Oluje i potop u Dalmaciji, počupana stabla, oštećeni krovovi. Evo što nas čeka sutra
RAVNATELJSTVO civilne zaštite objavilo je nova upozorenja zbog nevremena koje je pogodilo Hrvatsku.
Prognostičari DHMZ-a izdali su crveno upozorenje na grmljavinsko nevrijeme u regijama Split i Knin te Dubrovnik zbog obilnih pljuskova praćenih grmljavinom i velike vjerojatnosti za urbane i bujične poplave, lokalno moguće i tuču.
Izraženiji pljusak praćen grmljavinom, vjerojatno i obilnom kišom kreće se iz smjera Đakova prema Baranji.
U nedjelju i ponedjeljak kratkotrajno stabilnije, mirnije i sunčanije, premda posvuda ne i suho. I dalje razmjerno toplo, uz jugozapadnjak i jugo, ali u unutrašnjosti uz ipak svježija jutra, ponegdje i maglovita. Od utorka opet oblačnije i vjetrovitije, uz povremenu mjestimičnu kišu, uglavnom na Jadranu i u obliku pljuskova s grmljavinom, prognoziraju za HRT Krunoslav Mikec i Zoran Vakula.
Sutra sunčanije te i dalje razmjerno toplo, ali ne i posvuda suho
U nedjelju na istoku pretežno sunčano. Povremeno će biti umjerene naoblake, a samo je rijetko popodne moguć poneki pljusak. Uz slab do umjeren jugozapadni i zapadni vjetar temperatura će od jutarnjih između 12 i 15 °C danju porasti na vrijednosti oko 22 °C.
Podjednako i u središnjoj Hrvatskoj - najviša temperatura od 20 do 22 °C. Tijekom dana sunčano, poslijepodne na krajnjem sjeveru regije uz mogućnost za mjestimice malo kiše. Vjetar slab i umjeren jugozapadni.
Jugozapadnjak i u gorju te na sjevernom Jadranu, gdje će mjestimice puhati i jugo. Prvi dio nedjelje promjenjivo oblačan uz mjestimičnu kišu koje tijekom sunčanijeg poslijepodneva može biti uglavnom samo na širem riječkom području, gdje će se zadržati više oblaka. Temperatura danju uglavnom od 19 do 22 °C, u gorju ponegdje malo niža.
Na srednjem Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije podjednako razmjerno toplo kao u subotu. Uz to, promjenjivo oblačno, ponegdje uz mogućnost za kišu pa i u obliku pljuskova s grmljavinom. U drugom dijelu dana izgledna su dulja sunčana razdoblja. Jugo će popodne će potpuno oslabjeti i ponegdje okrenuti na zapadnjak i sjeverozapadnjak.
Jugo u noći i prijepodne i na krajnjem jugu Hrvatske mjestimice moguće i jako, u drugom dijelu dana zamjetno će oslabjeti. Pritom poslijepodne više sunčanog vremena, samo mjestimice uz mogućnost za pokoji pljusak ili malo kiše koja je vjerojatnija u prvom dijelu nedjelje. Najviša temperatura od 21 do 23 °C.
Nastavak promjenjivog i razmjerno toplog razdoblja
Idući će dani biti podjednako topli, i dalje s jugozapadnim vjetrom. U ponedjeljak obilje sunčanog vremena, ujutro nerijetko s maglom, a od utorka ponovno više oblaka te povremena kiša već potkraj dana u Gorskom kotaru pa u noći na srijedu i u srijedu i drugdje.
I na Jadranu u srijedu kiša, lokalno i neverini. Puhat će jugo i jugozapadni vjetar, na udare ponegdje jaki. U ponedjeljak uglavnom sunčano sa slabim vjetrom, a u utorak će oblaka postupno biti sve više, jugo će jačati, na sjevernom Jadranu potkraj dana treba računati na kišu.
Izraženiji pljusak praćen grmljavinom, vjerojatno i obilnom kišom kreće se idućih sati iz smjera Đakova prema Baranji, napisali su.
"Štete na objektima i krovovima, prema informacijama kojima trenutno raspolažem, nema. Ima slomljenih stabala ali zajedno s cestarima, vatrogasci iz Putnikovića i Stona su djelovali odmah", kazao je načelnik Općine Ston Vedran Antunica. Navodno je u Prapratnom nevrijeme napravilo štetu na krovu tamošnjeg ugostiteljskog objekta.
Kako nam je javio čitatelj, vjetar je prevrnuo kamper.
Nema veće materijalne štete na Braču, osim dosta srušenih grana i stabala. Oštećeni su krovovi u Selcima i Novom Selu, a stradao je i jedan automobil, javlja Danas.hr.
"Nevrijeme u Stonu, vjetar prevrnuo i kamp kućicu s turistima, otkrivao krovove, iščupao i polomio pedesetak stabala", javlja nam čitatelj.
Bol, Pučišća, Milna i Selca na otoku Braču tijekom dana zahvatilo je jako grmljavinsko nevrijeme praćeno kišom i vjetrom, a vjetar je iščupao i nekoliko stabala koji su pali na strujne vodove zbog čega je došlo do prekida isporuke električne energije.
Uglavnom se radi o borovima koji su popadali uslijed jakog juga i kiše, posla je dosta, vatrogasci to redovno odrađuju, kazao je za Hinu zapovjednik Operativne zone Brač Nikola Martinić Dragan.
"Nikakva panika se ne događa na Braču, riječ je o uobičajenim vremenskim neprilikama za ovo doba godine. Vatrogasci iz Selaca i Pučišća su na terenu. Oni će to odraditi i ukloniti probleme. Nitko zbog toga nije bio ugrožen", dodao je Martinić Dragan.
Dodao je i da su na Braču tijekom dana imali više intervencija od požara u Supetru, a kojeg su izazvala iskrenja električnih vodova na nekoliko lokacija, do Bola gdje su na nekoliko mjesta ispumpavali vodu iz poplavljenih objekata.
Uglavnom se radi o prostorima koji se nalaze uz more. Najveća akcija trenutno se vodi na istočnom dijelu otoka gdje vatrogasci uklanjaju stabla na ceste, kazao je.
HAK: U prekidu trajektne, katamaranske i brodske linije
Hrvatski autoklub (HAK) upozorava na poteškoće u pomorskom prometu u Dalmaciji.
Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta u prekidu su trajektne linije: Suđurađ-Lopud-Koločep-Dubrovnik, Prapratno-Sobra te katamaranske linije: Split-Hvar-Vela Luka-Ubli, Split-Bol-Jelsa. Split-Vis, Split-Hvar-Split, Korčula-Hvar-Split, Sobra-Šipanska luka-Dubrovnik. U prekidu su i brodske linije: Komiža-Biševo, Suđurađ-Lopud-Koločep-Dubrovnik.
Jugo je prouzročilo veliku štetu u dalmatinskim maslinicima, javlja HRT.
"Šteta će nažalost biti značajna, ali mi smo realni u svijetu, oni koji rade u poljoprivredi. Ako govorimo da je ovdje 5000, znači da ćemo tu imati skoro 1000 litara ulja puta 15-20 eura, a to je 20.000 eura. To je trebala biti naša zarada, nažalost svjesni smo toga. S tim se moramo nositi, država treba to prepoznati, a naši kupci trebaju vidjeti koja je to muka i kako mi kalkuliramo cijenu", rekao je maslinar Radoslav Bobanović.
Olujno jugo pogodilo je jug Hrvatske, a jak vjetar ruši stabla. Na Mljetu u Saplunari, u Stonu i Brocama srušena stabla su završila na cesti, javlja Dubrovački dnevnik.
"U popodnevnim satima jako olujno nevrijeme koje je zahvatilo istočni dio otoka Mljeta, u Saplunari je prouzročilo padanje stabala i blokiranje prometnica", javlja zapovjednik JVP-a Mljet Mario Dabelić i dodaje kako je ukupno palo sedam borovih stabla.
U nevremenu su oštećeni i krovovi, javljaju stanovnici.
Veliko nevrijeme u subotu popodne zahvatilo je i otok Brač. Stanovnici Milne javljaju da je mjesto potopljeno. Vjetar je, između ostaloga, čupao i stabla u mjestu Selca gdje je došlo i do prekida isporuke električne energije, javlja nam čitatelj.
"Brojna stabla su popadala, i po kablovima koja dovode električnu energiju do mjesta, stoga smo zatražili isključivanje električne energije", rekao je za Dnevnik.hr predsjednik DVD-a Tino Štambuk. Na terenu su županijske ceste i HEP pogon Brač, uništeno je dosta krovova i popadalo stabala, ali šteta je samo materijalna - nema ugroženih ljudskih života. "Nismo očekivali ovaj nalet da će tako pogoditi našu općinu, sada je situacija smirena", zaključio je Štambuk.
Od podne je u Splitu palo 20-ak litara kiše po kvadratnom metru. Osim kiše, problematično je i jugo te su zbog njega u prekidu neke pomorske linije, javlja Dalmacija News.
Crveni alarm izdan je za kninsku, splitsku i dubrovačku regiju. "Poduzmite mjere samozaštite i djelujte prema savjetima danim od strane nadležnih tijela. Rasprostranjene i izražene oluje su vjerojatne pri čemu postoji opasnost za život od munja, tuče, bujičnih poplava i olujnog vjetra. Treba očekivati prekide u prometu te prekide u opskrbi energijom. Također je moguć značajniji prekid uobičajenih ruta prometovanja. Izbjegavajte putovanja koja nisu od iznimne važnosti", upozorava DHMZ.
Narančasto upozorenje na snazi je za gospićku regiju i istok Hrvatske. "Budite spremni zaštititi sebe i svoju imovinu. Moguće je poplavljivanje imovine i prometne mreže. Također je moguć prekid opskrbe energijom, prekid komunikacijske mreže kao i opskrbe vodom. Opasni uvjeti za vožnju zbog smanjene vidljivosti te proklizavanja na mokrim kolnicima", upozorava DHMZ.
Za ostatak zemlje je na snazi žuti alarm zbog mogućnosti grmljavinskog nevremena.
Detaljna prognoza za danas
U subotu na istoku Hrvatske promjenjivo i nestabilno, često s kišom, osobito sredinom dana i poslijepodne i pljuskovima s grmljavinom, koji ponegdje mogu biti jače izraženi. Puhat će umjeren do jak južni vjetar. Jutarnja temperatura zraka od 17 do 20 °C, a najviša dnevna između 22 i 25 °C, prognozira HRT.
Podjednako toplo bit će i u središnjoj Hrvatskoj, gdje će uz promjenjivu naoblaku biti kiše, pa i u obliku pljuskova. Puhat će povremeno umjeren južni i jugozapadni vjetar.
Na sjevernom Jadranu promjenjivo, a u gorju većinom oblačno s pljuskovima i grmljavinom, ponegdje moguće i obilnijima. Puhat će umjeren i jak jugozapadni vjetar. Temperatura zraka u gorskim krajevima od 15 do 20 °C, a uz obalu između 18 i 23 °C.
U Dalmaciji promjenjivo i pretežno oblačno s kišom, često u obliku pljuskova s grmljavinom koji mjestimice mogu biti jače izraženi. Puhat će umjeren i jak, mjestimice i olujan južni vjetar. Jutarnja temperatura zraka od 15 do 18 °C, uz obalu između 20 i 22 °C, a najviša dnevna od 21 do 24 °C.
Podjednaka temperatura i na jugu Hrvatske, gdje će biti najveća vjerojatnost za jače grmljavinsko nevrijeme, praćeno obilnom kišom. Puhat će jako i olujno jugo, pri čemu će more biti valovito, ponegdje i jače valovito.
Prolazno stabilnije i mirnije pa nova južina
U nedjelju u unutrašnjosti postupno smirivanje, s kišom još uglavnom u gorskim krajevima. U ponedjeljak i utorak djelomice sunčano te uglavnom suho, ujutro mjestimice s maglom. Vjetar slab do umjeren južni i jugozapadni.
I na Jadranu u nedjelju postupno smirivanje, s kišom još većinom u prvom dijelu dana. U ponedjeljak djelomice pa i pretežno sunčano, a u utorak na sjeveru postupno naoblačenje mjestimice s kišom. Puhat će umjereno, u utorak jako jugo i južni vjetar, prognozirao je za HRT mr. sc. Dragoslav Dragojlović iz DHMZ-a.
Frontalni sustav u poslijepodnevnim satima subote premještao se preko područja Dalmacije. Donio je kišu, a mjestimice i jače pljuskove s grmljavinom. Sustav se kreće sa zapada prema istoku, a oko 16:30 zahvatio je krajnji jug zemlje, javlja Dalmacija Danas.
Upravo je Dalmacija, uz južnu Liku, danas najkišovitije područje Hrvatske. Prema podacima mreže postaja Pljusak.com, do 16:30 najviše kiše je palo u Opsenici kraj Sv. Roka, čak 134 litre po metru kvadratnome. Slijede Kovačići - Omiš 114, Trilj 91, Ruda 86, Tugare 81, Vrboska Hvar 72, Vrgorac 65, Obrovac Sinjski 63, Vela Njiva 56, Okrug Donji - Čiovo 55, Kijevo i Omiš 54, Cista Velika i Blato na Cetini 51 itd.
Obilne oborine u kratko vrijeme donijele su mjestimične bujice u Dalmaciji. Tako su se prolazno pod vodom našle prometnice na omiškom, makarskom i vrgoračkom području...
Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta u prekidu su:
trajektne linije: Suđurađ-Lopud-Koločep-Dubrovnik, Prapratno-Sobra;
katamaranske linije: Split-Hvar-Vela Luka-Ubli, Split-Bol-Jelsa. Split-Vis, Split-Hvar-Split, Korčula-Hvar-Split, Sobra-Šipanska luka-Dubrovnik;
brodske linije: Komiža-Biševo, Suđurađ-Lopud-Koločep-Dubrovnik.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati