Ubojice, špijuni... Ovo su Rusi koji su oslobođeni u ogromnoj razmjeni sa Zapadom
DVADESET šest osoba iz sedam različitih država, uključujući SAD i Rusiju, razmijenjeno je jučer u sklopu velike razmjene zatvorenika u Turskoj, a među njima je i novinar Wall Street Timesa Evan Gershkovich, objavio je ured turskog predsjednika. Ured je priopćio kako je 26 ljudi stiglo iz zatvora u SAD-u, Rusiji, Njemačkoj, Poljskoj, Sloveniji, Norveškoj i Bjelorusiji. Radi se o najvećoj razmjeni zatvorenika između Rusije i Zapada od Hladnog rata.
Među njima su i u Rusiji pritvoreni Gershkovich i američki marinac Paul Whelan. Desetero zatvorenika, uključujući dva maloljetnika, prebačeno je u Rusiju, 13 u Njemačku i troje u SAD. Turska obavještajna zajednica najavila je veliku razmjenu zatvorenika koju koordinira. S jedne strane su Rusija i Bjelorusija, a s druge zapadne zemlje predvođene SAD-om i Njemačkom.
OSLOBOĐENI RUSI
Vadim Krasikov, 58
Krasikov, bivši visokopozicionirani pukovnik FSB-a koji je služio doživotnu kaznu u njemačkom zatvoru, bio je na vrhu liste ruskih zatvorenika koje je Moskva željela razmijeniti.
Krasikov je osuđen za ubojstvo bivšeg čečenskog borca Zelimkhana Tornike Khangošvilija 2019. u berlinskom Kleiner Tiergartenu.
Njemački sud koji je osudio Krasikova 2021. rekao je da je djelovao uime ruske države, upucavši Khangošvilija u "stilu pogubljenja" usred bijela dana. Khangošvili se borio protiv ruskih snaga tijekom čečenskih ratova, a kasnije se preselio u Gruziju, gdje je preživio nekoliko pokušaja ubojstva. Tražen u Rusiji zbog optužbi za terorizam, bio je trn u oku Ramzanu Kadirovu, čečenskom vođi i Putinovom bliskom savezniku.
Kremlj nije skrivao da želi Krasikova vratiti u Rusiju, tražeći da on bude pušten 2022. s Viktorom Boutom, ruskim trgovcem oružjem koji je služio 25-godišnju kaznu u SAD-u.
Vadim Konoščenok, 48
Izručen SAD-u iz Estonije ranije ovog mjeseca, Konoščenok je bio suočen s optužbama za urotu zbog svoje uloge u globalnoj mreži nabave i pranja novca uime ruske vlade, tvrde američke vlasti.
Ured američkog državnog odvjetnika rekao je u priopćenju da je Konoščenok ruski državljanin s navodnim vezama s FSB-om, ruskom obavještajnom agencijom. Optužen je da je bio dio sheme za opskrbu Rusije osjetljivom elektronikom i streljivom američke proizvodnje, kršeći američke izvozne kontrole, gospodarske sankcije i druge kaznene zakone.
Vladislav Kljušin, 43
Ruski poduzetnik Kljušin osuđen je u Bostonu prošle godine na devet godina zatvora zbog svoje uloge u onome što su američke vlasti nazvale "razrađenom shemom hack-to-trade, koja je zaradila približno 93 milijuna dolara kroz trgovanje vrijednosnim papirima na temelju povjerljivih korporativnih informacija ukradenih iz američkih računalnih mreža".
Kljušin je uhićen u Sionu u Švicarskoj u ožujku 2021. i izručen Sjedinjenim Državama u prosincu 2021. Povrh zatvorske kazne, naređeno mu je da se oduzme više od 34 milijuna dolara.
Roman Seleznev, 40
Roman Seleznev je osuđeni haker i prevarant koji je služio 27-godišnju kaznu u SAD-u. Ruski dužnosnici prethodno su tražili da Seleznev - poznat kao Track2, Bulba i Ncux 3 - bude dio razmjene 2022. godine. SAD je pristao na to, ali je dogovor propao.
Seleznev je uhićen na Maldivima 2014. Izručen je SAD-u i osuđen u travnju 2017. zbog hakiranja računala kako bi ukrao i prodao brojeve kreditnih kartica kriminalnom podzemlju.
U studenom te godine osuđen je na 14 godina zatvora zbog svoje uloge u lancu cyber prevara vrijednom 50 milijuna dolara i hakiranja i krađe banaka za 9 milijuna dolara.
Artem Dultsev (dob nepoznata) i Anna Dultseva (dob nepoznata)
Artem Dultsev je ruski špijun koji je bio na tajnom zadatku u Sloveniji, predstavljajući se kao IT biznismen po imenu Ludvig Gish.
On je u srijedu na sudu u Ljubljani priznao krivnju za špijunažu te je osuđen na više od godinu i pol zatvora. Prema priopćenju suda, određena mu je deportacija u Rusiju i zabrana ulaska u Sloveniju na pet godina.
Anna Dultseva priznala je krivnju za špijunažu s Dultsevom. Također ruska špijunka, predstavljala se kao trgovkinja umjetninama i vlasnica galerije, a smatra se da je udana za Dultseva. Predstavljala se kao Maria Rosa Mayer Munos. Kao i Dultsev, osuđena je na kaznu zatvora i deportaciju.
Mihail Mikušin (dob nepoznata)
Mikušin je ruski špijun uhićen u Norveškoj 2022. Radio je na Sveučilištu Tromsø u Arktičkom krugu, pretvarajući se da je brazilski istraživač.
Pavel Rubtsov (dob nepoznata)
Ruski špijun koji je živio u Poljskoj pod lažnom izlikom da je španjolski novinar po imenu Pablo Gonzales. Uhićen je u veljači 2022.
Maksim Marčenko
Maksim Marčenko osuđen je prošlog mjeseca na tri godine zatvora zbog krijumčarenja američke vojne tehnologije u Rusiju usred invazije na Ukrajinu, koja je u tijeku. Prema američkom ministarstvu pravosuđa, on i još dvoje ruskih državljana koristili su lažne tvrtke sa sjedištem u Hong Kongu - gdje je živio - kako bi prikrili kamo ide tehnologija.
OSLOBOĐENI AMERIČKI DRŽAVLJANI
Evan Gershkovich, 32
Novinar Wall Street Journala osuđen je u srpnju na 16 godina zatvora zbog špijunaže, kao prvi američki novinar uhićen pod optužbama za špijunažu u Rusiji od Hladnog rata.
Paul Whelan, 54
Bivši američki marinac Whelan proveo je gotovo šest godina u ruskim zatvorima nakon uhićenja u Moskvi u prosincu 2018.
Osuđen je 2020. godine na 16 godina zatvora zbog optužbi za špijunažu, koje on i američka vlada oštro poriču. Rekao je da je u Rusiji bio zbog vjenčanja prijatelja.
Alsu Kurmaševa, 47
Rusko-američka novinarka osuđena je na šest i pol godina zatvora za "širenje lažnih informacija o ruskoj vojsci". Kurmaševa je osuđena istog dana kada je sud u ruskom gradu Jekaterinburgu osudio Gershkovicha.
Vladimir Kara-Murza, 42
Istaknuti ruski oporbeni političar i borac za ljudskih prava, Kara-Murza je osuđen na 25 godina zatvora zbog izdaje nakon što je javno osudio rat u Ukrajini.
Stalni je stanovnik SAD-a i dvojni državljanin Rusije i Ujedinjenog Kraljevstva. Prvobitno je pritvoren 2022., nekoliko sati nakon intervjua za CNN u kojem je kritizirao "režim ubojica" ruskog predsjednika Vladimira Putina. Premještan je nekoliko puta u posljednjih nekoliko mjeseci, a ranije ovog mjeseca prebačen je u zatvorsku bolnicu. Njegovim je odvjetnicima više puta zabranjen pristup njemu.
OSLOBOĐENI NJEMAČKI DRŽAVLJANI
Rico Krieger, 30 ili 31
Njemački državljanin je u lipnju u Bjelorusiji osuđen na smrt nakon što je optužen za terorizam i plaćeničke aktivnosti.
O Kriegeru se malo zna. Grupa Centar za ljudska prava Viasna rekla je da je Krieger zaposlenik njemačkog Crvenog križa. Bjeloruske vlasti su rekle da je on njemački državljanin rođen 1993. godine.
Prema njegovom profilu na LinkedInu, radio je kao tehničar hitne medicinske pomoći za njemački Crveni križ i kao naoružani službenik osiguranja za Veleposlanstvo SAD-a u Berlinu. Kriegera je 30. srpnja pomilovao bjeloruski čelnik Aleksandar Lukašenko.
Kevin Lik, 18
Kevin Lik, dvojni državljanin Rusije i Njemačke, osuđen je za veleizdaju u prosincu 2023., prema ruskoj državnoj novinskoj agenciji TASS.
TASS je objavio da je Lick optužen za fotografiranje i snimanje vojne opreme i osoblja u garnizonu Maikop u Rusiji. Prema sudu, namjeravao je dati informacije njemačkim obavještajcima.
Demuri (Dieter) Voronjin (dob nepoznata)
Voronjin je optužen da je pomagao Ivanu Safronovu, bivšem novinaru i savjetniku čelnika ruske svemirske agencije Roscosmos optuženom za izdaju, navodi ruska državna novinska agencija TASS.
Prema optužnici, koju su citirali ruski državni mediji, Demuri Voronjin, njemački državljanin, omogućio je suradnju Safronova s njemačkom Saveznom obavještajnom službom. Safronov je osuđen na 22 godine zatvora, a Voronjin na 13 godina i 3 mjeseca.
Herman Moyzhes (dob nepoznata)
Odvjetnik i biciklistički aktivist, Moyzhes je ranije ovog mjeseca optužen za izdaju jer je pomagao ruskim građanima da dobiju boravišne dozvole u Europi, navodi TASS.
Njemačka židovska zajednica kritizirala je njegovo uhićenje kao politički motivirano.
Patrick Schoebel (38 ili 39)
Schoebel je uhićen u zračnoj luci Pulkovo u Sankt Peterburgu u siječnju jer je nosio vrećicu s gumenim medvjedićima od kanabisa.
OSLOBOĐEI RUSKI OPORBENJACI
Ilija Jašin, 41
Kritičar Kremlja Ilija Jašin osuđen je na osam godina i šest mjeseci zatvora zbog širenja "lažnih informacija" o ruskoj vojsci u prosincu 2022. godine.
Jašin, bliski saveznik pokojnog ruskog oporbenog čelnika Alekseja Navalnog, osuđen je za širenje "lažnih" izjava o okolnostima ubojstava ukrajinskih civila od strane ruskih trupa u Buči, gradu sjeverno od Kijeva.
Alexandra Skočilenko, 33
Ruska umjetnica je 2023. godine osuđena na sedam godina zatvora nakon što je u znak prosvjeda naljepnice s cijenama zamijenila antiratnim porukama u trgovini mješovitom robom u Sankt Peterburgu.
Oleg Orlov, 71
Branitelj ljudskih prava osuđen je na dvije i pol godine zatvora jer je govorio protiv ruskog agresorskog rata protiv Ukrajine.
Lilia Čaniševa, 42
Bivša djelatnica Navalnijeve organizacije, Lilia Čaniševa je osuđena na sedam i pol godina zatvora u lipnju 2023. nakon što je proglašena krivom za "organiziranje ekstremističke zajednice". U travnju joj je kazna povećana na devet i pol godina.
Ksenija Fadeeva, 32
Još jedna bivša suradnica Navalnog, Fadeeva, osuđena je na devet godina zatvora u prosincu 2023. Osuđena je za organiziranje aktivnosti ekstremističke skupine koristeći svoj službeni položaj i sudjelovanje u neprofitnoj organizaciji koja je kršila prava građana.
Vadim Ostanin (dob nepoznata)
Još jedan bivši suradnik Alekseja Navalnog, Ostanin je osuđen na devet godina zatvora zbog optužbi za ekstremizam.
Andrej Pivovarov, 42
Oporbeni aktivist i branitelj ljudskih prava, Pivovarov je bio na čelu zabranjenog pokreta Otvorena Rusija. Osuđen je na četiri godine zatvorske kolonije u srpnju 2022., prema Amnesty Internationalu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati