Tko je Melinda Gates, žena koja je desetljećima bila u sjeni moćnog supruga
NAKON 27 godina braka Bill i Melinda Gates objavili su da se razvode.
>>Razvode se Melinda i Bill Gates
"Nakon puno razmišljanja i puno rada na našoj vezi donijeli smo odluku da okončamo svoj brak. Tijekom posljednjih 27 godina odgojili smo troje nevjerojatne djece i izgradili temelj koji djeluje u cijelom svijetu kako bi omogućio svim ljudima zdrav i produktivan život. I dalje dijelimo uvjerenje u tu misiju i nastavit ćemo zajednički rad u zakladi, ali više ne vjerujemo da možemo zajedno rasti u paru u sljedećoj fazi našeg života", napisali su u zajedničkom priopćenju koje je Bill Gates sinoć objavio na Twitteru.
O Billu Gatesu, suosnivaču i bivšem direktoru Microsofta, donedavno najbogatijem čovjeku na svijetu i filantropu koji je velik dio svog bogatstva donirao u zajedničku zakladu Billa i Melinde Gates, uglavnom se sve zna. Osim javno dostupnih informacija, o Gatesu, zbog njegovog dobrotvornog angažmana u borbi protiv pandemije i razvoju cjepiva za koronavirus, kruže svakakve nebulozne teorije zavjera.
No o Melindi Gates zna se mnogo manje. A upravo je ona imala ključnu ulogu u razvoju i usmjeravanju vizije zaklade Billa i Melinde Gates u ono što je danas - jedna od najvećih i najutjecajnijih dobrotvornih zaklada na svijetu, s fokusom na javno zdravstvo, obrazovanje i klimatske promjene.
Upoznala Billa Gatesa kad se zaposlila u Microsoftu 1987.
Melinda Gates je rođena 1964. u Dallasu u Teksasu. Njen otac, Ray French, bio je avijacijski inženjer, a njena majka Elaine French bila je domaćica. Budući da je sama žalila što nije otišla na fakultet, Elaine French je snažno poticala Melindu i njeno troje braće i sestara na studiranje. Mlada Melinda French razvila je interes za računala još u srednjoj školi, nakon čega je diplomirala informatiku na Sveučilištu Duke 1986. i potom magistrirala poslovnu administraciju.
Nakon studija Melinda French se 1987. zaposlila upravo u Microsoftu kao menadžer za proizvode, gdje je, naravno, i upoznala svog budućeg supruga. Bill i Melinda upoznali su se na računalnom sajmu na Manhattanu. Uskoro nakon toga počeli su romantičnu vezu koja je trajala šest godina, prije nego ju je zaprosio. Vjenčali su se 1994. na Havajima.
U devet godina rada u Microsoftu Melinda French je napredovala do pozicije generalnog menadžera za informacijske proizvode, no onda je napustila tvrtku kako bi se potpuno posvetila obiteljskom životu. Bill i Melinda Gates imaju troje djece: Jennifer, Phoebe i Roryja Gatesa. Posebno je zanimljivo to što su Gatesovi prije nekoliko godina obznanili da će svojoj djeci ostaviti samo po 10 milijuna dolara u oporuci, što znači da planiraju dati čak 99.96% svog bogatstva u dobrotvorne svrhe nakon smrti.
Osnovala preteču trenutne zaklade sa suprugom 1994., usmjerila je na zdravstvo i obrazovanje
Bill i Melinda Gates su preteču sadašnje zaklade osnovali još 1994., zajedno s Williamom Gatesom starijim, nazvanu Zaklada Williama H. Gatesa. A onda su je 1999. ujedinili s još dvije zaklade koje su u međuvremenu osnovali, Zakladu Gates za biblioteke i Zakladu Gates za učenje. Tako je nastala Zaklada Billa i Melinde Gates.
Iako je zaklada u početku imala za cilj dijeljenje računala i Microsoftovih proizvoda knjižnicama diljem SAD-a, upravo je Melinda Gates zaslužna za širenje njenog djelovanja na globalni razvoj obrazovanja, a potom i na borbu protiv globalnog siromaštva i bolesti, piše stranica Biography.com.
Nakon što je milijarder i investitor Warren Buffet, prijatelj Billa Gatesa, 2006. obećao višegodišnju donaciju od čak 30 milijardi njihovoj zakladi, Melinda Gates je restrukturirala zakladu, dijeleći je u tri odjela: odjel za globalno zdravstvo, globalni razvoj i za obrazovanje i potrebe lokalnih zajednica u SAD-u. Jedan od glavnih ciljeva tada je postao onaj po kojem je zaklada najpoznatija: financiranje i razvijanje strategija za prevenciju zaraznih bolesti, koje kose milijune diljem svijeta, kao što su HIV/AIDS, malarija i tuberkuloza, kroz razvoj i distribuciju cjepiva i lijekova.
>>Bračni par Gates se rastaje, što će biti s 50 milijardi dolara iz zaklade?
Obama dodijelio Melindi i Billu Gatesu Predsjedničku medalju slobode 2016.
Melinde Gates je 2012. obećala i osobnu donaciju od 560 milijuna dolara za dostupniju kontracepciju za žene u trećem svijetu. A njihova zaklada ima i program stipendiranja studenata kroz program Gates Millennium Scholars.
"Bill i ja vjerujemo da je obrazovanje veliki izjednačitelj", objasnila je Melinda Gates jedan od svojih ciljeva u objavi na Facebooku.
Melinda Gates je 2016. dobila i Predsjedničku medalju slobode, najviše civilno priznanje u SAD-u koje dodjeljuje sam predsjednik. Dodijelio joj ga je, kao i njenom suprugu, tadašnji predsjednik Barack Obama na temelju njihovog dobrotvornog rada kroz zakladu.
Gatesovi donirali više od 45 milijardi dolara u dobrotvorne svrhe
Gatesovi su kroz godine prikupili desetke milijardi dolara za svoju zakladu koja trenutno drži sredstva u iznosu od čak 46.8 milijardi dolara. Osobno su od 1994., kad su se počeli baviti dobrotvornim radom, do 2019. donirali 45.5. milijardi dolara kroz tu i druge spomenute zaklade koje su devedesetih osnovali, a potom ujedinili, prema časopisu Chronicle of Philanthropy.
Forbes ju već godinama uvrštava na svoj popis najutjecajnijih žena svijeta. 2018. je bila šesta na toj listi, odmah iza Angele Merkel i Therese May.
U članku za časopis Time, Melinda Gates je najavila da će u idućih 10 godina donirati milijardu dolara za jačanje utjecaja žena u SAD-u.
"Želim vidjeti više žena na pozicijama na kojima donose odluke, kontroliraju resurse i oblikuju politike i perspektive. Vjerujem da je potencijal žena vrijedan investiranja - kao i ljudi i organizacije koje rade na unaprjeđivanju života žena", objasnila je svoj motiv.
A kad je prošle godine svijet pogodila pandemija, na što su Bill i Melinda Gates upozoravali godinama ranije, borba protiv nje postala je glavni fokus zaklade - prvenstveno kroz sufinanciranje razvoja cjepiva protiv koronavirusa.
U intervjuu za Bloomberg prošlog mjeseca, Melinda Gates je konstatirala kako, iako je njihova zaklada donirala stotine milijuna dolara za razvoj i proizvodnju cjepiva i testova za covid-19, države i njihova sredstva imaju glavnu ulogu - iako filantropi "mogu pomoći voditi primjerom".
Nastavit će suradnju sa suprugom u zakladi i nakon razvoda
U svojoj knjizi The Moment of Lift: How Empowering Women Changes The World, koja je objavljena 2019., Melinda Gates je sročila još jedan od ciljeva svog dobrotvornog rada: "Kako možemo prizvati trenutak uzdizanja za ljudska bića - posebno za žene? Jer kad uzdižete žene, uzdižete čovječanstvo."
Iako se razvode, Melinda i Bill Gates najavili su da će nastaviti svoje partnerstvo u zakladi.
"Ne planiraju se promjene njihovih uloga ili same organizacije. Nastavit će zajednički raditi na oblikovanju i odobravanju strategija, zagovarati pitanja zaklade i određivati cjelokupni smjer organizacije", navodi se u izjavi Zaklade Billa i Melinde Gates.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati