Novi potres u Zagrebu, od jučer ujutro ih je zabilježeno 57
NOVI jači potres osjetio se u 11 sati i 12 minuta u cijelom Zagrebu. Trajao je nekoliko sekundi.
>> Ako ste na sigurnom i imate fotografije i snimke potresa šaljite nam na desk@index.hr
EMSC je prvo objavio da je potres bio magnitude 3,7 po Richteru. Hipocentar potresa je bio na deset kilometra dubine, a epicentar 4 km sjeverno od Zagreba i 8 km jugozapadno od Kašine.
Iz seizmološke službe RH kažu da je magnituda bila 3,3 stupnja po Richteru.
Tijekom noći Europsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC) zabilježio je niz dojava o novim potresima u Zagrebu.
Prvi je zabilježen u 1:59, drugi u 3 sata, treći u 5:15, četvrti u 5:26 i peti u 6:52.
U Seizmološkoj službi Hrvatske potvrdili su nam da je tijekom noći zabilježeno više potresa.
Najjači je bio onaj u 3 sata, a magnituda je iznosila 3,1 po Richteru, rekli su za Index iz Seizmološke službe.
Podsjetimo, glavni potres bio je jučer u 6:24 ujutro i bio je magnitude 5,5 po Richteru, a tijekom jučerašnjeg dana bilo je 30-ak novih potresa.
Potres ne bi trebao strukturno oštetiti građevine
"Ako dođe neki razorni potres naravno da će oštećene građevine loše proći, međutim u većini slučajeva ovaj potres magnitude 3,3 ne bi trebao strukturno oštetiti građevine, osim ako već nisu toliko labilne da ih može maltene povjetarac srušiti", rekao je za Hinu dežurni seizmolog Tomislav Fiket.
Dodao je da mali potresi ne bi trebali raditi probleme već oštećenim zgradama, jer to je u rangu kamiona koji prolazi ulicom.
Od jučer 57 potresa
Područje grada Zagreba pogodilo je do ponedjeljka u podne 57 potresa, a prema podacima Seizmološke službe i Europsko-mediteranskog seizmološkog centra najjači je bio magnitude 5,5 po Richterovoj ljestvici, a najslabiji 2,0.
Najsnažniji potresi, koji su u dijelovima Zagreba prouzročili veliku materijalnu štetu, dogodili su se u nedjelju, počevši s prvim i najsnažnijim udarom u 06,24 sati od 5,5 po Richteru, drugi u 07,01 sati jačine 4,8 i posljednji jačeg intenziteta od 3,4 u 07,41.
Nakon toga uslijedilo je sedam slabijih potresa, počevši u 08,11 sati intenziteta 2,1 te posljednji jačine 3,0 po Richteru u 10,11 sati.
Do kraja nedjelje Zagreb su pogodila još dva potresa u 16,15 i 19 sati, kojima je intenzitet bio 2,8 i 2,9 po Richterovoj ljestvici.
Ni ponedjeljak nije prošao mirno, EMSC je od ponedjeljak kasno u noći zabilježio do podneva ukupno šest novih potresa.
Prvo podrhtavanje bilo je u 01,59 sati, a sat vremena poslije uslijedio je snažniji udar od 3,0 po Richteru.
Posljednji potres na zagrebačkom području zabilježen je danas u 11,12 sati te je bio jačeg intenziteta od 3,3 po Richterovoj ljestvici.
Dežurni seizmolog Tomislav Fiket za Hinu je rekao da slabiji potresi, u većini slučajeva magnitude do 3 stupnja po Richter, ne bi trebali strukturno oštetiti građevine, usporedivši ih s kamionom koji prolazi ulicom.
Nakon jačeg potresa u pravilu je moguće ponovno podrhtavanje tla, ali većinom slabije jakosti od glavnoga udara.
Božinović: 18 teže ozlijeđenih, djevojčica kritično
Noć je bila mirna, bez incidenata, a policija je osiguravala pogođeni dio grada, kazao je jutros ministar unutarnjih poslova i voditelj Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović.
"Stožer se bavi s dvije krizne situacije. Naši podaci govore da je 27 osoba ozlijeđeno u potresu, od čega 18 teže. Djevojčica je u kritičnom stanju", dodao je Božinović.
Ministar je nadodao da su svi nestanci struje, vode i plina "rješavani tijekom dana" te da "sve to funkcionira u najboljoj mogućoj mjeri".
Svi koji nisu mogli prespavati u svojim kućama su zbrinuti, a njih 59 je prenoćilo u studentskom domu, zaključio je Božinović.