New York Times o ubojstvu Ivane Hodak: Tko je doista ubio pripadnicu zlatne mladeži?
ŠEST mjeseci nakon ubojstva Ivane Hodak, ugledni je New York Times posvetio opsežni tekst zločinu koji je potresao Hrvatsku i za kojeg mnogi smatraju da još nije riješen, niti će ikad biti. Novinar NY Timesa Dan Bilefsky u svom tekstu piše kako je i dalje ostala misterija je li Ivanu Hodak doista ubio zagrebački klošar Mladen Šlogar ili profesionalni ubojica koji je i dalje na slobodi, kao što je rašireno narodno vjerovanje.
"Meni to nema nikakvog smisla", prenosi Times izjavu Zvonimira Hodaka. "Meni to izgleda kao profesionalno ubojstvo, ne amatersko. Ovaj cijeli slučaj zasjenile su sitne laži. Zašto bi netko želio ubiti Ivanu? Zašto ne mene?", pita se Hodak u razgovoru s novinarom Timesa. No, izjave oca Ivane Hodak koje prenosi Times nisu sasvim identične onima koje je Hodak davao hrvatskim medijima. Odvjetnik Vladimira Zagorca još nedavno je kazao kako vjeruje da je Šlogar ubio Ivanu, ali "ne isključuje da je ubojstvo bilo naručeno". Sada je novinaru Timesa kazao kako mu teorija da je Ivanu ubio amater nema smisla. Kome vjerovati?
Najbolje Hodaku samom. "Dojma sam da su ovi novinari drukčijeg tipa od većine hrvatskih, naime čini se da nisu došli u Hrvatsku formirati svoju, nego pravu istinu", rekao je Hodak početkom ožujka, nakon što je razgovarao s novinarom NY Timesa. Novinar Dan Bilefsky dalje piše kako je upravo Hodak jedan od najvećih skeptika prema teoriji da je Šlogar zbog neke prastare osvete i mržnje koju je godinama gajio prema njemu ubio njegovu kćer.
"Ubojstvo Ivane Hodak u javnoj svijesti je povezano s ubojstvom Ive Pukanića"
"6. listopada Šlogar je otišao u grad kako bi kupio šampon. Policiji je rekao da je slučajno naletio na Ivanu Hodak na parkiralištu i prepoznao je, iako ju je posljednji put vidio prije 14 godina. Kaže da ju je pratio do kuće prije ubojstva", skeptično opisuje Timesov novinar Šlogarovu priču, te napominje kako je Šlogar optužen nakon što je u skladištu u kojem je spavao pronađen pištolj kojim je Ivana ubijena.
"Ubojstvo Ivane Hodak u javnoj je svijesti povezano s dvije smrti koje su se dogodile dva tjedna kasnije: urednika i marketinškog stručnjaka časopisa Nacional koji su ubijeni bombom postavljenom kraj automobila", piše Times i dodaje kako je Ivo Pukanić u trenutku svoje smrti istraživao organizirani kriminal. Novinar njujorškog Timesa svojim je čitateljima također izložio sve detalje o "aferi dragulji" i presudi generalu Zagorcu, koji je osuđen na osnovu svjedočenja "svog smrtnog neprijatelja" (kako ga naziva Times) Hrvoja Petrača. "Ivana Hodak u vrijeme smrti bila je u vezi s Ljubom Pavasovićem, odvjetnikom Hrvoja Petrača. Ta je veza stvorila potencijalno smrtonosan sukob interesa, s obzirom da su njen otac i dečko branili dva žestoka suparnika, muškarce koji se smatraju opasnima i osvetoljubivima", piše Times.
"Ivana Hodak je patila za otmjenim markama i hodala s bogatim i moćnim muškarcima"
Tijekom svog posjeta Hrvatskoj Bilefsky je razgovarao i s prijateljima Ivane Hodak, koju naziva pripadnicom "zlatne generacije". Njeni prijatelji rekli su mu kako se Ivana smatrala hrvatskom verzijom Carrie Bradshaw iz popularne serije "Seks i grad". "Iako je gospođica Hodak radila dva posla, skupljala novac za afričku djecu i spašavala pse lutalice, njeni prijatelji kažu kako je također patila za otmjenim markama i hodala s bogatim i moćnim muškarcima. Jedna osoba koja je poznavala gospođicu Hodak prisjeća se kako je, kad su joj prijatelji predložili tromjesečno putovanje Južnom Amerikom na motociklima i spavanje pod zvijezdama, Ivana odgovorila: 'Samo ako se radi o pet zvijezda'", piše novinar Timesa, koji je razgovarao i s Ivom Majoli, jer je bivša tenisačica prošlog ljeta ljetovala s Ivanom Hodak.
"Bila je draga djevojka, pametna i iskrena. Činilo se da nema niti jedne brige na cijelom svijetu. Ne mogu vjerovati da je više nema. Tko bi je želio ubiti?", pita se Iva Majoli.
Elita bogatih i moćnih
Iako je u prvom dijelu svog teksta zauzeo prilično skeptičan stav prema teoriji da je Šlogar ubio Ivanu Hodak, novinar Timesa u nastavku teksta pozabavio se i tom mogućnošću. Citira tako sociologa Hajrudina Hromandžića sa Sveučilišta u Zagrebu koji smatra da Ivanino ubojstvo održava duboki socio-ekonomski jaz na Balkanu.
"Postoji mala elita bogatih i moćnih i ostatak populacije koji živi na nižoj razini društvene hijerarhije, bez ikakvih povlastica ili bogatog začelja. Ivana je bila dio prve skupine i vjerojatno žrtva druge", kaže Hromadžić.
Novinar Timesa razgovarao je također i s novinarom Nacionala Berislavom Jelinićem, koji je opsežno pratio događaje oko Pukanićevog ubojstva i nedavno objavio tekst u kojem tvrdi kako je tajni svjedok imenovao Jocu Amsterdama kao naručitelja. "Problem s mafijom u Hrvatskoj jest što smo mala zemlja. Kriminalci, poduzetnici, političari, gangsteri, stari i novi novac, svi vise na istim mjestima. Ujedinjuje ih gotovina, ne klasa", kaže Jelinić.
U tekstu naslovljenom "Uhićenje u ubojstvu u Hrvatskoj nije izbrisalo sve sumnje" novinar Timesa nije ponudio neku novu teoriju ubojstva Ivane Hodak, ali prilično je jasno da ne vjeruje u službenu verziju priče. "Ni Šlogarovo uhićenje ni njegovo navodno priznanje nisu uvjerili mnoge koji su sumnjičavi. Kao reakciju na ubojstva u listopadu prošle godine, Hrvatska vlada odmah je smijenila šefove policije i sudstva. Također je kreirala ured za borbu protiv organiziranog kriminala, što je rezultiralo uhićenjima nekolicine osumnjičenih u mafijaškim akcijama", piše novinar Timesa.
P.V.
Foto: New York Times

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati