Medicinska sestra iz KBC-a Split: 18 sati sam rađala mrtvu bebu. Imala sam bakteriju
MEDICINSKA sestra zaposlena u KBC-u Split ispričala je za Provjereno kako joj je dijete umrlo tjedan prije planiranog termina poroda. Termin je bio 12. kolovoza prošle godine, a ona je pred porod sve češće išla na kontrole kod ginekologa. 2. kolovoza joj je tijekom jednog takvog pregleda u privatnoj klinici u kojoj je vodila trudnoću detektiran visoki tlak.
"Meni je rekla doktorica da pratim i vodim evidenciju tlaka. Bude li tlak 150, trebam ići u rodilište. Nemam što čekati. I rekla mi je da izvadim urin jer je, kad sam se pomokrila u ordinaciji, bio zamućen", kazala je žena koja je željela ostati anonimna.
Tvrdi da je poštovala sve savjete liječnika pa je tako otišla na hitni ginekološki prijem kad joj se tlak popeo na 150. Tamo ju je dočekao specijalizant.
"Ne znam gdje je bila doktorica"
"Spojili su me na CTG, a tlak se u međuvremenu normalizirao. Liječnica specijalistica je samo kratko ušla. Pogledala te nalaze, potpisala ih i otišla. Specijalizant me onda pogledao i na ultrazvuku te zaključio da je sve u redu", prisjetila se.
"Ja sam pitala hoće li bar pogledati urin koji sam izvadila jučer. Znači, jučer. Oni meni taj dan kad sam ja došla, osim što su izmjerili tlak i CTG, ništa nisu napravili. I naravno da je u urinu bilo dosta bakterija. Znači, ja sam njemu morala sugerirati da mi pogleda urin", dodala je.
Na temelju nalaza koji je dobila kod privatnika, specijalizant joj je propisao antibiotik. Međutim, nije joj izvađen novi nalaz mokraće niti joj je vađena krv. Žena kaže da je specijalizant, prije nego što ju je pustio, za savjet morao pitati medicinsku sestru.
"Pitao ju je što pišu ovim trudnicama s kojima je sve u redu, koju dijagnozu. Ne znam gdje je bila doktorica. Nje tu nije bilo", naglasila je. Objasnila je da joj je specijalizant dao upute da doma prati tlak, pokrete djeteta te da sljedećeg dana dođe za CTG zapis.
"Test je pokazao masu bakterija"
5. kolovoza je došla na dogovoreni CTG i tada ju je primila druga liječnica. "Pitala me zašto sam došla na CTG jer je jučer bio uredan, a meni je rečeno da ujutro dođem na kontrolni CTG. I oni me nisu spojili na CTG taj dan, nego su rekli: 'Ajde već kad ste došli, pogledat ću vas na ultrazvuku'", istaknula je.
Upravo je tada saznala da je ostala bez djeteta. "Beba je umrla. Nisam mogla uopće, nisam plakala. Samo su mi se ovako noge počele klecati. I kaže: 'Imate koga? Tko vas je doveo?' A govorim, pa sama sam došla pješke. Kaže: 'Onda ništa, nazovite koga imate'", napomenula je.
Potom su je hospitalizirali. Uzeli su joj sve mikrobiološke pretrage koje nisu prvi put kada je došla i smjestili je u sobi da može biti sama sa suprugom. Nisu uspijevali izazvati umjetne trudove. "Morbidno ti je uopće taj stomak gledati ispred sebe. Imaš osjećaj da će se, što više gledaš u taj stomak, u jednom trenu pomaknuti", ispričala je.
Mrtvo dijete je rađala 18 sati. Dječak je imao oko 4 kilograma. Dali su mu ime Ivano. Uzela ga je u ruke i zagrlila, prije nego što su tijelo odnijeli na obdukciju. Tvrdi da je kasnije uspjela razgovarati s liječnicom koja je obavila obdukciju. "Ja sam imala bakteriju u urinu. To je otišlo gore, inficiralo je posteljicu. Taj dan kad su utvrdili da je beba umrla, test je pokazao masu bakterija", navela je.
Razmišlja o tužbi
Splitski KBC je na upit Provjerenog potvrdio kako je poslan unutarnji nadzor u bolnicu.
"Dežurni liječnici na hitnom ginekološkom prijemu izvršili su pregled i obradu pacijentice te su učinjeni svi medicinski postupci propisani za navedenu simptomatologiju. Pacijentici je ordinirana terapija te je naručena na kontrolni pregled sljedećeg jutra. Nažalost, došlo je do neželjenog ishoda nakon kojeg je definiran jasan postupak o završetku trudnoće kojeg se mora poštivati", stoji u odgovoru na upit.
Međutim, žena sumnja u objektivnost tog nadzora. Rekla je kako niti u jednom trenutku nije htjela povlačiti veze, isticati da je medicinska sestra, da je ta bolnica njeno radno mjesto jer vjeruje da svaki pacijent bez obzira na svoj posao, položaj u društvu, ima pravo na jednak pristup. Još uvijek razmišlja o podizanju privatne tužbe.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati