Mirela i Ivan su odselili u Irsku. Opisali kako žive, što rade, kakve su im plaće…
PREMA podacima Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, u Irskoj živi i radi oko 20 tisuća Hrvata. Neslužbeno, procjenjuje se da ih je ondje između 24.000 i 25.000, koji su većinom tamo odselili nakon 2013. godine. Među onima koji su otišli u Irsku su Mirela i Ivan Nyarko. Oboje su iz Osijeka, a u Dublin su odselili iz Zagreba, gdje su dotad radili. Imaju kćer osnovnoškolku i sina srednjoškolca. Ona je diplomirani ekonomist, on je diplomirani inženjer elektrotehnike.
"Posao je našao mene. To je bila ulaznica"
"Djeca i ja smo doselili u Irsku 2016. godine, a Ivan je došao šest mjeseci ranije. Oboje radimo u struci. Ivan je u Hrvatskoj radio u jednoj telekom kompaniji kao senior voice network specialist. U Irskoj mu je prvi posao bio u jednoj IT tvrtki koja je tada radila za Vodafone Ireland. Ja sam u Hrvatskoj radila u kartičnom odjelu u nekoliko banaka, a ovdje radim za Bank of Ireland kao product manager za kreditne kartice", kazala je Mirela za N1 Televiziju.
"I Ivan i ja smo često selili. On je rođen u Gani, ja u Bosni i Hercegovini. Oboje smo došli u Osijek pa iz Osijeka u Zagreb. Uvijek smo bili zainteresirani za inozemstvo, ponajviše da testiramo sebe i vidimo hoćemo li uspjeti naći poslove izvan Hrvatske, koliko su naši profili i radno iskustvo interesantni tvrtkama s većih tržišta, gdje je veća konkurencija", objašnjava Mirela razloge odlaska u Irsku.
Ne nude samo dobre plaće nego i dodatne pogodnosti
Ivan trenutno radi za AirBnB kao senior voice network engineer za područje Europe, Bliskog istoka i Afrike (EMEA). To mu je treći posao otkako je u Irskoj, a na kojemu se dosad najduže zadržao. Mirela od početka radi u istoj banci, ali na drugom radnom mjestu. Zadovoljni su prihodima. Plaće im, kažu, rastu svake godine.
"Taj rast ovisi o individualnom rezultatu u prošloj godini, koji se mjeri naspram ciljeva definiranih na početku godine, a odnose se na poslovne ciljeve i na ciljeve iz vašeg individualnog poslovnog razvoja te koliko ste ostvarili iste. Kompleksniji ciljevi u pravilu znače da idete prema overperformingu i donose veći rast plaće", objašnjava Mirela.
Osim vrlo dobrih plaća, tvrtke u Irskoj nude i niz dodatnih pogodnosti kako bi privukle talente i kvalitetnu radnu snagu. "To su pogodnosti koje utječu na dnevne troškove. Primjerice, privatno zdravstveno osiguranje, wellbeing dani - to je kao dodatni godišnji odmor ako želite uzeti vrijeme za sebe ili duže biti s obitelji - zatim plaćeni fitness, besplatni obroci na poslu, rad na daljinu…", nabraja Ivan za N1.
"Ako vam se dijete razboli, bez problema se dogovorite"
Sve u svemu, Mirela i Ivan rade jako puno, ali puno su radili i u Hrvatskoj. Razlika je, kažu, što su njihovi poslodavci u Irskoj puno fleksibilniji.
"To se u prvom redu odnosi na fleksibilno radno vrijeme koje sami organizirate tako da osigurate da ćete obaviti posao. Ako vam se dijete razboli ili brinete za bolesne roditelje, bez problema možete raditi nestandardno radno vrijeme - recimo od 8 do 10 pa od 12 do 15 i od 18 do 20. To možda nije tako u svim tvrtkama u Irskoj, ali u ovim našima jest. Uglavnom radimo od doma. Jedan dan smo u uredu, a određeni broj dana u godini možemo raditi i iz druge zemlje", pričaju Mirela i Ivan.
Napominju kako se tvrtke u Irskoj naprosto natječu koja će ponuditi bolje uvjete ne bi li dokazale da im je stalo do zaposlenika. "Razni su tu programi: od profesionalnih edukacija do programa za razvoj ili promjenu karijere unutar kompanije, programi za djelatnike iz inozemstva, za djelatnike koji se doma brinu za bolesnog člana obitelji, za one koji se vraćaju na posao poslije duže pauze…", kažu.
Kupili kuću kad se najam izjednačio s ratom kredita
Cijene i troškovi života u Irskoj su visoki, ali su i plaće visoke, kažu Mirela i Ivan dodajući da je najveći problem - stanovanje.
"Stambenih jedinica za najam je malo pa su cijene prilično visoke. A i teško je naći stan ako ste tek došli u zemlju. Neka zanimanja ne mogu si priuštiti samostalan život bez obzira na lokaciju stana, tako da ljudi žive s cimerima, rentaju samo sobu u stanu i slično", objašnjavaju. Oni su nedavno kupili kuću i dodaju da im je računica pokazala da je najam postao jednak rati kredita.
Na pitanje što im iz Hrvatske najviše nedostaje, Mirela i Ivan kažu - obitelj, prijatelji i neka hrana. "Ali ni to nije nepodnošljivo i ne čini nas nesretnima uza sve tehnologije koje imamo. A i novac igra veliku ulogu, jer ako možete češće otputovati kući da biste pojeli maminu sarmu, definitivno bude lakše", kažu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati