Ministar turizma o Turskoj: Oni nisu u EU pa mogu za 400 eura nuditi let i smještaj od sedam dana
U UDARNOM turističkom vikendu nisu se ponovili spektakularni rezultati od prošle godine. U četiri naredna vikenda, kada se očekuje najveći priljev gostiju, ušli smo s manjkom od oko 160 tisuća gostiju, potvrdio je za Media servis ministar turizma Gari Cappelli. No, poručuje da to ne umanjuje činjenicu da Hrvatska bilježi kontinuirani rast kada je u pitanju turizam.
Grčka i Turska proteklih su godina bilježile značajan pad, pa se sada bore za svakog gosta. Cijene smještaja ondje su izuzetno povoljne. No, ministar turizma Gari Cappelli poručuje da nema nikakvog razloga za paniku. Hrvatska bilježi kontinuirani rast od 5 do 7 posto, kaže ministar.
"Mi ćemo se nekako izravnati tijekom godine na ono što smo i planirali, a to je rast između 5 i 7 posto , što je u posljednje dvije godine rast od 20 posto. To smatram jednim izvanrednim rezultatom", rekao je Cappelli.
Na upit bilježi li Hrvatska pad broja turista u srpnju ministar Cappelli odgovara: "Vi govorite o 15, 20 dana. Mjesec traje još 10 dana. Mi ćemo u srpnju imati rast. Isto tako nitko ne spominje rast koji je bio u travnju i svibnju od 50 do 60 posto u nekim destinacijama. Dakle, na kraju imamo rast cijele godine. Na kraju, možda baš zato netko radi bespotrebnu paniku".
"Nemamo kapaciteta da svake godine rastemo 12 posto"
Ponavlja da je prošlogodišnji rast od 12 posto nešto čemu Hrvatska zbog infrastrukture i kapaciteta ne treba težiti.
"Hrvatska ni nema kapaciteta da bi svake godine mogla reći da ima rast oko 12 posto. Ima nešto malo više kapacitetu u privatnom smještaju. Međutim, nama nije intencija da kažemo da u srpnju imamo više ili manje nego da na razini cijele godine imamo kontinuirani rast u jednoj brojci koja je realna za Hrvatsku i u narednim godinama", poručuje Cappelli.
Dodaje da uvijek postoji prostor za poboljšanje, a komentirao je i činjenicu da Turska zbog povoljnih cijena bilježi rast od 32 posto.
"Oni nisu članovi Europske unije i mogu raditi to što rade. Mi kao članovi EU ne možemo za 400 eura subvencionirati aviokompanije da za taj novac možete dobiti let i smještaj od 4 ili 5 zvjezdica za sedam dana. To nisu realnosti. To možete godinu, dvije, a oni će se vratiti u realan život", naglašava ministar.
Istovremeno hrvatski hotelijeri dižu cijene smještaja i za - 10 posto.
"U izvješću o poslovanju za prva tri mjeseca imali su po 30 posto bolje financijske rezultate nego godinu dana prije. Po strategiji razvoja turizma mi bi negdje 2020. godine trebali dostići 100 milijuna noćenja, a mi smo to već postigli prošle godine. Dakle, Hrvatska se mora zaustaviti na broju noćenja i dolazaka razmatrajući kompletnu i po strategiji koju imamo i po svemu", zaključio je Cappelli.
Hrvatska se sada treba usmjeriti isključivo na kvalitetu smještaja i sadržaja koje nudi, pa u skladu s time može i korigirati određene cijene, poručuje za kraj Cappelli.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati