Mamićev sin priznao: Dizao sam novac s računa i predavao ga ocu. Dio sam zadržao
NA ŽUPANIJSKOM sudu u Osijeku danas je nastavljeno suđenje Zdravku i Mariju Mamiću te ostalim optuženima za nezakonito izvlačenje 19.1 milijuna eura iz zagrebačkog nogometnog kluba Dinama. Optužbe uključuju korištenje offshore tvrtki za prijenos sredstava, koje su zatim povlačene s njihovih računa.
Mamićev sin: S offshore računa sam dizao novac i predavao ga ocu
Iskaz je danas dao i Mario Mamić, sin Zdravka Mamića i jedan od optuženika u slučaju nezakonitog izvlačenja sredstava iz nogometnog kluba Dinama, koji je sam zatražio da iznese obranu. U neočekivanom obratu priznao je da je s računa offshore tvrtki podizao novac te ga, na zahtjev svog oca Zdravka Mamića, većinom prosljeđivao njemu.
U svojoj obrani detaljno je opisao proces prijenosa novca s računa offshore tvrtki. Transakcije su se, kako je ispričao, odvijale putem njegovih privatnih računa u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini te Švicarskoj. Mamićev sin naveo je da je, pored novca koji je predavao ocu, manji dio tih sredstava koje je podizao s računa zadržavao za vlastite potrebe.
U tom procesu surađivao je s još jednim optuženikom, Sandrom Stipančićem, koji je također danas pred sudom priznao da je sudjelovao u povlačenju novca s računa offshore tvrtki.
Kazao je da je kako je u slučaju nagodbe Dinama te igrača Joša Jeličića i Gorana Jurića, po nalogu Marija Mamića, s računa tvrtki koje je kontrolirao, ukupno podigao oko 527 tisuća eura, što je predavao Mariju Mamiću. Naveo da je za svoje administrativne usluge, obavljene preko nekoliko inozemnih tvrtki, za sebe zadržao oko 104 tisuće eura.
Rekao je i kako su neke od offshore tvrtki bile pod upravljanjem Zdravka Mamića.
Odvjetnik Zdravka Mamića: Obrana Marija Mamića i Stipančića ne otežava poziciju Zdravka Mamića
Odvjetnik Zdravka Mamića Filip Glavaš izjavio je novinarima nakon ročišta kako iz danas iznesenih obrana okrivljenika proizlazi da "nitko od njih nije priznao krivnju, već su samo analizirali tijek novca, odnosno govorili o tome tko je kome davao određeni novac".
S obzirom na to da su Zdravko i Mario Mamić otac i sin, apsolutno je njihova interna stvar tko je kome što i zašto predavao. Ključno je da se Mario Mamić i Sandro Stipančić nisu izjasnili da se smatraju krivima, već samo o tome kako se, po njihovom viđenju, odvijao tijek novca, pojasnio je Glavaš.
Takva obrana, smatra, ne otežava poziciju njegova klijenta Zdravka Mamića jer je u postupku ključno dokazati jesu li neke usluge bile fiktivne, ili nisu.
Obrana tvrdi da te usluge nisu bile fiktivne, već da su sve obavljene, a tko je kasnije kome dao ili posudio taj novac, sasvim je sporedno za taj predmet, ocijenio je Glavaš.
Okrivljenici Mamić i Stipančić odlučili su se iznijeti obranu nakon što su prethodno ispitana četiri svjedoka.
Svjedočili i Vedriš i Mustedanagić
Danas su svjedočila i dva svjedoka.
Bivši član Izvršnog odbora (IO) Dinama"Mladen Vedriš posvjedočio je da nema saznanja da bi se klub financirao preko tvrtki Zdravka Mamića, niti o detaljima transfera igrača, a nije mu poznat niti pojam podjele transfernog obeštećenja između igrača i kluba.
Vedriš je rekao da se na sjednicama IO spominjalo da ima interesa za neke igrače i da su pregovori u tijeku, ali da pojedinosti o tome članovi IO nisu dobivali, već bi dali otvorene ruke Upravi da pregovara o transferu.
Tvrdi kako ne zna je li Dinamo za realizaciju transfera igrača angažirao neke posrednike, ali mu je načelno poznato da svaki igrač ima svoga menadžera.
Napominje kako nije imao izravnih saznanja da bi neka strana tvrtka imala namjeru ulagati u klub te da IO nije znao sve pojedinosti oko operativnih pitanja, pa stoga ne zna da bi neki igrači tužili klub zbog nepodmirenih obaveza.
Potvrdio je da je Zdravko Mamić bio operativno prisutan u sportskom i organizacijskom segmentu Dinama, i da je dao doprinos profesionalizaciji rada u klubu, ali nema saznanja da bi se klub financirao preko tvrtki Zdravka Mamića. Vedriš je ustvrdio kako mu kao tadašnjem članu IO Dinama nije poznat pojam podjele transfernog obeštećenja između kluba i igrača.
Džemal Mustedanagić, bivši igrač i pomoćni trener Dinama, također je svjedočio. Prisjetio se kako je u suradnji s glavnim trenerom Josipom Kužeom tijekom ranih 2000-ih godina sugerirao uključivanje mladih talenata u prvu momčad, među kojima su bili Luka Modrić i Vedran Ćorluka. Istaknuo je da nije bio uključen u menadžerske poslove ni u transfer igrača, već se fokusirao na rezultate i razvoj mlađih igrača, što je smatrao svojim prioritetom.
Za što USKOK tereti Zdravka Mamića
U aferi "Dinamo 2" za izvlačenje novca iz kluba u sklopu zločinačkog udruženja, uz Zdravka i Zorana Mamića, koji su u bijegu u BiH, i kojima se sudi u odsutnosti, optužnicom su obuhvaćeni Zdravkov sin Mario Mamić, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Arthur Vuksan.
Uskok tereti Zdravka Mamića da je, od prosinca 2004. do prosinca 2015. ostale okrivljenike organizirao u zločinačko udruženje te da su sklapanjem fiktivnih ugovora između Dinama i više stranih tvrtki te ispostavljanjem računa o plaćanju nepostojećih usluga za transfere igrača, koje je Dinamo plaćao, klub oštetili za više od 19 milijuna eura.
Tužiteljstvo tereti okrivljenike da su taj novac dijelili između sebe i koristili za svoje potrebe, a da je, uz navedeno, NK Dinamo neosnovano obvezan za plaćanje dodatnog iznosa od još 7,35 milijuna eura.
Krivnju su priznali Vuksan koji je sporazumnu osuđen na godinu dana zatvora, uvjetno na pet godina te okrivljeni poduzetnik Igor Krota, koji je, nakon nagodbe s Uskokom osuđen na devet mjeseci zatvora, što je zamijenjeno radom za opće dobro.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati