Macron objavio što bi europski vojnici trebali raditi u Ukrajini

UOČI summita podrške Ukrajini u Parizu, francuski predsjednik Emmanuel Macron skicirao je svoju viziju potencijalnog raspoređivanja europskih snaga u Ukrajini, naglašavajući da bi njihova uloga bila osigurati ključne gradove i baze, a ne uključiti se u borbu na prvoj crti protiv ruskih snaga.
Macron je rekao da će prisutnost europskih trupa služiti kao sredstvo odvraćanja, sprječavajući ponovnu rusku agresiju i pomoći Kijevu da zadrži kontrolu nad svojim teritorijem.
Govorio nakon konzultacija sa Zelenskim
Govoreći nakon konzultacija s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, Macron je istaknuo da će, ako Rusija pokrene novu ofenzivu na Ukrajinu, europske trupe biti u poziciji "odgovoriti". Nije ponudio detalje o tome kako bi izgledao europski vojni odgovor na ruski napad.
Danas se, inače, u Parizu okupljaju najviši predstavnici 31 zemlje koje podržavaju Kijev. Francuska i Britanija predvode inicijativu za formiranje takozvane "koalicije voljnih", koju bi činile zemlje spremne pružiti sigurnosna jamstva u slučaju prekida vatre između Rusije i Ukrajine.
Razmatra se nadzor moguće demilitarizirane zone
Prema informacijama agencije dpa, zapadni saveznici Ukrajine razmatraju nadziranje moguće demilitarizirane zone na granici između Rusije i Ukrajine. To bi se radilo prvenstveno iz zraka i uz pomoć tehničkih sredstava poput satelita i dronova. Mornaričke jedinice također bi mogle biti raspoređene da nadziru slobodu plovidbe u Crnom moru.
Zelenski je Macronu izrazio zahvalnost na posljednjoj vojnoj pomoći Francuske, nazivajući je "snažnim paketom". Također ga je izvijestio o tekućim pregovorima vezanim uz prekid vatre.
Međutim, upozorio je da bi provedba sporazuma postignutog uz posredovanje Bijele kuće o prestanku uporabe sile u Crnom moru bila znatno izazovnija, budući da Rusija nastavlja gurati dodatne ustupke, poput ublažavanja sankcija.
Što je "koalicija voljnih"?
"Koalicija voljnih" predstavlja inicijativu predvođenu Ujedinjenim Kraljevstvom i Francuskom, usmjerenu na formiranje međunarodne skupine zemalja spremnih pružiti sigurnosna jamstva Ukrajini u kontekstu mogućeg mirovnog sporazuma s Rusijom. Cilj ove koalicije je osigurati trajni mir i stabilnost u regiji kroz raspoređivanje mirovnih snaga i pružanje drugih oblika potpore Ukrajini.
Ideja je potekla od britanskog premijera Keira Starmera i francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, koji su započeli pregovore s 37 zemalja o stvaranju ove koalicije. Plan predviđa sudjelovanje država iz Europe, Commonwealtha i Azije, koje bi mogle pružiti financijsku pomoć, vojnike, zrakoplove ili mornaričke snage za zaštitu Ukrajine od daljnje agresije.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izrazio je zahvalnost na ovoj inicijativi, naglašavajući važnost međunarodne podrške za suverenitet i sigurnost Ukrajine. S druge strane, Rusija je izrazila protivljenje raspoređivanju međunarodnih mirovnih snaga u Ukrajini, smatrajući to prijetnjom svojoj sigurnosti i suverenitetu.
Milanović: To je plod morbidne fiksacije na Rusiju
Hrvatski predsjednik Zoran Milanović je rekao da Hrvatska neće sudjelovati u "koaliciji voljnih".
"Hrvatski vojnik neće ići u Ukrajinu ni u kojem aranžmanu, to je potpuno isključeno. Na tome sam vodio kampanju i to je moj dug vjere prema onima koji su mi dali povjerenje. Ali, vidim da tako razmišljaju i neki od ključnih ministara u Plenkovićevoj vladi", rekao je Milanović.
"Nemojmo sami sebe dovoditi u poziciju samosluđivanja. Neće Hrvatska vojska ići u misiju, a jedan od razloga je taj što se ta misija neće nikada dogoditi, s Hrvatskom ili bez nje, jer za tu misiju nisu ispunjeni elementarni uvjeti - mirovni sporazum i suglasnost druge strane, a to je, nažalost, Rusija", kaže.
Predsjednik je koaliciju voljnih prozvao plodom "pomalo morbidne fiksacije nekih država EU na Rusiju". Za Rusiju je rekao da je zemlja koja se "ogriješila o dosta stvari", ali ne predstavlja opasnost za Europu: "To se naprosto ne može prodati osobi koja ima minimum kritičkog uma."
"To je opasno i neodgovorno"
"Meni je drago da to nije hrvatski susjed. Vjerujem da je ministar bio dobronamjeran, ali kada je u pitanju hrvatsko sudjelovanje u misiji - mi u tome nećemo sudjelovati. Smatramo je opasnom i neodgovornom", poručio je Milanović jučer u Podgorici, gdje je boravio u službenom posjetu Crnoj Gori, odgovarajući na novinarsko pitanje kako komentira izjavu ministra obrane Ivana Anušića, koji je kazao da Hrvatska neće žuriti pridruživanju koaliciji voljnih za Ukrajinu.
"U toj travestiji hrvatski vojnici neće sudjelovati što se mene tiče. Ako vlada i dalje smatra da treba Ukrajinu pomagati materijalno i opremom, neka tako nastavi. Ja sam odgovoran za hrvatsku obranu, nacionalnu sigurnost i teritorijalnu cjelovitost, tako piše u Ustavu", naglasio je.
"Ja bih mogao postaviti pitanje u slučaju svakog odlaska nekog komada opreme Hrvatske vojske, koja je skupljena, održavana desetljećima u nemogućim uvjetima, za velik i još veći novac kada smo bili pod embargom. Ako to netko želi podijeliti, pa i Ukrajini, ako smatra da to treba Ukrajini, da se Hrvatska toga može riješiti i da će dobiti neki supstitut za nekakav sitan novac i ako u to zaista vjeruje, ja ću do određene mjere i to prešutjeti. Promatrat ću što se događa, ali se neću u to najizravnije uplitati", kazao je predsjednik.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati