Nikad u povijesti Gračac ovako nešto nije doživio. "Sve je uništeno, jako se bojimo"
PRVI put u povijesti rijeka Otuča izlila se iz korita i došla do Novog naselja u Gračacu, koje je u posljednjih nekoliko mjeseci poplavljeno dva puta.
Šimo Kristić je vodu iz svoje kuće izbacivao u dvanaestom mjesecu. Nakon što je utrošio novce kako bi sve obnovio i vratio u prvobitno stanje, voda je ponovo razrušila sve što imaju. Dnevni boravak, kuhinja i spavaće sobe su uništeni, priča nam Šimo, a od svega su uspjeli spasiti perilicu rublja. S obitelji, ženom i dvoje djece, živi na prvom katu kuće koja je poplavljena. Šimo objašnjava kako taj dio nije izgrađen, ali se snalaze kako znaju.
"Imam stopostotnu štetu. Vatrogasci su cijelu noć ispumpavali vodu, a ja nisam mogao spavati. Bolestan sam, imam Parkinsonovu bolest, i ne znam ni sam kako se nosim s ovom situacijom", priča nam Šimo sa suzama u očima i pitanjem zašto im nitko ne dolazi zabilježiti nastalu štetu. "Kažu da će sutra doći i ja se nadam da će biti bolje jer su nam prvi put, u dvanaestom mjesecu dali samo 2000 kuna kako bismo platili struju i osušili podove, ali to nam nije bilo dovoljno."
Vodostaj rijeke Otuče jučer je dosegnuo rekordnih 235 centimetara, a danas vatrogasci ispumpavanjem pokušavaju pomoći mještanima u Naselju 2 koji se od poplave ne mogu braniti zečjim nasipima. Voda prodire iz kraškog podzemlja na mnogim mjestima, a ne iz jednog smjera. U protekla tri dana voda je prodrla u 60 kuća. Mještani smatraju kako se voda neće tako brzo povući, a Ilija Majstorović, kao i većina susjeda, po drugi će put zbrajati materijalnu štetu.
"Trenutno živim sa suprugom, a povremeno mi dolaze unuci. Kompletno mi je uništen pod, ležajevi, ormari i svi kućanski aparati. Ovo je tragedija na koju ne možemo utjecati, protiv prirode se ne može", kazao je Ilija, koji sumnja u to kako će im pomoć vlasti biti dovoljna da ponovo sve obnove.
Mještani sumnjaju na to da su začepljeni podzemni odvodi
Mještani koji su cijeli svoj život proveli u Gračacu ne pamte poplavu ovolikih razmjera. Smatraju kako se Gračac obranio i od većih padalina, no ovaj put ih je u nekoliko mjeseci dva puta zadesila nezapamćena katastrofa. "Mislim da se nešto poremetilo. Možda su podzemni odvodi začepljeni jer nemoguće je da se poplava ponovi dva puta u šest mjeseci i da tolika količina vode izađe iz zemlje", objašnjava nam Žarko Andrić.
Bujična poplava nosila je sve pred sobom. Mještani su drva za zimnicu, nakon što se bujica smirila, pronašli kilometrima udaljena od kuća. Asfalt je nosilo kao da je stiropor. Štete su velike. Osim stambenih objekata i garaža, potpuno je poplavljena i farma svinja. Podvelebitsko naselje potpuno je pod vodom. Mještanin Milan Agbaba nas je na traktoru vozio do uništene farme. Susjedima koji su ostali zarobljeni na drugoj strani naselja nosio je namirnice jer im nitko drugi nije mogao pristupiti.
U bujici vode zarobljena je i Marica Došen. Kako bi izašla iz kuće, Marica mora obuti čizme visoke do struka. Voda joj je uništila garažu i nove mlade zasađene voćke. "Ja sam okružena vodom koja još uvijek nije ušla u kuću, ali jako se bojim. I sad će to tako osam dana tu teći dok se ne ocijedi. U garaži mi je sve uništeno, a u šupi drva plivaju." Marica kaže kako je zvala vatrogasce, ali oni nisu došli. Pomogli su joj sumještani dobra srca i donijeli namirnice. Nada se da vodostaj rijeke neće rasti jer, kako kaže, malo nedostaje da joj se poplavi prizemlje kuće u kojoj živi sama.
Obrovčani saniraju štetu: "Još uvijek se ne može reći koliko ćemo novca potrošiti na obnovu"
Dok u Gračacu čekaju da se voda povuče, Obrovčani su zasukali rukave i krenuli u čišćenje i zbrajanje materijalne štete. Zrmanja se povukla i dopustila Vjekoslavu Bagoviću da provjeri stanje tek renoviranog stana. "Prije tjedan dana smo kupili novi namještaj, sve renovirali. Nismo uspjeli ni raspakirati namještaj, a već je sve uspjela uništiti voda. Teško je reći kolika je šteta. Zna se kolika je cijena namještaja, zna se cijena rada koji je uložen. Oko četiri do pet tisuća eura će biti. To sve radimo zbog brata koji bi se tu preselio. Sva sreća pa živim na drugoj lokaciji." Vjekoslav još ne zna hoće li dobiti pomoć od Grada i Županije jer kaže kako on nije jedini u potrebi te da su njegovi sumještani proživjeli i veću katastrofu.
Jednu od najvećih materijalnih šteta pretrpjela je Srednja škola u Obrovcu, u kojoj je zabilježeno pola metra vode. Građani i djelatnici škole ujedinili su se kako bi izbacili uništeni namještaj i spasili računalnu opremu. "Jedna četvrtina škole koja se nalazi ispod razine rijeke Zrmanje je poplavila. Zajedničkim snagama saniramo štetu. Mi se nadamo da ćemo kroz nekoliko dana sve očistiti i sljedeći tjedan krenuti s nastavom" rekao je ravnatelj Jurica Ćurko.
Štetu zbrajaju i vlasnici poslovnih prostora u Ulici Ante Starčevića, kojoj se jučer nije moglo pristupiti. Nakon što se voda povukla, obrtnik Ivan Baričević kaže da je uništen cijeli inventar, kao i dio robe koja se nalazila u prostoru. "Još uvijek se ne može reći kolika će šteta biti. Sve što smo do sada bacili u iznosu je od nekih stotinjak tisuća kuna", kaže te pokazuje na robu koja je povukla miris nafte i koju će uz pomoć prijatelja spakirati u crne vreće i baciti. Građani su od stožera civilne zaštite dobili i naputak kako trebaju dezinficirati sve objekte koji su bili poplavljeni jer se, kako stoji u priopćenju, rijeka Zrmanja pomiješala s fekalnim i slivnim vodama.
Šefica iz Hrvatskih voda: Zečji nasipi u Obrovcu su zasad dovoljni. Ako bude trebalo, povećat ćemo ih
Irina Putica, direktorica Vodno-gospodarskog odjela za slivove južnoga Jadrana Hrvatskih voda i rukovoditeljica Obrane od poplava, kaže da je danas vodostaj Zrmanje u Obrovcu znatno niži nego jučer. Zečji nasipi su, po njenom mišljenju, za sada dovoljni, no ako bude trebalo, tvrdi kako će ih povećati. "Vidimo da se Zrmanja vraća. To nam je posebno drago jer su ublažene posljedice onog što je bilo jučer. Što se tiče novih oborina, one su najavljene. Što se tiče zečjih nasipa, smatramo da su oni sada dovoljni. Ako ne budu, punit će se nove vreće i oni će se povećavati koliko to bude potrebno", rekla je Putica.
Već tri dana stanje na terenu neprestano prati i vatrogasni zapovjednik Mate Rudić, koji je potvrdio da provode ispumpavanje vode iz centra grada i objekata. "Najavljuju novu kišu. Ja se nadam da nove oborine neće toliko drastično podići nivo Zrmanje, ali naravno da činimo sve da spriječimo daljnje prodiranje vode. Zečji nasip je tu i u skladu sa situacijom ćemo reagirati", rekao je Rudić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati