Aktivisti prosvjeduju: Promijenite datum Dana Australije, trebao bi biti dan žalosti
DESECI tisuća Australaca prosvjedovali su danas zbog postupanja prema starosjediocima dok je zemlja slavila nacionalni praznik kojim se obilježava dolazak britanskih kolonizatora 1788. godine. Mase su se okupile u Sydneyu, Melbourneu i drugim gradovima na Dan Australije, osuđujući visoke stope zatvaranja, loše zdravlje i povijesni progon prvih stanovnika kontinenta.
Na Nacionalni dan 26. siječnja obilježava se dolazak britanske flote u luku Sydneya kako bi osnovala kažnjeničku koloniju. To je datum žalosti za mnoge autohtone Australce jer obilježava dan kada se kapetan James Cook iskrcao u Sydney Coveu i početak kolonizacije zemlje. Mnogi Australci taj dan slave s prijateljima i obitelji na plažama ili roštiljem u dvorištu.
"Ovo je za moj narod dan žalosti"
Za aktiviste za ljudska prava Dan invazije označava početak razdoblja ugnjetavanja starosjedilačkih naroda, uključujući oduzimanje zemlje, masakre i odvođenje djece iz obitelji. U Melbourneu su tisuće prosvjednika izašle na ulice, neki mašući plakatima na kojima je pisalo Ukinite ovaj datum i Ne ponosite se genocidom.
"Kada su bijelci došli u Australiju, crnci su počeli umirati. Zašto ste odabrali taj dan? To je suludo, ne razumijem", izjavio je prosvjednik Andrew Baker za AFP. "Ovo je dan žalosti za mene i moj narod", rekla je pripadnica autohtonog naroda Tammy Miller.
"Želimo promijeniti datum, ali prije svega osvijestiti ljude o nepravdama koje postoje otkad su bijelci došli", dodala je Miller. "Još uvijek se borimo protiv istih stvari kao moji baka i djed, ali ponosna sam što vidim ovoliko ljudi", rekla je.
Premijer: Ponosni smo što dijelimo kontinent s najstarijom kulturom na svijetu
Uoči Dana Australije, vandali su crvenom bojom polili kip britanskog istraživača Jamesa Cooka u Sydneyju i crvenom bojom napisali Povratak zemlje na ratni spomenik u znak sjećanja na australske vojnike u Prvom svjetskom ratu u Melbourneu. Prepolovljen je i kip kolonista Johna Batmana, osnivača Melbournea, koji je sudjelovao u ubijanju starosjedilačkog stanovništva.
Na ceremoniji stjecanja državljanstva u Canberri za 24 imigranta, jednoj od gotovo 300 održanih diljem zemlje, premijer Anthony Albanese pozdravio je jedinstvenu privilegiju koju imaju da, kako kaže, dijele najstariji kontinent s najstarijom kulturom na svijetu. "Odgovornost svih nas prema budućim generacijama je da zaštitimo društvenu koheziju, podržimo australsku pravednost i nastavimo ostvarivati napredak Australije", poručio je.
Starosjedioci i dalje ne žive jednako dobro kao ostali Australci
Australci su dugo podijeljeni oko odabira 26. siječnja kao nacionalnog dana. Istraživanje Resolve Strategic objavljeno prekjučer u Sydney Morning Heraldu pokazalo je da je potpora datumu porasla u posljednje dvije godine s 47 posto na 61 posto. Čini se da su stavovi očvrsnuli otkako je ustavni referendum o reformama prava starosjedilačkog stanovništva doživio veliki poraz 14. listopada 2023., pišu novine.
Procjenjuje se da je 3,8 posto od 26 milijuna stanovnika Australije starosjedilačko stanovništvo, pokazuju službeni podaci. Domorodačko stanovništvo još uvijek ima osam godina kraći životni vijek od ostalih Australaca, višu stopu zatvaranja, veću nezaposlenost među mladima i lošije obrazovanje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati