Glavaš osuđen za ratne zločine. Olakotna okolnost mu je "izniman doprinos u ratu"
ZAGREBAČKI Županijski sud je bivšeg saborskog zastupnika i ratnog zapovjednika obrane Osijeka ponovo proglasio krivim za ratni zločin nad srpskim civilima u Osijeku tijekom Domovinskog rata. Osuđen je na sedam godina zatvora. Presudu za slučajeve Selotejp i Garaža objavio je predsjednik sudskog vijeća Dražen Kevrić.
Suoptužena Gordana Getoš Magdić osuđena je nepravomoćno na četiri godine zatvora, a Dino Kontić i Zdravko Dragić dobili su po tri godine. Tijekom ponovljenog suđenja održane su 32 rasprave, ispitana su 23 svjedoka i tri vještaka, a pročitano je 210 iskaza svjedoka.
N1 piše kako su optuženici osuđeni na osnovu krivičnog zakona koji je vrijedio 1991. jer je za njih bio najblaži. Inače, Gordana Getoš Magdić tijekom prvog iskaza sve je priznala, ali je kasnije tijekom procesa tvrdila kako je taj iskaz bio nezakonit jer nije imala branitelja. Stoga je inzistirala na tome da se njezino priznanje izdvoji iz sudskog spisa.
Glavaš od početka poricao krivnju
"Nismo izdvojili taj iskaz jer je i Vrhovni sud RH već rekao da se radi o zakonitom dokazu", objasnio je sudac zašto je priznanje uzeto kao vrijedeći dokaz. Dino Kontić je od početka negirao krivnju, dok je Zdravko Dragić priznao krivnju, ali je tvrdio kako mu je policija sugerirala što mora govoriti.
"Glavaš je također poricao krivnju, opisujući svoju ulogu u Domovinskom ratu. Uvjeravao je da se u njegovom slučaju radi o političkom procesu", istaknuo je sudac. Kao jedan od važnih dokaza pri donošenju presude uzet je i intervju samog Glavaša u kojem je govorio o obrani Osijeka i svojoj zapovjednoj ulozi u tome, prenosi N1.
Dodatno, priložene su knjige i dokumenti koji su govorili o tome da je Glavaš doista zapovijedao iako je formalno imao status sekretara obrane. Sudsko vijeće je zaključilo da je Glavaš zapovijedao i na temelju transkripta sastanaka ondašnjeg političkog vrha.
"Glavaš je imao zapovjedne ovlasti i nad specijalnom grupom koja je hapsila civile u zimu 1991.", kazao je sudac i podsjetio na iskaz svjedoka koji je opisao da su Glavašu jednom prilikom rekli: "Šefe, doveli smo vam četničkog vojvodu." Za presudu u slučaju Garaža ključnu ulogu imalo je svjedočenje Krunoslava Fehira.
Svjedočio čovjek koji je upucan u lice, ali je preživio
Fehir je opisao kako je zarobljeniku Čedomiru Vučkoviću ulivena kiselina, a onda je upucan. "Bez obzira je li Vučković umro od kiseline ili vatrenog oružja, on je u toj garaži nasilno skončao. Za to je Glavaš znao, a ništa nije poduzeo da se to spriječi", poručio je sudac.
Dodao je kako je Glavaš na suđenju angažirao svjedoka koji je problematizirao upravo način na koji je ovaj civil ubijen. Potvrdio je da za presudu vezanu za ubojstva civila i bacanje njihovih tijela u Dravu ključan nije bio samo iskaz Gordane Getoš Magdić, jer su i drugi svjedoci potvrdili da je Glavaš zapovijedao pripadnicima postrojbe koja je te zločine počinila.
"Radoslav Ratković preživio je privođenje u kuću te specijalne satnije. Tamo su ga ispitivali s kime surađuje, tukli ga, te na kraju odveli do rijeke Drave. Morao je kleknuti, bio je vezan, netko mu je pucao u lice, nakon čega je pao u rijeku Dravu. Kako je rijeka bila plitka, uspio je izroniti i kasnije izaći", citirao je sudac što je rekao svjedok Ratković.
Glavaš od posljednje presude nije kršio zakon, to mu je olakotna okolnost
Sud je istaknuo da su Glavaš i ostali postupali s izravnom namjerom, odnosno da su bili svjesni da rade nešto što je zabranjeno međunarodnim ratnim pravom. U relativno kratkom vremenskom roku počinili su mnogo zločina. Otegotnom okolnošću se smatralo to što je zločin počinjen prema nezaštićenim civilima, nedužnim ljudima koji nisu smjeli biti mete.
Međutim, sud je pronašao i olakotne okolnosti. "Glavaš je do sada neosuđivan, a dao je izniman doprinos nametnutom agresivnom ratu. Iako se puno polemizira treba li status branitelja biti olakotna okolnost u slučajevima ratnih zločina, uzeli smo u obzir da je ovdje riječ o osobi koja je iz Domovinskog rata izašla kao general i izuzetno je zaslužna za obranu grada u trenucima straha i neizvjesnosti nakon pada Vukovara", rekao je.
"Od zadnje presude prošlo je 14 godina, a Glavaš od tada nije kršio zakon, pa smatramo da je sedam godina primjerena kazna", nastavio je. Gordani Getoš Magdić prvotno priznanje je uzeto kao olakotna okolnost jer je njezin iskaz pomogao u slučaju. Ista stvar je uvažena kao olakotna okolnost i Dragiću. Kontić nije dobio strogu kaznu jer je osuđen za samo jedno kazneno djelo.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati