Ovo je mirovni plan Zelenskog od 10 točaka
UKRAJINSKI predsjednik Volodimir Zelenski aktivno promovira svoj mirovni plan koji se sastoji od 10 točaka. O njemu je raspravljao s američkim predsjednikom Joeom Bidenom, a pozvao je i svjetske vođe da na osnovama tog plana održe globalni mirovni summit.
Njegov se plan sastoji od 10 točaka, a Al Jazeera prenosi najvažnije elemente plana, kao i reakcije na prijedlog. Zelenski je svoj prijedlog mirovnog plana prvi put iznio na summitu zemalja G20 u studenom. On poziva na:
- Sigurnost od radijacije i nuklearne aktivnosti, s fokusom na vraćanje razina sigurnosti oko Zaporižje, najveće nuklearne elektrane u Europi, koja je trenutno pod ruskom okupacijom
- Sigurnost opskrbe hranom, što uključuje zaštitu i osiguranje izvoza ukrajinskog žita najsiromašnijim nacijama svijeta,
- Energetsku sigurnost, s fokusom na ograničenja cijena ruskih energenata, kao i pomoć Ukrajini za obnavljanje energetske infrastrukture, polovica koje je oštećena u ruskim napadima
- Oslobađanje svih zatvorenika i deportiranih, uključujući ratne zarobljenike i djecu deportiranu u Rusiju
- Obnovu ukrajinskog teritorijalnog integriteta i prihvaćanje ukrajinskih granica od Rusije prema UN-ovoj povelji, što, kaže Zelenski, "nije predmet pregovora"
- Povlačenje ruskih trupa i prestanak sukoba, vraćanje ukrajinskih državnih granica s Rusijom
- Pravdu, uključujući osnivanje posebnog tribunala za procesuiranje ruskih ratnih zločina
- Prevenciju ekocida i zaštitu okoliša, s fokusom na razminiravanje i obnovu postrojenja za obradu vode
- Prevenciju eskalacije sukoba i izgradnju sigurnosne arhitekture u euroatlantskom prostoru, što uključuje i garancije prema Ukrajini
- Potvrdu završetka rata, uključujući potpisivanje dokumenta od uključenih aktera.
Globalne reakcije?
U prosincu je Zelenski pozvao čelnike zemalja članica G7 da podrže njegovu ideju o globalnom mirovnom summitu na kojem bi se razgovaralo o njegovom planu "u cjelini ili u nekim dijelovima".
Rusija je ovaj mjesec odbila prijedlog ukrajinskog predsjednika i u utorak ponovila da se neće odreći nijednog dijela teritorija koji su zauzeli silom, što čini otprilike petinu teritorija Ukrajine. Rusija tvrdi da je okupirane dijelove anektirala.
Zelenski je plan predstavio svjetskim čelnicima poput američkog predsjednika Bidena, francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i indijskog premijera Narendre Modija, čija zemlja je preuzela predsjedanje G20.
Zapadna podrška ukrajinskoj vojsci dosegnula je milijarde dolara, a napore predvodi Washington. Zemlje su ponudile pomoć Kijevu i u razminiranju i popravljanju energetske infrastrukture. Ipak, reakcije na plan ukrajinskog predsjednika, kao i na prijedlog o mirovnom summitu, bile su opreznije.
UN: Izgledi za pregovore mali
Tijekom posjeta Zelenskog Washingtonu prošlog tjedna, Biden je izjavio da on i Zelenski "dijele identičnu viziju" za mir i da je SAD odlučan pomoći Ukrajini da se obrani. Čelnici zemalja članica G7 izjavili su da su odlučni donijeti mir u Ukrajinu "u skladu s njenim pravima navedenim u UN-ovoj povelji".
Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres rekao je da su izgledi za mirovne pregovore u ovom trenutku maleni. "Vjerujem da će se vojni sukob nastaviti i mislim da još moramo čekati na trenutak kada će ozbiljni mirovni pregovori biti mogući", izjavio je Guterres krajem prosinca.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati