Na Cresu pronađen rimski brod star dvije tisuće godina
Tekst: Z.J.
Foto: Ilustracija
U BLIZINI rta Tarej na otoku Cresu pronađeni su ostaci rimskog trgovačkog broda starog dvije tisuće godina. Ronioci amateri su na dubini od samo dva i pol metra dubine pronašli brod koji bi se "svojom očuvanošću, ali i starošću mogao prometnuti u jedan od najvrijednijih i najzanimljivijih arheoloških nalaza te vrste na Jadranu", prenosi Novi list.
Dr. Mato Ilkić, asistent Mate Parica i dr. Zdenko Brusić, stručnjaci s Odjela za areheologiju Sveučilišta u Zadru specijalizirani za podmorska istraživanja su potvrdili da se radi o brodu čija ukupna duljina premašuje 15 metara.
Brod na dva i pol metra dubine i 10 metara od plaže
Brod koji je samo desetak metara bio udaljen od plaže koju tijekom ljeta pohode mnogi turisti, ostao je skriven zahvaljujući nanosima pijeska koje su se ove godine "razgrnule" i otkrile devet metara brodskoga boka.
Nakon što je Krčanin Goran Marević koji je pronašao brod obavijestio erheologe, oni su izašli na teren i ustvrdili da se radi o antičkom brodu koji, prema načinu spajanja oplate pripada rimskoj brodogradnji.
"Brod je pronađen na lokalitetu koji je prije dvije dva desetljeća zapravo bio rub žala. More je u protekla dva tisućljeća naraslo upravo za dva metra i najvjerojatnije je jedrenjak bio nasukan na obalu i napušten od posade", naglasio je dr. Ilkić.
Stradao u bitci između Pompeja i Cezara
Stručnjaci su ostavili otvorenim razloge njegova nasukavanja. S jedne bi strane razlozi mogli ležati u kakvom nevremenu dok s druge strane ne smijemo zaboraviti ni činjenicu kako se 49. godina prije Krista upravo u krčkom akvatoriju odvijala velika pomorska bitka u građanskom ratu između Pompeja i Cezara. Stoga nimalo nevjerojatno ne zvuči i ta (nalazima još uvijek nepotvrđena pretpostavka) kako je brod stradao u nekoj takvoj bitci, zaključili su podmorski arheolozi.
Kako je naglasio dr. Zdenko Brusić, doajen hrvatske podmorske arheologije, "brod će biti detaljno proučen, fotografski i kartografski dokumentiran, konzerviran, a naposljetku i ponovo zatrpan kako bi ga se sačuvalo od daljnjeg propadanja."
Creške i krčke vlasti obećale su financijsku i logističku potporu nastavku istražnih, a i konzervatorskih radova.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati