Loše vijesti za dječake u spilji, preslabi su da bi izronili
MEDICINSKI pregled dječaka koji su već 13. dan zaglavljeni u potopljenoj spilji u Tajlandu pokazao je da još uvijek nisu dovoljno snažni da bi pokušali izići sa spasiocima, rekao je neimenovani pripadnik tajlandskih mornaričkih specijalaca za CNN.
>> Kiša prijeti potopom špilje, dječaci će možda morati hitno roniti: "To nam je zadnja opcija
Ronjenje u spilji puno opasnije od ronjenja u moru: "Ima toliko načina na koje sve može poći po zlu"
Usto, novi službeni liječnički izvještaj pokazuje da dvojica dječaka pate od iscrpljenosti i pothranjenosti, a bivši američki mornarički specijalac Cade Courtley ocijenio je u intervjuu za CNN da bi ronjenje trebalo biti posljednja opcija jer bi takav pokušaj vjerojatno doveo do smrtnih slučajeva.
"Stavit ćete nešto na njih da dišu pod vodom, a ne znaju ni plivati. Ima toliko mnogo načina na koje to može poći po zlu. Za razliku od ronjenja u oceanu gdje, ako imate problema s opremom, izronite na površinu, to se ne može dogoditi u ovi tunelima", upozorio je Courtley.
Spasioci u utrci s vremenom
Novi detalji velike operacije spašavanja u spilji Tham Luang Nang Non otkriveni su danas, a među njima je najvažniji taj da se spasioci utrkuju s vremenom jer je za ovaj vikend prognoziran nastavak monsunskih kiša nakon nekoliko suhih dana.
Ako dječaci i njihov trener ne budu izvučeni prije nego što podizanje razine vode učini evakuaciju nemogućom, u spilji bi mogli provesti i preko četiri mjeseca, sve do kraja sezone monsuna.
Zatočenim dječacima poslali su hranu, vodu i medicinske potrepštine te istovremeno pumpaju vodu iz tunela kako bi smanjili njezinu razinu i time olakšali akciju spašavanja. No brojni uski i vijugavi prolazi i dalje su ispunjeni vodom i blatom, što znači da je ronjenje jedini način da djeca i trener iziđu iz spilje.
Od ulaza u spilju do točke na kojoj se nalaze djeca put je dug oko 4 kilometra, a spasiocima treba čak šest sati da bi ga prešli. Povratak natrag traje pet sati.
Spasioci ispumpavaju vodu i upumpavaju kisik u spilju
"Naš posao je da nastavimo ispumpavati vodu, a spasilačka ekipa treba procijeniti sigurnosnu razinu i mogu li dečki sigurno putovati natrag", rekao je Kobchai Boonarana, zamjenik ravnatelja Odjela za prevenciju i ublažavanje katastrofa.
Spasioci su također počeli upumpavati kisik u komoru u kojoj su se djeca sklonila od vode, gotovo jedinu u kilometrima dugom spiljskom kompleksu koji trenutno nije poplavljen.
U međuvremenu, tajlandska vojska i spasioci volonteri formirali su kamp u blizini ulaza u spilju, a lokalni stanovnici dolaze svaki dan i donose hranu spasiocima i novinarima na lokaciji.
Djeca su dobro raspoložena
Ipak, kako je novinarima rekao guverner pokrajine Chiang Rai, Narongsak Osottanakorn, dječaci su dobro raspoloženi: "Mogu opet ovdje potvrditi da su dobrog zdravlja i da se smiješe i igraju."
Sreća je također što među njima nitko nije teže ozlijeđen. No to ne znači da nisu iscrpljeni i slabi od 9 dana bez hrane i 13 dana bez svjetla, zbijeni na malenom blatnjavom grebenu iznad vode, jedva se krećući.
Rodbina dječaka također se okupila blizu spilje, a jedna je majka rekla da još nije bila u mogućnosti kontaktirati sa sinom.
"Još im ne možemo slati poruke", rekla je 37-godišnja Ratdao Chantrapul, majka 14-godišnjeg Prajaka Suthama. "Jučer su im pokušali dostaviti mobitele, ali je pukla torba u kojoj su bili", dodala je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati