Na korak do povijesnog mira u Gazi? "Uklonjene zadnje prepreke"
PREGOVORI koji se vode u Dohi o primirju u Gazi i sporazumu o oslobađanju talaca su u "završnoj fazi", objavilo je danas ministarstvo vanjskih poslova Katara, zemlje koja posreduje u pregovorima između Izraela i Hamasa.
"Ovo je završna faza, većina prepreka je savladana"
"Vjerujemo da smo u završnoj fazi... Svakako se nadamo da će to vrlo brzo dovesti do sporazuma", rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Majed al-Ansari na konferenciji za novinare, dodajući da "ne bismo trebali biti previše uzbuđeni oko onoga što se sada događa sve dok primirje ne bude i službeno objavljeno".
No, dodaje da je "većina prepreka za primirje prevladana".
“Tijekom proteklih mjeseci bilo je neriješenih temeljnih pitanja, velikih pitanja između dviju strana. Ta su pitanja riješena tijekom razgovora u proteklih nekoliko tjedana i stoga smo došli do točke u kojoj su riješena glavna pitanja koja su sprječavala postizanje dogovora”, kaže.
Bidenov savjetnik: Blizu smo dogovora
Dogovor o primirju u Gazi mogao bi se postići ovog tjedna, rekao je jučer savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan.
"Blizu smo dogovora i mogli bismo ga postići ovaj tjedan", rekao je Sullivan. "Ne obećavam niti predviđam, ali to je nadohvat ruke", rekao je Sullivan o dogovoru koji bi uključivao oslobađanje talaca iz Pojasa Gaze. "Pregovori su u poodmakloj fazi za oslobađanje do 33 taoca", rekao je danas izraelski dužnosnik koji je htio ostati anoniman.
"Nismo sigurni radi li se o satima, danima ili više", rekao je dužnosnik.
"Sljedeća 24 sata bit će ključna"
Nacrt za prekid vatre i oslobađanje talaca Katar je predstavio objema stranama na razgovorima u Dohi, koji su uključivali šefove izraelskih obavještajnih agencija Mossad i Shin Bet te katarskog premijera.
Steve Witkoff, koji će postati američki izaslanik kada se Trump sljedeći tjedan vrati na dužnost predsjednika SAD-a, nazočio je razgovorima. Američki izvor rekao je da je ondje bio i izaslanik Bidenove administracije u odlasku Brett McGurk.
"Sljedeća 24 sata bit će ključna za postizanje dogovora", rekao je dužnosnik, napomenuvši da su se jučer pregovori vodili do ranih jutarnjih sati.
Katarski vladajući emir, šeik Tamim bin Hamad al-Thani, primio je izaslanstvo Hamasa na čelu s visokim dužnosnikom Khalilom al-Hayyom kako bi razgovarali o pregovorima o prekidu vatre, priopćio je emirov ured.
"Pregovori o nekim ključnim pitanjima napredovali su i radimo na tome da uskoro zaključimo ono što je ostalo", rekao je anonimni dužnosnik Hamasa za Reuters u ponedjeljak.
Izraelski ministar: Pregovori napreduju puno bolje nego prije
Izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Saar rekao je da su pregovori koordinirani između Bidenovog i Trumpovog tima. "Pregovori napreduju, čini se, puno bolje nego prije. Želim zahvaliti našim američkim prijateljima na ogromnim naporima koje ulažu kako bi osigurali dogovor o taocima", rekao je Saar novinarima.
Sjedinjene Države, Katar i Egipat radili su više od godinu dana na pregovorima o okončanju rata u Gazi, za sada bezuspješno.
U Kairu je egipatski sigurnosni dužnosnik rekao Reutersu da nacrt poslan dvjema zaraćenim stranama ne sadrži konačni sporazum, već "ima za cilj rješavanje otvorenih pitanja koja su ometala prethodne pregovore".
Trumpova inauguracija kao krajnji rok za dogovor
Trumpova inauguracija 20. siječnja smatra se de facto krajnjim rokom za dogovor. Trump je poručio Hamasu da će "pakleno platiti" ako ne pusti taoce prije nego što on preuzme dužnost, a predsjednik u odlasku Joe Biden također vrši velik pritisak da se postigne dogovor prije nego što ode s dužnosti.
Kako je sve počelo?
Podsjetimo, Hamas je 7. listopada 2023. izveo brutalan napad na južni Izrael. Prema izraelskim podacima, u napadu Hamasa tog dana poginulo je 1200 ljudi, a oko 250 je odvedeno u Gazu kao taoci, od čega Hamas i dalje drži više od 100.
Uslijedio je intenzivan sukob između izraelskih snaga i Hamasa. Izrael je tijekom godine dana bombardirao više od 40.000 ciljeva u Pojasu Gaze, pronašao 4700 tunela i uništio 1000 lokacija za ispaljivanje raketa.
U izraelskim vojnim operacijama u Gazi, prema podacima ministarstva zdravstva Gaze koje je pod kontrolom Hamasa, ubijene su gotovo 42.000 Palestinaca. Većina su žene i djeca, a velik dio Gaze je pretvoren u ruševine.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati