Kekin: Tumačenjem HZZO-a brojni onkološki pacijenti dovedeni na rub egzistencije
KLUB zastupnika Možemo danas je u saborsku proceduru poslao prijedlog izmjena Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju kojim traže da se naknada za dugotrajno bolovanje jednom godišnje usklađuje s visinom prosječne plaće u Hrvatskoj.
"Mnogi dugotrajni onkološki pacijenti preživljavaju s ni 300 eura mjesečno jer im naknade za dugotrajno bolovanje godinama nisu usklađivane s rastom prosječne plaće, što je do 2023. bilo predviđeno zakonom, da bi i tu mogućnost ukinuo bivši ministar Beroš'', rekla je zastupnica Možemo Ivana Kekin na konferenciji za medije u Hrvatskom saboru.
Onkološki pacijenti zadnjih deset godina primaju naknade između 300 i 500 eura, dodala je Kekin te navela primjer osobe koja je od onkološke bolesti oboljela 2014. godine.
"Toj je osobi 2014., temeljem zadnjih šest primljenih plaća, određeno 280 eura naknade mjesečno. Zbog teške bolesti se do danas nije vratila na posao'', kazala je.
Kekin: Tumačenje HZZO-a nezakonito
U međuvremenu je prosječna plaća u zemlji porasla za oko 80 posto. "Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje odredbu o usklađivanju primjenjuje samo onda kada je prosječna plaća unutar jednog mjeseca rasla za više od pet posto", kazala je Kekin te odmah takvo tumačenje ocijenila nezakonitim.
''Ovakvim tumačenjem brojni onkološki pacijenti financijski su oštećeni i dovedeni na rub egzistencije. Uz to, Ministarstvo zdravstva je u mandatu Vilija Beroša čak izbacilo obvezu usklađivanja naknade s rastom plaća'', naglasila je Kekin.
U zemlji s najvećom inflacijom u eurozoni, ističe zastupnica Možemo, onkološki bolesnici s 300 ili 400 eura ne mogu ostvariti ni osnovnu egzistenciju. Osim toga, ne mogu ostvariti ni pravo na liječenje, ustvrdila je, zbog niza razloga kao što su pokvareni aparati i duge liste čekanja.
"Onkološki pacijenti imaju povećane troškove u odnosu na zdravu populaciju, a ova država ih svodi na nekoliko stotina eura mjesečno, uz drugu najgoru smrtnost u Europskoj uniji od onkoloških bolesti i 11 posto veće troškove liječenja od prosjeka EU'', rekla je.
Također je ocijenila nedopustivim da se javna sredstva, kako kaže, stavljaju u džepove vlasnika privatnih klinika dok se štedi na naknadama za najteže oboljele.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati