MAMIĆ OSTAJE U BOLNICI Što sve dosad znamo o napadu?
Foto: Hina
ZDRAVKO MAMIĆ, Dinamov savjetnik, danas je propucan u zaseoku Vidovići pokraj sela Zidine kod Tomislavgrada u BiH.
Zdravko Mamić, odnosno njegova uloga u hrvatskom nogometu, već je godinama u fokusu javnosti pa ne treba čuditi da je današnji napad u BiH tema dana i pored groznih požara koji haraju Dalmacijom.
INDEX NA MJESTU NAPADA Mamićev rođak otkrio detalje pucnjave: "Napravili su barikade i čekali..."
"Napravili su barikadu tamo u grmu, gdje su ga čekali vjerojatno par dana. Nisu znali kada će točno doći. Zdravkov auto je išao prvi, on je izašao iz automobila, vozač je zaključao vrata i onda su ispalili dva hica. Pogodili su njega i još jedan automobil", priča svjedok napada za Index.
No, iz policije su tijekom dana za Index ispričali nešto drugačiju priču. Iako se u ovakvim obračunima najčešće koristi pištolj, iz policije su nam neslužbeno rekli da bi u pitanju mogao biti snajper. To bi značilo da je riječ o profesionalcu, nikako amateru.
U policiji isto tako pretpostavljaju da je napadač pješke došao na mjesto događaja, te pripremio sačekušu za Mamića.
Koliko je bilo napadača?
Još jedno pitanje na koje nemamo odgovor tiče se broja napadača. Svjedoci su vidjeli dvije osobe kako bježe neposredno nakon napada. Kako je za Hinu potvrdio ministar unutarnjih poslova Hercegbosanske županije Darinko Mihaljević, više policajaca traga za počiniteljima napada, a u potjeru za njima bit će uključeni policijski psi i specijalni timovi iz Bihaća. Očevici su vidjeli dvije osobe kako bježe nakon što je Mamić ustrijeljen. Međutim, nije poznato jesu li obojica bili napadači, a istražitelji na licu mjesta utvrđuju iz kojeg je oružja pucano. Policiji su iskaz dali i Mamićeva supruga te vozač, koji su bili s njim u vrijeme incidenta.
Do večeras o napadaču ili napadačima ništa više nismo čuli. Valja napomenuti da je riječ o veoma nepristupačnom terenu punom oštrog kamenja i niskog raslinja. To zasigurno otežava potragu policiji, dok su, s druge strane, napadač ili napadači vjerojatno znali kuda im je najbolje pobjeći. Valja napomenuti da je Hrvatska granica na ovom području udaljena svega par desetaka metara. Pošto je riječ, kako smo već napomenuli, o nepristupačnom području, granica se slabo nadzire pa su napadači vrlo lako mogli prijeći i u Hrvatsku.
"Nisam vidio jesu li napadači bili maskirani. Pobjegli su vjerojatno ovim putevima koji vode preko brda, tko će znati gdje su sada. Motorom su mogli otići bilo kamo", rekao je za Index mještanin Miro Mamić.
Mamić je kolima Hitne pomoći prevezen u obližnji Dom zdravlja u Tomislavgradu, gdje su mu liječnici sanirali prostrjelnu ranu natkoljenice. Ubrzo nakon napada Mamić se fotografirao s obožavateljima, a uskoro je i napustio ambulantu. U medijima se pojavila informacija da će Mamić biti prevezen na splitske Firule, ali navodno je gazda Dinama to odbio. Na kraju se ispostavilo da je otišao za Zagreb, u bolnicu Sveti duh, gdje se nalazi i večeras.
Što je rekao Mamić?
Od samog Mamića nismo puno čuli. U izjavi za Fenu kratko je kazao da je izbjegao pogibelj i da je sve u redu, a o mogućem počinitelju i okolnostima nije želio razgovarati.
"Hvala Bogu da su mene pogodili, a ne nekoga drugoga", Mamićeve navodne riječi prepričava njegov rođak i mještanin Vidovića, Miro Mamić, s kojim smo razgovarali.
A što Dinamo?
Za razliku od Mamića, njegov Dinamo bio je puno brži i rječitiji. Oni su u priopćenju objavljenom nevjerojatnom brzinom napad odmah okarakterizirali pokušajem ubojstva.
"GNK Dinamo užasnut je oružanim napadom i pokušajem ubojstva savjetnika kluba Zdravka Mamića, u utorak, 22. kolovoza, u Tomislavgradu.
Na gospodina Mamića ispaljeni su hici iz vatrenog oružja te je zadobio teške tjelesne ozljede.
Zdravko Mamić bio je u privatnom posjetu Tomislavgradu, gdje u ovo vrijeme svake godine odlazi na misu zadušnicu povodom godišnjice smrti oca. Očito je stoga da je ovaj događaj bio planiran te je nastavak napada na gospodina Zdravka Mamića iz 2014. godine.
Iako je zastrašujuće da se ovakav pokušaj likvidacije događa u modernom demokratskom društvu, u vremenima kada smo se trebali izdići od likvidacije kao rješenja za neslaganja u mišljenjima, takav razvoj događaja nažalost ne čudi, s obzirom na linč koji postoji već mjesecima i godinama u našem društvu. Zdravku Mamiću godinama se krše ljudska prava, ne samo učestalim ugrožavanjem njegova života i fizičkim napadima na njega, nego i medijskim napisima koji raspiruju i potiču na mržnju.
Apsolutno osuđujemo napad koji je sada prerastao svaki oblik netrpeljivosti i mržnje, koji niti prije nismo odobravali, i koji su nadležne institucije davnih dana mogle spriječiti svojim djelovanjem.
Podsjećamo da je gospodin Mamić prvi put napadnut 22. ožujka 2014. godine u loži stadiona Poljud kada je na njega fizički nasrnuo Ivo Bego, a nakon toga je uslijedio i napad pred Županijskim sudom u Splitu kada su na njega i na odvjetnika Čedu Prodanovića bačene dimne bombe, baklje i boce. Sve je kulminiralo prije nekoliko mjeseci, 7. lipnja, kada je Zdravko Mamić pretrpio još jedan fizički napad u Bolu na Braču. Tada je na njega nasrnuo ''slučajni prolaznik'' udarivši ga šakom u potiljak nakon čega je Zdravko Mamić zadobio ozljede glave i pao s rive. Pukom srećom ovaj napad nije završio sa smrtnim posljedicama koje su zapravo bile cilj samoga napada.
Prisjetimo se i toga kako se društvo, javnost, politika odnosila prema napadu i pokušaju ubojstva suca Brune Marića, 11. listopada 2016. godine. Veličao se taj postupak, napadači su postali heroji, a nitko nije učinio ništa da se taj čin osudi. Suprotno, nedjelovanjem i neosuđivanjem poticalo se druge ''heroje'' i takvo je ponašanje postalo opće prihvatljivo.
Hoće li konačno netko odgovarati za ugrožavanje života Zdravka Mamića ili će se i ovoga puta raditi o remećenju javnog reda i mira s nepoznatim počiniteljima? Hoćemo li ponovno vidjeti izostanak svake reakcije politike, sudova, medija, osude javnosti? Nažalost, bojimo se odgovora na to pitanje. Za ovo što se dogodilo odgovorni su svi: politika, pojedinci, društvo u cjelini i vrijeme je da nadležne institucije konačno reagiraju u skladu sa zakonom i temeljima pravne države, kako bi svi građani bili sigurni. Vrijeme je da svi skupa osudimo zločince koji se na ovaj način obračunavaju sa svojim neistomišljenicima.
Nakon posljednjeg fizičkog nasrtaja na Zdravka Mamića u Bolu na Braču i neosuđivanja tog čina, strahovali smo da će nedjelovanje javnosti, medija, politike biti poticaj na mržnju, fizičke napade i u konačnici, i na napade oružjem. Nažalost, naši su se strahovi obistinili.
Sramimo se društva u kojem živimo", stoji u priopćenju Dinama.
Nakon Dinama čuli smo i HNS
Nakon Dinama javili su se i iz HNS-a.
"Hrvatski nogometni savez najoštrije osuđuje napad vatrenim oružjem na Zdravka Mamića, savjetnika GNK Dinamo i nekadašnjeg dopredsjednika Hrvatskog nogometnog saveza. Radi se o najgorem i najopasnijem zločinačkom činu protiv nogometnih djelatnika do sada, ali svakako ne o prvom", poručili su iz HNS-a.
U HNS-u smatraju kako su od svastike i napada na delegaciju HNS-a na odmorištu Zir, preko napada na suca Brunu Marića, do nekoliko itekako ozbiljnih fizičkih napada na Zdravka Mamića raznorazni napadači dali i više nego dovoljno povoda hrvatskoj državi i društvu u cjelini da kažemo jasno i nedvosmisleno NE.
"Ne, takvo ponašanje nije dopustivo, prihvatljivo i ne može proći nekažnjeno u modernoj, demokratskoj i civiliziranoj državi kakvom se Hrvatska smatra i kakvom se predstavlja", smatraju u HNS-u.
U HNS-u žale zbog načina na koji dio medija i dio javnih osoba prihvaća te incidente s onim poznatim 'ALI', a istodobno policija i pravosuđe ne pokazuju preveliku želju napadače uhvatiti, procesuirati ili kazniti. Smatraju da ne čudi što takva atmosfera daje krila huliganima i teroristima, a što je za posljedicu imalo i ovaj napad.
"Mogu li sada i oni pojedinci u medijima i javnom životu koji u ovakvim situacijama relativiziraju napade ili ih čak pravdaju smoći snage prijeći preko vlastitog ponosa i reći - ovo nije način rješavanja nesuglasica? Mogu li reći da je ovo nedopustivo, neprihvatljivo, grozno, za svaku osudu? Mogu li konstatirati da Hrvatska ne može i ne smije biti zemlja u kojoj svatko ima pravo "dijeliti pravdu"? Mogu li, konačno, barem jednom pošteno i otvoreno osuditi ovakav napad, bez sveprisutnog 'ali'?
Sramežljive i nekonzistentne osude javnosti i medija te generalno neučinkovito djelovanje državnih organa i politike dovelo nas je do dana kada je netko pomislio da s pištoljem može provoditi svoju "pravdu" ako nekoga 'ne voli' ili se s njim 'ne slaže'. Danas je žrtva toga bio Zdravko Mamić, a idući puta bit će netko drugi, ako kao društvo poručimo da nam je to prihvatljivo.
Hrvatskom nogometnom savezu - NIJE. I stoga, po tko zna koji put, pozivamo nadležne institucije da reagiraju u skladu sa svojom funkcijom i osiguraju svim građanima sigurnost hvatanjem, procesuiranjem i kažnjavanjem svih onih koji tu sigurnost ugrožavaju", poručili su iz HNS-a.
A potom su seriju priopćenja zaključili Mamićevi odvjetnici
Nakon što su se o napadu oglasili Dinamo i HNS, javili su se i Mamićevi odvjetnici. Oni su pak za sve optužili medije koji, kako su napisali, potiču nasilje prema njemu.
"Kao branitelji Zdravka Mamića, Maria Mamića i Zorana Mamića ovim putem osuđujemo svaki oblik nasilja bez obzira čime je isto motivirano", navodi se u priopćenju zagrebačkog Odvjetničkog ureda M&S Partners.
Budući da su nadležna tijela BiH tek počela kriminalističko istraživanje okolnosti napada vatrenim oružjem i ranjavanja Zdravka Mamića, njegovi odvjetnici kažu kako će se u ovom trenutku suzdržati od davanja bilo kakvih izjava koje bi na bilo koji način mogle utjecati ili se pak tumačiti kao pokušaj utjecaja na tijek istrage.
Međutim, ističu iz Odvjetničkog ureda M&S Partners, budući da ovo nije prvi napad na Zdravka Mamića, već samo onaj s najdalekosežnijim posljedicama, žele ukazati na nužnost pokretanja svih raspoloživih mehanizama u zaštiti Ustavom i zakonom zajamčenih prava svih pojedinaca, pa tako i Zdravka Mamića s ciljem preveniranja bilo kakvog daljnjeg oblika nasilja.
Ujedno apeliraju na medije i njihove predstavnike u vezi s, kako navode, "njihovom odgovornosti, osobito glede situacija u kojima isti daju medijski prostor i pozornost javnim osobama, stručnjacima, udrugama i njihovim predstavnicima, koji svojim istupima kroz medije šire izravnu, a neargumentiranu netrpeljivost prema Zdravku Mamiću, budući da je isto zasigurno potaknulo nasilje prema njemu".
Mamićevi odvjetnici stoga u priopćenju mole predstavnike medija da i o ovom i o drugim događajima, "odnosno sudskim postupcima vezano uz Zdravka Mamića, objektivno informiraju javnost, sukladno pravilima novinarske profesije i etike, poštujući pri tome presumpciju nevinosti Zdravka Mamića".
Zdravka Mamića napali su nepoznati napadači iz vatrenog oružja, pogodivši ga metkom u nogu u utorak prijepodne u zaseoku Vidovićima, u mjestu Zidinama kraj Tomislavgrada (BiH), gdje je Mamić došao sa svojom obitelji kako bi sudjelovao na misi zadušnici za pokojnog oca.
Napad na Mamića se dogodio odmah nakon što je izašao iz vozila, a pogođen je metkom u natkoljenicu. Nakon što mu je ukazana liječnička pomoć u lokalnom Domu zdravlja, Mamić je svojim automobilom prevezen u Zagreb.
Na kraju, što još ne znamo?
Na kraju dana ne znamo još puno stvari. Za početak ne znamo čime je pucano na Mamića niti tko je to učinio. Štoviše, ne znamo ni je li riječ o jednom ili dva napadača. Internet je pun raznih teorija o napadu, ali one su na razini nagađanja. O pravim razlozima se, dakle, može samo nagađati, ne može se reći ništa konkretno.
Na neke od ovih pitanja odgovore ćemo sasvim sigurno dobiti u danima koji slijede. Na neka pitanja, ona važnija, možda i nikad nećemo saznati odgovor.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati