviši vodostaj rijeke Zrmanje u Obrovcu dosegnuo je +302 cm je jučer 15.5.2023. u 08:45 sati, što je bilo za 40 cm više od ikada zabilježenog.
Do jutros je vodostaj rijeke Zrmanje u Obrovcu opao za više od pola metra.
Jučer u večernjim satima stvorili su se uvjeti za crpljenje poplavnih voda. Crpljenje se obavlja s 4 crpke velikog kapaciteta te desetak manjih crpki.
U narednim satima očekuje se daljnje lagano opadanje vodostaja rijeke Zrmanje na području Obrovca.
Kupa - PETRINJA
Na lokaciji u Novoj Drenčini jučer 15.5.2023. je izvedeno proširenje i nadvišenje otprije postavljenog privremenog nasipa od vreća sa pijeskom na najjužnijoj dionici prilazne ceste desnom kupskom nasipu na ukupnoj dužini od cca 400 m. Radove na punjenju i postavljanju vreća izvode pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske (ukupno 200 vojnika, raspoređeni u dvije smjene po 100 vojnika).
Kupa - KARLOVAC
S obzirom na nove očekivane oborine na slivu rijeke Kupe tijekom današnjeg, a i sutrašnjeg dana doći će do dodatnog porasta vodostaja rijeke Kupe u Karlovcu. Maksimalni vodostaji rijeke Kupe u Karlovcu tijekom noći sa srijede na četvrtak 17./18.5.2023.
Una – HRVATSKA KOSTAJNICA
Od jučer ujutro u 6:00 sati 15.5.2023. na snazi su izvanredne mjere obrane od poplava na rijeci Uni vezano za vodomjer Hrvatska Kostajnica. Trenutni vodostaj rijeke Une u Hrvatskoj Kostajnici 16.5.2023. u 12:00 sati iznosi +445 cm i dalje je u porastu.
U suradnji s Hrvatskom vojskom postavljaju se zečji nasipi od vreća za zaštitu kuća u neposrednoj blizini rijeke Une u Hrvatskoj Kostajnici, te tzv. „negativni“ bunari oko slivnika i šahtova za sprečavanje plavljenja ulica na mjestima gdje rijeka Una prodire kroz kanalizacijski sustav.
Sava
Za potrebe snižavanja vodostaja rijeke Save na sisačkom i jasenovačkom području, od jučer ujutro 15.5.2023. otvorene su ustave Prevlaka i Trebež, putem kojih se dio velikih voda rijeke Save upušta u retenciju Lonjsko polje.
Danas 16.5.2023. u 12:30 sati uvedene su izvanredne mjere obrane od poplava na rijeci Savi vezano za vodomjer Jasenovac.
Prognoza oborina u narednih 7 dana
U narednih 7 dana i dalje se očekuju nestabilne vremenske prilike. Glavnina oborine očekuje se danas tijekom utorka 16.5.2023. pri čemu obilnije oborine mogu pasti u gorskim predjelima.
Prognozirane obilne oborina na području Gorskog kotara, Like te kontinentalnog dijela Hrvatske danas tijekom dana 16.5.2023., a tijekom noći i na području južnog Jadrana i njegove unutrašnjosti, mogu uzrokovati pojavu bujičnih i urbanih poplava. Zbog vodom zasićenog podzemlja te novih oborina i dalje postoji mogućnost poplavljivanja krških polja.
Od sutra i pogotovo prekosutra, četvrtka 18.5.2023. ipak slijedi smirivanje vremenskih prilika. Mjestimice će kiše biti i dalje, ali u puno manjim količinama.
Vodostaj Une u Kostajnici je u 15 sati dosegao 450 centimetara. Vodostaj je na razini za izvanredno stanje obrane od poplava.
Gospođa Mira Jajčanin, koja je dosta imovine izgubila i u poplavama u prosincu - spašava s vatrogascima ono što joj je ostalo. "Nakon poplave došao je potres, pored potresa opet poplava, onda druga poplava. Živim u kontejneru jer ne mogu u svoju kuću, nemam je. Zahvaljujem dečkima koji su zdušno došli. Tako se čovjek osjeća sigurnije, da nije sam", kazala je ova stanovnica Kostajnice za HRT.
Na pitanje što osjeća, strah od poplave ili ljutnju i očaj gospođa Mira odgovara: "Više je očaj. Nije ljutnja. Ne možeš utjecati na vrijeme. A kad vidim ljude koji pomažu ne osjećam strah". "Nije ugodno kad je voda svuda oko tebe. Ostanete bez puno toga i psihički niste više tako jaki, ali zahvaljujući ovim dečkima koji pomažu - osjećate se puno jači", zaključila je gospođa Mira.
Uslijed bujičnih poplava na području grada Obrovca, upozoravaju se građani na provođenje sljedećih mjera.
Zbog miješanja rijeke Zrmanje s fekalnim i slivnim vodama koje su poplavile stambene i poslovne prostore, upozoravamo građanstvo na nužnost provedbe sljedećih mjera u cilju sprječavanja nastanka zaraze:
- dezinficiranje svih poplavljenih prostorija;
- pokućstvo i tapecirani namještaj koji su poplavljeni preporučuje se trajno baciti u priložene kontejnere koji će biti postavljeni po gradu;
- poplavljene prostore nužno je očistiti sredstvima za dezinfekciju;
- zidove objekta nužno je dezinficirati.
Đuro Župan, vlasnik rafting centra u Obrovcu, otkrio je kakva je trenutna situacija u tom gradu.
"Prva faza dolazi nekom kraju, ali ne znamo kakvi će biti meteouvjeti, ali ne znamo što će biti večeras što znači da ne možemo isključiti mogućnost daljnjih kompromitiranja situacija", kazao je.
U gradu je održan sastanak za donošenje hitnih mjera oko čišćenja poplavljenih prostora. "Imamo akutnu situaciju. Kompromitirani su higijenski uvjeti, fekalije i rezervoari goriva su se pomiješali s vodom i doveli u pitanje funkcioniranje u higijenskom smislu."
Hrvatske vode su objavile najnoviju prognozu po kojoj bi 18. svibnja u šest sati vodostaj Kupe mogao dosegnuti 808 centimetara, a Korane 801 centimetar.
Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković rekao je da su zbog stalnih kiša, ali i zauzetosti građevinske operative, usporeni radovi na izgradnji trajne obrane od poplave u Kostajnici. Poručio je i da će sustav biti dovršen do kraja godine, a financirat će se iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
"Hrvatska Kostajnica će dobiti prvi moderni montažni sustav obrane od poplave u Hrvatskoj", najavio je Đuroković te objasnio da je taj projekt bio desetak godina u zastoju, a tek je prije pet godina odblokiran.
Konačno se, objasnio je, našlo rješenje s konzervatorima, jer se nikako nije smio "nagrditi pogled prema Uni".
Iz tog razloga je isprojektiran nasip s montažno-demontažnim elementima. Pogled neće biti zaklonjen, a u trenucima ugroza od velikih vodostaja, postavljat će se te montažno- demontažne barijere.
Ministri Tomo Medved i Mario Banožić obišli su danas prijepodne područje Hrvatske Kostajnice koje je u proteklih devet mjeseci šest puta poplavljeno, te je do kraja godine najavljena izgradnja cjelovitog sustava obrane od poplave.
>> Opširnije
Vlasnica kuće u Hrvatskoj Kostajnici, koja čeka prodiranje vode u prizemlje, za N1 televiziju je govorila o čestim poplavama i izgradnji nasipa.
"Ne mogu mirno spavati ni biti mirna gledajući da mi voda ulazi u dvorište i kuću. Od prošle poplave se vlaga iz zidova još nije povukla, koliko god to tretirali. To nije riješeno, a sada je ponovno došla poplava. Gradimo nasip dvije godine", rekla je.
Ministri Medved i Banožić danas su u Hrvatskoj Kostajnici rekli da su nasipi oštećeni u potresu i da nisu mogli biti sanirani zbog čestih kiša koje su padale posljednjih mjeseci.
"Cijelo ljeto i prošle godine nije uopće bilo kiše. Bilo je dugo ljeto, lijepa jesen i lijepa zima", kaže. "Radilo se ljeti, tri dana u tjedno po troje ljudi. Tri čovjeka, a takav jedan nasip. Ja sam laik, ali ne razumijem", kaže.
Nakon svake poplave sama financira obnovu, kaže. "Iz ljubavi prema roditeljskoj kući i prema gradu kojeg volim. Ali do kad? Ja sam u mirovini, ne može se više. Žalosna sam, tužna, bijesna, jadna", kaže.
Zabrinjavajuće najave o vodostaju Kupe u Karlovcu veće od 850 centimetara i mogućoj velikoj poplavi ne bi se trebale obistiniti, rečeno je danas na konferenciji za novinare gradskog Stožera Civilne zaštite, uz procjenu da razina Kupe ne bi trebala porasti iznad osam metara.
>> Opširnije
Vodostaj Zrmanje u Obrovcu nastavlja padati i sada iznosi 241 centimetar. Korana u Karlovcu zadnjih nekoliko sati raste, te je u 13 sati izmjeren vodostaj od 658 centimetara. To je samo dva centimetra ispod granice nakon koje se provode redovne mjere obrane od poplava. Raste i Kupa u Karlovcu čiji vodostaj je dosegao 645 centimetara.
Vodostaj Une ne prestaje rasti. U 13 sati je izmjereno 446 centimetara. To je četiri centimetra niže od granice nakon koje se proglašava izvanredno stanje. Vodostaj Save u Jasenovcu je 804 centimetra, te su sad na snazi izvanredne mjere zaštite od poplava.
Vodostaj Save u Zagrebu je u padu. U 13 sati je izmjereno 100 centimetara, što je 80 centimetara manje nego jučer ujutro.
Tijekom dana je rastao i vodostaj Krke kod Knina gdje je izmjereno 400 centimetara.
Irina Putica, direktorica Vodno gospodarskog odjela za slivove južnoga Jadrana Hrvatskih voda i rukovoditeljica Obrane od poplava, kaže da je danas vodostaj Zrmanje u Obrovcu znatno niža nego jučer.
"Vidimo da se Zrmanja vraća. To nam je posebno drago jer su ublažene posljedice onog što je bilo jučer. Što se tiče novih oborina, one su najavljene. Što se tiče zečjih nasipa, smatramo da su oni sada dovoljni. Ako ne budu, punit će se nove vreće i oni će se povećavati koliko to bude potrebno", rekla je Putica.
SITUACIJA u Gračacu je ozbiljna s obzirom na izlijevanje rijeke Otuče i podzemne vode te je potrebno naći sveobuhvatno infrastrukturno rješenje kako bi se pomoglo ljudima, rekao je danas ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u tom poplavljenom gradiću.
>> Opširnije
Vatrogasni zapovjednik Mate Rudić kaže da se vodostaj Zrmanje smanjuje, te se sada provodi ispumpavanje vode iz centra grada i objekata.
"Najavljuju novu kišu. Ja se nadam da nove oborine neće toliko drastično podići nivo Zrmanje, ali naravno, činimo sve da spriječimo daljnje prodiranje vode", rekao je Rudić.
Ministar branitelja Tomo Medved dao je izjavu u Hrvatskoj Kostajnici nakon sastanka Stožera civilne zaštite i ostalih službi. Naglasio je da je ovo u zadnjih devet mjeseci šesta obrana od poplava u Kostajnici, a da je razoran potres oštetio nasipe na 19 mjesta. S tim u vezi kazao je kako je u Kostajnici započet projekt uspostave trajnog rješenja koji bi trebao biti završen do kraja godine a vrijedan je oko 4 milijuna eura. Podsjetio je i na projekte zaštite od poplava u Petrinji i Jasenovcu, javlja HRT.
Pozvao je građane da se, ako trebaju spašavati životinje ne ugrožavaju svoje živote nego da se obrate HGSS-u.
Ministar obrane Mario Banožić izvijestio je kako je na tom području u zadnja 24 sata angažirano 300 vojnika od čega je 150 u pripravnosti. Napunili su oko 45 tisuća vreća tj. 500 metara zečjeg nasipa. Dodao je kako će se u obranu od poplava uključiti još vojnika, sukladno potrebama.
"Na području Hrvatske Kostajnice bilo je 6 obrana od poplava u zadnjih devet mjeseci. Neprestano imamo kišne uvjete pa se ne mogu provoditi ni građevinski radovi, a operativa je zauzeta i u obnovi od potresa. Projekt obrane bit će završen do kraja godine, trudimo se maksimalno iskoristiti sredstva iz Fonda solidarnosti. Zato možda neke tvrtke na nekim mjestima budu usporile radove. Ali slijedi nastavak", najavio je generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.
Dodao je da Kostajnica dobila moderan sustav obrane od poplava, prvi takav u Hrvatskoj. Vrhunac vala očekuje se sutra, ali bi danas moglo doći do izvanrednih mjera obrane, kazao je.
U Obrovcu je poplava ušla u tek renovirani stan Vjekoslava Bagovića. "Prije tjedan dana smo kupili novi namještaj, sve renovirali. Nismo uspjeli ni raspakirati namještaj, a već je sve uspjela uništiti voda", rekao je Bagović reporterki Indexa.
"Teško je reći kolika je šteta. Zna se kolika je cijena namještaja, zna se cijena rada koji je uložen. Oko četiri do pet tisuća eura će biti. To sve radimo zbog brata koji bi se tu preselio. Sva sreća pa živim na drugoj lokaciji", rekao je.
Još ne zna hoće li dobiti pomoć od grada i županije. "To je teško reći. Nisam ja jedini u potrebi, ima puno ljudi kojima je to potrebnije. Vidjet ćemo što će biti", kaže.
Uslijed poplave u Obrovcu, voda je ušla u prizemlje srednje škole. Zbog novonastalih okolnosti nastava se ne održava u osnovnoj i srednjoj školi.
>> Opširnije
Ivan Baričević, obrtnik iz Obrovca, kaže da se iz njegovog poslovnog prostora povukla voda, te da sad čeka isušivače. Kaže da je inventar uništen, kao i dio robe koja se nalazila u prostoru.
Još uvijek ne može reći kolika će na kraju biti šteta. "Sve ovo što sada bacamo smo platili stotinjak tisuća kuna. Račune smo sačuvali pa to nije teško provjeriti", rekao je Baričević.
"Dobar dio robe je povukao miris nafte, mazuta, ili što je to već. Sad ćemo to pakirati u crne vreće i baciti. Jučer smo jedan dio, uz pomoć DVD-a, volontera i prijatelja uskladištili", kaže.
Nadležne službe su im najavile mogući novi vodeni val. "Nadamo se da neće, ali veću štetu ne može napraviti. Šteta je već učinjena", kaže Baričević.
Građani Hrvatske Kostajnice nadaju se najboljem, no upozoravaju da nema sustavnog rješenja za ovakve situacije. Među njima je i gospođa Mira koja živi u kontejneru pored rijeke.
>> Opširnije
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u Gračacu je održao sastanak sa Stožerom civilne zaštite nakon čega je u pratnji župana Božidara Longina i općinskog načelnika Roberta Juke posjetio domaćinstva u Novom naselju 2 koja su i dalje djelomično pod vodom.
"Situacija je i dalje ozbiljna. Prvi put u povijesti Otuča se izlila te došla do Novog naselja. Ovo je druga poplava u zadnjih šest mjeseci na tom području. Očito se radi o zasićenju tla te moramo naći rješenje koje je sveobuhvatnije i to što je moguće prije", poručio je Božinović.
Vodostaj Zrmanje u Obrovcu je u laganom padu, a voda se povlači iz centra grada.
>> Opširnije
U razdoblju od 14. svibnja otkako je Zadarsku županiju zahvatilo vremensko nevrijeme praćeno obilnom kišom, zabilježene su 64 tehničke intervencije koje su se odnosile na ispumpavanja vode iz objekata i izvlačenje vozila iz vode, a na kojima je sudjelovalo 149 vatrogasca sa 73 vozila, javlja Hrvatska vatrogasna zajednica.
Najviše intervencija je zabilježeno na lokacijama: Novo Naselje i Grab (Gračac), Obrovac, Benkovac, Lišane Ostrovičke i Turanj. Na području Obrovca su trenutno angažirana 23 vatrogasca s 8 vozila iz JVP-a Zadar i Intervencijske vatrogasne postrojbe Zadar te DVD-ovi Obrovac, Jasenice i Žegar. Rade se smjene vatrogasaca koji neprestano izrađuju zečje nasipe te ispumpavaju poplavljene objekte.
Na području Gračaca angažirano je 8 vatrogasaca s 2 vozila iz JVP-ova Gračac i Pag te DVD-a Pag.
Prognoze Hrvatskih voda ukazuju na mogućnost pojave velikih vodnih valova rijeka Save, Kupe i Une u narednim danima. Očekuju se vrlo visoki vodostaji rijeke Kupe na karlovačkom, petrinjskom i sisačkom području te osobito rijeke Une na kostajničkom području. Maksimalni vodostaji rijeke Kupe u Karlovcu i Une u Hrvatskoj Kostajnici očekuju se tijekom srijede na razini sličnoj kao u prosincu 2022. godine.
Iz pravca Republike Slovenije također se sutra očekuje i formiranje velikog vodnog vala rijeke Save na razini 1.800-2.000 m3/s. Iz tog razloga upućen je i zahtjev za osiguranjem dodatnih snaga i sudjelovanjem pripadnika Hrvatske vojske na provedbi mjera obrane od poplava u narednim danima, a radovi na terenu uz pomoć Hrvatske vojske već se izvode od jučer u 12 sati.
Osim toga, za potrebe snižavanja vodostaja rijeke Save na sisačkom i jasenovačkom području, od jučer ujutro otvorene su ustave Prevlaka i Trebež, putem kojih se dio velikih voda rijeke Save upušta u retenciju Lonjsko polje.
Vodostaj Une kod Hrvatske Kostajnice nastavlja rasti. U devet sati su izmjena 439 centimetra. To je samo 11 centimetara ispod granice nakon koje se proglašava izvanredno stanje. Trenutno su na snazi izvanredne mjere za obranu od poplava.
Voda iz Une ulijeva se u Savu kod Jasenovca koja raste zbog velike količine vode. Tamo je u devet sati izmjereno 795 centimetara, pet centimetara manje od granice nakon koje na snagu stupaju izvanredne mjere obrane od poplava.
Vlada Republike Slovenije objavila je upozorenje o znatnom porastu vodostaja rijeka u istočnoj Sloveniji. Vodni val iz Slovenije idućih dana trebao bi doći do Karlovca, Siska i Petrinje.
Tomislav Novosel iz Glavnog centra za obranu od poplava Hrvatskih voda na N1 televiziji govorio o stanju s poplavama u dijelovima Hrvatske.
"Trenutno je najkritičnije u Hrvatskoj Kostajnici, Una ima vrlo visoke vodostaje, 10-15 centimetara je ispod razine za uspostavu izvanrednog stanja", rekao je Novosel.
Zadarska županija je objavila snimku koja prikazuje nabujalu Zrmanju u Obrovcu. Ističu da je vodostaj pao je u odnosu na sinoć za otprilike pola metra te sada iznosi 254 centimetra.
"Ipak, s obzirom na očekivane nove padaline, stanje je i dalje ozbiljno te se poduzimaju mjere prevencije i zaštite", piše u statusu.
Ispumpavanje vode preko zečjeg nasipa za trećinu je, u odnosu na jučer, smanjilo razinu poplave u gradskoj jezgri Obrovca, doznaje se danas od zapovjednika Vatrogasne zajednice Zadarske županije Mateja Rudića.
Zečji su nasip podigle Hrvatske vode upravo s tim planom, nakon što se ispumpavanje vode nije isplatilo jer se voda nije imala kamo prebacivati. Razina vode u koritu Zrmanje kod Obrovca smanjila se s rekordna 302 na 257 centimetra jutros u šest sati, ali to je za jedan centimetar više nego sat ranije.
Volumen vode u Zrmanji je bio iznad svih očekivanja, kao i količina padalina, rekao je gradonačelnik Obrovca Ante Župan. Kaže da se očekivalo i da će zaštitni zid izdržati te da je procijenjeno da će 2000 vreća s pijeskom biti dovoljno.
Vađenje pijeska iz korita rijeke je posljednji put izvedeno prije 17 godina, ali tada se brod pokvario. "Drugi nismo mogli naći", rekao je Župan.
Ministar Božinović je u Obrovcu. Kaže da sve službe odrađuju posao profesionalno te da će se tek vidjeti kako će dodatne snage biti angažirane idućih dana.
"Danas je situacija bolja. Kiša pada, ali vodostaj opada. Situacija ovisi o onom što se događa na Velebitu. Bitno je i što se događa s Otučom i drugim rijekama koje se ulijevaju u Zrmanju. Zrmanja se podigla kao nikad u povijesti, a tome je pridonijelo i jugo. Imate sudar plime i velikih količina kiše i to se sudarilo na području Obrovca, a posljedice vidimo", rekao je Božinović.
Božinović je upozorio da treba osvijestiti da se događaju klimatske promjene te da je zaštitni zid napravljen u skladu s procjenama iz 2008. godine. Tada je određena visina zida koja je 30 do 40 centimetara viša od najvišeg očekivanog vodostaja. Također, mulj koji se skuplja na dnu rijeke pridonosi višem vodostaju.
"Moramo računati na klimatske promjene. Moramo računati i na ovo ljeto da su mogući požari. To se događa zbog ljudskog djelovanja. Događa se svuda po svijetu, ne samo u Hrvatskoj", rekao je Božinović.
"Moramo više raditi kad je u pitanju prostorno planiranje. Stari ljudi su radili kuće na višim nadmorskim visinama, to sigurno nije bilo bez nekih iskustava. Danas moramo voditi računa gdje gradimo, kakvi su nam temelji. To treba raditi relativno brzo, u skladu sa znanosti", rekao je.
Povlači se voda iz stare jezgre Obrovca, a vatrogasci ispumpavaju vodu iz podruma i gradskog vrtića, rekao je vatrogasni zapovjednik Edo Šoša za N1 televiziju. Dodaje i da strahuju od novih oborina.
Vodostaj Zrmanje je od 6:15 ponovno počeo raste te je prema posljednjim objavljenim podacima dosegao 257 centimetara. To je znatno niže od rekordnih 302 centimetra, koliko je izmjereno jučer.
Prevladavat će promjenjivo, mjestimice i pretežno oblačno vrijeme s kišom, lokalnim pljuskovima i grmljavinom. Ponegdje će biti obilne oborine, osobito u središnjim i gorskom predjelima.
>> Opširnije
Vodostaj Zrmanje u Obrovcu u 15 minuta porastao za tri centimetra, pokazuju objavljeni podaci. U 5:30 sati izmjerena su 254 centimetra.
Korana i Kupa su u blagom padu, Una stagnira, a Sava u Jasenovcu raste. Nastavlja se i rast Krke kod Kina.
HGSS je jučer upozorio da ceste pod naletom bujice mogu biti prepune rupa ili ostati bez sloja asfalta.
"Tada i poznati putevi skrivaju zapreke koje mogu biti pogubne. Stoga, ne idite automobilima po poplavljenim cestama", piše HGSS i napominje da se 50% nesreća sa smrtnim ishodom u poplavama događa upravo u automobilima.
Do jutros na području oko Delnica u Gorskom kotaru palo je više od 30 litara, mjestimice i više od 50 litara po kvadratnom metru prema radarskom procjenitelju 24-satne akumulirane oborine DHMZ-a, objavio je meteorolog Izidor Pelajić.
Kolnici su mokri i skliski u većem dijelu zemlje. Zbog mjestimice obilnije kiše ponegdje se zadržava veća količine vode na kolniku, a mogući su i odroni, osobito na cestama u gorju i na Jadranskoj magistrali (DC8), upozorava HAK.
Zbog veće količine vode na kolniku i odrona za sav promet zatvorene su:
- DC1 Gračac-Knin (obilazak je državnom cestom DC59 Knin-Oćestovo-Bribirske Mostine);
- DC27 Zaton Obrovački-Karin;
- DC36 u Koritinji;
- DC47 Dvor-Hrvatska Kostajnica u mjestu Kuljani (obilazak je Divuša-Jovac-Hrvatska Kostajnica);
- DC503 podvožnjak u Biogradu;
- ŽC3156 Žažina-Mala Gorica;
- ŽC3253 Košutarica-Mlaka;
- ŽC5217 Dobroselo-Mazin-Bruvno;
- ŽC5203 Dobroselo-Srb-Otrić;
- ŽC2219 Pila-Sljeme (zbog odrona);
- LC59117 Gračac-Rudopolje Bruvanjsko-DC1;
- LC67203 Kotezi-Dusina;
- LC67209 Draževitići-Veliki Prolog.
Razdoblje intenzivne i obilne oborine koje na području gotovo čitave zemlje, s manjim prekidima, traje od prošlog tjedna uzrokovalo je probleme poplavljivanja na više mjesta. S obzirom na to da je podzemlje i tlo već zasićeno vodom, smanjena je njegova mogućnost infiltracije nove oborine te već i manja količina oborine može uzrokovati probleme, upozorio je jučer u priopćenju DHMZ.
Pišu da se prema trenutnim izračunima hidroloških modela može očekivati izraženi porast vodostaja na gotovo svim rijekama u Hrvatskoj. Na pojedine vodostaje dodatno utječu i dotoci iz susjednih zemalja, a koji su također povećani radi aktualnih oborinskih prilika.
Posebno valja istaknuti porast vodostaja na slivovima Kupe i Une koji bi mogli ući u izvanredno stanje mjera obrane od poplava. Desni pritoci Save iz Bosne i Hercegovine donose dodatne količine vode te će doprinijeti porastu vodostaja na Savi, gdje se također očekuje ulazak u značajne mjere obrana od poplava.
Manji vodotoci koji su pretežito bujičnog karaktera također će zbog zasićenog tla intenzivnije reagirati na nove oborine te je potrebno pratiti vremensku prognozu za sljedeće dane i stanje na terenu. S obzirom na vremensku prognozu, moguće je očekivati nove maksimume vodostaja tijekom sljedećih dana.
Danima već raste vodostaj Krke kod Knina i trenutno je na 397 centimetara. Podigne li se razina vode za dodatnih osam centimetara, na snagu stupaju redovne mjere obrane od poplava.
Vodostaj Kupe i Korane u Karlovcu je blago opao tijekom noći. Vodostaj Kupe je trenutno 643 centimetra, 15 centimetara manje nego sinoć. Korana je na 655 centimetara, 12 centimetara manje nego jučer u 19 sati.
Ravnateljstvo civilne zaštite jučer je priopćilo da se maksimalni vodostaji rijeke Kupe u Karlovcu i Une u Hrvatskoj Kostajnici očekuju tijekom srijede, 17. svibnja 2023. Dodatno, upozoravaju da se iz pravca Slovenije očekuje i formiranje velikog vodnog vala rijeke Save.
Meteorolog HRT-a Zoran Vakula sinoć je na HRT-u rekao da će najnepovoljnije vrijeme biti do srijede prijepodne. Nakon toga bi se stanje trebalo pomalo stabilizirati, ali neće biti stabilno.
Intenzitet oborina bit će južnije od Karlovca, u gorskoj i središnjoj Hrvatskoj. Glavnina oborina bit će do srijede. Ponegdje će pasti i preko sto litara kiše po četvornom metru. I to samo u nekoliko sati.
Jaka kiša izazvala je poplave u Vrgoračkom polju, potopljeni su i nasadi jagoda u mjestu Orah.
Raste vodostaj Une u Hrvatskoj Kostajnici. U šest sati su izmjerena 434 centimetra. Podigne li se razina vode za dodatnih 16 centimetara, bit će proglašeno izvanredno stanje.
Raste vodostaj Save kod Jasenovca. Trenutno je na 788 centimetara. Sava ne može prihvatiti svu vodu Une, pa se očekuje daljnji porast vodostaja.
Vodostaj Zrmanje kod Obrovca je u padu. Tijekom noći se razina vode počela spuštati te vodostaj, prema zadnjim objavljenim podacima, iznosi 252 centimetra. To je znatno niže od rekordna 302 centimetra koliko je izmjereno jučer.
Jačanje juga bi moglo stvarati dodatne probleme jer dolazi do dizanja mora, pa voda iz Zrmanje nema kuda otići i mogao bi se smanjiti intenzitet opadanja vodostaja. Dodatan razlog za brigu je i činjenica da kiša pada i na Velebitu.
HRT je sinoć objavio da se u povijesnoj jezgri grada razina vode smanjila za 15-ak centimetara.
Zbog velikih količina kiše zabranjeni su posjeti dvama najatraktivnijim lokalitetima u Nacionalnom parku Krka, javlja Šibenski.
"Zbog obilnih padalina posjet Skradinskom buku i Roškom slapu nije moguć od 15. svibnja od 17 sati do povlačenja vode. Također, zbog visokog vodostaja, izleti brodom trenutno nisu dostupni. Zahvaljujemo na razumijevanju", poručili su iz Javne ustanove NP Krka.
Potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović posjetio je Obrovac. U sklopu obilaska predviđene su izjave za medije, u Obrovcu u 8:15, a u Gračacu u 9:30.
"Unatoč zabrinutosti zbog nepovoljne vremenske prognoze, noć u Obrovcu je protekla bez novih većih problema. Sve žurne službe nastavljaju s naporima na sprječavanju štete i brizi o sigurnosti građana zbog eventualnog pogoršanja situacije. Za sada nema ozlijeđenih osoba", objavio je Božinović rano jutros na Twitteru.
Zbog konfiguracije terena Gračac nema mogućnost braniti se zečjim nasipom jer voda prodire iz kraškog podzemlja na mnogim mjestima, a ne iz jednog smjera.
>> Opširnije
Ovdje smo jučer pratili razvoj situacije s poplavama.
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati