Ljudi u Austriji, Litvi i Hrvatskoj najviše plaćaju online od svih EU zemalja
LITVA, Hrvatska i Austrija zemlje su članice eurozone s najvećim udjelom online plaćanja u svakodnevnim plaćanjima potrošača, pokazuje najnovije istraživanje Europske središnje banke (ECB) o platnim navikama potrošača u europodručju u 2024., koje je objavila Hrvatska narodna banka.
Prema rezultatima tog istraživanja, udio online plaćanja u svakodnevnim plaćanjima potrošača bio je najveći u Litvi (29 posto) te u Hrvatskoj i Austriji (po 28 posto). Što se tiče vrijednosti plaćanja, najveći udio online plaćanja u svakodnevnim plaćanjima po vrijednosti zabilježen je u Estoniji (50 posto) i Hrvatskoj (47 posto).
Povećanje internetskih plaćanja
Što se tiče broja plaćanja, gotovina se u eurozoni upotrebljava na prodajnim mjestima u 52 posto transakcija, što je smanjenje u odnosu na 59 posto u 2022. U smislu vrijednosti, kartice su najdominantniji platni instrument (s udjelom od 45 posto, što je smanjenje sa 46 posto u 2022.), nakon kojih slijede gotovina (39 posto, smanjenje sa 42 posto) i mobilne aplikacije (7 posto, povećanje sa 4 posto).
Rastu udjela digitalnih plaćanja pridonosi povećanje internetskih plaćanja, na koja se odnosi 21 posto svakodnevnih plaćanja potrošača prema broju i 36 posto prema vrijednosti, što je povećanje sa 17 posto u broju i 28 posto u smislu vrijednosti u 2022. Kartice su najčešće birani instrument za internetska plaćanja, na koje se odnosi 48 posto transakcija, a slijede ih druga elektronička sredstva plaćanja, kao što su platne lisnice i mobilne aplikacije koje su činile 29 posto transakcija, podaci su ECB-a.
Među onima koji su prijavili tehničke poteškoće prilikom online plaćanja, najčešći problem se odnosio na komplikacije prilikom unosa podataka o plaćanju, što je primijetilo prosječno 7 posto ispitanika u cijelom europodručju. Više ispitanika prijavilo je tehničke poteškoće prilikom unosa podataka o plaćanju u Hrvatskoj (10 posto), Španjolskoj, Italiji i Sloveniji (svi po 9 posto).
"Razvoj digitalnog eura"
Iskazane preferencije potrošača eurozone u plaćanju nisu se promijenile, konsttira se u objavi ECB-s. U 2024., jednako kao i u 2022., 55 posto potrošača u trgovinama radije plaća karticama i drugim negotovinskim sredstvima, 22 postosklonije je plaćanju gotovinom, a 23 posto nema jasne preferencije. Velika većina potrošača (87 posto) zadovoljna je pristupom gotovini smatrajući da je podizanje gotovine na bankomatima ili u banci vrlo ili prilično jednostavno, iako je zadovoljstvo neznatno smanjeno (u odnosu na 89 posto u 2022.).
"Posvećeni smo osiguranju sigurnih, učinkovitih i uključivih mogućnosti plaćanja. Podupiranjem i gotovine i razvoja digitalnog eura želimo građanima jamčiti da uvijek mogu odabrati plaćati javnim novcem, sada i ubuduće", poručio je član bančina Izvršnog odbora Piero Cipollone, potvrdivši ECB‑ovu opredijeljenost za zaštitu slobode potrošača da plaćaju po svojem odabiru.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati