Mađarska izglasala homofobni zakon, Hrvatska među par članica EU koje ga ne osuđuju
TRINAEST država članica Europske unije osudilo je u utorak Mađarsku zbog zakona kojim se diskriminiraju pripadnici LGBTIQ zajednice i pozvalo Europsku komisiju da iskoristi sva sredstva koja ima na raspolaganju kako bi se osiguralo poštovanje europskog zakonodavstva.
Originalni potpisnici pisma su Belgija, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Litva, Luksemburg, Nizozemska, Španjolska, Švedska i Latvija. U međuvremenu su svoj potpis dale i Italija, Grčka i Austrija.
>> Polovica članica EU osuđuje Mađarsku zbog diskriminacije LGBTIQ zajednice
Hrvatska odbila potpisati pismo protiv homofobnog mađarskog zakona
Znakovito je da Hrvatske nema među potpisnicama, a zašto je nema jučer je u svojem nemuštom stilu pokušao objasniti ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.
"Sve one deklaracije koje ne pridonose jedinstvu, čini mi se da možda unose više nemira među članice", rekao je hrvatski inoministar.
"Postoje institucije, postoji potreba za dijalogom i trebamo pokazati spremnost da saslušamo i vidimo. To je zapravo naš hrvatski stav, naš je stav uvijek asertivan. Mi želimo vidjeti jedinstvo, želimo vidjeti sve one oblike koje povezuju države članice, a ne koje rade razlike među njima", dodao je.
Podsjetimo, mađarski parlament je nedavno izglasao amandmane na više zakona kojima se zabranjuje "prikazivanje i promicanje rodnog identiteta različitog od spola po rođenju, promjene spola i homoseksualnosti" osobama mlađim od 18 godina.
"To predstavlja flagrantni oblik diskriminacije na temelju seksualne orijentacije, rodnog identiteta i izražavanja i stoga zaslužuje da bude osuđeno. Uključivost, ljudsko dostojanstvo i jednakost temeljne su vrijednosti Europske unije i ta se načela ne mogu dovoditi u pitanje", kaže se u izjavi koju je u utorak donijelo 13 država članica Europske unije.
Zakon oštro osudila predsjednica Europske komisije
U međuvremenu se oko toga oglasila i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, inače pripadnica Europske pučke stranke (EPP), kao što je i HDZ, odnosno Grlić Radman i premijer Andrej Plenković.
>> Von der Leyen o mađarskom anti-LGBT zakonu: Taj zakon je sramota
"Ovaj mađarski zakon je sramota. Dala sam upute nadležnim povjerenicima da pošalju pismo kako bismo izrazili našu pravnu zabrinutost prije nego što zakon stupi na snagu", poručila je Von der Leyen u pisanoj izjavi.
"Ovaj zakon jasno diskriminira ljude na osnovu njihove seksualne orijentacije. On je protivan temeljnim vrijednostima Europske unije, ljudskog dostojanstva, jednakosti i poštovanja ljudskih prava. Nećemo raditi kompromise o tim načelima", istaknula je predsjednica Komisije.
Hrvatska ostala u manjini
Hrvatska je zbog odluke Grlića Radmana i Plenkovića tako ostala u manjoj skupini homofobnih članica, koje ne osuđuju mađarski zakon. On pak opasno podsjeća na sličan zakon iz Rusije, koja se proteklih godina profilirala kao jedna od najhomofobnijih i najneslobodnijih europskih zemalja.
Nesuvislo objašnjenje Grlića Radmana zašto Hrvatska nije potpisala izjavu protiv homofobnog zakona još manje ima smisla kada se vidi da se inicijalnim potpisnicima pridružuju i druge članice, uključujući i Austriju i Grčku, koje imaju konzervativne premijere. Grlić Radman kaže da ne želi podjelu Europske unije, no podjela se već dogodila, a Hrvatska je ostala na strani homofoba i kršitelja vladavine prava i ljudskih prava.
Koliko god to bilo štetno za reputaciju Hrvatske toliko je i očekivano, s obzirom na to da Grlić Radman kao inoministar vodi mađaronsku politiku i otvoreno se ulizuje Mađarima kad god stigne.
>> Gordan Grlić Radman nije ministar vanjskih poslova Hrvatske, nego Mađarske i Vatikana
Mađaronska politika HDZ-a
Hrvatskoj pod HDZ-ovom vlašću ne odgovara ni forsiranje teme vladavine prava u Europskoj uniji jer znaju da kod nas vladavine prava baš i nema. Stoga HDZ-ovoj vanjskoj politici Mađarska donekle služi i kao štit - Orbanovi ispadi skreću pažnju sa stanja u Hrvatskoj.
Hrvatska je na kraju ostala uz Mađarsku, Poljsku, Sloveniju, Bugarsku, Rumunjsku, Češku i Slovačku, tj. u debeloj manjini unutar Europske unije, i to na strani članica koje baš i nisu poznate po vladavini prava i poštovanju prava LGBT građana. S jedne strane se može reći da je Hrvatska u odgovarajućem društvu, dok je s druge jasno kako je riječ o još jednoj vanjskopolitičkoj blamaži iz kuhinje Plenkovića i njegovog potrčka sa Zrinjevca.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati