Pad Bahmuta je velik poraz Zelenskog. Ondje je ubijeno previše najboljih ratnika
UKRAJINSKE snage više ne nadziru nijedan dio grada Bahmuta. Time je rusko osvajanje dovršeno iako sama bitka za Bahmut nije okončana. Zapravo bi se mogla nastaviti još tjednima ako ukrajinske snage nastave s pokušajima prodora sjeverno i južno od grada, kako bi ga stavile u okruženje. Time, naime, žele natjerati Ruse na povlačenje iz Bahmuta bez novih krvavih uličnih borbi.
Združene snage Wagnera i ruske vojske ušle su u predgrađe Hromove. Ruski blogeri najavljuju nastavak ofenzive prema Časiv Jaru, iako je to više odraz njihovih želja nego realnih ruskih mogućnosti.
Ogromna pobjeda za Prigožina, ogroman poraz Zelenskog
Osnivač i vlasnik plaćeničke vojske Jevgenij Prigožin je videozapis o osvajanju Bahmuta objavio jučer, a Zelenski je pak danas tvrdio da su ukrajinski vojnici i dalje u dijelovima Bahmuta. Neovisno o tome, za Prigožina je to ogromna pobjeda, za Zelenskog ogroman poraz, u bitci koja se zapravo nikada nije ni trebala dogoditi, a kamoli postati najdulja i najkrvavija bitka Ukrajinskog rata.
Nakon dva ogromna poraza ruske vojske, prvo u Harkivskoj, a potom i u Hersonskoj ofenzivi krajem prošle godine, Prigožin je vidio šansu da od Wagnera, i posljedično sebe, napravi ruske heroje.
Prošlogodišnjom ukrajinskom protuofenzivom Bahmut je postao vojno beznačajan
Naravno da nije očekivao da će se bitka za tako malen i vojno nevažan grad kao što je Bahmut protegnuti sve do svibnja naredne godine. Jer Harkivskom ofenzivom mogućnosti ruskog osvajanja gradova Slovjansk i Kramatorsk, a time i cijele regije Donjeck, potpuno su nestale. Iz istog je razloga i Bahmut postao vojno beznačajan.
Prigožin je napad na Bahmut pokrenuo ne zbog grada kao takvog, nego da rusku javnost uvjeri kako je ruski vojni vrh nesposoban, za razliku od njega i njegovog Wagnera. Trebala je to biti brza pobjeda koja će mu donijeti toliki utjecaj da će ući u najuži krug mogućih nasljednika Putina.
Što je Prigožin više isticao važnost Bahmuta, Zelenski je više u to vjerovao
Međutim, što je više Prigožin isticao važnost osvajanja Bahmuta, i Zelenski je više u to vjerovao. I nije htio poslušati savjete ni svojih generala ni zapadnih saveznika, nego je nepokolebljivo inzistirao na njegovoj obrani.
Tako je u jednoj od mnogih izjava, konkretno 13. ožujka, kad je sav besmisao bitke već bio sasvim jasan, u videoporuci Ukrajincima ustvrdio da budućnost Ukrajine ovisi o ishodu bitke za Bahmut. Možda do kraja ovog rata Zelenski shvati zašto su još stari Rimljani govorili "sapiens est, qui tacere datur" (mudar je onaj koji zna pametno šutjeti).
Sve ostale bitke za Bahmut bit će problem ruske vojske, a ne Prigožina
Prigožin je dobio što je htio i već je najavio da će se Wagner iz Bahmuta potpuno povući 25. svibnja. Pa će sve ostale bitke za taj grad, i sasvim izvjestan gubitak, biti problem ruske vojske. Wagner i on osobno trajno će ostati osvajači.
Prigožinova je slava (a time i moć) trenutno tolika da otvoreno zagovara smjenu tamošnjeg ministra obrane Sergeja Šojgua tražeći da na njegovo mjesto dođe general-pukovnik Mihail Mizincev.
Nakon što je smijenjen s mjesta zamjenika ministra obrane zaduženog za logistiku, Mizincev se pridružio Wagneru i time postao Prigožinov favorit za mjesto ministra obrane. Nakon što je Wagner zauzeo Bahmut, Prigožin je već krenuo u nove bitke, ovog puta političke.
Stanje na bojištu se nije promijenilo padom Bahmuta
Gubitkom Bahmuta stanje na bojištu se nije bitno promijenilo. Ukrajinski vojni vrh, nadamo se ovog puta bez miješanja predsjednika Zelenskog, mora odlučiti hoće li nastaviti s pokušajima okruživanja Bahmuta ili ne.
Previše je najboljih ukrajinskih boraca izgubljeno u bahmutskoj bitci. Stotine borbenih oklopnih vozila. Potrošene su tisuće tona streljiva. Sve će to itekako nedostajati u proljetnoj ofenzivi.
Ona, sad je to posve jasno, ozbiljno kasni. Približava se kraj svibnja, a naznaka za njen skori početak nema. Zbrzana obuka posada na zapadnim tenkovima sad dolazi "na naplatu".
Za sve je krivo ukrajinsko inzistiranje da se obuka koja traje 50 i više tjedana sabije u samo pet. Nedovoljno obučene posade vratile su se u Ukrajinu, zajedno s zapadnim tenkovima. Prve vježbe simuliranja napada pokazale su svu njihovu nespremnost. Zbog toga su na ukrajinskim poligonima nastavile s intenzivnom obukom zajedno s drugim postrojbama unutar svojih brigada.
Ukrajinski vojni vrh se više ne može izvlačiti na loše vrijeme
Uspješni ruski napadi na velika skladišta streljiva koje je teškom mukom došlo sa Zapada nisu pripomogli. Ukrajinski vojni vrh više se ne može izvlačiti na loše vrijeme. Kiše su prestale i tlo se isušilo.
Očito je da glavni zapovjednik ukrajinske vojske general Valerij Zalužni oklijeva. Pretjerana očekivanja od proljetne ofenzive, za koja je glavni krivac predsjednik Zelenski, teško su ostvariva. Nije nimalo pomoglo ni kad je brbljavi Zelenski ustvrdio da će se protuofenziva zbiti na proljeće. Do prvog dana ljeta ostalo je točno mjesec dana.
Ako žele ikakav uspjeh, Ukrajinci moraju mljeti rusku obranu po dubini
Upravo su završne operacije bitke za Bahmut pokazale da bi ukrajinska vojska mogla imati itekakve probleme. Osvojiti nekoliko stotina metara, pa i dva kilometra po dubini, u jednom danu pa onda stati, nije prihvatljivo za veliku ofenzivu.
Ako žele ikakav uspjeh, ukrajinske snage će morati mljeti rusku obranu po dubini neprestano napredujući. Bez obzira na gubitke. Ukrajinske snage sjeverno i južno od Bahmuta učinile su suprotno.
Napredovale bi kojih stotinu metara i stale kad bi osvojile prve ruske rovove, što je ruskoj obrani ostavljalo vremena da se pokuša konsolidirati. Točno tako djelovale su ruske snage u svojoj zimskoj ofenzivi, pa im je doslovno jedini uspjeh Wagnerovo osvajanje Bahmuta - operacija koja nije imala nikakve veze s ruskom zimskom ofenzivom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati