Objavljene satelitske snimke nakon napada SAD-a. Biden poslao privatnu poruku Iranu
SAD JE IZVEO nove napade na mete Huta u Jemenu dan nakon što je prvi napad izazvao masovne prosvjede u glavnom jemenskom gradu.
"USS Carney rano jutros gađao je radarski položaj pobunjenika Huta u Jemenu u naknadnoj akciji na metu povezanu s udarima 12. siječnja, osmišljenima da onemoguće Hute da napadaju plovila", objavila je američka vojska u priopćenju na Twitteru.
Američki dužnosnik: Udari su bili znatno manjeg opsega nego noć ranije
"Dodatni udari bili su znatno manjeg opsega nego prethodne noći, kada je pogođeno gotovo 30 lokacija", rekao je američki dužnosnik za CNN.
Službeni mediji militanata koje podržava Iran ranije su objavili da je napadnuta zračna baza Al-Dailami u glavnom gradu Jemena Sani, koji je pod vlašću pobunjenika. Ranije jučer direktor Združenog stožera američkih snaga, general-pukovnik Douglas Sims rekao je novinarima da su Huti lansirali protubrodsku balističku raketu kao odmazdu za udare u četvrtak navečer, ali da nije pogodila plovilo.
"Svi američko-britanski interesi postali su legitimne mete za Hute nakon napada", reklo je Vrhovno političko vijeće pobunjenika, dok je Hussein al-Ezzi, zamjenik pobunjeničkog ministra vanjskih poslova, rekao da se SAD i Britanija moraju “pripremiti na teške posljedice".
U jučerašnjim žestokim napadima ubijeno petero ljudi
Pet osoba je ubijeno, a šest je ozlijeđeno u ofenzivi u četvrtak navečer, za koju su Huti jučer rekli da je ciljala 73 lokacije u glavnom gradu Sani, oko lučkog grada Hodeide i tri druge regije.
Velika Britanija i SAD branili su napade koji su označili veliku eskalaciju krize na Bliskom istoku, izazvane ratom između Izraela i Gaze, ali su ih čelnici u regiji osudili zbog raspirivanja napetosti u ionako nestabilnoj klimi.
Glasnogovornik Huta kaže da će ta militantna skupina ponuditi snažan odgovor na drugu, iako mnogo manju seriju američkih zračnih napada u Jemenu tijekom noći. Glasnogovornik Nasruldeen Amer rekao je za Al Jazeeru Arabic da nije bilo ozlijeđenih ili materijalne štete uzrokovane posljednjom akcijom SAD-a, ali i da slijedi "čvrst, snažan i učinkovit odgovor".
SAD je gađao radar koji su koristili Huti u ranim jutarnjim satima u subotu po lokalnom vremenu, prema američkom dužnosniku. Zajednička operacija SAD-a i Velike Britanije 24 sata ranije pogodila je gotovo 30 odvojenih lokacija u pokušaju da onemoguće Hute da pucaju na međunarodne brodove u Crvenom moru. Pet boraca Huta ubijeno je u prvom valu napada, a šest ih je ranjeno, stoji u priopćenju skupine u petak.
TV kanal Al-Masirah, kojim upravljaju Huti, u subotu je prenio izjavu oružanih snaga u kojoj se ističe njihova spremnost da gađaju "neprijateljske izvore [na] kopnu i moru". Napadi, koje su Huti opisali kao "brutalnu agresiju", neće odvratiti Jemen od njegovog stava solidarnosti s palestinskim narodom u Gazi, stoji u priopćenju.
Američki predsjednik Joe Biden kaže da je SAD predao privatnu poruku Teheranu o tome da su Huti koje podržava Iran odgovorni za napad na komercijalne brodove u Crvenom moru, izvještava novinska agencija Reuters. "Isporučili smo poruku privatno i uvjereni smo da smo dobro pripremljeni", rekao je Biden novinarima u Bijeloj kući.
Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo su u petak izveli niz napada na vojne ciljeve Huta te time odgovorili na njihove neprestane napade na brodove u Crvenom moru.
>> Opširnije
Glasnogovornik Huta rekao je novinskoj agenciji Reuters da su nedavni zajednički udari SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva na Jemen - uključujući i sinoćnji napad - "bili neučinkoviti".
Američki udari u Jemenu, uključujući najnoviji na vojnu bazu u Sani, "nisu imali značajan utjecaj" na sposobnost Huta da nastave sprječavati brodove povezane s Izraelom da prođu kroz Crveno i Arapsko more, rekao je glasnogovornik jemenskih Huta Mohammed Abdulsalam Reutersu.
Dužnosnik Houthi Ansarullaha Nasruldeen Amer, govoreći za Al Jazeeru, rekao je da nije bilo ozlijeđenih u posljednjem američkom napadu u Jemenu i obećao "snažan i učinkovit odgovor". “Nije bilo ozlijeđenih, materijalnih i ljudskih gubitaka”, rekao je.
Iranski ministar vanjskih poslova pohvalio je akcije Huta "protiv Izraela" u Crvenom moru, dodajući da je Jemen "posvećen pomorskoj sigurnosti".
U objavi na X-u u petak navečer Hossein Amir-Abdollahian je rekao: "Akcija Jemena u potpori ženama i djeci Gaze i njegovo protivljenje genocidu izraelskog režima su pohvalni."
Također je pozvao SAD da "odmah prekine" svoju potporu Izraelu - umjesto pokretanja napada na Jemen - "kako bi se sigurnost vratila u cijelu regiju".
Zasad nema potvrde o tome gdje se točno novi američki napad dogodio - SAD je samo rekao da je "gađao radarsko mjesto" u "naknadnim akcijama" nakon žestokih napada u četvrtak.
No jutros jemenski mediji objavljuju da je pogođeno područje blizu zračne baze u Sani, glavnom gradu Jemena.
Hute u Jemenu podržava Iran, a SAD je optužio Iran da je "duboko upleten u planiranje operacija protiv komercijalnih brodova u Crvenom moru". Podsjetimo, napadi Huta na brodove traju od studenog.
Sinoć je britanski ministar obrane Grant Shapps dao upozorenje čelnicima u Teheranu.
"Morate natjerati Hute i druge koji djeluju kao vaši opunomoćenici, poput libanonskog Hezbolaha, koji je očit primjer, i nekih organizacija u Iraku i Siriji, da prestanu i odustanu jer nama, svijetu, ponestaje strpljenja", rekao je za Daily Telegraph.
"Vidimo vas, vidimo što radite. Vidimo kako to radite, posebno Huti, i ništa dobro ne može proizaći iz toga."
Velike brodarske tvrtke skrenule su svoj teret s rute otkako su Huti prvi put pokrenuli napade u studenom.
U manjoj mjeri je smanjen broj tankera koji prevoze naftu i plin, prema podacima s web stranice Marine Traffic, ali Međunarodna udruga neovisnih vlasnika tankera savjetuje brodovima da izbjegavaju prolazak kroz to područje i da isključe svoje odašiljače ako to čine.
Također je zanimljivo primijetiti da neki brodovi koji prolaze obalom Jemena ne navode odredište ili navode da "nema kontakta s Izraelom". Drugi proglašavaju da imaju "naoružane čuvare na brodu", piše BBC.
Raketa je ispaljena na brod u Crvenom moru kasno u petak, u očitom napadu Huta.
Projektil je ispaljen otprilike 90 nautičkih milja jugoistočno od Adena, grada u Jemenu, priopćilo je Agencija za pomorske trgovačke operacije Velike Britanije (UKMTO).
Časnik na brodu rekao je da je projektil pao u vodu oko 400-500 metara od broda. Također je izvijestio da su brod pratila tri mala plovila. Nema izvješća o ozlijeđenima ili šteti i brod putuje u sljedeću luku pristajanja.
Brodska zaštitarska tvrtka Ambrey identificirala ga je kao tanker pod zastavom Paname koji prevozi rusku naftu. Prema onome što je dosad objavljeno, za brod se i dalje u javnim izvorima može pronaći da je britanski, iako to više nije slučaj. Pretpostavlja se da su Huti, misleći da gađaju britanski brod, zapravo gađali brod koji prevozi rusku naftu.
U odvojenoj objavi UKMTO je rekao da je primio višestruka izvješća o malim brodovima koji su se približavali trgovačkim brodovima u istom području. Dva mala broda navodno su pratila jedan brod više od sat vremena.
Podsjetimo, SAD je u subotu ujutro priopćio da su od 19. studenoga "militanti Huta koje podržava Iran pokušali napasti i uznemiravati plovila u Crvenom moru i Adenskom zaljevu 28 puta".
"Ovi nezakoniti incidenti uključuju napade koji su koristili protubrodske balističke rakete, bespilotne letjelice i krstareće rakete."
Posljednji napad na lokaciju radara u Jemenu izveden je projektilima Tomahawk. Ali što su oni?
Tomahawk su krstareće rakete za napad na kopno koje su vođene GPS-om i mogu se programirati da ne lete pravocrtno, kaže američka vojska.
Oni su dugog dometa i primarno ih koriste američka mornarica i kraljevska mornarica u operacijama kopnenih napada na brodove i podmornice.
Dizajnirani su za let na ekstremno malim visinama pri velikim podzvučnim brzinama, prema Zapovjedništvu američkih pomorskih zračnih sustava, prenosi BBC.
Prva operativna uporaba iz SAD-a bila je tijekom operacije Pustinjska oluja u Zaljevskom ratu 1991.
Glavno zapovjedništvo američke vojske objavilo je:
- U 03:45 (po vremenu u Sani) američke snage izvele su napad na radarski položaj Huta u Jemenu. Ovaj udar izveo je USS Carney, koristeći rakete Tomahawk za kopnene napade, i bio je to nastavak akcije na određeni vojni cilj povezan s napadima poduzetim 12. siječnja, koji su osmišljeni da degradiraju sposobnost Huta da napadaju pomorska plovila, uključujući komercijalna plovila.
- Od 19. studenog Huti militanti koje podržava Iran pokušali su napasti i uznemiravati plovila u Crvenom moru i Adenskom zaljevu 28 puta. Ovi nezakoniti incidenti uključuju napade koji su koristili protubrodske balističke rakete, bespilotne letjelice i krstareće rakete.
- Ovi napadi nisu povezani i odvojeni su od operacije Prosperity Guardian, obrambene koalicije preko 20 zemalja koje djeluju u Crvenom moru, tjesnacu Bab al-Mandeb i Adenskom zaljevu."
Najnoviji napad, za koji je SAD rekao da mu je cilj bila radarska postaja Huta u Jemenu, dogodio se dan nakon desetaka američki i britanskih napada na lokacije koje koristi skupina, koju podupire Iran.
"Dodatni udari bili su znatno manjeg opsega nego prethodne noći, kada je pogođeno gotovo 30 lokacija", rekao je američki dužnosnik za CNN.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati