Osobe s ovom krvnom grupom imaju manju šansu zaraze koronom
MADA su najveći faktori rizika za zarazu covidom-19, kao i razvijanje težih simptoma, godine starosti i neke podliježuće bolesti, poput malignih, dijabetesa ili visokog krvnog tlaka, znanstvenici su uočili da oni s nultom krvnom grupom imaju nešto manju vjerojatnost infekcije od ostalih krvnih grupa.
U studiji objavljenoj u časopisu Annals of Internal Medicine stručnjaci su analizirali podatke 225.556 ispitanika iz Kanade s prosječnom dobi od 54 godine kako bi vidjeli utječe li krvna grupa ili rezus faktor na vjerojatnost zaraze koronavirusom ili na razvoj ozbiljnijih simptoma bolesti.
Ustanovili su da su krvna grupa 0 i negativan Rh faktor povezani s nešto nižim rizikom od infekcije virusom SARS-CoV-2 i teškim oblikom oboljenja.
13% manji rizik od smrtnog ishoda
Nulta krvna grupa imala je 2.1% vjerojatnost zaraze virusom SARS-CoV-2, odnosno najmanju neprilagođenu vjerojatnost od svih krvnih grupa. Usporedno s tim, najveća neprilagođena vjerojatnost infekcije virusom SARS-CoV-2 bila je u krvnoj skupini B te je iznosila 4.2%.
To bi značilo da oni s krvnom grupom 0 imaju 12% manju vjerojatnost zaraze covidom-19 u odnosu na one s A, AB ili B, navodi Reuters, te 13% manji rizik od smrtnog ishoda.
I druge studije pokazale su povezanost između naše genetike, odnosno krvne grupe, i vjerojatnosti zaraze covidom-19. Istraživanje objavljeno u lipnju na serveru medRxiv, a koje je analiziralo podatke pacijenata u Španjolskoj i Italiji, ustanovilo je da oni s krvnom grupom A imaju 50% veći rizik od razvijanja ozbiljnih simptoma, odnosno potrebe za kisikom ili respiratorom.
Različiti rezultati za zaraznost, smrtnost i teži oblik bolesti
Dodatno, istraživanje iz studenoga 2020. objavljeno u časopisu Nature također je pokazalo da krvna grupa utječe na rizik zaraze covidom-19. Znanstvenici su analizirali podatke 14.112 pacijenata iz New Yorka i otkrili da su malo veću vjerojatnost zaraze covidom-19 imali oni koji nisu imali krvnu grupu 0.
S druge strane, ustanovili su da su oni s krvnom grupom A imali manji rizik od intubacije ili smrtnog ishoda u usporedbi s krvnom grupom 0, s time da je grupa AB imala najveći rizik od ozbiljnijeg oblika bolesti i smrti. Što se tiče grupe B, ljudi s tom krvnom grupom imali su veći rizik od intubacije spram onih s krvnom grupom 0, ali manji rizik od smrtnog ishoda.
Dakle, vidljivo je da se podaci o opasnostima povezanim s grupom A razlikuju između studije provedene u Europi i one u SAD-u. U jednoj stoji da grupa A ima najveći rizik od završavanja na kisiku ili respiratoru nakon zaraze koronavirusom, a druga da to vrijedi za AB. No, obje su utvrdile da grupa 0 ima najmanji rizik zaraze covidom-19 spram ostalih krvnih grupa.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati