Tri bijelca u SAD-u brutalno ubila crnca, sve su snimili. Dobili su doživotne kazne
TROJICA bijelaca osuđena su na doživotne kazne zatvora za ubojstvo crnca Ahmauda Arberyja kojega su lovili i pucali na njega dok je džogirao u njihovoj četvrti. Ranije je porota u Georgiji odbacila tvrdnju o samoobrani na suđenju koje je još jednom naglasilo podjele u SAD-u koje izazivaju rasna pitanja.
Gregory McMichael (65) i njegov sin Travis McMichael (35) osuđeni su za ubojstvo, teški napad i zločinačku namjeru da počine kazneno djelo, a prema presudi, oduzeta im je i mogućnost izlaska na uvjetnu slobodu.
Njihov susjed William Bryan (52) koji je snimao potjeru za mladićem osuđen je na doživotni zatvor s mogućnošću podnošenja zahtjeva za prijevremeno oslobađanje nakon odsluženih 30 godina.
Sudac: Stalno sam se vraćao na užas koji je bio u umu tog mladića
Sudac Timothy Walmsley je na početku izricanja presude proveo jednu minutu u tišini.
"Ta jedna minuta predstavlja djelić vremena koje je Ahmaud Arbery trčao u Satilla Shoresu", rekao je.
Potjera za Arberyjem trajala je oko pet minuta, rekao je sudac.
"Kad sam razmišljao o ovome, razmišljao sam iz mnogo različitih kutova i stalno sam se vraćao na užas koji je sigurno bio u umu mladića koji je trčao kroz Satilla Shores", rekao je Walmsley, prenosi CNN.
Ubijen jer je džogirao usred dana
Dana 23. veljače 2020. Ahmaud Arbery (25) je džogirao u gradu Brunswicku na jugu Sjedinjenih Država, kada su se trojica dala u potjeru za njim.
Otac i sin, naoružani, bili su u dostavnom vozilu, a susjed je išao za njima u svom automobilu i snimao prizor. Nakon svađe mladi McMichael je zapucao i ubio mladića.
Uhićenje se čekalo tri mjeseca
Trojica napadača su poslije rekla policiji da su mislili da je provalnik koji je pljačkao po njihovoj četvrti i pozvali su se na zakon Georgije po kojemu obični građani mogu uhićivati.
Službe tamošnjeg tužitelja, za kojega je Gregory McMichael, umirovljeni policajac, radio gotovo tri mjeseca, nisu izdale nalog za uhićenje.
Tek kad je objavljena snimka napada koja je početkom svibnja 2020. zapalila društvene mreže, istraga je povjerena policiji te savezne države. Nedugo zatim trojica napadača su uhićena i optužena za ubojstvo i za nezakonito privođenje.
Smrt Georgea Floyda nekoliko dana poslije, pod koljenom policajca bijelca, potaknula je raspravu o nasilju nad crncima, a ime Ahmauda Arberyja se izvikivalo u prosvjedima koji su se do kraja ljeta proširili SAD-om.
Mladi džoger je postao simbol pokreta Crni životi vrijede. "Svaki crnac bi trebao moći džogirati a da ne mora strahovati za svoj život", napisao je na Twitteru demokratski predsjednik Joe Biden u prigodi prve obljetnice njegove smrti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati