Objavljujemo sve dokumente. Lina Budak od prosinca moli Beroša i bolnice za pomoć
MINISTARSTVO zdravstva, koje vodi HDZ-ov ministar Vili Beroš, već više od dva mjeseca pokušava zataškati slučaj Line Budak, kojoj hrvatsko zdravstvo sedam mjeseci nije dalo nalaz koji otkriva da boluje od raka dojke. To je vidljivo iz dokumentacije koju posjeduje Index.
>> Beroš o ženi kojoj 7 mjeseci nisu rekli da ima rak: Možda ona ima neke druge motive
>> Zamjenik šefa Rebra pisao Lini Budak sinoć u 1: Ne vjerujete nam? Liječite se drugdje
Naime, Ministarstvo zdravstva nikada se nije očitovalo na zahtjev Line Budak od 8. prosinca prošle godine da se provede hitan inspekcijski nadzor njenog slučaja. Uz to, tek danas su joj se očitovali na njenu pritužbu na liječenje u KBC-u Sestre milosrdnice i KBC-u Zagreb od 13. veljače. Osim toga, iz današnjeg očitovanja Beroševa ministarstva proizlazi da je datum spisa antidatiran.
To su u Ministarstvu, prema svemu sudeći, napravili tako da se ne vidi da su krenuli u postupanje tek jutros, dan nakon intervjua Line Budak objavljenog sinoć na Indexu. No, krenimo redom.
Izgubila sedam ključnih mjeseci
Sinoć je Index objavio intervju s odvjetnicom Linom Budak, kojoj je zbog nefunkcioniranja zdravstvenog sustava ozbiljno narušeno zdravlje i ugrožen život. Budak boluje od karcinoma dojke, a ključan nalaz koji ukazuje na tešku malignu bolest bio joj je uskraćen punih sedam mjeseci.
>> Donosimo intervju sa Zagrepčankom. Liječnici joj sedam mjeseci nisu rekli da ima rak
Najmanje toliko vremena kasnilo je liječenje ove bolesti, za koju je ključno vrijeme reakcije, odnosno što raniji početak liječenja. Ključan nalaz nije dostavljen ni njoj ni njenom obiteljskom liječniku, nije bio ni u sustavu e-Građani niti je itko od liječnika u zagrebačkoj Klinici za tumore, koji su to morali napraviti, pogledao taj nalaz.
Rekli su joj da su joj dali sve nalaze
Budak je 8. prosinca prošle godine zatražila hitan medicinski nadzor svog slučaja.
Zahtjev za medicinski nadzor Budak je podijelila na tri dijela, i to na: neosporne činjenice, uočene propuste i prijedlog. U dijelu koji naziva "neosporne činjenice" Budak kronološki niže događaje od 24. ožujka, kada je obavila prvi pregled, pa do 6. prosinca.
prvidopisF1 by Index.hr on Scribd
Ključan događaj zbio se 11. travnja. Naime, s obzirom na to da je nitko nije nazvao, otišla je po vlastite nalaze u Kliniku za tumore. Na šalteru je preuzela niz nalaza te je pitala jesu li to svi nalazi ili se još neki od njih izrađuju. Sestra joj je odgovorila da su to svi nalazi.
Nalaz tek nakon inzistiranja pronašli u računalu
Budak je 14. studenog tijekom MR pregleda dojki, na koji ju je poslao specijalist iz Klinike za tumore, od radiologa dobila informaciju da među njenim nalazima nedostaje patohistološka analiza uzoraka nakon biopsije dojke.
Tek 21. studenog, kada je otišla na pregled kod specijalista, prilikom upisa na šalteru zamolila je sestru da pogleda je li možda u međuvremenu stigao nalaz patohistološke analize uzoraka nakon biopsije od 7. travnja.
"Sestra je preko volje prelistala papire koji su bili u nekoj kutiji i rekla mi da nema nikakvog mog nalaza. Na moje inzistiranje da pogleda i u kompjuteru, najprije je to odbila - tvrdeći da je pogledala papire i da nešto ima u papirima, da bi to već vidjela - no s obzirom na moje uporno i odlučno inzistiranje da pogleda i u kompjuter, ne bi li tamo 'nabasala' i na moj nalaz, na kraju je, ipak, moj nalaz patohistološke analize uzoraka nakon biopsije pronašla u kompjuteru", stoji u zahtjevu Line Budak za hitan medicinski nadzor.
Liječnik joj sugerirao da urgira preko zajedničkih prijatelja
Budak smatra da je propust to što joj je patohistološki nalaz od 19. travnja 2022. godine dan na uvid tek 21. studenog 2022. nakon obavljenog pregleda kod liječnika, i to tek kada je, nakon inzistiranja, pronađen u računalu.
Odvjetnica navodi sugestiju liječnika da je "ipak trebala preko zajedničkih prijatelja urgirati i bar da ga je netko od njih nazvao, tada bi pogledao moj PHD nalaz", što je ocijenila kao "zastrašujuću, jezivu i apsolutno neprihvatljivu stvarnost našeg zdravstvenog sustava".
"Kao pacijent nećeš čak ni saznati da mjesecima boluješ od teške maligne bolesti, ako nemaš 'vezu' koja će 'potaknuti' tvog doktora (k tome specijalista onkologije) da pogleda nalaz pretrage na koju te je baš on osobno uputio", stoji u tom dokumentu.
Budak navodi i niz drugih uočenih propusta, od kojih se jedan odnosi na činjenicu da je niz pretraga trebalo obaviti u privatnim poliklinikama.
"Ne želim da se drugima dogode strahote"
"Sve ovo činim i sa željom da se nikada nikome više ne dogodi ova strahota koja se meni dogodila u Klinici za tumore", stoji u tom zahtjevu od 8. prosinca. Beroš na taj dokument nikada nije reagirao niti je obavijestio Budak o tome je li pokrenut postupak.
No tu nije kraj. Budak je 13. veljače sastavila i pritužbu na liječenje u KBC-u Sestre milosrdnice i KBC-u Zagreb, koja se odnosi na razdoblje nakon 8. prosinca, kada je podnijela prvi zahtjev. Naime, zbog svega Budak je bila primorana nastavak liječenja potražiti u Njemačkoj.
Ministarstvo zdravstva danas je Budak obavijestilo da je 15. veljače započelo rad na njenoj prijavi od 13. veljače. U toj obavijesti stoji da se sve odgovorne osobe koje su sudjelovale u liječenju Line Budak moraju očitovati o svim navodima iz pritužbe.
Otkrio ih datum slanja maila
Ministarstvo je htjelo pokazati da je počelo raditi na njenom slučaju svega dva dana nakon pritužbe, no iz maila koji je poslalo razvidno je kako je zatražilo očitovanja od liječnika tek danas, odnosno jutros, dan nakon što je Index objavio intervju s Budak.
U novoj pritužbi Budak piše da je obavijestila bolnicu Rebro telefonskim putem i mailom da neće pristupiti na operaciju 10. siječnja ove godine jer joj nije prethodno omogućeno da prije operativnog zahvata uklanjanja dijela njenog tijela upozna osobu koja će taj zahvat i obaviti.
"Da rezimiram, u Njemačkoj, u LMU Klinikumu u Münchenu sam se na pregledu 9.1.2023. odmah upoznala s kirurgom, razgovarala sam s njime o planiranoj operaciji i mogućim komplikacijama, ali i ishodu liječenja, pri čemu sam odmah dobila i termin operacije za 26.1.", stoji u pritužbi.
U Njemačkoj sve dogovorila u jednom danu: "U Hrvatskoj mi je sve to onemogućeno"
U Njemačkoj je u jednom danu dogovorila termin operacije, obavila sve dodatne pretrage, upoznala kirurga koji će je operirati te s njim razgovarala sat i pol o predstojećoj operaciji, mogućim komplikacijama i daljnjem oporavku.
"Sve to mi je u Hrvatskoj onemogućeno!" stoji u tom dopisu.
drugi_dopisF1 by Index.hr on Scribd
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati