Naši mladi matematičari ostali bez novca za pripreme za Olimpijadu. Tko je kriv?
MLADI hrvatski matematičari već godinama sudjeluju na Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi na kojoj su osvojili brojne medalje.
>>Veliki uspjesi hrvatskih matematičara: Promijenili smo izborni sustav i počeli osvajati medalje
Pripreme učenika za natjecanje kao i sam put na Olimpijadu godinama provodi Hrvatsko matematičko društvo, a projekt je financiralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Samo ove godine je ekipa iz Hrvatske na Matematičkoj olimpijadi u Rumunjskoj osvojila pet medalja. Osim u Rumunjskoj, prethodnih godina su osvojili medalje na Olimpijadama u Rio de Janeiru, Hong Kongu, Tajlandu i Južnoj Africi, ali i u ostalim zemljama u kojima su se natjecali.
No postavlja se pitanje: Hoće li mladi matematičari i ove godine sudjelovati na međunarodnim natjecanjima?
Projekt pripreme matematičara za međunarodna natjecanja nije prošao natječaj ministarstva
Razgovarali smo s Matijom Bašićem s matematičkog odjela PMF-a koji je ujedno i koordinator za međunarodna matematička natjecanja pri Hrvatskom matematičkom društvu. On nam je potvrdio kako njihov projekt nije prošao na natječaju koji je raspisalo Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Rekao nam je i da su prethodnih godina prolazili na natječaju i dobivali sredstva, ali sada se to nije dogodilo.
"Važno je razlikovati da je jedno putovanje na Olimpijadu, a drugo sam izbor ekipa i pripreme", rekao je i ispričao da su, kad su doznali da nisu prošli na natječaju, poslali upit ministarstvu i tražili pojašnjenje.
"Rečeno nam je da je Povjerenstvo donijelo takvu preporuku, ali ni sam predsjednik Povjerenstva nije zadovoljan ovakvom odlukom", ispričao nam je Bašić dodavši kako ni samo ministarstvo još uvijek nije stiglo reagirati te kako se njihov prigovor i dalje razmatra.
"Nisam siguran tko je i po kojim kriterijima tako odlučio, ali mi je žao da je tako odlučeno", rekao je i poručio kako se izdvaja premalo sredstava za financiranje ovakvih projekata.
"Svake godine je neizvjesno"
Rekao nam je kako je važno naglasiti kako u cjelokupnoj priči oko Međunarodne matematičke olimpijade postoje dva segmenta, pri čemu je prvi sam izbor učenika koji će na natjecanju sudjelovati te njihova priprema, a drugi je sam odlazak na Olimpijadu. Rekao je i kako sam odlazak ne bi bio problem, ali se dio u kojemu škole trebaju izabrati i pripremiti učenike za natjecanje ne bi mogao isfinancirati.
Upitali smo ga i jesu li ranije prolazili na ovom natječaju, na što nam je odgovorio da jesu i to već četiri ili pet godina, u dijelu u kojemu su tražili financije za dio izbora i pripreme učenika za natjecanje. Pojasnio je i kako se financira odlazak na Olimpijadu.
"Mi se svake godine financiramo kroz ovaj projekt, ali svake godine bude neizvjesno. Prošle godine smo dobili manja sredstva pa je društvo odradilo pripreme volonterski i nije dobilo naknadu za to", rekao je i dodao kako bi trebao postojati drugačiji sustav.
Dodao je kako se svake godine štedi i reže te kako vjeruje da se na obrazovanju ne bi trebalo rezati.
Upitali smo ga i vjeruje li da će se ovaj problem riješiti.
"Vjerujem da hoće, čini mi se da od strane Ministarstva ima dosta dobre volje da se to promijeni, jako dobro surađuju", rekao je za kraj.
Nemaju sredstva za financiranje projekta?
Stoga smo poslali upit Ministarstvu te ih zamolili da nam pojasne je li to točno, te ako su odlučili da više neće financirati odlazak mladih matematičara na Međunarodnu matematičku olimpijadu, zašto su takvu odluku donijeli.
Kako su nam odgovorili iz Ministarstva, nikome još uvijek ništa nije ukinuto. Dodatno su nam poručili i kako Odluka o dodjeli bespovratnih sredstava projektima udruga u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2018./2019. nema nikakve veze s financiranjem odlaska na međunarodna natjecanja.
Pojasnili su kako se financiranje odlazaka učenika na međunarodna natjecanja ne financira temeljem odluke koju su spomenuli, nego temeljem proračunske stavke koja se bavi poticanjem programa rada s darovitim učenicima.
Poručili su i kako se daroviti učenici financiraju i kroz poticanje izvannastavnih aktivnosti u osnovnim školama te kroz proračunsku stavku poticanje izvannastavnih aktivnosti u srednjim školama i visokoškolskom obrazovanju.
Natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava projektima
Potom su nam pojasnili kako je raspisan Natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava projektima udruga u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2018./2019.
"Na prijedlog Povjerenstva, Ministarstvo znanosti i obrazovanja raspisalo je Natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava projektima udruga u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2018./2019. Natječaj je trajao od 12. lipnja do 12. srpnja 2018. godine. Procjenu kvalitete prijavljenih projekata obavljale su stručne radne skupine koje su činili predstavnici Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva kulture, Agencije za odgoj i obrazovanje, Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Nacionalnoga centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, visokih učilišta i škola.
Na prijedlog stručnih radnih skupina i Povjerenstva za pripremu i provedbu Natječaja donesena je Odluka o dodjeli bespovratnih sredstava projektima udruga u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2018./2019. Na natječaj se prijavilo mnogo kvalitetnih projekta, međutim, s obzirom na ograničena financijska sredstva, bilo ih je nemoguće sve financirati", poručili su iz ministarstva.
Dodaju vezano za to i kako se trenutno razmatraju pristigli prigovori na tu Odluku te kako će Povjerenstvo do kraja godine donijeti dopunu Odluke o financiranju.
Iz Ministarstva su nam odgovorili i kako su u ovom natječaju bila određena prioritetna područja financiranja.
"Prioritetna područja financiranja temeljem ovog Natječaja bila su sljedeća:
1. Promicanje jednakopravnosti, socijalne uključenosti te očuvanja nacionalnoga i lokalnog identiteta: Odgoj i obrazovanje za osobni i socijalni razvoj, solidarnost, socijalnu uključenost i opće ljudske vrijednosti; Odgoj i obrazovanje za mir i nenasilno rješavanje sukoba; Odgoj i obrazovanje za ljudska prava, odgovornost i aktivno građanstvo; Odgoj i obrazovanje o štetnosti korupcije i koruptivnim rizicima; Odgoj i obrazovanje za očuvanje povijesnoga, kulturnoga i hrvatskoga nacionalnog identiteta; Odgoj i obrazovanje o pravima i očuvanju identiteta nacionalnih manjina, interkulturalizmu i multikulturalizmu; Poticanje očuvanja kulturne i prirodne baštine te tradicionalnih obrta i
2. Unapređenje kvalitete života djece i mladih: Odgoj i obrazovanje o zdravim načinima života, očuvanju prirode i održivom razvoju; Odgoj i obrazovanje za volonterstvo; Razvoj poduzetničkih aktivnosti djece i mladih; Poticanje kreativnosti i stvaralaštva djece i mladih; Odgoj i obrazovanje za financijsku i medijsku pismenost; Razvijanje vještina i kompetencija u području tehnike te informacijskih i komunikacijskih tehnologija", poručili su iz Ministarstva.
Kažu i kako natječaj nema veze s međunarodnim natjecanjima te kako nikome ništa nije ukinuto
Za kraj su dodali i kako je važno razumjeti da su se projekti prijavljivali u različitim prioritetnim područjima.
"Primjerice, projekt (D)oživi folklor na drukčiji način je projekt koji pripada u kategoriju prioritetnog područja “Poticanje očuvanja kulturne i prirodne baštine te tradicionalnih obrta”, projekt Škrinjica narodne baštine je projekt iz prioritetnog područja “Odgoj i obrazovanje za osobni i socijalni razvoj, solidarnost, socijalnu uključenost i opće ljudske vrijednosti”, a projekt Radionica za darovite matematičare i pripreme ekipa za međunarodna matematička natjecanja 2018./2019. pripada u prioritetno područje “Razvijanje vještina i kompetencija u području tehnike te informacijskih i komunikacijskih tehnologija”", dodali su iz ministarstva i poručili kako ti projekti nisu jedni drugima konkurirali u ocjenjivanju, jer je riječ o različitim prioritetnim područjima.
Za kraj su još jednom naglasili kako se donesena Odluka na koju su podneseni prigovori i koji se trenutno rješavaju, nema veze s financiranjem odlaska na međunarodna natjecanja te kako nikome ništa nije ukinuto.
Sredstva bez kojih ne mogu
S nama je porazgovarao i predsjednik Hrvatskog matematičkog društva Hrvoje Kraljević. I on nam je potvrdio kako na natječaju nije prošao njihov projekt, u kojemu su tražili financije za odabir učenika i pripremu timova.
Naglasio je kako je važno razlikovati da iz tih sredstava nije trebao ići dio za slanje timova na međunarodna natjecanja.
"To su sredstva bez kojih ne možemo", rekao nam je.
Osim toga, poručio je kako su bez sredstava ostali i u udruzi Mladi nadareni matematičari Marin Getaldić.
Rekao je kako ta udruga skupa s Hrvatskim matematičkim društvom radi na pripremi učenika za natjecanje te kako su u njoj bivši natjecatelji čije je iskustvo jako važno.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati