Osječanki u ožujku odgodili operaciju zbog korone. Neki dan je umrla
ČINJENICE kažu da je pedesetsedmogodišnja Dubravka Maretić preminula u Kliničkom bolničkom centru u Osijeku 15. travnja ove godine. Pozlilo joj je dva dana ranije pa joj je srce hitno operirano. Nažalost, bez uspjeha.
Činjenice kažu i da je zbog operacije srca trebala biti primljena u bolnicu još 16. ožujka, ali je toga dana vraćena kući zbog pandemije koronavirusa. Zahvat je odgođen dok ne prođe opasnost od covida. Ključno pitanje glasi: bi li Dubravka Maretić danas bila živa da je operirana prošlog mjeseca? U odgovoru koji smo dobili iz bolnice stoji da njezina smrt nije u neposrednoj vezi s odgođenom operacijom. Više o tome u drugom dijelu teksta, sada se vraćamo članovima Dubravkine obitelji.
Obitelj ne želi optuživati liječnike, ali...
A oni vele da im medicina nije struka i ne žele nikoga optuživati, naročito ne osječke liječnike koji su, prema njihovim riječima, uradili najviše što su mogli u postojećim okolnostima. No pitaju se o okolnostima. Je li covid za pokojnicu bio opasniji od bolesnog srca?
"Bila je srčana bolesnica dosta dugo, imala je niz dijagnoza, pila je tablete. Lani, na jesen, rečeno joj je da mora operirati zadebljane zalistke. Odradila je sve pripremne preglede, bila i kod anesteziologa i 16. ožujka trebala je ući u bolnicu", svjedoči pokojničina obitelj te nam pokazuje bolničke dokumente.
Među njima i onaj od 5. ožujka u kojem stoji da je 16. ožujka Dubravki "planirana kardiokirurška operacija. Opće stanje je stabilno, nema vidljivih znakova krvarenja. Bez promjene u stalnoj terapiji. Do hospitalizacije nastaviti Martefarin prema gore navedenoj shemi. Dalje postupiti prema preporuci kardiokirurga. Naša konzultacija tijekom hospitalizacije na kardiokirurgiji obzirom na hereditarnu trombofiliju, po potrebi ranije. U slučaju krvarenja, terapiju izostaviti i javiti se nadležnom liječniku“, piše u nalazu doktorice Dejane Brkić Barbarić, specijalistice transfuzijske medicine.
"16. ožujka došla u bolnicu na operaciju, ali su je zbog korone poslali kući"
Maretići kažu da je Dubravka zaista trebala ući u bolnicu 16. ožujka. No prema dogovoru s kardiokirurgom, nije smjela odmah biti operirana.
"Namjeravali su je prvo deset dana skidati s tih tableta za razrjeđivanje krvi koje je pila jer je imala trombofiliju, odnosno pojačano zgrušavanje krvi. Potom bi je operirali. Tog 16. ožujka došla je u bolnicu, ali su je poslali kući s obrazloženjem da neće biti operirana zbog pandemije. Idućeg dana je nazvao liječnik i rekao da je prva na redu za operaciju kad sve ovo završi s koronavirusom", otkriva Dubravkina obitelj.
Nije dobila nikakav dokument o odgodi bolničkog liječenja, čak ni telefonom nije upozorena da ne dolazi u bolnicu. Jednostavno, kada se pojavila na odjelu, rečeno joj je da se vrati. I čeka.
Mjesec dana je čekala, sve dok nije hitno završila na operacijskom stolu
I čekala je prestanak pandemije, dolazak na red za operaciju. Sve do noći između 12. i 13. travnja kad joj je u kući pozlilo. Hitno je prebačena u bolnicu.
"Operacija je počela u 8 ujutro, trajala je do pola pet. Poslije operacije su nam rekli da je u teškom stanju, da nam ne mogu ništa garantirati, jer je zbog trombofilije i jakog krvarenja operacija bila jako komplicirana", sjećaju se Maretići.
Preminula je 15. travnja u 9:10.
Bolnica poriče neposrednu vezu između odgode i smrti
Obratili smo se osječkoj bolnici s pitanjima o ovom slučaju. I dobili sljedeći odgovor:
"Nastavno na Vaš upit od dana 21. travnja 2020. godine, navodimo kako gospođa D. M. nije preminula zbog toga što nije operirana u predviđenom terminu. Također, smrt pacijentice nije posljedica odgode operacije zbog pandemije koronavirusa. Naime, bolesnica je doista trebala biti primljena 16. ožujka 2020. godine zbog dodatne evaluacije i pripreme za moguću operaciju srčanih zalistaka. Nije se radilo o hitnoj proceduri te je prijem u bolnicu odgođen kao i kod svih bolesnika sa sličnim medicinskim stanjem, a zbog prevencije moguće dodatne veće ugroženosti bolesnice samim boravkom u bolnici tijekom pandemije SARS CoV-2.
Stanje zbog kojeg je bolesnica hitno operirana nije u neposrednoj vezi s osnovnom dijagnozom zbog koje je bolesnica trebala ranije biti operirana. Detaljne dijagnoze, brojne komorbitete i uzrok smrti ne možemo dostaviti budući da sukladno članku 24. Zakona o zaštiti prava pacijenata na isto imaju pravo jedino članovi uže obitelji", stoji u dopisu iz osječkog KBC-a.
Koliko dugo je smjela čekati?
Kada kažu da stanje zbog kojeg je hitno operirana nije u neposrednoj vezi s osnovnom dijagnozom, iz osječke bolnice kao da ukazuju na barem posrednu vezu. Kada kažu da je operacija odgođena jer nije bila hitna, ostavljaju prostor za upit koliko je dugo pacijentica mogla čekati u takvom stanju? Ako je mogla mirno sjediti kući i uzimati uobičajenu terapiju, onda kao da joj operacija nije ni trebala. Koliko dugo se smije odgoditi nešto što nije hitno?
No nećemo nagađati. Činjenice su tu. Ako ikoga zanimaju.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati