Ministar Horvat kritizirao Škoru i branio Kuščevića
MINISTAR gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat kritizirao je ocjenu predsjedničkog kandidata Miroslava Škore da predsjedniku države treba povećati ovlasti te je ustvrdio da ministar Lovro Kuščević - o kojem je Povjerenstvo za sukob interesa otvorilo predmet - u ovom trenutku nije teret vladi.
"Kada bismo hrvatsko zakonodavstvo mijenjali željom i namjerom svakog tko se uključi u bilo kakav izborni proces dobili bismo jednu šumu iz koje drveće na kraju ne bi vidjeli”, rekao je Horvat upitan za komentar Škorinog stava da predsjedniku države treba povećati ovlasti.
Susreo se s Posavcem koji je kritizirao Plenkovića zbog Kuščevića
Horvat se u Čakovcu sastao s međimurskim županom Matijom Posavcem te je dogovoreno da će u tom gradu 18. srpnja biti održana sjednica vlade.
Horvat je također rekao da svaki građanin RH koji se smatra za to sposoban, pa i kolega Škoro, ima pravo kandidirati se za predsjednika.
"Pozdravio ili ne pozdravio njegovu kandidaturu, želim mu puno sreće u tom procesu”, rekao je Horvat.
Vezano uz odluku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa koje je otvorilo predmet o ministru Kuščeviću, Horvat je rekao da treba pričekati mišljenje Povjerenstva te da on ne zna nikakve detalje o imovinsko-pravnim odnosima kolege Kuščevića.
"Kad dobijemo sve relevantno na stol, siguran sam da će stranka odreagirati upravo onako kako treba odreagirati”, dodao je.
Na pitanje novinara je li ministar uprave prevelik teret za vladu, Kuščević je odgovorio: "Kada kvalificirate nekog kao teret, onda su to riječi novinara, a ne riječi politike. Mi u ovom trenutku na kolegu Kuščevića ne gledamo kao na teret stranke.”
Zanimljivo, njegov domaćin Matija Posavec smatra da je Kuščević uteg vladi.
Upitan bi li ministar Lovro Kuščević bio teret vladajućoj koaliciji da je on predsjednik vlade, Posavec je, kako prenosi N1, odgovorio: "Apsolutno."
Uljanik i 3. maj tehnološki zaostali i CSIC ne želi investirati u njihovu rehabilitaciju
Horvat je na upite o mogućem interesu najvećeg kineskog brodograditelja - China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC) - za Uljanik i 3. maj, odgovorio da je zamolio hrvatskog veleposlanika u Kini da čekajući konačnu odluku kineskog brodograditelja, obavi sastanak tehničke prirode s upravom kineske kompanije, čiji su predstavnici do sada bili u posjetu tri puta.
"Veleposlanik je obavio taj razgovor, identificirao njihove želje i namjere i možda malo preduhitrio njihov komad papira, koji očekujemo u sljedećih nekoliko dana i unutar kojeg će vrlo jasno biti izrečeno da su u ovom trenutku i Pula i Rijeka tehnološki toliko zaostali da kineski partneri ne žele investirati u njihovu rehabilitaciju. Također će potvrditi da su zainteresirani za sedam od 14 laboratorija unutar Brodarskog instituta i da već u ovom trenutku imaju određene namjere u sljedeće projekte ući sa stručnjacima tog instituta", rekao je Horvat.
Predstavnici kineskog CSIC-a su počekom i krajem svibnja bili u Hrvatskoj te je izaslanstvo u kojem su bili i čelnici kompanije, početkom svibnja posjetilo Uljanik i 3. maj te Brodarski institut, a tehničko je izaslanstvo krajem svibnja bilo u posjetu riječkom brodogradilištu i Brodarskom institutu.
Horvat je na upit što očekuje za 3. maj i može li se na ovotjednoj sjednici vlade očekivati neka odluka vezana uz riječko brodogradilište, tek kratko odgovorio da će se, kada se među resorima iskomunicira što i kako dalje, to predstaviti javnosti.
Naime, idući tjedan, 4. srpnja, održat će se novo ročište radi rasprave o pretpostavkama za otvaranje stečaja u 3. maju. To je ročište do sada nekoliko puta odgođeno, a zadnji put početkom lipnja jer se, kako je tada rečeno, ozbiljno razmatraju mogućnosti pozitivnog rješenja u 3. maju.