Na čelo zemlje u srcu Europe dolaze bivši nacisti. To mijenja svijet
KRAJNJE desni Herbert Kickl, šef Slobodarske stranke (FPO), koju su 1956. osnovali bivši nacisti, u dobroj je poziciji da postane novi austrijski kancelar.
Nitko nije htio u koaliciju s Kicklom
>> Austrijski kancelar podnio ostavku
Njegova stranka na izborima u listopadu bila je relativni pobjednik. Ovo je bio prvi put od Drugog svjetskog rata da je stranka ukorijenjena u nacističkoj ideologiji osvojila najviše glasova na nacionalnim izborima. Problem za Kickla bio je u tome što nitko nije htio u koaliciju s njim.
Sad mu se prilika pruža nakon što konzervativni kancelar Karl Nehammer iz Austrijske narodne stranke (OVP) nije uspio formirati vladajuću koaliciju stranaka centra. Kicklov FPO je dobio zadatak sastaviti vladu nakon neuspjeha koalicijskih pregovora između OVP-a, Socijaldemokratske stranke Austrije (SPO) i liberalnog NEOS-a te otkazivanja naknadnih pregovora između OVP-a i SPO-a.
To je ono što je cijelo vrijeme i priželjkivao. "Vjerujem da bi koalicija gubitnika bila apsolutno fatalan signal biračima", rekao je Kickl novinarima još u listopadu, dodavši da bi to bio šamar biračkom tijelu.
Htio uvesti socijalnu pomoć samo za Austrijance
Tko je Herbert Kickl? "Socijalna pomoć u budućnosti samo za domaće, nema političkog azila u Austriji, Austrija je okružena sigurnim zemljama. Tko zaustavi seobu naroda, taj će zaustaviti i uvoz islamizma." Ovako je glavni kandidat FPO-a Herbert Kickl ukratko predstavio svoj predizborni program.
Zastupao je krajnje desni koncept remigracije, koji poziva na protjerivanje ljudi neeuropskog etničkog podrijetla za koje se smatra da se nisu uspjeli integrirati.
Počeo je kao pisac govora i savjetnik bivšeg vođe stranke Jörga Haidera. Kasnije je bio glavni tajnik pod Haiderovim nasljednikom Heinz-Christianom Stracheom. Već je bio ministar unutarnjih poslova 2019., kada je FPO bio manjinski partner OVP-u.
Tijekom tih 17 mjeseci Kickl se pokazao kao tvrdolinijaš u pogledu migranata. U jednom trenutku planirao je policijski sat u prihvatnim centrima i opisao taj korak kao "dobrovoljni noćni odmor".
Protivi se pomoći Ukrajini
Kickl je u više navrata iskazao protivljenje pružanju pomoći Ukrajini. Želi da se povuku sankcije protiv Rusije i tvrdi da one više štete Austriji nego Moskvi. Naveo je kako će staviti veto na nove sankcije EU protiv Moskve ako postane kancelar. U vrijeme pandemije približio se teoretičarima zavjere i antivakserima.
Sebe je u prošlosti proglašavao "budućim Volkskanzlerom", tj. narodnim kancelarom, izrazom koji se upotrebljavao za Adolfa Hitlera 1933. godine. No kažimo da se FPO distancirao od nacizma i u kolovozu je tužio udrugu koja je objavila videousporedbu Kickla s Hitlerom.
Ovako se osnažuje proruska utvrda u srcu Europe
Njegov dolazak na mjesto kancelara Austrije poprilično mijenja Europu, samim tim i odnose u svijetu. Austriji se teško distancirati od Rusije. Zemlja je to koja gaji standarde liberalne demokracije, u više navrata je osudila ruski napad na Ukrajinu, no još 1955. obvezala se na trajnu neutralnost, što je tada Moskva tražila uslijed savezničke okupacije ove zemlje. Austrija, uostalom, nije ni u NATO-u.
Mogućnošću da Kickl dođe na vlast povećava se šansa da se Austrija okrene prema Rusiji i da se osnaži blok srednjoeuropskih zemalja koje su proruski orijentirane. Tu se najviše ističe Mađarska Viktora Orbana, ali i Slovačka Roberta Fica i potencijalno Češka, u kojoj bi vlast mogao preuzeti bivši premijer Andrej Babiš, koji je već iskazivao sklonost smanjenju podrške Ukrajini dok se ona opire invaziji Kremlja.
Posjete Orbana i Fica Moskvi austrijska krajnja desnica opisala je kao "pravu mirovnu diplomaciju", a Kicklova stranka ponavlja tvrdnju novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da bi EU trebala prihvatiti "mirovnu politiku" kako bi prisilila Ukrajinu na pregovore.
Kovačević: Ovo je loše za Ukrajinu
Vanjskopolitički analitičar Božo Kovačević za Index govori da je promjena u Austriji negativna po Ukrajinu.
"To je za Ukrajinu loša okolnost. Dosad su NATO, EU i SAD bezrezervno podržavali Ukrajinu. Vidimo kako to očito nije dovoljno za pobjedu nad Rusijom.
Vidimo i da je Trump spreman za razgovore sa snažnim liderima, bez obzira na to naginju li autokratskom vladanju. Njegova sklonost takvima jest krajnje nepovoljna poruka za Ukrajinu. Spreman je dogovoriti se s Putinom na štetu Ukrajine. Sigurno da promjena na čelu zemlje poput Austrije tu Ukrajini ne pomaže.
Promjena u Austriji, ali ne samo u Austriji, govori o nezadovoljstvu građana europskim elitama i ratom u Ukrajini, koji se sve više smatra proxy ratom Amerike protiv Rusije. Nisu svi ti koji preuzimaju vlast automatski proruski igrači, ali sigurno je da Rusija takve procijepe unutar Europske unije nastoji iskoristiti za sebe", objasnio je Kovačević.
Uzlet AfD-a u Njemačkoj
Kako je pisao Politico, u Njemačkoj Kickla slavi krajnje desna Alternativa za Njemačku (AfD), druga po anketama uoči izbora u veljači. Iako AfD i FPO ne sjede u istoj paneuropskoj skupini u Europskom parlamentu, blisko su povezani, što potiče strahove u Berlinu da bi Austrija mogla postaviti presedan za najveće europsko gospodarstvo i najbližeg susjeda.
Kovačević objašnjava da je jasno kako AfD u Njemačkoj ima izglede ostvariti nezapamćen uspjeh, na što može utjecati i uspjeh FPO-a u Austriji. Navodi da prije tih zaključaka ipak treba vidjeti kako će Kickl uistinu vladati, budući da je izneseno kako se austrijskom predsjedniku Alexander Van der Bellenu obvezao kako neće biti kršenja ustava.
Volju građana poštivati, ali...
Navodi da je ključno pitanje za branitelje liberalne demokracije treba li ekstremističke populističke stranke pustiti na vlast ili ne. Govori da su oko toga mišljenja teoretičara podijeljena, ali i da je ključno pitanje demokratske vjerodostojnosti da vlada stranka koja je osvojila većinu.
"Najradikalniji primjer je Njemačka i uzlet nacizma. Imamo primjer Mađarske, gdje Orban zloupotrebama onemogućuje slobodno djelovanje opozicije... Sva ta iskustva treba imati na umu kad pokušavamo odgovoriti na pitanje je li davanje povjerenja Kicklu da sastavi vladu pogreška ili ne.
Koliko shvaćam, FPO je odstupio od najradikalnijih zahtjeva te volju građana treba poštivati. Ali sve raspoložive političke snage, nevladine organizacije i institucije za obranu ustava trebaju se angažirati kako ne bi došlo do kobne zloupotrebe vlasti", zaključio je.