Ovo su laži i dezinformacije o ratu u Ukrajini
DRUŠTVENIM mrežama šire se razne slike i snimke, a neke od njih se uopće ne odnose na razdoblje ruske invazije na Ukrajinu.
Društvenim mrežama počela se širiti informacija kako Ukrajinci koriste mačke kako bi locirale ruske snajperiste - nema dokaza koji bi potkrijepili tu tvrdnju.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij posjetio je bolnicu s Tatjanom Ostaščenko, zapovjednicom medicinskih snaga u Ukrajini. Lažna informacija koja se širila je da je u bolnici bio s liječnicom koja je umrla, Inom Derusovom.
Radi se o fotomontaži.
"Naviknuli smo se gledati rat u Africi i Aziji, ne Europi" - ova izjava se pripisuje princu Williamu, ali to on nikad nije rekao.
Društvenim mrežama širi se video trupla koje "puši cigaretu" - radi se o isječku iz spota ruskog repera Huskyja.
INTERNETOM se širi lažni video koji navodno prikazuje Volodimira Zelenskog kako Ukrajincima govori da su napori njihove vojske u ratu propali i da bi trebali odustati borbe.
>> Opširnije
Na društvenim mrežama se pojavila snimka za koju se tvrdi da prikazuje lažirani izvještaj o ruskim smrtnim slučajevima u Ukrajini. Snimka ne prikazuje "truplo koje se miče" i nastala je na prosvjedu protiv klimatskih promjena u Austriji.
Fotografija na kojoj ukrajinski predsjednik pozira s dresom na kojem se nalaze njegovo ime i svastika je montaža.
Pornhub nije zabranio pristup korisnicima iz Rusije i njima se, umjesto sadržaja stranice, na ekranu ne pojavi ukrajinska zastava. Ova informacija se proširila Twitterom, ali korištenjem ruskog VPN-a je vrlo lako provjeriti da nije istinita.
Snimka je nastala na snimanju znanstveno-fantastičnog filma Invasion Planet Earth u Velikoj Britaniji 2013. godine i ne prikazuje snimanje antiruske propagande u Ukrajini za potrebe CNN-a.
Američki tjednik Time nije na naslovnici imao ovu montažu. Radi se o montaži koju je na Twitteru objavio grafički dizajner Patrick Mulder.
Ne postoje jasni dokazi da postoji pilot koji je u Ukrajini srušio šest ruskih aviona, a fotografije koje ga navodno prikazuju je ukrajinsko ministarstvo obrane prvi put objavilo 2019. godine.
Fotografija mladog para koji se grli nije nastala tijekom rata u Ukrajini. Fotografija je nastala na koncertu u Poljskoj 2019. godine.
Na društvenim mrežama se šire snimke za koje se tvrdi da prikazuju ukrajinske vojnike koji se opraštaju od svojih supruga. Video je isječak iz ukrajinskog filma iz 2017. godine.
Screenshot ne prikazuje eksploziju u Kijevu, radi se o snimci velike eksplozije u Bejrutu.
Fotografija koja se širi društvenim mrežama ne prikazuje japanskog veleposlanika u Ukrajini koji se sprema braniti zemlju od ruske invazije. Na fotografiji je ukrajinski veleposlanik u Japanu, a fotografija je objavljena prije ruske agresije.
Dirljiva snimka koja je postala viralna prikazuje rusku obitelj. Objavio ju je gradonačelnik Gorlovke Ivan Prihodko na Telegramu tri dana prije ruske invazije. Prihodko u objavi piše da je 21. veljače bio svjedok dirljivog oproštaja "glave obitelji" od supruge i kćeri.
Video koji se pojavio na TikToku ne prikazuje spuštanje ruskih padobranaca u Ukrajinu. Video je nastao 2015. godine i objavila ga je ista osoba koja sada tvrdi da snimka prikazuje ruske vojnike.
Fotografija djevojke s puškom u busu nije aktualna i nije nastala u Ukrajini. Fotografiju je u ožujku 2020. objavila ruska influencerica Jekaterina Gladkij. Ona tvrdi da je fotografija nastala u Rusiji i da u ruci drži rekvizit sa snimanja.
Mapa NATO baza koje okružuju Rusiju nije stvarna. Na mapi je, primjerice, prikazano da se u Kazahstanu nalazi čak sedam NATO baza. U stvarnosti u Kazahstanu ne postoji saveznička baza.
Viralni video ne prikazuje vojne zrakoplove u Ukrajini, radi se o simulaciji iz igrice Arma 3.
Nekoliko portala iz BiH i Srbije je objavilo da su u istočnoj Ukrajini ubijena dva grčka vojnika, dok su dvojica ranjena. Pojavile su se i informacije da su ubijeni zbog proruskih stavova. U stvarnosti se radi o muškarcu rođenom u Grčkoj i članu ukrajinske vojske koje je, nakon svađe u baru u Kijevu, ubio drugi ukrajinski vojnik, objavio je grčki factcheck portal.
Fotografija ne prikazuje suprugu ukrajinskog predsjednika niti se ona priključila vojsci u obrani od ruske agresije.
BBC nije najavio rat između Rusije i NATO-a, radi se o skeču koji kruži internetom od 2018. godine.
Snimka s YouTubea ne prikazuje djevojčicu iz Ukrajine koja se suprotstavlja ruskom vojniku. Snimka je nastala 2012. godine i prikazuje palestinsku djevojčicu i izraelskog vojnika.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati