Otkrivena "nemoguća" galaksija koja odstupa od svega što znamo
Foto: NASA/ESA
ASTRONOMI su prošli tjedan objavili da su otkrili galaksiju bez tamne tvari, što je vrlo neočekivano prema svim uvriježenim kozmološkim teorijama i predviđanjima.
Galaksije su skupovi zvijezda, ostataka eksplodiranih zvijezda, maglica, međuzvjezdanih plinova i prašine i sličnih materijala, koji su međusobno povezani gravitacijom. No promatranja kretanja zvijezda u 20. stoljeću pokazala su da bi u galaksijama moralo biti puno više tvari nego što je mi za sada uspijevamo vidjeti. Naime, kada bi se galaksije sastojale samo od vidljive tvari, gravitacijske sile ne bi bile dovoljne da sve njihove sastavne dijelove zadrže na okupu pri postojećim brzinama. Zvijezde, planeti i ostale navedene tvari razletjele bi se svemirom jer su brzine kojima se kreću znatno veće od brzina dovoljnih da pobjegnu utjecaju gravitacije.
Astronomi su stoga pretpostavili da u galaksijama postoji mnogo tzv. tamne tvari koja ima golemu masu, ali je nevidljiva za naše oči i instrumente budući da s vidljivom, odnosno barionskom tvari, reagira vrlo slabo ili možda čak isključivo preko sile gravitacije.
Prema prihvaćenim teorijama tamna tvar trebala bi sačinjavati oko 80 % ukupne količine tvari u svemiru, a očekivalo se da će je biti u svakoj galaksiji. Sve do prošlog tjedna promatranja su potvrđivala ovu teoriju. Primjerice, Mliječni put i Andromeda sadrže oko 90 % tamne tvari, a neke galaksije je imaju i više; neke čak do 99,9 %. Procjenjuje se da halo tamne materije koji okružuje našu galaksiju ima promjer oko 1,5 milijuna svjetlosnih godina, što znači da je oko 15 puta veći od vidljive galaksije te da tamne tvari ima 30 puta više nego vidljive.
Međutim, prema novom radu, objavljenom u časopisu Nature, Pieter van Dokkum, profesor astronomije na Sveučilištu Yale, i njegovi suradnici otkrili su da je u galaksiji NGC 1052-DF2 tamne tvari oko 400 puta manje nego vidljive tvari. Drugim riječima, gotovo da je nema.
„Tako nešto nismo nikada do sada vidjeli“, rekao je voditelj studije Van Dokkum.
„To je izazov za naše standardne ideje o formiranju galaksija“, dodao je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati