Naftni div u tri mjeseca zaradio gotovo 10 milijardi dolara
NAFTNI div Shell danas je izvijestio da je u prvom ovogodišnjem tromjesečju ostvario neto dobit od 9.65 milijardi dolara, zahvaljujući snažnoj zaradi od trgovanja gorivom i većoj prodaji ukapljenog prirodnog plina (LNG).
Shell je izvijestio o prilagođenoj zaradi od 9.65 milijardi dolara u prvom tromjesečju, premašivši prognozu analitičara tvrtke od 8 milijardi dolara. U prvom tromjesečju 2022. zaradio je 9.1 milijardu dolara, a u prethodnom kvartalu 9.8 milijardi dolara. U cijeloj prošloj godini imao je rekordnu dobit od 40 milijardi dolara.
Golema dobit
O golemoj dobiti ta britanska kompanija izvijestila je nakon što su i drugi naftni divovi, poput britanskog BP-a, američkog Exxon Mobila i norveškog Equinora objavili odlične zarade, budući da taj sektor nastavljati ostvarivati koristi od snažne potražnje i nestalnosti cijena.
Iz Shella navode da su niže cijene prirodnog plina u tromjesečju utjecale na njihovo integrirano plinsko poslovanje, s padom dobiti od 18 posto, na 4.9 milijardi dolara. No, to je uvelike nadoknađeno skokom dobiti u odjelu za kemikalije i rafinirane proizvode od 139 posto, na 1.8 milijardi dolara.
Shell, glavni svjetski trgovac LNG-om, priopćio je da je proizvodnja LNG-a porasla na kvartalnoj razini zahvaljujući dužem radu sustava u njegovom plutajućem postrojenju Prelude na australskoj obali. Britanska kompanija zadržala je svoje planove kapitalne potrošnje za 2023. nepromijenjenima, a planira ih u rasponu između 23 i 27 milijardi dolara.
Glavni izvršni direktor Shella Wael Sawan uveo je novu upravljačku strukturu otkako je preuzeo dužnost u siječnju, uključujući stavljanje svojeg odjela obnovljivih izvora energije i poslovanja s niskom razinom ugljika pod odjel prerade i prodaje.
Poziv na oštriji stav
Shellovi rezultati, kao i oni njegovih konkurenata, već su potaknuli pozive britanskoj vladi da zauzme čvršći stav po pitanju oporezivanja dobiti naftnih kompanija.
"Unatoč očiglednoj nejednakosti u samom srcu našeg energetskog sustava, čini se da vlada iznova radi iste pogreške. Istina je da porez na prekomjernu dobit nije uspio, a imamo nove dokaze da kroz sive zone u poreznom režimu Ujedinjenog Kraljevstva porezni obveznici i dalje daju naftnim i plinskim kompanijama dodatne milijarde kroz povrat poreza”, kazao je aktivist Global Witnessa Alexander Kirk.