Golem pad turizma u prvoj polovini lipnja: "Rezultat će biti katastrofalan"
U PRVOJ polovini lipnja Hrvatska je ostvarila pad od 83 posto u dolascima i 82 posto u noćenjima turista u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Od 1. do 14. lipnja 2020. u Hrvatskoj je ostvareno 215.720 dolazaka i 1.033.509 noćenja, dok je u razdoblju od 3. do 16. lipnja 2019. bilo ostvareno 1.307.090 dolazaka i 5.689.451 noćenje.
Podaci su to koje je Index dobio od Hrvatske turističke zajednice, a pokazuju velik pad i u dolascima i u noćenjima, od preko 80 posto.
Jakominić: Gostiju je sve manje, negdje ih uopće nema
Vedran Jakominić, član Upravnog odbora udruge Glas poduzetnika i potpredsjednik Nacionalne udruge ugostitelja, za Index je rekao da je u ugostiteljstvu ove godine 4,3 milijarde kuna manji promet nego u prvoj polovici prošle godine.
"Mi smo sad na 20-ak posto turističkog prometa. Kafići u Istri i Kvarneru još najbolje posluju i mi smo na 55 posto prošlogodišnjeg prometa. Nije nam lako, međutim kako smo blizu Slovenije i Italije, još nam je super u odnosu na ostatak Hrvatske. Što se niže spuštamo u Dalmaciju, to je gore, u Dalmaciji je posebno loše. Gostiju je sve manje, negdje ih uopće nema. Ne znam što bih napravio da, recimo, poslujem na Korčuli", rekao je Jakominić za Index.
Vedran Jakominić
Osim hotelijera i ugostitelja, tu su još brojni obrti i firme koji rade u turizmu i trpe ogromne gubitke
Situacija je, ističe, katastrofalna.
"Za doći u Dubrovnik nema letova, za doći do Splita je teško, bit će jako teško popuniti i smještajne i ugostiteljske objekte. Samo se nadamo da neće biti još i gore. Mi ugostitelji u Istri i na Kvarneru ćemo možda uspjeti poslovati s nulom, ako u to uračunamo mjere, no hoteli će teško doći do nule, a sezonski objekti pogotovo, osim ako im u susret ne izađu lokalne zajednice. Nama su vladine mjere jako pomogle da ne gomilamo gubitke", kazao je Jakominić.
Navodi kako će osim ugostitelja, hotelijera, privatnih iznajmljivača, ogromne gubitke osjetiti i mnogi drugi koji su usko vezani uz turizam, iako se njih u javnosti i ne spominje.
Riječ je o dobavljačima piva, vina, sladoleda, suvenirnicama, kioscima, obrtima za čišćenje apartmana, obrtima za pružanje usluga pranja posteljine, naplati parkinga, koncesionarima plaža.. Tu su, navodi, još mnogi drugi gospodarski subjekti koji će pretrpjeti ogromne gubitke zbog drastičnog pada broja turista.
"Kako sezona bude odmicala, tako ćemo vidjeti sve veće razmjere krize. U općoj ekonomiji rezultat će biti katastrofalan. Svima koji su naslonjeni na turizam je teško, nadam se da će izbori brzo proći pa da ćemo se baviti konkretnim problemima", kazao nam je Jakominić.
"Problem je što smo previše naslonjeni na turizam"
Marin Medak, predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja, za Index je također komentirao katastrofalne rezultate u lipnju i rekao da se obistinilo ono na što su stalno upozoravali.
"Inače treba napomenuti da je lipanj izuzetno popularan među Hrvatima jer tad spajaju praznike i blagdane, tako da je to jedan od najjačih mjeseci za Hrvate i ovi rezultati u lipnju su pokazatelj da stranih turista uopće nema. To je bilo i za očekivati, sve one prognoze koje smo davali će se obistiniti, a i već se događaju", rekao je Medak za Index.
Problem je što su svi u Hrvatskoj, navodi, previše naslonjeni na turizam.
"Jedino nas može spasiti smanjenje PDV-a i da se nastavi sa subvencijama za one koji neće ni otvoriti lokale, jedino tako možemo preživjeti. Ma u turizmu ima toliko puno problema, najveći je onaj koliko ovisimo o turizmu, a stalno upozoravamo na to da ne smijemo u tolikoj mjeri ovisiti o turizmu", rekao nam je Medak.
Marin Medak
Hrvatski je turizam zabilježio ogroman pad zbog pandemije koronavirusa, a najveći broj dolazaka turista ostvaren je prošlog vikenda, kad su mnogi imali produljeni vikend zbog Tijelova. Prema podacima HTZ-a, u Hrvatskoj je proteklog produljenog vikenda, od 11. do 15. lipnja, boravilo gotovo 100 tisuća turista, koji su ostvarili 511 tisuća noćenja.
Domaći turisti drugi po broju dolazaka
U HTZ-u navode da su od ukupnog broja turista oko 70 posto bili strani gosti, odnosno bilo ih je, prema podacima e-visitora, više od 70 tisuća. Oni su ostvarili 380 tisuća noćenja. Najviše ih je bilo iz Njemačke, Slovenije, Austrije i Češke.
Domaći turisti po fizičkom su prometu bili drugi, iza Nijemaca, a svi su ukupno najviše noćenja ostvarili u kampovima, potom u objektima u kućanstvu te hotelima, dok je među destinacijama najviše noćenja bilo u Rovinju, na Viru, u Malom Lošinju, Medulinu, Umagu i Poreču.
Croatia Airlines povećava broj letova
Hrvatska se ovih dana ponovno povezuje zračnim prometom s nizom europskih i drugih destinacija. Croatia Airlines tijekom lipnja povećava broj letova pa tako od sredine mjeseca zrakoplovi CA povezuju Zagreb s 11 međunarodnih odredišta.
Od 8. lipnja ponovno su uveli letove na liniji Zagreb - Zürich, dok su 15. lipnja obnovili izravne međunarodne linije iz Zagreba u još sedam europskih odredišta – München, Sarajevo, London Heathrow, Dublin, Rim, Bruxelles i Beč.
Zračni prijevoznik Ryanair najavio je, pak, da od 1. srpnja ponovno počinje letjeti za Zadar, i to s deset linija u sklopu ljetnog reda letenja. Iz Ryanaira su poručili da, s obzirom na to da je Hrvatska ponovno uspostavila međunarodni zračni promet, žele potaknuti turiste da počnu planirati ljetne odmore. Sve to bi, nadaju se svi, trebalo utjecati na poboljšanje turističke sezone, no jasno je da će Hrvatska nastaviti trpjeti ogromne gubitke jer se brojke od prijašnjih godina ni približno neće moći dostići.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati