Na kongres u Zagreb stiglo 200-tinjak velikih znanstvenih imena
Foto: Institut za antropologiju
Od 24. do 28. kolovoza 2016. godine u Zagrebu će se, u prostorima Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta, održati jubilarni 20. Kongres Europskog antropološkog društva (European Anthropological Association).
U organizaciji kongresa sudjeluju Institut za antropologiju i Hrvatsko antropološko društvo, a glavna tema je uloga europske antropologije u svijetu koji se mijenja.
Predsjednik Kongresa dr.sc. Saša Missoni, ravnatelj Instituta za antropologiju, za Index je rekao da će se na ovom važnom skupu okupiti 200-tinjak sudionika iz Europe i svijeta.
'Među velikim imenima posebno bih izdvojio Svantea Pääba, koji je ravnatelj Max Planck Instituta za evolucijsku antropologiju, te jedan od osnivača paleogenetike kao znanstvene discipline, voditelj tima znanstvenika koji su u sklopu velikog međunarodnog projekta „Neanderthal genome project“ prvi uspjeli sekvencionirati genom Neandertalaca', kaže Missoni.
Pääbo je upućenijem dijelu hrvatske javnosti poznat kao znanstvenik u čijem timu u Njemačkoj rade i hrvatski znanstvenici, među kojima i Tomislav Maričić. U svojim istraživanjima njegov je tim u velikoj mjeri koristio uzorke neandertalaca pronađene u Vindiji budući da su sadržavali ponajbolje očuvan DNA tih ljudskih predaka. Zbog ove činjenice Pääbo je 2014. godine, tijekom posjeta Muzeju krapinskih neandertalaca, u šali rekao da je 'Hrvatska najneandertalskija zemlja na svijetu'.
'Tu je također i Struan Grant, profesor pedijatrije Medicinskog fakulteta Perelman Sveučilišta u Pennsylvaniji, koji je prvi otkrio gene povezane s osteoporozom i šećernom bolesti tipa 2. Također nam dolazi i Noel Cameron, profesor humane biologije na Sveučilištu Loughborough u Velikoj Britaniji, učenik i nasljednik legendarnog profesora Tannera čije se tablice koriste za procjenu i praćenje rasta i razvoja djece u čitavom svijetu', dodao je Missoni istaknuvši da hrvatska antropologija uživa veliki ugled u svijetu.
'Ove godine u Dubrovniku smo imali svjetski kongres antropologije na kojem je sudjelovalo oko 900 znanstvenika iz cijelog svijeta, a sada u Zagrebu, što je prestižan rezultat u znanosti', rekao je Missoni.
Zanimljivo je spomenuti da je ovo treći kongres Europskog antropološkog društva u Zagrebu. Prvi je organiziran nakon osnutka društva 1977., a trinaesti po redu 2002. godine. Društvo je osnovano u Zagrebu, a jedan od osnivača bio je akademik Pavao Rudan, glavni tajnik HAZU i utemeljitelj antropologije u Hrvatskoj.
Predsjednik Kongresa je docent Saša Missoni, ravnatelj Instituta za antropologiju, počasni Predsjednik je akademik Pavao Rudan, glavni tajnik HAZU, glavna tajnica kongresa je dr. sc. Barbara Cvitkušić, a tajnik dr. sc. Miran Čoklo, oboje s Instituta za antropologiju. Detaljnije informacije o kongresu dostupne su na web adresi eaa2016.com
EAA (European Anthropological Association) je europsko udruženje antropologa osnovano 1976. godine u Zagrebu s ciljem unaprjeđenja i potpore razvoju antropologije u Europi. Udruženje okuplja pojedinačne znanstvenike - antropologe, ali i međusobno povezuje europske znanstvene institucije koje se bave antropologijom u najširem, interdisciplinarnom smislu.
Na Kongresu će znanstvenici i stručnjaci iz antropologije, kroz obilje različitih područja istraživanja i perspektiva, sudionicima kongresa dati jedinstvenu priliku uključivanja u društveno iznimno značajne teme. Budući da antropologija obuhvaća širok raspon disciplina (biološka antropologija, sociokulturna antropologija, arheologija, genetika, javno zdravstvo itd.), ovaj kongres će obuhvatiti raznolikost načina na koje znanstveno istraživanje može, je ili će tek biti korišteno za razumijevanje i nadilaženje društvenih procesa i rizika koje donose nove tehnologije, globalni gospodarski razvoj, promjena demografske strukture te povećana kompleksnost upravljanja suvremenim društvima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati