Noćni udar na Rusiju, Kina reagirala na odluku Bidena. Trumpov sin: Prokleti bili
AMERIČKI predsjednik na odlasku Joe Biden dozvolio je Ukrajincima ono što su mjesecima očajnički tražili - udare dalekometnim zapadnim projektilima na mete duboko u Rusiji.
To su za Reuters potvrdila tri izvora upoznata s odlukom. Radi se o značajnoj promjeni politike Sjedinjenih Država u ukrajinsko-ruskom sukobu. Ukrajina planira izvesti svoje prve dalekometne napade u nadolazećim danima, rekli su izvori. Očekuje se da će prvi udari biti izvedeni u ruskoj regiji Kursk, gdje Rusi i Sjevernokorejci napadaju ukrajinske elitne brigade.
Norveška, Švedska i Finska žele pripremiti stanovnike na rat.
>> Opširnije
Ruski predsjednik Vladimir Putin još nije reagirao na američku dozvolu za korištenje dalekometnih zapadnih projektila duboko u Rusiji, ali ranije je govorio o tome.
>> Opširnije
Bivši zapovjednik američkih snaga u Europi izjavio je za BBC kako osjeća olakšanje zbog promjene politike predsjednika Bidena - ali da je odluka stigla prekasno. "Rat je mogao završiti prošle godine da smo ozbiljno pomagali Ukrajini u pobjedi", rekao je umirovljeni američki general-pukovnik Ben Hodges u programu Newshour na BBC World Serviceu.
Ali, dodao je, "nikad nije kasno za ispravljanje politike. Ovako se poražava ruska prednost u masovnosti, uništavanjem njihove artiljerijske zapovjedne strukture i logistike." Na kraju je rekao da je ova odluka "dar" za novoizabranog predsjednika Trumpa. "To je poluga koju je Bidenova administracija postavila za njega. Iskreno se nadam da će je zadržati i omogućiti Ukrajini da nastavi gađati ruske ciljeve."
Ruski političari burno su reagirali na izvještaje da je predsjednik Biden dopustio Ukrajini korištenje američkih dalekometnih projektila za napade unutar Rusije. Ruski zastupnik Leonid Slucki, predsjednik prokremaljske Liberalno-demokratske stranke, predvidio je da će to "neizbježno dovesti do ozbiljne eskalacije, prijeteći teškim posljedicama". Visoki ruski senator Vladimir Džabarov nazvao je to "nezabilježenim korakom prema trećem svjetskom ratu".
Ali u Rusiji Vladimira Putina ono što zaista vrijedi jest ono što kaže Vladimir Putin. A zasad nije rekao ništa.
Međutim, ranije je rekao mnogo toga. Posljednjih mjeseci Kremlj je Zapadu jasno poslao poruku: nemojte to raditi, nemojte ukinuti ograničenja na korištenje svojih dalekometnih projektila, nemojte dopuštati Kijevu da napada duboko unutar ruskog teritorija tim raketama. U rujnu je predsjednik Putin upozorio da će, ako se to dopusti, Moskva to smatrati "izravnim sudjelovanjem" zemalja NATO-a u ratu u Ukrajini.
Marija Jonova, članica ukrajinskog parlamenta, izjavila je u intervjuu za program Today BBC Radija 4 da odobrenje Ukrajini za izvođenje napada unutar Rusije američkim oružjem "neće donijeti pobjedu" zemlji. Jonova, koja je ujedno i članica parlamentarnog odbora za vanjske poslove, rekla je da je, iako cijeni odluku SAD-a, potrebno staviti veći naglasak na strategiju.
"Projektili nisu čarobno rješenje protiv naših zajedničkih neprijatelja i zato tražimo od naših prijatelja da promijenimo strategiju", izjavila je. Dodala je kako je potrebno više obuke, zapadnih vojnih instruktora u Ukrajini i dodatne sankcije. "Naši prijatelji, lideri, trebaju biti kreativniji i hrabriji", zaključila je.
Nakon što je američki New York Times objavio informacije o tome kako je predsjednik SAD-a Joe Biden odobrio Ukrajincima korištenje ATACMS-a za duboke udare unutar ruskog teritorija, nižu se reakcije.
>> Opširnije
Glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Rusije Marija Zaharova nije danas željela komentirati medijske napise. Predsjednik Vladimir Putin već je sve rekao o tome, rekla je Zaharova.
>> Opširnije
Ruska protuzračna obrana presrela je više dronova na periferiji Moskve, izjavio je gradonačelnik grada Sergej Sobjanin. Prema Sobjaninovim tvrdnjama, najmanje jedan dron oboren je iznad Rameňskog okruga, dok je drugi srušen iznad Pavlovskog Posada oko 4:30 po lokalnom vremenu.
Neovisni medij Kyiv Independent nije mogao provjeriti Sobjaninove tvrdnje, a ukrajinska vojska još se nije oglasila o napadu. Navodni napad na rusku prijestolnicu događa se samo dan nakon što je Rusija pokrenula veliki raketni i dronski napad na različite gradove diljem Ukrajine, usmrtivši sedam civila i ozlijedivši najmanje 19 osoba.
Analitičari su na X-u prije par mjeseci objavili snimke koje prikazuju kako izgledaju napadi ATACMS-ima.
>> Opširnije
Deset ljudi, uključujući dvoje djece, ubijeno je, a 52 su ozlijeđene jučer navečer kada je ruska raketa pogodila stambenu zgradu u sjeveroistočnom ukrajinskom gradu Sumi,
>> Opširnije
Sjevernokorejski vođa Kim Jong-un pozvao je na jačanje nuklearnih snaga zemlje "bez ograničenja " i dovršetak ratnih priprema, izvijestili su državni mediji.
>> Opširnije
Kijev je izveo noćni napad dronovima na rusku Brjansku oblast koja graniči s Ukrajinom, pri čemu su jedinice protuzračne obrane uništile 26 ukrajinskih dronova, izjavio je guverner ruske regije u ponedjeljak ujutro.
"Jedinice protuzračne obrane nastavljaju raditi na zaštiti naše regije", napisao je guverner Alexander Bogomaz na aplikaciji Telegram.
Ruska zastupnica Maria Butina izjavila je da administracija predsjednika Joea Bidena, dopuštanjem Ukrajini korištenje američkog oružja za napade duboko unutar Rusije, riskira izbijanje trećeg svjetskog rata.
"Bidenova administracija pokušava eskalirati situaciju do maksimuma dok još ima moć i dok su još na vlasti", izjavila je Butina za Reuters.
"Nadam se da će (Donald) Trump preokrenuti odluku jer ozbiljno riskiraju početak trećeg svjetskog rata, što nije u interesu nikoga."
Reuters je, pozivajući se na dva američka dužnosnika i jedan izvor upoznat s odlukom, izvijestio u nedjelju da je Bidenova administracija ukinula ograničenja koja su dosad sprječavala Ukrajinu u korištenju američkog oružja za napade duboko u ruski teritorij.
Volodimir Zelenski reagirao je na vijest o dozvoli Zapada da Ukrajina može udarati Rusiju dalekometnim oružjem rekavši da se odluke "ne donose riječima" te da će "projektili govoriti sami za sebe".
>> Opširnije
Odluka Washingtona da dopusti Ukrajini da udari duboko u Rusiju američkim projektilima dugog dometa mogla bi dovesti do trećeg svjetskog rata, rekao je ruski dužnosnik, a prenosi novinska agencija TASS.
>> Opširnije
Predsjednik Litve Gitanas Nauseda reagirao je na odluku Joea Bidena da ukine ograničenja Ukrajini na korištenje američkog oružja za udare duboko u Rusiju.
Naudesa je Bidenov potez opisao kao "odlučujući trenutak" u borbi Ukrajine protiv Rusije. Zašto je ovaj potez važan? Odluka je veliki zaokret u američkoj politici i dogodila se u trenutku kada Biden odlazi s dužnosti.
Novoizabrani predsjednik Donald Trump obećao je ograničiti američku potporu Ukrajini i okončati rat što je prije moguće. Ukrajinski predsjednik Zelenski i mnogi njegovi zapadni pristaše mjesecima su vršili pritisak na Bidena da dopusti Ukrajini udare na vojne ciljeve unutar Rusije raketama koje je isporučio Zapad. Tvrdio je da je američka zabrana onemogućila Ukrajini da pokuša zaustaviti ruske napade na svoje gradove i električnu mrežu. Neki pristaše tvrde da bi ova i druga ograničenja SAD-a mogla Ukrajinu stajati poraza u ratu.
Jedan od tipova raketa koje nakon odluke Joea Bidena na vojnim metama duboko u Rusiji smiju koristiti ukrajinske snage su i američki projektili tipa ATACMS.
Vojni taktički raketni sustav MGM-140 ili ATACMS proizvodi Lockheed Martin. Ove rakete imaju domet do 300 km i teško ih je presresti zbog enormne brzine kojom se kreću. SAD je poslao ovo oružje kao dio paketa podrške, a ono je već barem jednom korišteno za gađanje ruskih ciljeva na okupiranom Krimu.
Omogućuju Ukrajini da udari dublje u područja koja drži Rusija. Očekuje se da će mete biti ruske vojne baze, skladišta i logistička središta. Rusija je prethodno izjavila da ovo oružje "neće bitno promijeniti ishod" rata, ali Putin je upozorio SAD da ga ne koriste na ruskom teritoriju.
Odluka Joea Bidena da ukine ograničenja ukrajinske upotrebe američkog oružja je "značajna u smislu okončanja rata", rekao je vojni analitičar i bivši visoki dužnosnik NATO-a Nicholas Williams za Sky News.
Williams je rekao da je potez američkog čelnika važan kada je riječ o "pokušaju Ukrajine da ne čini velike ustupke Rusiji kako bi postigla mir". "To je značajno", rekao je.
"Ukrajinci mogu reći da je premalo i prekasno, ali nije prekasno da utječu na okončanje sukoba." Rekao je da nedavni razgovor njemačkog kancelara Olafa Scholza s Vladimirom Putinom "nije pokazao da je čelnik Kremlja spreman na kompromis ili da je spreman napraviti korak dalje kako bi postigao mir" i da je to možda imalo utjecaja na današnju odluku.
Komentirajući što znači dopustiti Ukrajincima da zapadnim projektilima udare duboko u Rusiju, rekao je da će Ukrajina "gađati vojne ciljeve koji mogu imati utjecaj na granici ili u borbi". "Bit će to isključivo vojni ciljevi", dodao je.
Rasprava o tome treba li Ukrajini dopustiti da duboko u Rusiji koristi rakete Storm Shadow, koje proizvode Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska, odvijala se mjesecima iza kulisa. Rakete zahtijevaju američku tehnologiju da bi bile potpuno učinkovite, zbog čega je bila potrebna dozvola Bijele kuće.
Očekuje se da će ukrajinske snage gađati mete u Rusiji Storm Shadowima, ali i američkim dalekometnim projektilima tipa ATACMS. Ukrajinci su dosad vrlo učinkovito koristili rakete Storm Shadow na ruskim vojnim metama u okupiranim dijelovima Ukrajine.
Pogledajte kako izgleda udar Storm Shadowa na rusku metu na okupiranom ukrajinskom poluotoku Krimu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati