VIDEO U Istri pijavica, u Orahovici kaos zbog vjetra, u Splitu požar. Tek je počelo
VELIKA promjena vremena stigla je u Hrvatsku. Prijepodne je nevrijeme zahvatilo Istru, poslijepodne srednji i južni Jadran, a navečer se proširilo na kopno.
"U nastavku noći će nevremena biti dosta česta, a zatim će prijeći u vrijeme povremenog grmljavinskog nevremena, ali će ono biti manje lokalizirano, manje ovako izraženo, iako je dalje prisutna ta mogućnost", najavio je za HRT prognostičar Izidor Pelajić, naglasivši da je na snazi trenutno narančasto upozorenje do kraja dana.
Na snazi su i dalje brojna upozorenja Meteoalarma zbog mogućih jakih nevremena. Do četvrtka će biti pljuskova i grmljavine, ponegdje vrlo vjerojatno i tuče, olujnog nevremena, na Jadranu i juga i pijavica, a u nastavku tjedna stabilnije i sunčanije. Pritom već sutra posvuda svježije nego danas, a u srijedu najsvježije.
Tanja Renko, meteorologinja iz Državnog hidrometeorološkog zavoda u RTL Direktu je rekla da će ciklona koja je donijela naglu promjenu vremena utjecat će na vrijeme do četvrtka.
"Noćas i sljedeća dva dana treba i dalje računati na mjestimice jače pljuskove praćene grmljavinom, može lokalno biti i olujnog vjetra, tuče, bujičnih poplava, pijavica na moru. Neće biti posvuda intenzivno, veća je vjerojatnost za to na Jadranu ali i u unutrašnjosti. Izdana su upozorenja, preporuka je pratiti kako se upozorenja mijenjaju, a ona se osvježavaju i sukladno tome se po potrebi i razina upozorenja diže", rekla je Renko.
Oluja je večeras u Orahovici čupala krovove i stabla, a u susjednom selu ništa. Kako je moguće da pogodi jednu mikrolokaciju?
"Sam olujni oblak, kad je izoliran, ne mora biti velikih horizontalnih dimenzija, a po vertikali on može biti jako visok. Na radarskim se snimkama vidi da je olujni oblak razvio u Posavini i zaista se vrlo brzo premještao u južnoj struji prema Podravini, protutnjao je i lokalno donio jako veliku štetu. Ali takvi oblaci, kumulonimbusi, mogu se organizirati, imati veće prostorne dimenzije pa je njihov utjecaj na puno većem prostoru".
Od 19. srpnja i one zagrebačke oluje stalno se priča o tome može li se nešto slično ponoviti, što vi kažete?
"Općenito - sigurno će se nekad ponoviti. Ali vjerojatnost za to ovih dana je mala. Onaj dan bilo je iznimno okruženje i atmosferski uvjeti pogodovali su nastanku mezoskalnog konvektivnog sustava koji se premještao od Švicarske i Italije prema Crnom moru. Protutnjao je velikom brzinom preko sjevernih krajeva, njegove dimenzije su bile zaista velike i zato je bila velika šteta, iznimne su brzine vjetra, tuča je vila velika.
Takvo nešto, tih prostornih dimenzija i te žestine, vrlo se vjerojatno neće dogoditi ovih dana. Ali lokalna nevremena, koja mogu donijeti i veću količinu kiše, to smo imali i danas u Istri, na Kvarneru i u Dalmaciji. Valja računati da je takvo što moguće i sljedeća dva dana, pa i manji olujni sustavi koji mogu prouzročiti kratkotrajno olujan vjetar sa štetom", kaže meteorologinja .
Je li ljeto gotovo ili nam se vraća plus 30?
"Nakon četvrtka imat ćemo nekoliko stabilnih dana, temperature će biti primjerene za kraj kolovoza. Bit će vrlo toplo, ponegdje čak i vruće. Kraj je možda ljetu kao posljednjih 10 dana s toplinskim valovima, ali bit će tu još i sunčanog i toplog vremena, vjerujem da će se ljeto dati još iskoristiti", rekla je.
Olujni nalet vjetra koji je u poslijepodnevnim satima pogodio Orahovicu nanio je veliku materijalnu štetu, javio je ICV. Iščupao je nekoliko stabala i lomio grane diljem grada. Na jednoj kući vjetar je dignuo dio krova i odnio ga preko susjedne kuće u dvorište treće.
Radio Orahovica je objavio fotografije koje pokazuju polomljena stabla i uništene krovove.
Obilne kiše i vjetrovi prešli su u ponedjeljak srednji dio Slovenije i kreću se prema istoku, a Geološki zavod upozorava na moguću aktivaciju klizišta u općini Medvode.
U glavnome gradu Slovenije nevrijeme i snažni vjetrovi izazvali su dosta poteškoća. Neke su kuće poplavljene, neki su vozači bili blokirani zbog velike količine vode na cesti. Brojni podvožnjaci su zbog toga zatvoreni, javljaju nadležni centri. Raste i vodotok Gradaščice.
Posebno upozorenje izdano je za općinu Medvode koja je već u nedjelju počela dijeliti vreće s pijeskom i pozvala stanovnike koji su bili pogođen poplavama početkom kolovoza da se pobrinu za vlastitu sigurnost.
"Ako se u idućih 12 sati oglase sirene za opasnost to znači opasnost poplavnog vala. Pazimo na sebe i na druge", poručio je regionalni centar civilne zaštite.
Geološki zavod Slovenije upozorio je da bi se zbog obilnih kiša mogli aktivirati odroni. Meteorolozi očekuju da nevrijeme zahvati istočnu Sloveniju, a padaline, ponegdje i oluje očekuju se i u utorak ujutro.
Večeras je grmljavinsko nevrijeme pogodilo i jug Mađarske, a oluje koje su se kretale prema sjeveru mjestimično su bile popraćene tučom, pišu mađarski mediji.
Nevrijeme je bilo praćeno munjama i olujnim udarima vjetra, a ponegdje tučom i pljuskovima.
Snažno kišno nevrijeme praćeno grmljavinom oko 20 sati pogodilo je Mostar i širi dio Hercegovine. U Pologu kod Mostara grom je udario u obiteljsku kuću, javlja Klix. Jak vjetar lomioj e stabla.
Federalni hidrometeorološki zavod Bosne i Hercegovine (FHMZ) izdao je narančasto upozorenje za više regija. Za mostarsku regiju nevrijeme je najavljeno sve do ponoći, a iz FHMZ-a su najavili kako očekuju grmljavinsko nevrijeme.
NAKON velikih vrućina Švicarska je zadnjih dana pogođena velikim oborinama koje su izazvale poplave i bujice blata, a danas je pao i snijeg u Alpama, u Zermattu, na visini od 1638 metara.
>> Opširnije
Do 19 sati u Istri su lokalno pale vrlo obilne količine kiše, ali promjena vremena kulminirat će sutra, dok će se promjenjivo vrijeme zadržati i tijekom srijede, piše Istramet.
Najviše kiše palo je u Kaštelu kod Buja, 155 mm. U Taru je zabilježen 101 mm, Novigradu 91 mm, Poreču 73, Umagu 51 mm… Iako su danas najpovoljniji uvjeti za razvoj jačih grmljavinskih sustava, oborinski gledano promjena vremena tek je nastupila. Iduća 2 dana očekuje nas nastavak vrlo promjenjivog vremena uz čestu kišu, pljuskove i grmljavinu, piše Istramet.
Ukupna suma oborina pritom lokalno može prijeći i 100 mm, za što je na snazi i dalje službeno narančasto upozorenje. Zbog blizine centra ciklone koji će se zadržavati oko Istre puhat će raznolik vjetar.
Do četvrtka će biti pljuskova i grmljavine, ponegdje vrlo vjerojatno i tuče, olujnog nevremena, na Jadranu i juga i pijavica, a u nastavku tjedna stabilnije i sunčanije. Pritom već sutraposvuda svježije nego danas, a u srijedu najsvježije, prognozira za HRT Izidor Pelajić.
Kako javljaju meteorolozi, tek u iduća dva dana očekuje se glavno pogoršanje i obilna kiša diljem zemlje.
Detaljna prognoza za sutra
U utorak na istoku Hrvatske promjenjivo oblačno s nekoliko lokalnih pljuskova, uglavnom popodne te osjetno svježije nego proteklih dana. Vjetar umjeren južni i jugoistočni. Najniža temperatura od 17 do 20 °C, a najviša od 27 do 29 °C.
U središnjoj Hrvatskoj ujutro oko 16 °C, danju između 25 i 27 °C. Sunčana razdoblja bit će prekidana povremenom kišom. Lokalno izraženiji pljuskovi i grmljavina uglavnom popodne. Vjetar slab ili ponegdje umjeren južni, na sjeveru i sjeverni.
Na zapadu promjenjivo od jutra, u gorju povremeni pljuskovi, na sjevernom Jadranu lokalno i nevere. Puhat će umjereno i jako jugo i jugozapadnjak, ponegdje s olujnim udarima. Jutro u gorju nekima svježe, na obali najniža temperatura zraka oko 20 °C, a najviša većinom između 20 i 25 °C.
U Dalmaciji promjenjivo sa sunčanim razdobljima i osjetno svježije, mjestimice će biti kiše, a postoji umjerena vjerojatnost za jači lokalni pljusak s grmljavinom i neverin. Puhat će umjereno i jako jugo i jugozapadnjak pa će more biti umjereno valovito i valovito. Najviša temperatura zraka od 24 do 27 °C.
Na krajnjem jugu Hrvatske djelomice sunčano, ali nestabilno - vjerojatnost za jači pljusak i grmljavinu najveća je kasno popodne i navečer. Izmjenjivat će se umjereno i jako jugo, oštro i jugozapadnjak, a temperatura mora i dalje će biti oko 27 °C - baš kao i najviša temperatura zraka.
Za sutra je za cijelu Hrvatsku na snazi žuto upozorenje Meteoalarma zbog mogućih oluja. U Istri i Kvarneru na snazi je narančasti alarm, a samo se u Slavoniji ne očekuju nevremena.
Srijeda će biti najhladnija, od četvrtka stabilnije
Do četvrtka na kopnu nastavak nestabilnog vremena s povremenom kišom, potom stabilnije, sunčanije i malo toplije. Srijeda će biti najoblačniji i najsvježiji dan ovog tjedna s najvišom temperaturom oko 22 °C.
Na Jadranu su nevere moguće i u srijedu, a u četvrtak još može tek lokalno zagrmjeti u Dalmaciji. Od petka svuda sunčanije. Južina će slabjeti, a u četvrtak će na sjevernom dijelu okrenuti na umjerenu buru potom i sjeverozapadnjak.
VRLO snažno nevrijeme s jakim pljuskovima, vjetrom i tučom zahvatilo je zapad Slovenije.
>> Opširnije
Oluja s obilnom kišom pristigla iz Italije protutnjala je jadranskom obalom Slovenije i zapadom zemlje te se kreće prema središnjem dijelu, a zbog nevremena i iznimne količine padaline brojne su teškoće u slovenskoj Istri.
>> Opširnije
OLUJE su zahvatile Austriju, Njemačku, Švicarsku, Sloveniju...
>> Opširnije
U Zagrebu je u večernjim satima počela padati kiša.
Zbog veće količine kiše koja je pala u kratkom vremenskom razdoblju u Istri, danas 28. kolovoza u popodnevnim satima Županijski centar 112 Pazin zaprimio je 80-ak poziva o srušenim stablima i granama na prometnicama, srušenim ili nagnutim telefonskim stupovima, poplavljenim dvorištima, podrumima i prizemljima kuća kao i plavljenju poslovnih prostora na području Poreča i Umaga, prilikom čega je JVP Poreč imala više od 30 intervencija, a JVP Umag oko 20 intervencija.
Uslijed obilne količine oborine došlo je i do problema odvodnje na području Poreča radi začepljenih šahtova, a dolazilo je i do poteškoća u prometu uslijed veće količine padalina na prometnicama.
Zaprimljene su i dojave o poteškoćama u opskrbi električnom energijom u središnjoj i istočnoj Istri (mjesta Juršići, Divšići, Prodol) koje su sanirali djelatnici HEP-a do 15 sati.
Zabilježene su i manje poteškoće u opskrbi električnom energijom na tri lokacije na području Umaga o čemu su obaviještene nadležne službe. Na području Rovinja uslijed udara groma došlo je do zadimljenja protupožarnog sustava u objektu.
Nije bilo dojava o ozlijeđenim osobama.
DHMZ je objavio satelitsku snimku nevremena u Hrvatskoj.
U središnjem Dnevniku HTV-a gostovao je prognostičar Izidor Pelajić. Rekao je kako se najveći pad temperature, za desetak stupnjeva u odnosu na jučerašnje maksimalne vrijednosti, dogodio na sjevernom Jadranu, u Gorskom kotaru i Lici.
>> Opširnije
Udar munje izazvao je požar u ponedjeljak oko 18,30 sati na Sedlu u Park šumi Marjan, no lokaliziran je zahvaljujući brzoj je intervenciji vatrogasaca, doznaje se u splitskoj Javnoj vatrogasnoj postrojbi (JVP). Požar je buknuo nešto poslije 18,30 sati kada su poziv dobili vatrogasci koji su odmah izašli na teren.
U vrlo kratkom vremenu na teren su izašla tri vozila i deset vatrogasaca JVP-a i jedno vozilo s tri vatrogasca DVD-a Split koji su požar lokalizirali u 19,38 sati. Gorjeli su trava, nisko raslinja i borovina, a izgorjelo je oko 200 četvornih metara, usprkos brzoj reakciji vatrogasaca i kiši. Vatrogasci kažu da je požar najvjerojatnije izazvao udar munje u stablo.
Olujni nalet vjetra koji je u poslijepodnevnim satima pogodio Orahovicu nanio je veliku materijalnu štetu, javlja ICV. Iščupao je nekoliko stabala i lomio grane diljem grada. Polomljeni su i oštećeni štandovi u samom središtu, a najveću štetu pretrpjele su obiteljske kuće u Ulici Petra Preradovića.
Na jednoj kući vjetar je dignuo dio krova i odnio ga preko susjedne kuće u dvorište treće. Na nekolicini kuća popucao je velik broj crjepova.
"Trajalo je svega minutu. Kada je grunulo, mislila sam da je grom negdje blizu udario, a onda smo shvatili da susjedov krov nosi preko naše kuće. Srećom, susjedi su u Austriji i nitko od nas što živimo pored nije bio vani", rekla je Ivanka Broš čija je kuća oštećena, a njena susjeda Ivanka Čugura, u čije je dvorište ostatak krova sletio, dodala je:
"Možda pet minuta prije toga sam bila u dvorištu i vidjela da se nešto mutilo pa sam otišla u kuću i onda čujem prasak. Na našoj kući nije velika šteta, ali ima dosta puknutih crjepova", rekla je Ivanka Čugura.
Na teren su odmah izašli vatrogasci koji saniraju nastalu štetu, policija je odradila pregled, a pomažu i sugrađani koji žive u blizini. Stradale kuće obišao je i orahovački gradonačelnik Saša Rister.
"Srećom da nitko nije stradao, ovo će biti sanirano kao i drveće i grane koje su pale po gradu", rekao je Rister.
Županijski centar 112 Virovitica zaprimio je dojavu da je uslijed jakog vjetra u popodnevnim satima u Orahovici došlo do raskrivanja krova obiteljske kuće. Odmah po zaprimanju dojave na teren su upućene sve žurne službe. Nije bilo dojava o ozlijeđenim osobama, objavila je Civilna zaštita. Nevrijeme praćeno jakim vjetrom i slabom kišom završilo je oko 17 sati.
Na plaži Mali Viganj kod Jadrije, u blizini Šibenika, jako jugo nasukalo je jedrilicu. Jedrilica je bila usidrena, ali ju je vjetar otrgnuo sa sidra i nasukao na plažu. Nema ozlijeđenih.
Iako se velika promjena vremena u Dalmaciji tek očekuje, jako jugo na šibenskom području puše od sinoć.
Vjetar je u Šibeniku rušio stabla, a između mjesta Prvić Luka i Prvić Šepurine pomorska policija spasila je plivača koji nije mogao doći do obale. On se nalazio oko 30 metara od obale, ali zbog vjetra nije uspijevao izaći na obližnje stijene.
"Na moru južnije od Hvara nekoliko je centara olujnog nevremena koje će se u južnoj struji premještati najprije prema Splitu, a poslije na području od Splita prema Dubrovniku i prema unutrašnjosti Dalmacije", objavila je Civilna zaštita.
Kiša, a ponegdje i neverini zahvatili su u kasnim popodnevnim satima srednju i južnu Dalmaciju. Kako se može vidjeti na radaru, grmljavinska linija pruža se od kninskog područja, preko Mosora, Brača, Hvara, Korčule i Lastova sve do otvorenog mora južne Dalmacije.
Putnike na Jadrolinijinom trajektu između Splita i Hvara zahvatilo je snažno nevrijeme, srećom, nije potrajalo, piše Dalmacija Danas.
U Splitu je zabilježeno nekoliko udara munja. Jedna od njih udarila je u Marjan, točnije u blizini crkvice Gospe od Betlehema, piše Dalmacija Danas. Vatrogasci pod rotacijama su projurili kroz Marjanski tunel i Bene, a na intervenciji su tri vozila JVP-a Split i jedno vozilo DVD-a Split.
"Polako nam se približava nevrijeme. U Istri je već nered, sada je oko Zadra. Najgore će biti noćas oko 20 i 21 sat do ponoći. Očekujemo 30 do 40 litara kiše po metru kvadratnom, jaki vjetar i do 100 kilometara na sat. Sutra i prekosutra bi trebalo pasti 20 do 30 litara, a u četvrtak pet litara", kazao je dežurni sinoptičar DHMZ-a za Slobodnu Dalmaciju.
Više od trideset intervencija, uglavnom radi ispumpavanja vode nakon nevremena, imali su vatrogasci tijekom prijepodneva na području Umaga i Poreča, no veće štete nisu zabilježene i nitko nije stradao, izjavio je za Hinu županijski vatrogasni zapovjednik Dino Kozlevac.
"Intervencija vatrogasaca je bilo podosta, no uglavnom se radilo o ispumpavanju vode te uklanjanju grana s prometnica. Na nekim dionicama na području Umaga, Buja, Novigrada i Poreča došlo je do sitnih odrona, ali oni nisu bili tolikih razmjera da bi bio obustavljen promet", rekao je Kozlevac.
Prema podacima istarskog meteo portala Istramet, na dijelu zapadne Istre palo je lokalno i do 100 milimetara kiše, a središte ciklone trenutno je u Ligurskom moru (Genovski zaljev). Na području Umaga palo je više od 60 mm kiše, u Novigradu i Taru više od 75 mm, a u dva sata zabilježeno je čak deset tisuća munja.
U Puli se podigla razina mora pa su automobili u prvom redu do mora "lagano zaplivali", a istovremeno je izražen kišni val uz prolazno izražen vjetar zabilježen na potezu od Poreča do Umaga, gdje je palo do 25 mm kiše. U nastavku dana očekuje se slično vrijeme, a uslijed približavanja ciklonalnog centra glavninu nestabilnosti tek se očekuje, ističe se.
Kod Rovinja pijavica
Kod Rovinja je zabilježena velika pijavica, a snimku je objavio portal Istramet. Prizor masivne pijavice na moru zabilježili su brojni građani i turisti, a dojava o štetama zasad nema.
Olujno jugo oko 14 sati počelo je puhati na širem crikveničkom području, javio nam je čitatelj. "U Novom Vinodolskom sve plaže su poplavljene, ležaljke plivaju po moru, a stolovi i suncobrani su potopljeni. Također, nebo je postalo crno od strane Rijeke, moglo bi biti gadno", rekao nam je.
U Istri i popodne poplave, srušene grane, udari groma
Civilna zaštita objavila je informacije o još jednom nevremenu koje je poslijepodne pogodilo Istru.
"Zbog veće količine kiše koja je pala u kratkom vremenskom razdoblju u Istri, danas 28. kolovoza u popodnevnim satima Županijski centar 112 Pazin zaprimio je 80-ak poziva o srušenim stablima i granama na prometnicama, srušenim ili nagnutim telefonskim stupovima, poplavljenim dvorištima, podrumima i prizemljima kuća kao i plavljenju poslovnih prostora na području Poreča i Umaga, prilikom čega je JVP Poreč imala više od 30 intervencija, a JVP Umag oko 20 intervencija.
Uslijed obilne količine oborine došlo je i do problema odvodnje na području Poreča radi začepljenih šahtova, a dolazilo je i do poteškoća u prometu uslijed veće količine padalina na prometnicama. Zaprimljene su i dojave o poteškoćama u opskrbi električnom energijom u središnjoj i istočnoj Istri (mjesta Juršići, Divšići, Prodol) koje su sanirali djelatnici HEP-a do 15 sati. Zabilježene su i manje poteškoće u opskrbi električnom energijom na tri lokacije na području Umaga o čemu su obaviještene nadležne službe. Na području Rovinja uslijed udara groma došlo je do zadimljenja protupožarnog sustava u objektu.
Nije bilo dojava o ozlijeđenim osobama", objavili su.
Krunoslav Mikec, dežurni prognostičar DHMZ-a, u razgovoru za Novi dan otkrio je da nam se nakon nekoliko dana osvježenja i pada temperatura vraća bablje ljeto.
Ciklona koja je jučer zahvatila dio Italije premješta se prema našim krajevima, rekao je Mikec. Nešto kiše i pljuskova bilo je jutros u Istri, pomicanje oblaka se nastavlja na Jadranu. U poslijepodnevnim satima pljuskovi praćeni grmljavinom stići će i do juga Jadrana, ali i zapadnih krajeva u unutrašnjosti. Istok zemlje će danas još biti vruć s temperaturama do 35 stupnjeva.
"Postoji mogućnost za ozbiljno nevrijeme, posebno na Jadranu. Mogu se pojaviti pijavice, more je dobro ugrijano pa se mogu javiti ozbiljne nestabilnosti – grmljavinska nevremena. Najviše na obali uz Istru, sjevernu Dalmaciju, a popodne i u ostatku Jadrana. Može biti i obilnije oborine koja može uzrokovati bujične i urbane poplave na mjestima. Što se tiče kontinentalnih krajeva, treba računati na povećanu vjerojatnost od pljuskova, ali može biti olujnog vjetra. Treba biti na oprezu, pratiti radarsku situaciju", rekao je Mikec o posebnim upozorenjima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati