Moćni tech milijarderi okreću se Trumpu, ali ne zato što ga vole
ZALJEVSKO područje San Francisca dugo je bilo i još uvijek je hipijevski bastion demokrata koji su velikom većinom glasali za Hillary Clinton 2016. i Joea Bidena 2020. Ali postoji mala i moćna skupina milijardera iz Silicijske doline koji predvode Trumpove zagovornike u svijetu tehnologije.
Elon Musk izričito je podržao Trumpa i prema The Wall Street Journalu, potpisao obećanje donacije od deveteroznamenkastom iznosu novom protrumpovskom političkom odboru pod nazivom America PAC. Milijarder i tehnološki investitor David Sacks organizirao je nedavno prikupljanje sredstava u svom domu u San Franciscu i govorio na Nacionalnoj konvenciji Republikanske stranke u ponedjeljak.
Ostali donatori America PAC-a uključuju blizance Winklevoss, Douga Leonea iz Sequoia Capitala i suosnivača Palantira Joea Lonsdalea, piše CNN. U posljednjem izbornom ciklusu, malobrojni Trumpovi sljedbenici u Silicijskoj dolini uglavnom su držali svoju podršku ispod radara. Još uvijek ih je malo, ali više se ne skrivaju, a novčanici su im otvoreni.
Zanima ih suština - monopolske politike i kriptovalute
Što se, dkale dogodilo s ovim tipovima? Kao prvo, možda nema toliko Trumpovih pristaša u svijetu tehnologije kao što mislite.
“Plasirana je mitologija koja sugerira nepostojeći val tehnoloških titana koji su napustili Demokratsku stranku kako bi podržali kampanju Trump/Vance. Istina je da većina tehnoloških lidera ne podržava Trumpa/Vancea, a oni istaknuti koji podržavaju, rade to već godinama”, rekao je za CNN Jeffrey Sonnenfeld, dekan studija vodstva na Yale School of Management.
A kod onih za koje ste možda čuli, vjerojatno se ne radi o iznenadnom žaru za kršćanski ekstremizam krajnje desnice ili o sklonosti crvenim bejzbolskim kapama. Umjesto toga, oni traže suštinu.
Dvije najveće bolne točke za ljude iz tehnološkog sektora bili su potezi Bidenove administracije u provođenju antimonopolske politike i stav prema kriptovalutama, ističe Adam Kovacevich, izvršni direktor Chamber of Progressa, interesna organizacija lijevog centra za tehničku politiku.
"Nema to toliko veze s Trumpom"
“Ne mislim da to ima toliko veze s Trumpom kao takvim. Mislim da bi oni vjerojatno ostali uz Bidena da su osjećali kako se više brige i pažnje pridaje ekonomiji inovacija”, dodaje Kovacevich.
Drugim riječima: nije da milijarderi vole Trumpa, nego im se ne sviđa Lina Khan, glavna antimonopolska suradnica predsjednika Joea Bidena; ili Gary Gensler, policajac s Wall Streeta koji nije skrivao svoje neprijateljstvo prema digitalnoj imovini.
Posljednjih godina Khan je predvodila tužbe protiv Amazona, Microsofta i Mete. U intervjuu za CNN prošle godine, Khan je te napore opisala kao dio šire kampanje da se više vladinih resursa angažira u svakodnevne ekonomske probleme običnih Amerikanaca.
Bogate se zahvaljujući statusu quo
Ali vladina regulativa, koliko god bila dobronamjerna, rijetko se sviđa ljudima koji se bogate zahvaljujući statusu quo.
Dvojica najpoznatijih investitora rizičnog kapitala u Silicijskoj dolini, Marc Andreessen i Ben Horowitz, obvezali su se donirati America PAC-u. Nisu nimalo skrivali svoju frustraciju Bidenovom administracijom.
“Američka vlada sada je daleko neprijateljskija prema novim startupima nego što je bila prije”, napisali su njih dvojica u nedavnom blogu, u kojem su citirali regulatorne agencije koje koriste “grubu silu istraga, kaznenih progona, zastrašivanja i prijetnji za ometanje novih industrija”. Također su žalili zbog najavljenog poreza Bidenove administracije na nerealizirane kapitalne dobitke, za koji su rekli da će “apsolutno ubiti” startupe i industriju rizičnog kapitala.
Jedna osoba upoznata s njihovim planovima rekla je za Financial Times da su se okrenuli Trumpu zato što je “toliko toga na kocki oko kripto valuta” i razvoja umjetne inteligencije. “To ne znači podršku Trumpovim stavovima o imigraciji”, rekao je ovaj izvor.
Priljev tech donacija omekšao Trumpove stavove
Povijesno gledano, Trump nije pokazivao veliku ljubav prema tehnološkim liderima, čije je kompanije na društvenim mrežama dugo optuživao za antikonzervativnu pristranost, osobito nakon što je nekoliko mreža suspendiralo njegove korisničke račune kao odgovor na napad na Kapitol 6. siječnja 2021. No, čini se da je nedavni priljev tehnoloških donacija - djelomično potpomognut odabirom 39-godišnjeg investitora J. D. Vancea za potpredsjedničkog kandidata - omekšao neke od Trumpove stavove.
Još 2021. nazvao je bitcoin “prijevarom protiv dolara”. Međutim, u posljednje vrijeme on se pozicionira kao zagovornik kriptovaluta. Iako njegova kampanja nije iznijela posebne prijedloge u vezi s digitalnom imovinom, počela je prihvaćati kripto donacije ovog proljeća, a Trump bi trebao govoriti na nacionalnoj bitcoin konferenciji sljedeći tjedan.
Bidenova administracija u međuvremenu radi na popravljanju odnosa liderima industrije, koji kažu da su ih sputali SEC i Gensler, za kojeg se slažu da je Voldemort kripto zajednice.
"Oni ne govore u ime svih"
Mnogo dolara Big Techa još uvijek pritječe Bidenu, među ostalima od osnivača LinkedIna Reida Hoffmana i suosnivača Googlea Erica Schmidta. Ali Trumpov progres u Silicijskoj dolini dogodio se upravo u trenutku kada su neki veliki demokratski donatori zastali zbog rasprave o Bidenovu odustajanju od kandidature.
I kao što Kovacevich primjećuje, samo zato što postoji nekoliko velikih imena koja se okreću Trumpu, “oni ne govore u ime svih”.“Zapravo, većina izvršnih direktora velikih kompanija nije previše uključena u stranačku politiku. Morat će surađivati s onim tko pobijedi na izborima”, kaže Kovacevich.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati