Načelnik Vrsa o spomeniku na ćirilici: Čista provokacija, ljudi nisu ni živjeli ovdje
U MJESTU Poljica u općini Vrsi obitelj je na nadgrobni spomenik stavila natpis na ćirilici, a nakon toga je općinsko komunalno poduzeće naredilo da se natpis ukloni. Iz SDSS-a su istaknuli kako je to jedinstveni slučaj jer dosad nitko službeno nije osporavao ćirilicu na nadgrobnim spomenicima. Načelnik općine Vrsi Luka Perinić za Dnevnik Nove TV poručio je kako su taj potez obitelji pokojnika doživjeli kao čistu provokaciju.
Načelnik: Obitelj pokojnika nikad nije živjela u Vrsima
"Već stoljećima srpska nacionalna manjina u Poljicima živi u potpunom suživotu s Hrvatima, a to se održalo i za vrijeme te po završetku Domovinskog rata. Na starom groblju, a ni na novom, do ovog slučaja nije zabilježeno nijedno drugo pismo osim latinice. Zato smo ovaj potez, u zajedništvu s mještanima protumačili kao čistu provokaciju, a tim više što obitelj pokojnika, ali i on sam, nikad nisu živjeli na području općine Vrsi, odnosno mjesta Poljica, već pripadaju susjednoj jedinici lokalne samouprave", rekao je načelnik Perinić i dodao:
"Smatram kako je potpuno nepotrebno i krajnje besramno raditi podjele gdje ih nema i govoriti o netrpeljivosti, jer sviđalo se to nekom ili ne, stanovništvo Poljica oduvijek je jedno i nikakva ploča to zajedništvo neće prekinuti."
Napomenuo je kako je Općina Vrsi u više navrata financijski podržavala obnovu srpske pravoslavne crkve Male Gospojine, a isto će, kaže, činiti i u budućnosti za sve stanovnike, neovisno o njihovoj nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti.
Episkop: To sve je bizarno
O cijelom slučaju oglasio se i episkop Pravoslavne Eparhije dalmatinske Srpske pravoslavne Crkve Nikodim Kosović, koji je osudio, kako ih je nazvao, bizarne događaje u općini Vrsi i zahtjev direktora lokalnog komunalnog poduzeća da se u roku od 15 dana ukloni ćirilični natpis s nadgrobnog spomenika srpske obitelji na groblju u Poljicima.
"Prema njegovom tumačenju, u toj općini nema više od trećine stanovnika srpske nacionalnosti, što je preduvjet da bi se zakonski ostvarilo njihovo pravo na upotrebu ćirilice u ovom slučaju. Da budem iskren, nisam shvatio, s obzirom na to da je riječ o groblju, misli li na žive ili na mrtve, jer u slučaju onih koji leže na tom groblju čekajući uskrsnuće i život vječni je sigurno više od trećine Srba", kazao je episkop Kosović.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati