Razgovarali smo s arhitektom i statičarkom koji su izvučeni iz ruševina u Petrinji
MEĐU ozlijeđenima u jučerašnjem razornom potresu u Petrinji je i troje stručnjaka iz Zagreba koji su došli u Petrinju kako bi pomogli pri procjeni štete koja je nastala slabijim prekjučerašnjim potresom.
Statičarka Sanda Komesar, arhitekt Vladimir Ževrnja i građevinar Dalibor Radonić ostali su zarobljeni u ruševinama ionako već potresom načete kuće u Petrinji u kojoj su se nalazili u trenutku jučerašnjeg snažnog potresa. Vani je pak ostala kolegica geodetkinja koja je pomogla svojim zarobljenim kolegama. Svo troje su spašeni iz ruševina, kao i stariji vlasnik kuće koji je bio s njima u trenutku urušavanja.
Index je razgovarao sa Sandrom Komesar i Vladimirom Ževrnjom o onome što su jučer doživjeli u Petrinji.
Statičarka Sanda Komesar: Nije izgledalo opasno
Komesar je prilično ozlijeđena, ima i slomljeno rebro, a i danas je još uvijek pod dojmom jučerašnjeg bliskog susreta sa smrću, ali je pristala kratko za Index opisati što se dogodilo.
Na početku razgovora ističe da je jako ponosna na sve kolege koji su volontirali i volontiraju kako bi pomogli žrtvama potresa i kako bi se što prije stručno pregledale kuće i zgrade koje su nastradale u potresu.
"Pažljivo smo pogledali tu kuću prije nego što smo ušli unutra, pazili smo da ne bude opasno. Čak smo se i šalili međusobno da nam bude lakše. No onda je zatreslo", prisjeća se Komesar.
"Sjećam se da smo ostali skroz prisebni kad je krenulo, uhvatili smo se svi za nešto u blizini. Kada se sve srušilo, opet smo se malo zezali da se ohrabrimo. Jedan kolega je pitao hoće li nam još nešto pasti na glavu, drugi je rekao ‘Kaj će, pa sve nam je već palo na glavu!’ To mi je naročito ostalo u sjećanju", kaže ova statičarka.
Ističe da su ih brzo spasili iz ruševina. Danas se od svega pokušava odmoriti te je nismo htjeli više uznemiravati.
Arhitekt Vladimir Ževrnja: Bili smo oko pola sata pod ruševinama
Vladimir Ževrnja kaže da je "bilo grdo". "Mislili smo na početku potresa da je to 'aftershock', da će brzo proći, ali je onda to đubre zatreslo sve i nije popuštalo", počinje svoju priču Ževrnja.
"Bili smo zarobljeni oko pola sata pod ruševinama. Imali smo kod sebe mobitele i pokušali smo zvati ljude, ali veze nisu radile. Na kraju je pomoglo to što smo urlali iz urušene kuće, pa su nas čuli na ulici i onda je krenulo spašavanje, koje je bilo brzo i efikasno", prisjeća se arhitekt Ževrnja.
"Prvi su se pojavili alpinisti, njih 5-6, a onda ubrzo i vatrogasci. Krenuli su čupati sav materijal koji je bio na nama, koji nas je zarobio, bili su vrlo brzi. Donijeli su i motornu pilu da presjeku grede koje je trebalo maknuti. Prvo svu izvadili nas troje, a onda dedu čija je to kuća, on je bio zarobljen ispod nas", kaže Ževrnja.
Kaže da su svi bili brzo medicinski obrađeni. "Ja sam imao posjekotinu na čelu pa su mi to odmah priheftali. Danas me najviše bole leđa, a i lijeva noga, glava je najmanji problem", navodi Ževrnja.
"Nije bilo panike"
Ovaj arhitekt se prisjeća da nije bilo panike među troje zarobljenih kolega. "Na nas je pao cijeli tavan. Ali nismo imali vremena za paniku, nemate drugog izbora nego ostati pribrani ako se želite izvući. Čak smo se i malo šalili međusobno. Emocije dođu poslije, strah i panika, kad je sve gotovo", prisjeća se Ževrnja.
Ževrnja je sve opisao i na svom Facebooku te objavio fotografije iz Petrinje, koje Index prenosi uz njegovo odobrenje.
"Nas četiri, Dijana (naša geodetkinja, zvana Dronuša), Dalibor, Sanda Komesar (nema Fejs) i ja smo krenuli na uobičajeni pregled potresom oštećenih zgrada. Ništa neuobičajeno, radili smo to stotinu puta u Zagrebu. Ni ova akcija nije trebala biti ništa drugačija.
Obišli smo tri zgrade prije ove fatalne. Uobičajena oštećenja za potres snage 5.2, popucali pregradni zidovi, spojevi zida i stropa i slično. Ništa što već nismo 100 puta vidjeli."
"Fatalna zgrada"
"A onda ova fatalna zgrada. U dobrom vizualnom stanju, uobičajena oštećenja, tavan uredan, počišćen, održavan, za razliku od zagrebačkih!
Označio sam dva dimnjaka koje treba ukloniti i onda je grunulo, ali fakat grunulo.
Mislio sam 'malo bu zdrmalo i prošlo', ali ne prolazi i tavan se ruši na nas. Potres 6.2 fakat drma i rastura, ne znaš di bi se sklonio, kuda krenuti, sve pada i raspada se iznad glave. Ono što je izgledalo dobro, odjednom se raspada naočigled.
Zatrpalo je Dalibora, Sandu, nekog dedu, koji je baš morao s nama ići gore, i mene.
Neugodan osjećaj bespomoćnosti i neizvjesnosti. Iznad tebe šuta, grede, crjepovi, nemreš dojaviti ekipi gdje si jer su linije u raspadu, naravno, fakat koma.
Nakon jedno 20-30 minuta smo uspjeli uspostaviti komunikaciju i fakat su nas izvukli za tren.
Zahvaljujem dečkima alpinistima koji su prvi došli i vatrogascima na brzoj akciji izvlačenja.
Izvučeni smo neozlijeđeni, malo ugruvani i natučeni, ali bez težih posljedica.
Ono što je najbitnije, nije nas uhvatila panika, strah, samo taj osjećaj nemoći da ne kontroliraš situaciju i da ne znaš kuda, kako i što raditi.
Dijana je ostala, na svu sreću, u dvorištu. Zatrpalo joj je dron pa ako ga netko otkopa, bit će zahvalna", napisao je Ževrnja na svom profilu na Facebooku.
Kolegica ih je sve onda odvezla autom u Zagreb, otišli su na Traumu i tamo su dodatno medicinski zbrinuti, a nakon toga su otišli svojim kućama.
Hrvatski centar za potresno inženjerstvo: Hvala vam na hrabrosti!
O svemu se na Facebooku oglasio i Hrvatski centar za potresno inženjerstvo (HCPI), preko kojega su ovi stručnjaci i došli pomoći u Petrinju.
"Kao što ste već i čuli iz medija i drugih objava, jučer, 29. prosinca, je na terenu bilo oko 50-tak naših hrabrih stručnjaka za procjene uporabljivosti zgrada oštećenih u potresu koji je u ponedjeljak 28. prosinca zadesio Petrinju i širu okolicu. Neki stručnjaci bili su raspoređeni u samoj Petrinji, neki su bili u Glini, Sisku i ostalim mjestima gdje su nastala znatna oštećenja na zgradama.
U ponedjeljak je u Petrinji pregledana većina zgrada javne kritične infrastrukture (bolnice, vrtići, škole, domovi za starije osobe…) i neke višestambene zgrade i obiteljske kuće. Pošto su najviše bile oštećene vrlo stare zgrade sa zidanom konstrukcijom, jučer 29. prosinca, su se uglavnom pregledavale upravo takve zgrade. Nažalost, u 12 sati i 19 minuta, prema podacima Seizmološke službe, Petrinju i širu okolicu pogodio je razoran potres magnitude 6.2 prema Richteru. Većina naših stručnjaka nalazilo se u tom trenutku u oštećenim zgradama kako bi utvrdili uporabivost zgrada (da li su sigurne za boravak u njima ili nisu).
Na sreću, svi su naši stručnjaci izvukli živu glavu, neki su ostali zatočeni među porušenim zidovima, urušenim krovom i stropovima. Kako bi ih izvukli iz ruševina, intervencijske službe uskočile su im u pomoć, a troje stručnjaka prošli su s lakšim ozljedama. Želimo im da se brzo oporave i veliko im hvala na hrabrosti i spremnosti za pružanje pomoći građanima pogođenim potresom", napisali su iz HCPI-ja.
Arhitekt Ževrnja: Nismo heroji, drugi su mnogo više nastradali
Arhitekt Ževrnja iz današnje perspektive ovako gleda na cijelu situaciju: "Ne ponovilo se. Ali ako bude trebalo, opet ćemo ići. Ja bih išao i danas da me ne bole leđa."
Pitali smo ga osjeća li se kao heroj. Ipak je ostavio sve u Zagrebu da bi nakon prvog potresa išao pomoći u Petrinju, s kolegama je ušao u već donekle razrušenu kuću.
"Nismo mi heroji, već troje ljudi koje je zatrpao tavan. Drugi su mnogo više nastradali", zaključuje Vladimir Ževrnja.