Novi apel Zagrepčanima, strašni prizori iz Slavonije. "Kao da je bomba pala"
OLUJNO nevrijeme koje je u srijedu popodne pogodilo kontinentalnu Hrvatsku odnijelo je dva života u Zagrebu i dva u Slavoniji, u glavnom gradu Hrvatske više je desetaka ozlijeđenih osoba, a materijalna šteta je velika.
> Vlastite snimke, fotografije i informacije o štetama i problemima nakon nevremena možete poslati na desk@index.hr
Nevrijeme praćeno kišom i olujnim vjetrom u Zagrebu je nosilo sve pred sobom. Dva muškarca, 50-godišnji pješak te 48-godišnji vozač, preminuli su na mjestu nesreće uslijed pada stabla, a život je izgubio i 40-godišnjak iz općine Cernik u Brodsko-posavskoj županiji, koji je bio u automobilu na koji je palo stablo.
Nevrijeme je zahvatilo nekoliko županija, no najveće štete i najviše ozlijeđenih je u Zagrebu.
Ravnateljstvo civilne zaštite (RCZ) izvijestilo je da je u Zagrebu ozlijeđeno “više desetaka osoba”, a iz bolnica dolaze informacije o 60-ak ozlijeđenih. Neke informacije govore i o stotinjak ozlijeđenih. Jedna je osoba teže ozlijeđena i u Zagrebačkoj županiji, navodi RCZ u izvještaju od 19.30.
Samo u zagrebačku bolnicu Sveti Duh primljeno je 19 osoba, od kojih su tri zadobile teže tjelesne ozljede, no tek je jedna od njih ostala na bolničkom liječenju.
U Vukovarsko-srijemskoj županiji tijekom intervencije na sanaciji štete od nevremena umro je vatrogasac nakon što mu je pozlilo, objavljeno je jutros.
Vjetar je jučer u Samoboru iz tla iščupao veliko stablo zajedno s korijenjem.
Za vrijeme snažnog nevremena koje je jučer pogodilo središnju Hrvatsku u Velikoj Gorici su zabilježeni udari vjetra do 115 km/h.
>> Opširnije
Zamjenik ravnatelja Državnog hidrometeorološkog zavoda, Ivan Güttler, gostovao je na N1 i objasnio nevrijeme koje je jučer zahvatilo središnji i istočni dio Hrvatske te možemo li očekivati nešto slično u budućnosti.
>> Opširnije
RAVNATELJICA Državnog hidrometeorološkog zavoda Branka Ivančan-Picek komentirala je za HRT strašno nevrijeme koje je jučer zahvatilo sjever i istok Hrvatske.
>> Opširnije
Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara izjavio je za središnji Dnevnik HTV-a da su u gradu sve ulice raščišćene, a da se radi na stazama da ljudi mogu doći na radna mjesta i ondje gdje trebaju potom će se očistiti dječja igrališta i ostalo.
"Radi se od sinoć kada je stalo nevrijeme. Digli smo sve što se moglo dići, svi su na terenu", kazao je Duspara i podsjetio da i pripadnici HV-a pomažu u raščišćavanju. Istaknuo je da će oni ostati u Slavonskom Brodu koliko god bude potrebno te da je u gradu još jako puno toga što treba raščistiti.
Poslan je županiji i zahtjev za proglašenje elementarne nepogode. "Nadam se da ćemo dobiti nešto sredstava da bar dio građana obeštetimo za sve ovo što su pretrpjeli", izjavio je Duspara.
U Županji, u čijoj je blizini jučer zabilježen udar vjetra od čak 180 kilometara na sat, posljedice su katastrofalne.
Na pitanje mogu li se već sada procijeniti razmjeri jučerašnje štete, Damir Juzbašić, gradonačelnik Županje, rekao je kako se konkretna brojka ne može reći, no kakao kaže, svaka treća kuća je imala nekakvo oštećenje. Mahom su to manje štete koje su već jučer sanirane.
"Ono što predstoji su popravci srednje oštećenih kuća i onih koje su imale potpunu havariju", naglasio je. "Mnogi su dalekovodi pali i to pričinjava najveći problem. Što se tiče Županje, još uvijek neke ulice nemaju električnu energiju, ali i općina Štitar. Danas je to najveći problem, ali ekipirali smo se i pomažemo jedni drugima", naglasio je gradonačelnik.
Županijski centri 112 su do danas, 20. srpnja do 17 sati zaprimili više od 8000 poziva koji su se odnosili na nevrijeme i posljedice nevremena. Zabilježeno je ukupno preko 3 tisuće intervencija.
Prema trenutno dostupnim informacijama od posljedica nevremena ozlijeđeno je više od 100 osoba, dok su nažalost od posljedica nevremena smrtno stradale 3 osobe, a prilikom obavljanja intervencije, prirodnom smrću preminuo je jedan vatrogasac.
Štete se još utvrđuju, a prema prvim procjenama oštećeno je više od 2000 objekata (stambenih, gospodarskih i dr.) te veći broj vozila. Velike štete ima i na poljoprivrednim površinama te prometnoj infrastrukturi.
Aktivirani su Stožeri civilne zaštite Brodsko-posavske županije i Vukovarsko-srijemske županije, Grada Zagreba te gradova: Sveta Nedjelja, Samobor, Velika Gorica, Dugo Selo, Ivanić Grad, Vrbovec, Zaprešić, te općina: Brckovljani i Brdovec. Članovi ostalih stožera civilne zaštite jedinica lokalne samouprave koja su zahvaćena nevremenom također su angažirani u otklanjanju posljedica nevremena.
U otklanjanju posljedica nevremena angažirane su sve raspoložive snage žurnih službi (vatrogasci, policija i hitna medicinska pomoć), komunalnih službi i HEP-a, pripadnici HGSS-a, HCK-a, 238 pripadnika civilne zaštite, a i građani su se samoorganizirali i pomogli u raščišćavanju i uklanjanju granja i raznih predmeta s prometnica i sl. U Brodsko-posavskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji danas tijekom dana angažirano je ukupno 120 pripadnika Hrvatske vojske.
Na otklanjanju kvarova na elektroenergetskoj mreži djelatnici HEP-a rade na području Brodsko-posavske, Požeško-slavonske, Sisačko-moslavačke, Vukovarsko-srijemske i Zagrebačke županije te grada Zagreba.
Na području Međimurske, Varaždinske, Virovitičko-podravske, Primorsko-goranske i Istarske županije stanje je u potpunosti normalizirano, dok se u ostalim županijama i gradu Zagrebu i dalje radi na sanaciji i procjeni šteta.
U brodskom i županjskom kraju gotovo da nema mjesta koje se jučer nije našlo na putu olujnog vjetra. Cijeli dan raščišćavale su se ulice, no posla je još puno.
>> Opširnije
STIŽU nova nevremena. Objavljena je prognoza za sutra i vikend.
>> Opširnije
Damir Trut se za HRT osvrnuo na trenutno stanje u Zagrebu i Slavoniji.
"Možemo reći da je stanje relativno normalizirano, što se tiče određenih prometnica i ostalih javnih potreba koje se vraćaju u stanje rada. Puno je bolje nego što je bilo sinoć, ali nas očekuje i puno posla. Zaprimili smo preko 8000 poziva na broj 112 i bilo je preko 3000 intervencija naših žurnih službi. Hrvatska vojska nam je pomogla u dvije županije, u Slavoniji sa 120 pripadnika, došlo je do zajedničkog koordiniranog rada kako bi stanovništvo živjelo kao prije nesreće", rekao je.
Trut je ocijenio i koliko će trebati da se sve vrati u normalu.
"U nekim županijama stanje je već normalizirano i sanirano, u gradu Zagrebu sanacija stabala će trajati sigurno od dva tjedna do mjesec dana, u Slavoniji do kraja ovog tjedna će uslijediti stabilizacija i vraćanje elektromreže gdje je potrebno. Krovovi na zgradama su se počeli na mjestima popravljati i puno se radi", rekao je Trut.
Trut je komentirao i nedostatke Sustava za rano upozoravanje i upravljanje krizama.
"Nedostaje nam jedan tehnički aspekt i normativni aspekt, donošenje normativnog akta koji će odrediti odgovornosti tko može pokrenuti sustav. Tehnički dio koji također nedostaje je što čekamo operatere da podignu sustave IOS-a i Androida na višu razinu kako bi svi mogli dobiti poruke", pojasnio je Trut.
Dan nakon velike oluje koja je prošla Zagrebom, gradonačelnik Tomislav Tomašević gostovao je u Dnevniku N1.
>> Opširnije
Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs obišao je danas Osnovnu školu Rudeš stradalu u nevremenu koje je jučer pogodilo Zagreb i okolicu te najavio da će svi stradali školski objekti biti sanirani do početka nove školske godine.
>> Opširnije
Predsjednik vlade Andrej Plenković rekao je u četvrtak, prilikom obilaska jezera Bundek, da su klimatske su promjene možda najveća prijetnja našem načinu života, zbog čega će vlada voditi računa da one postanu dio svih politika. "Vodit ćemo računa da klimatske promjene, koje su možda najveća prijetnja našem načinu života, postane dio svih politika, zbog toga smo i osnovali Vijeće za održivi razvoj, da što više osvijestimo problem klimatskih promjena", rekao je premijer na Bundeku koji je obišao nakon sjednice vlade.
Premijer je izrazio sućut obiteljima četvero poginulih osoba u olujnom nevremenu koje je jučer poslijepodne zahvatilo središnju i istočnu Hrvatsku te se zahvalio vatrogascima, policajcima, civilnoj zaštiti i medicinskim i ostalim službama koji rade na otklanjanju šteta.
Očekuje se da će se ovakve vremenske nepogode, kakve su nekada bile jednom u sto godina, sada događati u kraćim vremenskim intervalima, a to zahtijeva pripravnost svih službi, gradskih, županijskih i nacionalnih, rekao je.
Građani jučer nisu dobili SMS poruke od Sustava civilne zaštite za rano upozoravanje i uzbunjivanje, na što je predsjednik vlade odgovorio da je spomenuti sustav, koji je imao svoja testiranja u zadnjih par mjeseci, sada u završnoj fazi kako bi bio funkcionalan i što prije uspostavljen.
Vlada će uvijek pomoći u ovakvim trenucima, naglasio je, bilo financijskim putem, bilo angažiranjem Hrvatske vojske, čiji pripadnici trenutno u Slavoniji pomažu u čišćenju cesta. "Stalno ulažemo u preventivne mehanizme, od svih tih elementarnih nepogoda kao što su poplave, požari, potresi, sada smo doživjeli olujno nevrijeme kakvo se ne pamti", dodao je.
Premijer Plenković sastao se i sa zagrebačkim gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem i predstavnicima Grada Zagreba, a sutra će posjetiti Vinkovce i Otok gdje je jučerašnje nevrijeme uništilo brojne usjeve, što je poljoprivrednicima stvorilo dodatne probleme, pored širenje zaraze afričkom svinjskom kugom.
Grad Zagreb objavio je u četvrtak na svojim internetskim stranicama Poziv za podnošenje prijave štete na imovini uslijed nevremena koje je 19. srpnja zahvatilo Zagreb, građane mole da prijave štetu što je moguće prije, po mogućnosti do kraja srpnja.
Građani građani mogu prijaviti putem obrasca, elektroničkom poštom na adresu nevrijeme@zagreb.hr i na brojeve telefona: 091/162-2005 i 091/162-2013 radnim danom od 8 do 20 sati te osobno u prostorijama Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje, na adresi Trg Stjepana Radića 1, u uredovno radno vrijeme od 8 do 15,30 sati.
Nakon prikupljenih prijava i evidentiranja nastale štete Grad Zagreb propisat će uvjete i način dodjele novčane pomoći vlasnicima/suvlasnicima imovine te će svi građani koji ostvaruju pravo na dodjelu novčane pomoći o tome biti pravovremeno obaviješteni, najavljuju iz Grada Zagreba.
TKO JE Damir Trut, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite?
>> Opširnije
Najmanje 110 ljudi ozlijeđeno je u olujama koje su u srijedu navečer pogodile i sjever Italije. Pogođeni su dijelovi sjeveroistočne pokrajine Veneto, objavio je regionalni predsjednik Luca Zala u četvrtak. Kao i u Hrvatskoj, taj dio Italije u srijedu su pogodili olujni vjetrovi, tuča i snažna kiša. Tuča veličina teniskih loptica prouzročila je ozbiljnu štetu u dijelovima Veneta.
Ozlijeđeno je najmanje 110 ljudi, a jedna osoba je u teškom stanju nakon pada s krova. Posebno su pogođeni Treviso, Venecija, Padova i Vicenza, piše agencija dpa. Vatrogasne službe pozvane su više od 200 puta od srijede navečer, većinom radi uklanjanja drveća s ulica i osiguravanja krovova.
METEOROLOG Nebojša Subanović objavio je na portalu Meteo info analizu oluje koja je jučer poharala sjeverozapadnu Hrvatsku i usmrtila četiri osobe.
>> Opširnije
Predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Joško Klisović (SDP) poručio je u četvrtak da će Skupština odmah nakon procjene štete nastale zbog olujnog nevremena poduzeti sve potrebne aktivnosti uključujući i odgovarajuće odluke pomoći građanima u saniranju šteta.
"Gradska skupština Grada Zagreba, kao predstavničko tijelo građana, odmah po okončanju izvida štete i procjene njezine visine, poduzet će sve potrebne aktivnosti uključujući i donošenje odgovarajućih odluka koje će za cilj imati pomoć građanima, odnosno saniranje nastalih šteta", istaknuo je u svom obraćanju "ranjenom gradu" predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Joško Klisović. Kad se prikupe svi relevantni podaci o šteti, izgledno je sazivanje sjednice zagrebačke Gradske skupštine, neslužbeno doznaje Hina.
Klisović je, u svoje osobno i u ime gradskih zastupnika, izrazio iskrenu i duboku sućut obiteljima dvoje stradalih sugrađana. Kaže kako se materijalna šteta može sanirati, ali gubitak ljudskih života nikada i nikako. Što brži i potpun oporavak zaželio je građanima koji su pretrpjeli ozljede i hospitalizirani su.
Materijalna šteta je velika, oštećeni su brojni stanovi, kuće, automobili i javni objekti. Međutim, kaže Klisović, moramo imati vjere u realnu mogućnost potpunog i efikasnog saniranja štete, u sposobnost i snagu građana Zagreba i njegovih tijela da se, kao i nebrojeno puta do sada, izdignu iz nedaća.
SNAŽNO nevrijeme jučer je pogodilo Hrvatsku, a čini se da će učestalost ovakvih pojava biti sve češća.
>> Opširnije
Sutra sredinom dana bit će pušten u promet Prilaz baruna Filipovića gdje je sinoć pao kran dizalice. U ovom trenucima kreće iskop, nasipavanje i betoniranje a sutra od 7 sati asfaltiranje. Puštanje u promet očekujemo sredinom dana sutra, objavili su iz Grada.
U protekla 24 sata na području Policijske uprave vukovarsko-srijemske zabilježene su četiri prometne nesreće, tri u Vinkovcima i jedna na cesti Privlaka-Otok. U jednoj je prometnoj nesreći jedna osoba teže ozlijeđena:
Oko 21.40 u Bosutskoj ulici u Vinkovcima 42-godišnjak iz Podgrađa je upravljao osobnim automobilom vinkovačkih registracijskih oznaka pod utjecajem alkohola u organizmu (1,39 g/kg) te uslijed neprilagođene brzine stanju kolnika i vidljivosti udario u stablo prepriječeno preko kolnika. U prometnoj nesreći vozač je teže ozlijeđen.
Također je zabilježeno šest prometnih događaja na cesti kao posljedica jakog nevremena, i to tri na državnoj cesti D55 (Vinkovci-Županja), te u Privlaci, Ivankovu i Đeletovcima, uslijed kojih su dvije osobe ozlijeđene.
Oko 18.35 uslijed jakog vjetra došlo je do prevrtanja teretnog automobila i pridodanog priključnog vozila slovenskih registracijskih oznaka te klizanja skupa vozila po kolniku na državnoj cesti D55. Vozač, 62-godišnji državljanin Bosne i Hercegovine je pri tom teže ozlijeđen.
Pola sata kasnije, gotovo na istom mjestu, jak vjetar je prevrnuo i teretni automobil s pridodanim priključnim vozilom turskih registracijskih oznaka, koji je pritom pao na osobni automobil vinkovačkih registracijskih oznaka, kojim je upravljao 58-godišnjak iz Privlake. U ovom događaju, vozač osobnog automobila je lakše ozlijeđen.
U ostalim slučajima nastupila je materijalna šteta na vozilima.
Jutros do 2 sata sve ceste u Vukovarsko-srijemskoj županiji su djelomično ili u potpunosti oslobođene za prometovanje, izuzev državne ceste D-55, koja je zatvorena za prometovanje na dionici od Gradišta do skretanja za Privlaku, uslijed palih stabala i prevrnutih teretnih vozila.
Promet se odvija obilaznim pravcima preko mjesta Vinkovci-Rokovci-Cerna-Gradište-Županja.
POTPREDSJEDNIK vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović nakon sjednice vlade govorio je o Sustavu za rano upozoravanje i upravljanje krizama (SRUUK) i komentirao je li on zakazao prilikom jučerašnjeg nevremena koje je pogodilo Hrvatsku.
>> Opširnije
Grad Zagreb objavio je u četvrtak kontakte gradskih službi za pomoć građanima nakon olujnog nevremena koje je u srijedu popodne snažno pogodilo Grad u kojemu je odnijelo dva života i ozlijedilo 130 osoba, od kojih 13 teže, srušilo preko tisuću stabala te nanijelo veliku štetu.
U Gradu ističu kako su telefonske linije hitnih službi 112 i 193 i dalje pod velikim opterećenjem, zbog čega je važno da ih građani zovu samo u situacijama kad je ugrožen život i imovina. Za sve druge situacije pozivaju građane da kontaktiraju nadležne gradske službe na njihove telefonske brojeve.
Zrinjevac trebaju kontaktirati prioritetno za raščišćavanje površina javne namjene na broj telefona 01 6598 999 od 0 do 24 sata te na e-mail: uprava.zrinjevac@zgh.hr Vodoopskrbu i odvodnju građani trebaju kontaktirati za prijave interventnog čišćenja slivnika na broj telefona 01 6163 222 od 0 do 24 sata te na e-mail: vio.hitneodvodnja@zgh.hr
U slučaju da je slivnik površinski začepljen, u Vodoopskrbi i odvodnji mole građane da razgrnu lišće i granje kako bi voda mogla otjecati u slivnik. Zagrebačke ceste građani trebaju kontaktirati na broj telefona 01 2356 444 i 01 6420 858 te na e-mail: dojavni.centar@zgh.hr te zagrebačke. ceste@zgh.hr
Gradsku plinaru Zagreb građani trebaju kontaktirati za hitne intervencije, ako se osjeti miris plina ili ako nema plina u instalaciji na broj telefona 0800 400 400 od 0 do 24 sata. ZET trebaju kontaktirati na brojeve telefona 01 6680 703 od 0 do 24 sata te 072 500 400 te na e-mail: javnost@zet.hr
Komunalno i prometno redarstvo građani trebaju kontaktirati za prijave prometnih problema i komunalnih prekršaja na broj telefona 01 6101 566 od sedam od 22 sata te na e-mail: redarstvo@zagreb.hr
U Gradu Zagrebu kažu da će sve nove informacije kontinuirano objavljivati, uključujući informacije vezane uz način prijava šteta nastalih na imovini građana. U Gradu su također obavijestili građane da će u petak, 21. srpnja sredinom dana biti pušten u promet Prilaz baruna Filipovića gdje je u srijedu pao kran dizalice. "U ovim trenucima kreće iskop, nasipavanje i betoniranje a sutra od sedam sati asfaltiranje. Puštanje u promet očekujemo sredinom dana sutra", najavili su iz Grada Zagreba.
PREMIJER Andrej Plenković danas je u Zagrebu izrazio sućut obiteljima četvero poginulih u jučerašnjem nevremenu koje je pogodilo dijelove Hrvatske, rekavši da se radi o strašnoj tragediji.
>> Opširnije
NA zagrebačkom groblju Mirogoj nastala su teška oštećenja tijekom jučerašnjeg nevremena koje je porušilo stotine, ako ne i tisuće stabala.
Nastavljeni su sanacijski radovi u metropoli, no možemo li bolje reagirati i je li zagrebački sustav pomoći građanima u izvanrednim situacijama dobro funkcionira, govorio je u emisiji Studio 4, Pavle Kalinić, bivši Bandićev pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba.
"Stalno se priča o Civilnoj zaštiti, ja sam izašao na teren i nisam vidio nikog od tih ljudi. Civilna zaštita je postojala u broju od preko 6 tisuća ljudi kada je bio potres. Primijetio sam da se trava nije kosila ni lišće skupljalo zadnjih godina. Lišće i trava završili su u kanalizaciji", rekao je.
"Danas se spominje u medijima da je vojska pripremila 100 vojnika i da će MUP pozvati s godišnjih odmora interventnu policiju. Pitam se zašto, ako postoje i na gradskoj i na državnoj razini civilna zaštita", govori.
Zbog šteta od olujnog nevremena, koje je 13. srpnja pogodilo dijelove Osječko-baranjske županije, župan Ivan Anušić u četvrtak je proglasio stanje prirodne nepogode za dva grada i šest općina u toj županiji, izvijestio je u četvrtak županijski Stožer Civilne zaštite.
Prirodna nepogoda proglašena je za gradove Belišće i Donji Miholjac, baranjske općine Bilje, Čeminac, Darda i Jagodnjak te za općine Podravsku Moslavinu i Viljevo.
Načelnik Stožera dožupan Mato Lukić izjavio je novinarima kako je većina šteta, s obzirom na to da je nevrijeme pratila jaka tuča, nastala na poljoprivrednim površinama te ratarskim, voćarskim i povrtlarskim kulturama, a šteta se trenutno procjenjuje na oko 20 milijuna eura.
S obzirom na to da sinoćnje nevrijeme na području Osječko-baranjske županije nije napravilo tolike štete, kao u nekim drugim slavonskim županijama, Lukić je izvijestio kako je županijski Stožer odlučio pomoći jače pogođenim područjima te uputio vatrogasce iz Osijeka i Belog Manastira na područje Županje, Iloka te Požeško-slavonske županije.
Dodao je kako je sinoćnje nevrijeme pogodilo dijelove općine Strizivojna te nanijelo štete lokalnim OPG-ima i farmama.
"U tijeku je procjena šteta i očekujem da će sutra općinske vlasti županu uputiti zahtjev da proglasi prirodnu nepogodu i za područje općine Strizivojna", dodao je Lukić.
U strašnoj oluji u Zagrebu poginula su dvojica muškaraca, gotovo vršnjaka. Jedan je bježao od oluje, drugi bio u autu sa suprugom.
>> Opširnije
Uslijed strašnog nevremena i oluje u Prilazu baruna Filipovića pala je dizalica koja se ukopala u cestu. Ovo su fotografije iz zraka.
Ministar Davor Božinović dao je nakon sjednice vlade izjavu o sustavu ranog upozoravanja.
"Rekli smo nakon što je poslano četiri milijuna 300 i nešto tisuća poruka ili da je 78.7 posto građana dobilo te poruke. Rekli smo da nakon toga slijedi analiza koja je prije svega bila unutar sustava unutar operativnih snaga CZ, ali i u razgovoru s tri glavna teleoperatera u Hrvatskoj.
Sustav kako je koncipiran u potpunosti je učinkovit. Poteškoća je u tome što nisu svi korisnici dobili poruke, a neki su dobili i više od jedne. To je stvar onih koji poruke šalju a to su tri glavna teleoperatera - A1, T-com i Telemach", rekao je Božinović.
Sustav ja vam kažem još nije normiran. Imali smo situaciju da smo po županijama slali test poruke koje su stizale unutar sat ili nešto više od sat vremena. Ako nam je trebalo primjerice za Zagreb sat vremena da dođu poruke, a one su dolazile i nakon što je prošlo vrijeme, onda bi vjerojatno bili s pravom kritizirani da su ljudi dobili poruke nakon što je već nastala šteta. Zato je bitno implementirati sustav cell broadcasta. U trenutku kada je DHMZ objavio crveni meteoalarm poruke do građana najvjerojatnije ne bi došle na vrijeme, čak i da je sustav bio u upotrebi", rekao je Božinović.
U četvrtak ujutro vatrogasci i dalje rade na uklanjanju stabala, granja, crijepova s kolnika te na sanaciji krovišta i dimnjaka. Temeljem zapovijedi glavnog vatrogasnog zapovjednika u Sisačko-moslavačku županiju se upućuje izvanredna dislokacija vatrogasnih snaga iz Varaždinske županije, a u Vukovarsko-srijemsku županiju se upućuju dvije autoljestve, dva kombi vozila i 16 vatrogasaca iz Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije.
Podaci po županijama
- U intervencijama uzrokovanim posljedicama jake oluje, praćene kišom i tučom, u Gradu Zagrebu je zabilježeno 220 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 660 vatrogasaca sa 200 vatrogasnih vozila. Uslijed nevremena smrtno su stradale dvije osobe, a više je osoba ozlijeđeno te je ozlijeđen i jedan vatrogasac.
- U Zagrebačkoj županiji zabilježeno je 544 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 1632 vatrogasaca sa 572 vatrogasnih vozila. Najviše intervencija bilo je na području Samobora, Velike Gorice, Zaprešića, Brdovca, Ivanić Grada i Dugog Sela.
- U Karlovačkoj županiji zabilježena je 171 tehnička intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 249 vatrogasaca sa 192 vatrogasnih vozila, a najviše intervencija je odrađeno na području Karlovca, Duge Rese, Lipnika, Slunja i Ribnika.
- U Sisačko-moslavačkoj županiji su zabilježene 124 tehničke intervencije na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 310 vatrogasaca sa 156 vatrogasnih vozila. Zbog situacije, glavni vatrogasni zapovjednik donio je zapovijed o provedbi izvanredne dislokacije vatrogasnih snaga iz Varaždinske županije koja je upućena na pogođeno područje.
- U Osječko-baranjskoj županiji bilježeno je 21 tehnička intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 53 vatrogasaca sa 31 vatrogasnih vozila.
- U Požeško-slavonskoj županiji bilježeno je 165 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 70 vatrogasaca sa 50 vatrogasnih vozila. Ozlijeđeno je pet osoba, a najviše intervencija bilo je na području Pakraca, Lipika, Požege i Pleternice.
- U Vukovarsko-srijemskoj županiji upisane 22 tehničke intervencije na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 48 vatrogasaca sa 22 vatrogasnih vozila. Upućuje se izvanredna dislokacija vatrogasnih snaga iz Osječko-baranjske županije
- U Krapinsko-zagorskoj županiji bilo je 45 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 235 vatrogasaca sa 73 vatrogasnih vozila.
- U Varaždinskoj županiji zabilježena je 21 tehnička intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 67 vatrogasaca sa 47 vatrogasnih vozila.
- U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji bilježeno je 39 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 136 vatrogasaca sa 59 vatrogasnih vozila.
- U Brodsko-posavskoj županiji bilježeno je 48 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 152 vatrogasaca sa 91 vatrogasnih vozila.
- U Koprivničko-križevačkoj županiji upisano je 14 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 37 vatrogasaca sa 14 vatrogasnih vozila.
- U Primorsko-goranskoj županiji zabilježeno je 38 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 120 vatrogasaca sa 40 vatrogasnih vozila.
- U Istarskoj županiji upisano je 50 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo oko 146 vatrogasaca sa 74 vatrogasnih vozila.
- U srijedu u večernjim satima na području Sisačko-moslavačke županije nevrijeme je najviše zahvatilo dijelove od Petrinje, Siska, Lekenika, Popovače, Kutine, Lipovljana i Novske. Odrađeno je 240 intervencija sa 231 vatrogascem iz 31 postrojbe sa 54 vozila.
Grad Zagreb poslao je novi apel građanima.
DRŽAVNI hidrometeorološki zavod objavio je veliko izvješće o jučerašnjoj strašnoj oluji.
>> Opširnije
ZAGREBAČKI kafić oprostio se od djelatnika koji je poginuo u jučerašnjoj oluji koja je pogodila kontinentalnu Hrvatsku.
>> Opširnije
VLAK je putovao 19 sati.
>> Opširnije
U olujnom nevremenu jučer je u Zagrebu ozlijeđeno dvoje djece. Jedno dijete je zadobilo nagnječenje glave, dok je drugo u padu ozlijedilo lakat i oba koljena.
>> Opširnije
U Slavonskom Brodu danas je održana sjednica Stožera civilne zaštite radi izvješća o snažnom olujnom nevremenu koje je pogodilo Brodsko-posavsku županiju.
>> Opširnije
KBC Sestre milosrdnice oglasio se o ozlijeđenima.
Klinika za traumatologiju KBC-a SM zaprimila je ukupno 25 pacijenata, od čega su dva hospitalizirana. Klinika za kirurgiju KBC-a SM zaprimila je ukupno 13 pacijenata, od čega su tri pacijenta zadržana na daljnjem promatranju zbog ozljeda glave.
>> Opširnije
Predsjednika su novinari pitali da komentira sustav upozorenja koji jučer nije radio.
>> Opširnije
KLIMATOLOG geofizičar i profesor zagrebačkog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Branko Grisogono objasnio je kakva je to oluja jučer pogodila Hrvatsku.
>> Opširnije
Hrvatsku je jučer je poharalo snažno nevrijeme u kojemu su život izgubile tri osobe, a četvrta žrtva je vatrogasac koji je umro tijekom intervencije na sanaciji štete od oluje u Baranji pri čemu mu je pozlilo. Ozlijeđeno je stotinjak ljudi. Nije zanemariva ni materijalna šteta koja je nastala.
>> Opširnije
Danas se održava sjednica vlade. Obraća se Plenković, govori o razornom nevremenu.
>> Opširnije
U Ribniku je proglašeno stanje prirodne nepogode.
>> Opširnije
Iz Grada Zagreba su, kao što su najavili na presici, objavili kontakte gradskih službi za pomoć građanima nakon olujnog nevremena.
"Telefonske linije hitnih službi 112 i 193 i dalje su pod velikim opterećenjem, zbog čega je važno da građani hitne službe zovu samo u situacijama kad je ugrožen život i imovina. Za sve druge situacije pozivamo građane da se prijave na telefonske brojeve nadležnih gradskih službi, koje možete pronaći niže u tekstu", poručuju iz grada.
Zrinjevac - prioritetno za raščišćavanje površina javne namjene
· Tel:: 01 6598 999 (0-24h)
· E-mail: uprava.zrinjevac@zgh.hr
Vodoopskrba i odvodnja - za prijave interventnog čišćenja slivnika
· Tel: 01 6163 222 (0-24 h)
· E-mail: vio.hitneodvodnja@zgh.hr
U slučaju da je slivnik površinski začepljen, ViO moli građane da razgrnu lišće i granje kako bi voda mogla otjecati u slivnik.
Zagrebačke ceste
· Tel: 01 2356 444, 01 6420 858
· E-mail: dojavni.centar@zgh.hr, zagrebacke.ceste@zgh.hr
Gradska plinara Zagreb - za hitne intervencije, ako se osjeti miris plina, ili ako nema plina u instalaciji
· Tel: 0800 400 400 (0-24h)
ZET
· Tel: 01 6680 703 (0-24h), 072 500 400
· E-mail: javnost@zet.hr
Komunalno i prometno redarstvo - za prijave prometnih problema i komunalnih prekršaja
· Tel: 01 6101 566 (7-22h)
· E-mail: redarstvo@zagreb.hr
Sve nove informacije ćemo kontinuirano objavljivati, uključujući informacije vezane uz način prijave šteta nastalih na imovini građana.
Iz Parka prirode Medvednica su objavili, kako su naglasili, važno upozorenje posjetiteljima.
"Nakon jučerašnjeg olujnog nevremena u Parku ima mnogo porušenih stabala. Nije još poznato stanje na svim stazama, pa zbog sigurnosti ne preporučamo kretanje po Parku. Osim porušenih stabala postoji opasnost od pada polomljenih grana i stabala kojima je vjetar oslabio stabilnost", apelirali su iz Parka prirode Medvednica.
Ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt (MUO) Miroslav Gašparović rekao je danas kako su u jučerašnjem nevremenu muzejski predmeti, koji su zbog obnove premješteni u novu čuvaonicu na Zagrebački velesajam, stradali više nego u potresu.
>> Opširnije
"Molimo građane da obrate veću pozornost na situaciju oko sebe i kuda se kreću odnosno gdje parkiraju vozila, s obzirom na oštećenja stabala i zgrada zbog čega postoji mogućnost daljnjeg lomljenja pojedinih grana stabala te otpadanja dijelova krovišta, žbuke i sl", objavilo je Ravnateljstvo civilne zaštite na Twitteru.
Vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić kaže da je trenutačno nemoguće procijeniti štetu od oluje u toj županiji, ali su štete goleme. "Prerastaju mogućnosti Županije", rekao je.
>> Opširnije
U olujnom nevremenu koje je jučer pogodilo Hrvatsku život su izgubile četiri osobe, dvjestotinjak ih je ozlijeđeno, oštećeno je više od 2000 objekata, a županijski centri 112 zaprimili su više od 4500 poziva.
>> Opširnije
Šef Javne vatrogasne postrojbe Zagreb rekao je da se jedan vatrogasac jučer teško ozlijedio motornom pilom, da je izgubio puno krvi, ali da je dobro i da bi uskoro trebao ići kući.
Sinoć je u Gradištu kod Županje puhao vjetar od čak 180 km/h.
>> Opširnije
Tomašević je rekao kako su Hitne službe i dalje zakrčene te da su primile 11.000 poziva od početka nevremena.
"Molim i apeliram građane da zovu samo ako prijeti neposredna opasnost od nove štete ako se nešto hitno ne ukloni ili ozljede ljudi", poručio je.
Kazao je kako je srušeno više od 1000 stabala. "Međutim, Zrinjevac održava 140.000 stabala u gradu. Treba to staviti u kontekst", rekao je.
"Na šest tramvaja imamo ozbiljnu štetu i na devet autobusa. Apeliram na građane da što više koriste javni prijevoz, a što manje automobile jer će tako hitne službe najlakše funkcionirati", rekao je Tomašević.
"Molim građane da izbjegavaju Prilaz Bruna Filipovića dok se ne sanira kran koji je pao", rekao je.
"Prioritet su stabla koja blokiraju pločnike i kolnike. Nećemo se baviti parkovima dok ne riješimo sve pločnike i kolnike", rekao je.
Zahvalio je građanima koji su se sami organiziraju i volontiraju na saniranju šteta. Zamolio je sve koji mogu da raščiste kod svojih kuća, bez da ugrožavaju sebe.
"Molim građane da ako ne moraju ne posjećuju groblja ovih dana. To smo rekli i za parkove", kazao je.
"Tri škole su kritično stradale", rekao je.
Kazao je kako se razgovara s osiguravajućim kućama kako bi se pomoglo građanima koji nisu imali osiguranje.
Najavio je da će se danas otvoriti web formular za prijavu šteta i da će se sve obići.
"Zahvaljujem svim radnicima gradskih službi koji su u 24 sata omogućili relativno normalno funkcioniranje grada", rekao je.
Na Mirogoju je šteta ogromna. Hrpa stabala je srušena, neka su pala na grobove. Oštećeno je dosta grobova.
>> Opširnije
Iz Zagrebačkih groblja mole da korisnici groblja Mirogoj ne hodaju, stoje i parkiraju oko arkada. "Ne znamo šta je gore, svaki vjetar nosi sve više stvari, a one nisu zaštićene. Bojimo se da bi netko mogao nastradati", kažu radnici. Štetu će sanirati tjedan dana ako uspiju dobiti pomoć Zrinjevca.
No, s obzirom na to da je Zrinjevac prezauzet po gradu, šteta bi se mogla sanirati mjesec dana. Građani štetu moraju popisati sami i prijaviti upravi. Lakše će biti onima koji su osigurani, onima koji nisu, groblje će vjerojatno popraviti dio štete, javlja Indexova reporterka s terena.
"Iako je nevrijeme iza nas, akcije spašavanja i dalje traju, tako da molimo sve sugrađane da brojeve hitnih službi 193 i 112 zovu samo ako prijeti neposredna opasnost za živote i imovinu", poručio je na HTV-u pročelnik za Mjesnu samoupravu, civilnu zaštitu i sigurnost Andro Pavuna.
Šteta na području grada se i dalje sanira, međutim čini se da neće biti dovoljno visoka za proglašenje elementarne nepogode, kaže Pavuna.
"Nisam siguran hoćemo li mi u Zagrebu imati toliko visoku štetu jer za proglašenje elementarne nepogode šteta se definira u odnosu na prihode Grada, a Zagreb ima dosta velike prihode. Međutim, postoje drugi modaliteti na koje ćemo moći obeštetiti građane. Za početak, sva stabla na javnim površinama su osigurana i na taj način će građani biti najlakše obeštećeni. Gradonačelnik Tomašević je poručio kako se razmišlja i pomoći ljudima čija je imovina stradala od stabala na privatnim površinama. Tražimo najbolji i najučinkovitiji način, ima ih nekoliko. No, prvi korak je da uopće evidentiramo štetu, a to će trajati danima."
Pedeset pripadnika Hrvatske vojske upućeno je u Vukovarsko-srijemsku županiju na saniranje materijalnih šteta nastalih nakon velikog nevremena, priopćilo je u četvrtak Ministarstvo obrane.
>> Opširnije
Pripadnik Dobrovoljnog vatrogasnog društva Tovarnik Zvonko Drmić umro je 19. srpnja u večernjim satima, za vrijeme obavljanja vatrogasne intervencije u sanaciji posljedica nevremena koje je pogodilo Vukovarsko-srijemsku županiju.
Policija je naknadno objavila kako mu je pozlilo dok je sanirao štetu u nevremenu.
>> Opširnije
Zagrebačka policija poslala je novo priopćenje u kojem upozorava građane da "koliko god je to moguće, na minimalnu razinu svedu kretanje osobnim automobilima kroz uži i širi centar Grada sve dok se u potpunosti ne normalizira funkcioniranje prometne infrastrukture".
Kako su naveli, više desetaka osoba je osoba zatražilo liječničku pomoć, dok je na kolnike, vozila i druge objekte palo više stabala, odlomljenih grana, reklamnih panoa te krovišta i nadstrešnica. Kazali su i da su jučer primili 950 dojava građana koje su se odnosile na oštećenja prouzročena nevremenom.
>> Opširnije
Ulicom baruna Filipovića na zagrebačkom Črnomercu, gdje je jučer pala građevinska dizalica, vozila i dalje ne mogu prolaziti.
Čeka se uklanjanje dizalice s ceste.
Do sada je zabilježeno 1507 intervencija u kojima je sudjelovalo 3865 vatrogasaca s 1604 vozila, a podaci o broju intervencija neprestano se povećavaju. Vatrogasci rade na uklanjanju stabala, granja, crjepova s kolnika te na sanaciji krovišta i dimnjaka.
>> Opširnije
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević obratit će se medijima u 11 sati ispred Javne vatrogasne postrojbe Zagreb.
Čitatelj nam je poslao slike štete u Rešetarima, u Brodsko-posavskoj županiji.
Uslijed strašnog nevremena koje je jučer pogodilo Zagreb, ali i njegovu okolicu te Slavoniju, na zagrebačkom Črnomercu srušila se građevinska dizalica.
>> Opširnije
Kako nam javlja čitatelj, u termama Čatež u rušenju stabla oštećeno je deset automobila. Poslao je i fotografiju.
Nakon nevremena otežano se vozi na pojedinim cestama u središnjoj, sjeverozapadnoj Hrvatskoj i dijelu Slavonije, a željeznički promet u prekidu je na pojedinim dionicama, izvijestio je u jutros Hrvatski autoklub (HAK).
>> Opširnije
Čitatelj nam je poslao fotografije iščupanog drveća u Utrini. Jedno porušeno stablo oštetilo je automobil.
Iz Grada Zagreba jutros su poslali upozorenje građanima.
"Molimo građane da zbog vlastite sigurnosti izbjegavaju posjete parkovima dok se ne saniraju opasna, nagnuta stabla i grane", upozoravaju iz Grada.
Danas se očekuje promjenjivo vrijeme, prijepodne mjestimice kiša, osobito na istoku, stoji u najnovijoj prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda.
>> Opširnije
Stožer civilne zaštite Brodsko-posavske županije održao je u srijedu navečer sjednicu na kojoj se predložilo da sve općine i gradovi te županije hitno sazovu svoje stožere civilne zaštite kako bi se što prije počelo s rješavanjem problema koji su proizašli nakon nevremena koje je pogodilo Hrvatsku.
Isto tako, preporuča se koordinacija sa žurnim službama s područja županije, kao i određivanje prioriteta rješavanja i sanacija štete po stupnju hitnosti.
Građani, stoji u priopćenju Stožera civilne zaštite Brodsko-posavske županije, ne bi trebali sami sanirati štete koje mogu prouzročiti po život opasne situacije. Preporuka je i da svi načelnici općina i gradonačelnici u svojim sredinama aktiviraju trgovačke radnje i centre koji posjeduju nužno potreban materijal radi sanacije nastale štete.
Prema izjavama nadležnih službi Vodovoda Slavonski Brod i Vodovoda Zapadna Slavonija, voda je ispravna za piće iz javnih vodoopskrbnih sustava. Međutim, preporuka je da se voda iz privatnih zdenaca prokuha prije upotrebe.
Iz civilne zaštite ističu i kako je na terenu 15 jedinica HEP-a.
Zbog olujnog nevremena, u bolnicu Dr. Josip Benčević zaprimljene su, do 21 sat, 32 osobe, od čega su dvije osobe teže ozlijeđene, dok su u Opću bolnicu Nova Gradiška zaprimljene 23 osobe.
Nažalost, jedna je osoba, u srijedu, zbog olujnog nevremena, smrtno stradala na području Brodsko-posavske županije.
Olujno nevrijeme poharalo je u srijedu navečer sjeverne dijelove Bosne, pri čemu je najmanje jedna osoba smrtno stradala, a više ih je ozlijeđeno, izvijestili su policija i službe civilne zaštite.
>> Opširnije
Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) objavio je kako je prema podacima o brzini vjetra s automatske postaje DHMZ-a u Gradištu pored Županje, u srijedu između 18 i 19 sati, na tom području zabilježen udar vjetra čak 180 kilometara na sat, dok je najveći udar na zagrebačkom području registriran u Velikoj Gorici.
DHMZ je prikupio prve podatke o brzini vjetra koji je tijekom velikog nevremena u Zagrebu i okolici, a potom i na području Slavonije, rušio stabla i nosio krovove u Zagrebu i okolici. Nevrijeme je odnijelo tri života, a više od stotinu osoba je ozlijeđeno, neki i teže.
Također, navode iz DHMZ-a, prema trenutno dostupnim podacima, najjači udar na zagrebačkom području zabilježen je u Velikoj Gorici gdje je u zračnoj luci i izmjeren udar vjetra od 115 kilometara na sat.
U Maksimiru je zabilježen udar od 92 kilometara na sat, a na Sljemenu kod Puntijarke vjetar je puhao brzinom od 88 km/h.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati