Lufthansa nedavno skoro bankrotirala, sada želi šefovima dati milijunske bonuse
GLASNOGOVORNIK njemačke vlade je danas kazao kako će vlada zatražiti pravno pojašnjenje za Lufthansin plan dodjele bonusa šefovima s obzirom na to da je nedavno trebala vladinu pomoć kako bi izbjegla bankrot.
Naime, kada je 2020. došlo do zatvaranja granice zbog pandemije covida, Njemačka je, u sklopu paketa vrijednog 9 milijardi eura, preuzela 20% udjela svog nacionalnog avioprijevoznika kako bi ga spasila od bankrota. No financijske novine Handelsblatt jučer su izvijestile da šest članova uprave Lufthanse treba dobiti bonuse vrijedne milijune eura za 2021. i 2022. godinu, odnosno za period u kojem je zrakoplovna kompanija još primala državnu pomoć.
"Vlada stvari vidi drugačije"
Njemačka vlada prodala je sve svoje udjele u zrakoplovnoj kompaniji u rujnu, ostvarivši zaradu od 700 milijuna eura, a Lufthansa je vratila svu pomoć koju je primila. No vlasti svejedno smatraju da ovi bonusi krše sporazum o financijskoj pomoći, piše DW.
"Vlada stvari vidi drugačije. Moramo s Lufthansom razgovarati o različitim pravnim stajalištima i onda vidjeti što slijedi", rekao je glasnogovornik njemačke vlade Steffen Hebestreit.
Lufthansa nije komentirala odnose li se isplate bonusa na vrijeme dok je kompanija primala pomoć, ali je rekla da se oni neće isplatiti do 2025. Grupacija Lufthansa, koja uključuje Eurowings, Austrian, Swiss i Brussels Airlines, prošlog je tjedna značajno povećala svoje izglede za profit u 2022.
Reagirali i sindikati
Nakon što su se pojavila izvješća o ogromnim bonusima, sindikati su rekli da bi i obični radnici trebali imati koristi od porasta zarade zrakoplovne kompanije.
"Zaposlenici Lufthanse su dali sve od sebe tijekom pandemije i nosili se s ozbiljnim ukidanjima kako bi se spasila tvrtka. Izvršni odbor bi trebao prepoznati odlučujuću ulogu svih zaposlenika i dati im bonuse ili dodatne plaće", rekao je Daniel Kassa Mbuambi iz sindikata UFO.
U zrakoplovnoj kompaniji, koja je otpustila tisuće zaposlenika tijekom pandemije, ove su godine štrajkali piloti i zemaljsko osoblje zbog nedostatka radnika i neadekvatnih plaća s obzirom na rastuću inflaciju.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati