Maska je spojila liječnike iz Londona, inženjere iz Ericssona i trgovce iz Dubrave
PRVI dani suočavanja s pandemijom koronavirusa bili su puni neizvjesnosti za medicinske sestre i liječnike. Nova, lako prenosiva bolest nosila je stotine i tisuće života od Kine do Italije, a oni su gledali u svoje ormare s opremom i shvaćali da ili imaju premalo zaštitnih sredstava ili ih nemaju uopće.
Kvalitetne zaštitne maske i nepropusne naočale potpuno su nestali s tržišta, države su zabranjivale njihov izvoz. U takvom je trenutku doktor Ivor Ković sletio na zagrebački aerodrom misleći da će samo otpratiti punicu i dijete u Osijek te se vratiti dežurstvima u svojoj londonskoj bolnici. Međutim, proglašena je karantena, zatvorene su granice, a on je ostao u Hrvatskoj.
Zatočen u Slavoniji
"Osjećao sam se potpuno bespomoćno i, što je još gore, beskorisno. Supruga i ja smo počeli sumanuto pretraživati svu literaturu i sve svjetske preporuke i protokole za postupanje s covidom te ih prevoditi na hrvatski. Tako je nastala Pandemija.info", rekao je doktor Ković za Index opisujući kako je nastala njegova internetska stranica s uputama za medicinsko osoblje i građane, sustavna, pregledna, razumljiva i znanstveno utemeljena.
No sama internetska stranica nije razlog našeg razgovora. U zajednici okupljenoj oko stranice Pandemija.info nastala je zaštitna maska koju danas u Hrvatskoj koristi više od tisuću liječnika i medicinskih sestara, računajući na nju kao na osnovnu zaštitu od zaraze.
Do rješenja došli za 72 sata
"Talijani su počeli u bolnicama koristiti Decathlonove ronilačke na pacijentima koji ne trebaju respirator, ali trebaju kisik. Tvrtka Isinnova napravila je adaptere kojima se ta maska spajala na izvor kisika. Meni se činilo da naši liječnici neće koristiti takvo rješenje. Kontaktirao sam tu tvrtku s molbom da preradimo njihovo rješenje i nakon 72 sata s Hrvojem Vukelićem i Ivanom Guštinom složio Croresp, adapter koji se montira na masku da bi se na njoj mogao koristiti standardni medicinski filter koji u potpunosti štiti od koronavirusa i košta desetak kuna", ispričao nam je Ković.
Od maske za igru na moru, jer nije za pravo ronjenje, do efikasne zaštitne opreme trebalo je nekoliko dana. Nacrte za izradu adaptera ekipa je postavila na Pandemijine stranice kako bi ih svatko mogao izraditi 3D printerom.
Uletjeli inženjeri iz Ericssona Nikole Tesle
"Brzo se uključio cijeli niz ljudi koji su kod kuće printali adaptere", rekao je Ković. Među onima koji su izrađivali adaptere našla se i Barbara Pavelić Grbić iz tvrtke Ericsson Nikola Tesla.
"Kako smo svi počeli raditi od kuće, jedan kolega je zbog projekta morao iz tvrtke odnijeti 3D printer. Počeli smo prvo izrađivati zaštitne vizire, a onda sam slučajno na Facebooku naišla na adapter za ronilačku masku i počeli smo ih izrađivati", rekla nam je Barbara Pavelić Grbić koja je o inicijativi obavijestila Upravu tvrtke. Ne samo da je dobila dozvolu da kompanijske printere koristi za izradu adaptera nego je tvrtka pokrila i sve troškove materijala. Osmero inženjerki i inženjera iz Ericssona uskoro je punom parom printalo Croresp adaptere. Punom parom je u slučaju 3D printanja prilično nategnut izraz.
Deset sati noćnog printanja
"Za šest adaptera treba 10 sati printanja. Navečer, kad završim s redovnim poslom, uključim printer i ujutro pokupim adaptere. Morao sam moliti susjede da imaju razumijevanja za buku koju printer proizvodi. Nije jako glasan, ali je jako iritantan", rekao nam je Petar Sanković u čijem kućnom uredu na Trešnjevci svake noći 3D printer izrađuje adaptere za zaštitne maske.
Kad nema nigdje drugdje, ima u Dubravi
Sve je išlo kako treba, ali uskoro je došlo do, činilo se, nepremostivog problema. Decathlon u Hrvatskoj nije više imao maski pa su i adapteri postali beskorisni. Ako nečega nema baš nigdje u Hrvatskoj, postoji jako dobra mogućnost da se to može naći u zagrebačkoj Dubravi. Pedesetak metara od slavne trgovačke Konjščinske ulice u Dubravi svoj dućan ima tvrtka obitelji Zovak, a u njihovom skladištu nalazile su se stotine maski preostalih od prošle ljetne sezone i novih, spremnih za dolazeće ljeto.
"Nazvali su me raspitujući se imam li maski na skladištu i odmah sam im donirao stotinjak komada za testiranje i prve zaštitne komplete", rekao nam je Ivan Zovak dok u podrumu njegovog dućana radnici u punoj zaštitnoj opremi rade na pakiranju i otpremi Extremeovih ronilačkih maski s Croresp adapterom i medicinskim filterom. Spakirali su ih i odvezli u bolnice više od tisuću.
"U kompletu se nalazi maska, uputstvo za upotrebu i filter. Sve što je potrebno za zaštitu medicinskog osoblja", pokazao nam je Ivan Zovak. Nakon prve tranše od stotinjak darovanih maski s Crorespom je dogovorio da im maske prodaje po nabavnoj cijeni, a besplatno ih pakira i dostavlja.
Croresp je, da bi to financirao, pokrenuo crowdfunding kampanju te skupio prvih 150 tisuća kuna, a sada stremi prema 300 tisuća. Donirati možete još uvijek. Maske su za medicinsko osoblje potpuno besplatne, a često su jedino što imaju za zaštitu od zaraze.
Testirana u intenzivnoj i u barokomori
"Masku sam testirala u intenzivnoj njezi i pokazala je izvrsne rezultate. Udobna je, lagana i štiti", rekla nam je doktorica Tamara Lupis iz zagrebačke bolnice Merkur dok nam pokazuje kako se maska koristi u bolničkim uvjetima. Maska s Croresp adapterom i filterom neslužbeno je zaštitno sredstvo jer još uvijek nema potrebne certifikate.
Na testiranju je u Danskoj, tamošnji laboratorij su uspjeli nagovoriti da besplatno odradi skupo testiranje i prvi rezultati su izvrsni. No uz druge liječnika na samoj sebi ju je testirala i doktorica Lupis.
"Pojavile su se glasine da maska može biti opasna po život jer navodno zadržava ugljični dioksid, što može dovesti do trovanja. Izvadila sam si arterijsku krv izmjerila zasićenost plinovima, stavila masku i otišla raditi u intenzivnu. Nakon par sati sam ponovno izvadila krv i nije bilo nikakvog povećanja količine CO2", rekla nam je doktorica Lupis. Test je proveo u riječkoj bolnici i doktor Mario Franolić. On je otišao u barokomoru gdje je nešto više od pola sata s maskom na licu mjerio sve vitalne parametre i maska je položila test.
Država ih ignorira
"Sve pokazuje da je ovakva maska odlično rješenje i zato me čudi zašto nas već više od mjesec dana Stožer civilne zaštite i Ministarstvo zdravstva ignoriraju", rekao nam je doktor Ivor Ković pomalo razočaran ne samo ignoriranjem nego i promoviranjem donacije koja je Hrvatskoj došla iz Češke.
Radi se o sličnom rješenju s ronilačkim maskama, ali koje mogu koristiti samo specifični vojni filter koji se proizvodi samo u Češkoj. Za razliku od njih, Croresp je kompatibilan sa standardnim filterom koji proizvodi desetak tvrtki.
Prodaja za privatno zdravstvo
"Paralelno s izradom i distribucijom maski za javno zdravstvo počeli su nam dolaziti deseci upita iz privatnog zdravstva. I njima trebaju maske, ali mi im nismo mogli pomoći namjenskim novcem iz donacija, a nismo se htjeli početi baviti trgovinom i prodavati maske", rekao nam je doktor Ković. I tu je u pomoć priskočio poduzetni Ivan Zovak koji je smislio rješenje.
Na sebe je preuzeo organizaciju izrade adaptera za privatnike kojima će maske od sljedećeg tjedna prodavati preko svoje trgovine. Za svaku maska koju Zovak proda privatnom zdravstvu jednu će donirati Crorespu i tako će se zatvoriti krug dobrote i inventivnosti u kojem sudjeluju liječnici, inženjeri, trgovci i svi oni koji su uplatili ili će uplatiti po koju kunu u crowdfunding kampanju.