Putin prijeti nuklearnim oružjem. Analitičari: Ovo su 3 znaka da je invazija spremna
RUSKA vojska započela je zajedničke vojne vježbe s bjeloruskom, na teritoriju Bjelorusije i u blizini granice s Ukrajinom. Neki zapadni analitičari izrazili su sumnju na to da bi upravo ta vježba, u kojoj sudjeluje čak 30 tisuća ruskih vojnika, mogla biti iskorištena kao paravan za početak invazije na Ukrajinu.
I glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg upozorio je danas da je situacija sve opasnija, budući da se ruske snage oko Ukrajine ne prestaju gomilati, te da je napad sve izvjesniji.
"Ovo je opasan trenutak za europsku sigurnost. Broj ruskih vojnika raste, a vremena za upozorenje na napad je sve manje", rekao je Stoltenberg na zajedničkoj konferenciji za novinare s britanskim premijerom Borisom Johnsonom u Bruxellesu.
>> Dosad najozbiljnije upozorenje NATO-a: Ruski napad je sve izvjesniji
Ukrajina optužila Rusiju da joj je blokirala pristup moru
Ukrajina je danas poslijepodne optužila Rusiju da joj je blokirala pristup moru. Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba rekao je da je Azovsko more potpuno blokirano, a Crno more gotovo potpuno odsječeno od strane ruskih snaga.
U međuvremenu, britanski premijer Boris Johnson izjavio je da se Europa suočava s "najvećom sigurnosnom krizom u desetljećima". Rusija je najavila da će sljedeći tjedan održati vojne vježbe u dva mora na jugu Ukrajine, Crnom i Azovskom. Izdala je upozorenja i najavljuje ispaljivanje projektila i topova.
Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da "golemo područje na kojem će se izvoditi manevri čini plovidbu u oba mora praktički nemogućom", a ministar obrane Oleksij Reznikov tvitao je da je Rusija blokirala međunarodne vode dvaju mora.
Putin spominje nuklearno oružje
A iako je francuski predsjednik Emmanuel Macron nakon višesatnih razgovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom uvjeravao javnost da je od njega dobio obećanje da Rusija neće vojno eskalirati situaciju, ispod radara je prošao prilično alarmantni Putinov komentar o mogućem nuklearnom sukobu.
"Shvaćate li da će se, ako Ukrajina uđe u NATO i odluči vratiti Krim vojnim putem, europske zemlje automatski uvući u vojni sukob s Rusijom? Naravno, potencijali ujedinjenog NATO-a i Rusije su neusporedivi. Razumijemo to, ali također razumijemo da je Rusija jedna od vodećih svjetskih nuklearnih sila i da je superiorna u odnosu na mnoge od tih zemalja po broju modernih komponenti nuklearne sile. Ali neće biti pobjednika i naći ćete se uvučeni u ovaj sukob protiv svoje volje", rekao je Putin na presici s Macronom.
I dok Ukrajina i Zapad pokušavaju dokučiti planove ruskog predsjednika Vladimira Putina i postići diplomatsko rješenje kako bi se rat izbjegao, posljednjih dana uočena su tri nova znaka koji sugeriraju da je ruska invazija na Ukrajinu zaista neminovna, odnosno da su pripreme za nju u svojoj finalnoj fazi
Postavljanje poljskih bolnica koje su nužne pri invaziji
Naime, izgradnja poljske bolnice, dolazak dodatnih vojnika na granicu i raspoređivanje ruske vojne policije odgovaraju upravo onim posljednjim koracima koje bi ruska vojska poduzela ako se zaista priprema krenuti u napad.
>> VIDEO Satelitske snimke otkrivaju nove poteze Rusije kod Ukrajine: "Ovo je nova faza"
Analitičari s kojima je razgovarao britanski Sky News smatraju da sada postoji nekoliko načina da Rusija dodatno eskalira situaciju. Također ističu da neki od znakova koji su uočeni mogu teoretski biti i rezultat vojnih vježbi, ali je vrlo teško utvrditi koji su pravi planovi Rusije.
Posebno su indikativne promjene u kampu za obuku Angarski na anektiranom Krimu, budući da je ondje došlo do znatnog porasta aktivnosti.
Između ostalog, na novim satelitskim snimkama tog kampa uočeni su četiri smeđa duguljasta šatora i neidentificirana struktura na sjeveru kampa. Vojni analitičar s kojim je Sky News razgovarao zaključuje da je ta struktura najvjerojatnije poljska bolnica.
To bi mogao biti ključan signal jer je svrha poljskih bolnica, logično, hitno liječenje vojnika ranjenih u ratnim operacijama - iako bi se teoretski mogla koristiti kao dio vježbe.
Ruska vojna policija također u pokretu, potrebna je pri okupaciji zemlje
Usto, čini se da je došlo i do znatnog priljeva ljudstva u ovaj kamp, budući da je u njemu podignuto šezdeset velikih šatora, od kojih svaki može primiti 20 ljudi. Na jugu kampa se od početka godine pojavilo još 15 šatora. Procijenjeni kapacitet kampa povećao se za više od 1000 vojnika - s oko 460 na više od 1500 - od 30. prosinca.
Novi šatori su se pojavili i u nekoliko baza u Bjelorusiji, sjeverno od Ukrajine. Ruska vlada, naravno, tvrdi da je ova aktivnost povezana s tekućim vojnim vježbama koje su počele danas i trebaju trajati do 20. veljače. U Novozerneu, bazi 65 milja sjeverozapadno od Angarskog na Krimu, pojavili su se vojni šatori koji su pratili opremu koja je ondje od prošlog proljeća.
Analitičar iz Janesa, obrambene obavještajne tvrtke, istaknuo je za Sky News da je ovo mjesto poprilično udaljeno od službenih poligona za obuku. Unatoč tome, satelitske snimke pokazuju da su od prosinca podignuti šatori koji bi mogli primiti preko 1000 vojnika.
Treći razvoj događaja koji ukazuje na pripreme za rat odnosi se na kretanje opreme koja pripada Rosgvardiji - ruskim vojnim policijskim snagama - u smjeru ukrajinske granice. Prema Kirilu Mihajlu iz istraživačke grupe Conflict Intelligence Team (CIT), ovaj pokret je značajan jer su jedinice Rosgvardije "najprikladnije" za izvođenje protupobunjeničke aktivnosti nakon prve faze invazije i okupacije neprijateljskog teritorija.
Neki od teretnih letova Rosgvardije otišli su na Krim, a iako su konvoji vlakova krenuli prema Ukrajini, Mihajlo kaže da se ne zna točno kamo su otišli.
I čečenske jedinice Rosgvardije na putu prema Ukrajini
Istraživači CIT-a analiziraju objave na društvenim mrežama kako bi pratili kretanje ruske vojne opreme s istoka na zapad, prema Ukrajini. Tako su primijetili da je kamion koji se prevozio na jug iz sjeverozapadne Rusije na boku imao zlatni amblem Rosgvardije te su analizom utvrdili da se amblem podudara s amblemima jedinica Rosgvardije.
>> Koliko tko ima tenkova, vojnika... Pogledajte usporedbu ruske i ukrajinske vojske
Mihajlo dodaje da nije alarmantna samo prisutnost opreme Rosgvardije nego i njeno geografsko porijeklo: "Zemljopis je ono što je značajno u vezi s onim što vidimo - vidjeli smo teretne letove Rosgvardia i konvoje koji dolaze s mnogo različitih mjesta. 2020., kada smo ih posljednji put vidjeli kako se kreću, u osnovi su dolazili samo iz Moskve i Sankt-Peterburga. Ovo je drugačije."
Ovog puta, vozila Rosgvardije dolaze iz cijele zemlje, uključujući i Čečeniju, što su ovi istraživači otkrili na temelju snimki s društvenih mreža. Čečenske jedinice Rosgvardije su "de facto dio osobne vojske brutalnog (čečenskog) vođe Ramzana Kadirova i, ako odu u Ukrajinu, bili bi još manje odgovorni u svom ponašanju", ističu iz CIT-a.
Rusi na položaje u blizini Ukrajine dopremili i zalihe krvi
Istraživači CIT-a pronašli su dokaze i da se veliki vojni kamp kod ruskog grada Jelnija u pokrajini Smolensk, 418 kilometara od ukrajinske granice, ispraznio te da su većina vojnih vozila i opreme - oko 700 tenkova, borbenih vozila i lansera balističkih projektila, među ostalim, odatle premješteni u pokrajinu Brijanska, samo par desetaka kilometara od ukrajinske granice. I u Brijansku su viđena vozila Rosgvardije u pokretu.
Konrad Mužika, stručnjak za praćenje vojnih kretanja u Rochan Consultingu, rekao je za CNN da je ono što se dogodilo u Jelnji jedna od nekoliko "važnih promjena u sastavu ruskih snaga i njihovim lokacijama". Američki dužnosnici rekli su CNN-u preko vikenda da je Putin sada na ukrajinskim granicama okupio 70% vojnog osoblja i oružja koji bi mu trebali za invaziju punog razmjera.
"Ulazimo u novu fazu u kojoj vidimo da se unaprijed pozicionirane jedinice popunjavaju dodatnim osobljem i da se ta oprema vjerojatno premješta", dodao je Mužika.
Namjere Rusije ostaju nejasne, ali navedene aktivnosti, kao i izvješća o stacioniranju ruskih zaliha krvi u blizini ukrajinske granice, upućuju na ozbiljnu eskalaciju.
Posljednji pokreti koji se mogu očekivati prije invazije su letovi aviona koji bi dopremili snage koje nedostaju na granicu, budući da tako mogu doći najbrže i najdiskretnije.